Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Komputer z socketem 1156, a może 1155?

bajtek1 18 Sep 2019 13:55 552 17
    bajtek1
    Level 5  
    Witam

Chciałem złożyć sobie używany komputer i mam pytania.

1. Czy warto kupić płytę główną z socketem 1156 i dlaczego?
    2. Czy warto kupić płytę główną z socketem 1155 i dlaczego?

3. Czy procesor pod socket 1156 jest dobrym wyborem? --> CORE i5-660 3,33GHz
    4. Czy procesor pod socket 1155 jest dobrym wyborem? --> Intel Core I5 2500S 4x3,7GHz,

Komputer do:

- rendering 3d studio max 2010/2011
    - czasami kompresja edycja/video
    - przeglądanie internetu itp

Grafika: Mam Geforce 750 TI 2GB ram

Chciałbym przejść z Dell Optiplex 760 SFF, na trochę nowszą płytę i procesor i wpiąć tę samą grafikę (Gtx 750 ti)
    Stary komputer działa dobrze, jednak nowsze ciągną mniej prądu i w benchmarkach wyglądają lepiej. Jeśli mam
    obecnie zegar bodajże 2,32GHz, a taki CORE i5-660 3,33GHz rzekomo w turbo ma 3,7GHz, to na pewno się
    opłaca zmienić dziadka, na nowszego dziadka. Co dziwi procesor CORE i5-660 3,33GHz jest dostępny za
    grosze na Alledrogo.pl i to mnie dziwi, jak to jest z tą jego wydajnością.

Zamierzam obecnie kupić:

Intel Core I5 2500S 4x3,7GHz, jakąś tanią płytę i dodać tego GTX750 TI. Skupiam się na zużyciu prądu, wysokim
    zegarze procesora no i 4 rdzenie. Powinien wystarczyć. Co o tym sądzicie? Rzadko gram w gry, jednak na powyższym
    zestawie pewnie niejedna ze starszych produkcji pójdzie ok.
    User removed account
    Level 1  
    bajtek1
    Level 5  
    Z uwagi na koszta, skupiam się na czymś tanim, dlatego podałem sockety 1156 i 1155. Chcę niewiele wydać. Chodzi o niemal skrajny minimalizm.
    User removed account
    Level 1  
    bajtek1
    Level 5  
    Intel Core I5 2500S 4x3,7GHz - czy wpinając go w jakąś skrajnie niemal tanią płytę np. Dell-a, czy bez możliwości podkręcania on faktycznie w turbo osiągnie 3,7GHz?

Znalazłem płytę skrajnie tanią na Alledrogo.pl, jednak pisze że ona wymaga jakichś kluczy.
    Zerknij proszę, czy można takiego łupa kupić? --> Dell Optiplex 390 SFF s.1155 DDR3

Teoretycznie w płytę za ok. 65zł (Dell Optiplex 390 SFF s.1155 DDR3), wepnę tego (Core I5 2500S 4x3,7GHz), oraz staruszka GTX750 TI, plus jakiś ram. Jak myślisz, da radę? Nie wiem co jest z tymi kluczami od płyty Dell-a, żeby się nie okazało że muszę dokupić jakieś panele przednie itp.
    User removed account
    Level 1  
    bajtek1
    Level 5  
    Tomequ123 wrote:
    Nie kupowałbym płyt z gotowców, mogą nie działać z 750Ti.
    Weź jakąś na H61, 120 zł pewnie.

Znalazłem ale to licytacja za 100zł na Alledrogo ---> GIGABYTE GA-P61A-D3
    Co o niej myślisz ? Starego SoundBlastera 2 ZS Audigy mógłbym w te PCI wsadzić.
    enhanced
    Level 43  
    Ten S to niezbyt ciekawy CPU - jak masz zamiar w 100% go obciążać to lepszym byłby jakiś inny.
    http://www.cpu-world.com/Compare/493/Intel_Core_i5_i5-2400_vs_Intel_Core_i5_i5-2500S.html
    Popatrz na obciążone 4 rdzenie jakie masz taktowania 3200 v 2800 na tym S.

On ma boosta wyższego ale siada pod większym obciążeniem.

