Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dobór zabezpieczenia do kompresora śrubowego

18 Wrz 2019 22:55 279 10
 • Poziom 24  
  Witam. Chciałbym się poradzić doświadczonych kolegów. Mam dobrać zabezpieczenie pod kompresor śrubowy prąd znamionowy 68A, 380V. Napięcie w sieci to 400V więc prąd będzie większy więc wybrałem C100A. Ponieważ 1,2x10x68A=816<1000A.
  Czy lepiej dać D czy C? Kompresor śrubowy ciężki start?

  Ogólnie start będzie się odbywał metodą Y-D.
 • Moderator - Elektryka
  A co jest napisane w DTR?
 • Poziom 37  
  elektronikq napisał:
  Kompresor śrubowy ciężki start?

  Raczej na pewno nie, takie śruby posiadają dekompresor.
 • Poziom 36  
  Start większości znanych mi konstrukcji , m.in. 6 sztuk które mam pod opieką odbywa się z " miękkim" startem. Tłoczenie odbywa się z opóźnieniem , kilkanaście sekund po ustabilizowaniu obrotów. Przy sprawnej maszynie prąd znamionowy nigdy nie jest przekraczany. Natomiast co do NAPIĘCIA OBOWIĄZUJE standard 230 V.

  Dodano po 6 [minuty]:

  Zresztą obejrzyj sobie w necie jak rozwiązano problemy i bolączki kompresorów śrubowych np. INGERSOL. Stara konstrukcja ale niemal niezniszczalna mechanicznie i elektrycznie. Niemal doskonały wół roboczy.
 • Poziom 15  
  jurekk55 napisał:
  . Natomiast co do NAPIĘCIA OBOWIĄZUJE standard 230 V.

  [siz.


  Przepraszam, czy możesz rozwinąć?
 • Pomocny post
  Poziom 24  
  elektronikq napisał:
  Mam dobrać zabezpieczenie pod kompresor śrubowy prąd znamionowy 68A, 380V.

  Odnosząc się wyłącznie do powyższych danych, wkładki gG 80A powinny być wystarczające, zarówno do rozruchu Y-D jak i bezpośredniego.

  Proponuję też przejrzeć uważnie dokumentację, producenci maszyn zwykle podają typ i wielkość wymaganych bezpieczników.

  Co do prądu silnika, to zależy on w pierwszej kolejności od obciążenia mechanicznego a nie od niewielkich zmian napięcia w sieci. Co więcej, prąd nominalny silnika przy 400V jest zawsze trochę mniejszy, niż przy 380V, bo liczy się moc. Tryb oszczędzania energii w falownikach pracujących że stałą prędkością (pompy, wentylatory) polega na takim obniżeniu napięcia na silnik żeby ściąć zbędną nadwyżkę momentu i mocy do dopuszczalnej granicy. Efektem dodatkowym jest zawsze przyrost prądu, choć iloczyn U*I wychodzi mniejszy.
 • Poziom 1  
 • Poziom 24  
  dobrzealenietanio napisał:

  gag70 napisał:
  ściąć zbędną nadwyżkę momentu

  Nie ma żadnej nadwyżki momentu, silnik generuje dokładnie tyle momentu ile odbiornik sobie życzy w danej chwili. Bilans momentu wynosi zero. Przy nadwyżce układ przyspiesza, przy niedoborze zwalnia...


  No cóż, przyznaję że w kwestii zacytowanej powyżej kolega ma dużo racji a ja napisałem głupotę. Pozostaje wszakże taki aspekt, że prędkość silnika asynchronicznego klatkowego zależy bezpośrednio od częstotliwości napięcia zasilającego i wyższa nie będzie niż to co wynika z jego konstrukcji (wspomniane wcześniej Hz, ilość biegunów).
 • Poziom 24  
  Prąd silnika nie będzie większy albo nie dużo większy przy wyższym napięciu 400V. Wyłącznik silnikowy powinien być włączony wyjściem do końcówek (U,V,W silnika) a wejściem do przełącznika gwiazda trójkąt tam gdzie w tym przełączniku są oznaczenia U, V, W i być ustawiony na 68A/√3=36A. . Kabel zasilający silnik powinien być zabezpieczony wyłącznikiem instalacyjnym o charakterystyce C którego wartość zależy od dopuszczalnego prądu długotrwałego kabla. Kabel powinen wytrzymać prąd ciągły minimum 100A. Prąd wyłącznika C nie powinien być większy niż prąd który może przewodzić kabel w sposób ciągły podzielony przez 1.45. Czyli dla kabla 100A będzie to 100/1.45=63A.
 • Poziom 24  
  Nie ma dtr. Dowiedziałem się, że on załącza obciążenie po nabraniu obrotów. C80A wystarczyło.
 • Poziom 43  
  elektronikq napisał:
  Nie ma dtr. Dowiedziałem się, że on załącza obciążenie po nabraniu obrotów. C80A wystarczyło.


  A jakie masz przyłącze, IPZ w ogóle zapewni szybkie wyłączenie czy będzie FIRE, bo musisz mieć prąd zwarciowy powyżej 800A .

  IPZ poniżej 0,27om .