Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

budowa łuparki hydraulicznej

18 Wrz 2019 21:22 987 69
  • Poziom 3  
    Witam
    jestem nowym użytkownikiem forum i chciałbym zaczerpać troche informacji z racji tego że planuje budowę łuparki hydraulicznej.
    czytając różne opinie użytkowników i konstruktorów łuparek chciałem zasięgnąć troche wiedzy na ten temat a konkretnie moze ktoś udzieli dobrej rady i pomocy a więc: łuparka z regulowanym nozem na 4 i podajnikiem klocków

silnik 3 fazowy 5,5 kw 1450 obr/min
    pompa hydrauliczna cyklop 40l/min i 30dm3
    rozdzielacz hydrauliczny przepływ 80l/ min agricola zawór ustawiony fabrycznie na 175 bar
    tłok siłownika fi 50mm o wysuwie 50 cm
    wąż ssacy fi 25 od zbiornika do pompy
    zbiornik oleju o pojemności 20 l
    chłodnica oleju od bizona
    filtr olejowy powrotny przewód od pompy do rozdzielacza fi 16
    siłownik o wysuwie 200mm do łupania na 4 i grubości tłoka fi 30
    siłownik do podnoszenia ramienia wysuw 50 cm i grubości tłoka fi 25
    olej hydrauliczny jasol
    manometr wkrecony w rozdzielacz
    pompa hydrauliczna połaczona bezposrednio z pompa za pomoca sprzegla kłowego
    zelastwo i inne cuda czekaja na poskładanie

teraz pytanie czy przy trakim zestawie bedzie to solidna łuparka? czy zadziała? i bedzie dobrze łupała po dobrym podłączeniu. dodam ze interesuja mnie klocki do łupania o szerokosci około 40cm

prosze o porady i odpowiedz. może ktoś coś podpowie albo doradzi
  • Poziom 14  
    tomekz173 napisał:

silnik 3 fazowy 5,5 kw 1450 obr/min
    pompa hydrauliczna cyklop 40l/min i 30dm3
    rozdzielacz hydrauliczny przepływ 80l/ min agricola zawór ustawiony fabrycznie na 175 bar
    Skąd wiesz, że pompa będzie akurat przetłaczać 40 l/min przy 1450rpm ? Nawet jeśli to moc na jej wale dla 17 MPa potrzebna 11kW.

Siłownik może i ma tłoczysko 30mm, a tłok pewnie dwa razy większy.

Powodzenia w konstrukcji...
  • Poziom 3  
    Tłczysko siłownika ktory bedzie pchał klocek to 5cm a do zdobycia mam silnik 11 kw za grosze zda to egzamin?? Chyba ze zostawic ten silnik 5,5 kw a zastosowac inna pompe np nsz16

Dodano po 3 [minuty]:

Na portalach internetowych widzialem ze maja silniki 5,5 kw polaczone sprzeglem klowym i tłoczysko jeszcze wieksze niz moje po 7 czy 8 cm
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Jesli bezpośrednio obroty na pompe to daj silnik 11kW . Do reszty , powinno działać, tylko siłownik trochę małej średnicy.

Dodano po 54 [sekundy]:

tomekz173 napisał:
    Na portalach internetowych widzialem ze maja silniki 5,5 kw polaczone sprzeglem klowym i tłoczysko jeszcze wieksze niz moje po 7 czy 8 cm

Kolego , na allegro łuparki mają podane parametry z kosmosu...
  • Poziom 36  
    Najpierw się zastanów jakie drzewo będziesz chciał tył łupać... O sękach możesz zapomnieć, 11kW spięte bezpośrednio z pompą będzie ciężko bujnąć w domu.
  • Poziom 3  
    Interesuja mnie klocki 40-50 cm do lupania a jesli zistawie silnik 5,5 kw i zmienie pompe na mniejsza to pomoze cos jesli chodzi o silnik 11 kw to jakie zabezoieczenie tak zeby w domu korkow nie wywalalo

Dodano po 3 [minuty]:

To jaka pompa i silnik aby dobrze smigalo do tego silownika

Dodano po 4 [minuty]:

A drzewo to sosna olcha brzoza dab
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    tomekz173 napisał:
    chodzi o silnik 11 kw to jakie zabezoieczenie tak zeby w domu korkow nie wywalalo