A i masz już coś czy szukasz wszystkiego? BO jak wszystkiego to szukaj w komplecie.
    bajtek1
    Level 5  
    enhanced wrote:
    Ten S to niezbyt ciekawy CPU - jak masz zamiar w 100% go obciążać to lepszym byłby jakiś inny.
    http://www.cpu-world.com/Compare/493/Intel_Core_i5_i5-2400_vs_Intel_Core_i5_i5-2500S.html
    Popatrz na obciążone 4 rdzenie jakie masz taktowania 3200 v 2800 na tym S.

On ma boosta wyższego ale siada pod większym obciążeniem.

A i masz już coś czy szukasz wszystkiego? BO jak wszystkiego to szukaj w komplecie.

A może jednak tę na sockecie 1156 ?: ( https://ark.intel.com/content/www/pl/pl/ark/products/42486/intel-desktop-board-dq57tm.html )

W sumie opłacalna, ok 150zł używana. Podoba mi się że ma dwa wyjścia DVI.
    Hmm, co w nią taniego z I5 wepnę ? Z pewnością I5-660 hmm ?
    enhanced
    Level 43  
    NIe nie nie - żaden 1156, tylko 2 generacja lub wyższy model.

I5 2 generacji to już cena około 100 zł. Jak bardzo chcesz tanio to możesz szukać płyty Intelowej/mediona bo są faktycznie tanie (były po 100 zł chyba pod 2 generacje) tylko tam bieda jest w razie czego i nie ma pewności działania.

A ile tak z grubsza masz zamiar przeznaczyć?
    bajtek1
    Level 5  
    enhanced wrote:
    NIe nie nie - żaden 1156, tylko 2 generacja lub wyższy model.

I5 2 generacji to już cena około 100 zł. Jak bardzo chcesz tanio to możesz szukać płyty Intelowej/mediona bo są faktycznie tanie (były po 100 zł chyba pod 2 generacje) tylko tam bieda jest w razie czego i nie ma pewności działania.

A ile tak z grubsza masz zamiar przeznaczyć?

Początkowo planowałem kupić ASRock Q1900M SoC DDR3, gdyż mam podobny energooszczędny komputer na procku J1800 który o dziwo daje radę co chodzi o przeglądanie internetu itp.

Widząc ceny używanych I5 zacząłem się zastanawiać, czy nie złożyć sobie coś używanego aby tylko zmienić Dell Optiplex 760 SFF + Q8200 + GTX 750TI + SoundBlaster 2 Audigy ZS na coś co po prostu ciągnie mniej prądu i ma wysokie zegary procka...

Mam 300zł do wydania obecnie. Mogę odłożyć więcej, tylko zastanawiam się po co...
    Skoro dziadek Dell Optiplex 760 SFF + Q8200 dawał radę, to wystarczy tylko zmienić komputer na taki który ma wysoki zegar i pewnie przełożę całą resztę
    i będzie ok...

Rozchodzi się głównie o zmniejszenie zużycia prądu. Jednak wysokim zegarem procka nie pogardzę, głównie co chodzi o rendering w 3d Studio Max 2010/2011.

Zapomniałem dodać że mam szafę z komputerami, więc nie potrzeba mi obudowy.
    Wystarczy że kupię płytę + procek + ram ddr3 a cała reszta GTX750 TI, SoundBlaster Audigy ZS 2 powinny w to wejść.

Jeśli jest sens odłożenia więcej gotówki, mogę to zrobić. Gdybym miał płytę którą
    wykręcę I5 na 4Ghz przy niedużym zwiększeniu poboru prądu można by się zastanowić.
    Przy renderingu 3d, kompresji video, czy "renderingu muzyki" np. we FruityLoop itp programach, z pewnością wysokie zegary się przydają.
    Samo tworzenie muzyki z użyciem wielu pluginów np. we FruityLoop daje zapotrzebowanie na dobry zegar procka...
    User removed account
    Level 1  
    bajtek1
    Level 5  
    Tomequ123 wrote:
    Chcesz zaoszczędzić 20 zł rocznie?

