Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dobór zabezpieczenia do kompresora śrubowego

18 Wrz 2019 22:55 279 10
  • Poziom 24  
    Witam. Chciałbym się poradzić doświadczonych kolegów. Mam dobrać zabezpieczenie pod kompresor śrubowy prąd znamionowy 68A, 380V. Napięcie w sieci to 400V więc prąd będzie większy więc wybrałem C100A. Ponieważ 1,2x10x68A=816<1000A.
    Czy lepiej dać D czy C? Kompresor śrubowy ciężki start?

Ogólnie start będzie się odbywał metodą Y-D.
  • Moderator - Elektryka
    A co jest napisane w DTR?
  • Poziom 37  
    elektronikq napisał:
    Kompresor śrubowy ciężki start?

Raczej na pewno nie, takie śruby posiadają dekompresor.
  • Poziom 36  
    Start większości znanych mi konstrukcji , m.in. 6 sztuk które mam pod opieką odbywa się z " miękkim" startem. Tłoczenie odbywa się z opóźnieniem , kilkanaście sekund po ustabilizowaniu obrotów. Przy sprawnej maszynie prąd znamionowy nigdy nie jest przekraczany. Natomiast co do NAPIĘCIA OBOWIĄZUJE standard 230 V.

Dodano po 6 [minuty]:

Zresztą obejrzyj sobie w necie jak rozwiązano problemy i bolączki kompresorów śrubowych np. INGERSOL. Stara konstrukcja ale niemal niezniszczalna mechanicznie i elektrycznie. Niemal doskonały wół roboczy.
  • Poziom 15  
    jurekk55 napisał:
    . Natomiast co do NAPIĘCIA OBOWIĄZUJE standard 230 V.

[siz.

Przepraszam, czy możesz rozwinąć?
  • Pomocny post
    Poziom 24  
    elektronikq napisał:
    Mam dobrać zabezpieczenie pod kompresor śrubowy prąd znamionowy 68A, 380V.

Odnosząc się wyłącznie do powyższych danych, wkładki gG 80A powinny być wystarczające, zarówno do rozruchu Y-D jak i bezpośredniego.

Proponuję też przejrzeć uważnie dokumentację, producenci maszyn zwykle podają typ i wielkość wymaganych bezpieczników.

Co do prądu silnika, to zależy on w pierwszej kolejności od obciążenia mechanicznego a nie od niewielkich zmian napięcia w sieci. Co więcej, prąd nominalny silnika przy 400V jest zawsze trochę mniejszy, niż przy 380V, bo liczy się moc. Tryb oszczędzania energii w falownikach pracujących że stałą prędkością (pompy, wentylatory) polega na takim obniżeniu napięcia na silnik żeby ściąć zbędną nadwyżkę momentu i mocy do dopuszczalnej granicy. Efektem dodatkowym jest zawsze przyrost prądu, choć iloczyn U*I wychodzi mniejszy.
  • Poziom 1  
  • Poziom 24  
    dobrzealenietanio napisał:

gag70 napisał:
    ściąć zbędną nadwyżkę momentu

Nie ma żadnej nadwyżki momentu, silnik generuje dokładnie tyle momentu ile odbiornik sobie życzy w danej chwili. Bilans momentu wynosi zero. Przy nadwyżce układ przyspiesza, przy niedoborze zwalnia...

No cóż, przyznaję że w kwestii zacytowanej powyżej kolega ma dużo racji a ja napisałem głupotę. Pozostaje wszakże taki aspekt, że prędkość silnika asynchronicznego klatkowego zależy bezpośrednio od częstotliwości napięcia zasilającego i wyższa nie będzie niż to co wynika z jego konstrukcji (wspomniane wcześniej Hz, ilość biegunów).
  • Poziom 24  
    Prąd silnika nie będzie większy albo nie dużo większy przy wyższym napięciu 400V. Wyłącznik silnikowy powinien być włączony wyjściem do końcówek (U,V,W silnika) a wejściem do przełącznika gwiazda trójkąt tam gdzie w tym przełączniku są oznaczenia U, V, W i być ustawiony na 68A/√3=36A. . Kabel zasilający silnik powinien być zabezpieczony wyłącznikiem instalacyjnym o charakterystyce C którego wartość zależy od dopuszczalnego prądu długotrwałego kabla. Kabel powinen wytrzymać prąd ciągły minimum 100A. Prąd wyłącznika C nie powinien być większy niż prąd który może przewodzić kabel w sposób ciągły podzielony przez 1.45. Czyli dla kabla 100A będzie to 100/1.45=63A.
  • Poziom 24  
    Nie ma dtr. Dowiedziałem się, że on załącza obciążenie po nabraniu obrotów. C80A wystarczyło.
  • Poziom 43  
    elektronikq napisał:
    Nie ma dtr. Dowiedziałem się, że on załącza obciążenie po nabraniu obrotów. C80A wystarczyło.

A jakie masz przyłącze, IPZ w ogóle zapewni szybkie wyłączenie czy będzie FIRE, bo musisz mieć prąd zwarciowy powyżej 800A .

IPZ poniżej 0,27om .