Takie jakie masz , przecież zabezpieczeń NIE MOŻESZ zmienić bez zmiany instalacji.
    ALe pompa rusza bez obciążenia w rozruchu GT więc bez problemu powinno iść jak masz bezpieczniki 25A.
  • Poziom 3  
    A co z pompa jesli chcialbym zostawic silnik 5,5 bedzie miala jakas konkretna moc jak zaloze inna
  • Poziom 43  
    tomekz173 napisał:
    A co z pompa jesli chcialbym zostawic silnik 5,5

Załóż mniejszą pompe lub zredukuj obroty, masz katalogi pomp i ich zapotrzebowanie na moc.
    Tak z pamięci nic powyżej 15l/min.
  • Poziom 43  
    Grzegorz_madera napisał:
    Na większych sękach silnik stawał w pół sekundy.

Tak to jest jak się nie policzy zawczasu, zgrubnie.
  • Poziom 32  
    Grzegorz_madera napisał:
    Na większych sękach silnik stawał w pół sekundy.
    A węży do siłownika nie rozsadziło?
  • Poziom 3  
    A jesli zastosowac przekladnie do silnika 5,5 kw zeby sila byla wieksza napewno to cos pomoze bo 11 kw to straszny ciezar wazy okolo 90 kg tylko jaka przekladnie do pompy 40l/ min i 30dm3 skoro buduje sie taki sprzet trzeba uwzglednic wszystkie rozwiazania tak aby nie zaliczyc wtopy i wydac pieniedzy na marne.
  • Poziom 42  
    tomekz173 napisał:
    A jesli zastosowac przekladnie do silnika 5,5 kw zeby sila byla wieksza

Możesz. ale moc to moc. będzie po prostu wolniej. Najbardziej solidny klocek rozłupiesz silnikiem od frani, 180W. tylko będzie to trwało godzinami. Moc to praca w czasie więc albo szybko dużą mocą albo powoli małą.
  • Poziom 3  
    Na szybkości z prędkością światła mi nie zależy, może być wolniej. Łuparkę chce zbudować tylko i wyłącznie na własne potrzeby, tak, aby nie namachać się siekierą i zostawić kręgosłup w całości. Tylko martwi mnie też trochę ta pompa, bo orientując się to trochę duża i o dużym zapotrzebowaniu mocy.
  • Poziom 43  
    tomekz173 napisał:
    A jesli zastosowac przekladnie do silnika 5,5 kw

To będzie 1-000nasępnych problemów bo pompy zębate nie mogą być obciązanie promieniowo.

Zastosuj 5,5kw i małą pompe nsz10 ona ma 15l/min . Sprzęg zrób na sprzęgle kłowym.
  • Poziom 3  
    Tez tak chyba zrobie ale myslalem o nsz 16 powinna byc tez ok wiekszy przewod na zasilaniu mysle ze 1 cal a od pompy do rozdzielacza fi 16 tak zeby pompa sie nie grzala i klocek 40cm powinno lupac na 4
  • Poziom 33  
    Bieda z nędzą napisał:
    A węży do siłownika nie rozsadziło?

A niby dlaczego? Silnik jest tak słaby, że nawet zawór bezpieczeństwa nie zdążył się otworzyć. Co ciekawe jak nie ma sęków to łuparka daje radę nawet przy klockach 60-70 cm średnicy. I co jeszcze ciekawsze pracuje u kolegi, który łupie kilka tys m3 drewna i działa do dzisiaj. Teraz już mniej jej używają, bo mają automatyczną piło-łuparkę, ale do średnic powyżej 50 cm ciągle pracuje. Jedynie jak mają drewno z sękami to po prostu odrzucają taki klocek. Zresztą ta automatyczna też nie daje rady w sękach.
  • Poziom 3  
    Czyli jednym slowem albo duzy silnik do pompy od cyklopa 40l/min 30dm3 albo zostawiamy silnik 5,5 kw i montujemy mniejsza pompe

Dodano po 5 [minuty]:

Ponadto mam okazje zamienic sie na silnik z 5,5 kw na 7,5 kw bez zadnej doplaty poprostu znajomy ma kupil go ale nie wejdzie mu do maszyny bo gabarytowo wiekszy jest a 5,5 kw jest w stanie zamontowac mysle ze jak dam cisnienie 160 bar na tloczysku 5cm silniku 7,5 kw to powinno w miare to chodzic. Mam czas do weekendu sie zastanowic ale chyba warto
  • Poziom 43  
    tomekz173 napisał:
    Ponadto mam okazje zamienic sie na silnik z 5,5 kw na 7,5 kw bez zadnej doplaty poprostu znajomy ma kupil

To zamień.

tomekz173 napisał:
    Czyli jednym slowem albo duzy silnik do pompy od cyklopa 40l/min 30dm3

Pompa cyklopa potrzebuje silnika 18,5kw .