Z uwagi na różne straty z uwagi na różne "okoliczności życiowe" liczy się dla mnie każda złotówka.
    Normalnie zużywałem ok. 160 kWh miesięcznie prądu całościowo w mieszkaniu, obecnie zużywam mniej
    więcej ok. 112 kWh. Czyli rocznie z pewnością wychodzi na jakiś tam plus... Z czasem i te 112kWh, spadnie,
    jak zmienię płytę komputera który pracuje 24H jako domowy serwer...

Tomequ123 wrote:
    Raczej ilość rdzeni i wątków.
    A do podkręcania musiałbyś kupić dobrą płytę główną, bo boost w starych procesorach jest bardzo niewielki.

Jaką więc płytę proponujesz, mnie się wydaje że MSI + Core i5 daje radę.
    Piszesz o rdzeniach wątkach, ale aplikacje różnie z tego korzystają, lepiej lub gorzej...
    User removed account
    Level 1  
    bajtek1
    Level 5  
    Tomequ123 wrote:
    kWh kosztuje 55 groszy, więc to jest nic.

160kWh * 12 miesięcy == 1920 kWh * ( 55 groszy jak twierdzisz ) == 1056
    112kWh * 12 miesięcy == 1344 kWh * ( 55 groszy jak twierdzisz ) == 739,2
    -------------------------------------------------------------------------------------------------
    1056-739,2 == 316 PLN

Jeśli się nie pomyliłem w obliczeniach, bazując umownie na Twoim wskazaniu
    ceny energii, przy moim podejściu oszczędzam ok. 316 PLN rocznie. Dla Ciebie
    może to jest nic, dla mnie jest to oszczędność. A co zrobiłem że tak spadło ?
    Wymieniłem kartę GTX260 na GTX750 Ti. Więc zużywam mniej prądu.
    Po wymianie innej płyty komputera który pracuje 24H ( AT5NM10-I ),
    kWh też spadną... Także 316 PLN tutaj na śląsku, można za to bez problemu
    opłacić np. podatek od gruntu. Więc, oszczędność popłaca przeciętnej osobie...

Tomequ123 wrote:
    Render raczej na pewno. Kompresja tak samo.
    Płyty do podkręcania 2500K to jakieś 250 zł plus 100 za chłodzenie.
    Bez sensu dla kilku procent wydajności i paru złotych w kieszeni.

Nie wiem czy bez sensu, ponieważ jeszcze nie sprawdzałem. Powyższa
    kalkulacja prądu pokazała, że zmniejszenie zużycia prądu dla mnie, przeciętnej
    osoby, okazała się ważna. Z pewnością inne osoby które lubią oszczędzać
    będą na to zwracały uwagę. Myszkuje po Alledrogo.pl i szukam na google
    jakiegoś MSI, jak znajdę coś ciekawego dodam do postu.
    enhanced
    Level 43  
    Tobie by się najlepiej przydał 4r/8w 2 generacji
    https://www.olx.pl/oferta/procesor-intel-xeon...240-jak-i7-2600-CID99-IDALaTo.html#95a3963c47
    200 zł

albo może komplet za 450 zł (oczywiście nie wiadomo jak z wysyłką)
    https://www.olx.pl/oferta/plyta-glowna-asrock...amiec-ram-2x4gb-CID99-IDB7VNI.html#95a3963c47

Jak nie to i5 też drugiej generacji bo te tanio chodzą w okolicach 100zł, płyta będzie droższa bo pewnie pod 150 zł.

A ten 24h/7 dni w tygodniu serwerek to co robi że tyle chodzi?
    bajtek1
    Level 5  
    enhanced wrote:
    Tobie by się najlepiej przydał 4r/8w 2 generacji
    https://www.olx.pl/oferta/proc...-CID99-IDALaTo.html#95a3963c47
    200 zł

Hmm, ten Xeon wejdzie w normalną płytę z socketem 1155 ?

enhanced wrote:
    albo może komplet za 450 zł (oczywiście nie wiadomo jak z wysyłką)
    https://www.olx.pl/oferta/plyt...-CID99-IDB7VNI.html#95a3963c47

Hmm, cenowo nieźle tyle że to już nie oferta z Alledrogo.pl... Przydałaby się jakaś gwarancja.

enhanced wrote:
    A ten 24h/7 dni w tygodniu serwerek to co robi że tyle chodzi?

W sumie robił, bo zrobił co trzeba w skali paru lat...