Pochwal się co masz w końcu a nie gdybaj.
  • Poziom 3  
    Wszystkie czesci mam takie jak pisalem na poczatku czyli reasumujac do silnika 5,5kw mniejsza pompa np nsz 16 czy nsz 10 pompe z cyklopa odlozyc na bok a jesli jest do zdobycia za free wiejszy silnik to zalozyc 7,5kw u wszystko powinno smigac jesli tak to zabieram sie za skladanie i kupno pompy prosze o opinie i uwagi jesli ktos jescze ma jakies cenne uwagi i informacje chetnie ich zasiegne
  • Pomocny post
    Poziom 42  
    tomekz173 napisał:
    mysle ze jak dam cisnienie 160 bar na tloczysku 5cm

Tłoczysku czy tłoku? Bo jeżeli to średnica tłoka to wyjdzie około 3 tony nacisku a tym to możesz szczapki łupać.
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    tomekz173 napisał:
    Tłoczysko glowne do rabania ktore sie wysuwa ma 5cm grubosci

Twoja sprawa, lepsze by było ok 10cm srerdnicy tłoczyska.
  • Poziom 3  
    Silnik 5,5 kw pompa nsz 10 i grubszy silownik bo ten co mam to jest od podpory do hds pytam sie bo nie chce zaliczyc wtopy tak jak inni konstruktorzy luparek hydraulicznych albo nie dziala lub lupie male kawalki chce dobrac odpowiedni sprzet zeby to dobrze lupalo
  • Pomocny post
    Poziom 14  
    Średnica tłoczyska nie ma większego znaczenia, prócz prędkości powrotnej. Istotna jest średnica tłoka/cylindra w środku. Standardowa hydraulika powiedzmy do 18MPa, chcesz 15 ton, tłok musi mieć te 10cm...
  • Poziom 3  
    Dzisiaj zamawiam czesci i powoli biore sie za robote tak wiec znalazlem inny silownik w garazu bo tamten z hds mial porysowany tlok nie zauwazylem bo przy samym koncu byl wzer tak wiec mam silownik dwustronnego dzialania o wysuwie 50 cm grubisci 8cm i grubosc wysuwanego trzpienia to 5 cm z tego co policzylem to powinien on miec nacisk okolo 9 ton rozdzielacz 3 sekcyjny 80l pompa hydrauliczna nsz 10 o przeplywie 15l/ min waz ssacy calowy natomiast waz od pompy do rozdzielacza fi 16 i taki sam na powrocie polaczony z chlodnica od bizona i filtrem powrotnym silnik 5,5kw 1450 obr/min plus do tego jeden silownik do regulacji noza a drugi do podnoszenia ramienia w rozdzielaczu ustawione cisnienie fabrycznie na 175 i do tego manometr do regulacj cisnienia mysle ze na moje potrzeby i klocki okolo 40 cm to taki sprzet sie sprawdzi. Dam znac jak przebiegac bedzie konstruowanie maszyny wrazie jakich watpliwosci odezwe sie i poprosze o pomoc i opinie dzieki za informacje jakie moglem uzyskac
  • Pomocny post
    Poziom 42  
    tomekz173 napisał:
    o wysuwie 50 cm grubisci 8cm i grubosc wysuwanego trzpienia to 5 cm z tego co policzylem to powinien on miec nacisk okolo 9 ton
    tomekz173 napisał:
    cisnienie fabrycznie na 175

Zakładając nawet tylko jeden centymetr ścianki cylindra to tłok ma 6cm.
    Liczymy, powierzchnia tłoka to ca 27cm^2. na jeden centymetr przypada 175kg, tak więc Twój siłownik uwzględniając straty wyciśnie około 4,5 tony.
    mało
  • Poziom 3  
    Ale chyba z takim osprzetem nie bedzie zle widzialem na yt ze dobrze sobie radza takie maszyny i na olx tez takie maja