Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Uszkodzony falownik KEB F5

wosiekpl 18 Sep 2019 23:59 1263 6
 • #1
  wosiekpl
  Level 21  
  Witam

  Falownik KEB 16F5G1E-340A uszkodził sie i zastanawiam sie czy istnieje możliwość jego naprawy. Nie ma napięcia 24 vdc do sterowania karty logiki. Falownik ten steruje silnikiem 11kw i w celu sprawdzenia karty logiki , na probe wsadziłem ja do tego samego modelu ale o
  mniejszej mocy , 1.5 kw. Karta ma ta sama referencje i po wsadzeniu i podaniu napięcia zadziałała. Udalo sie nawet zrobić kopie oprogramowania.
  Tak wiec karta logiki jest ok , teraz mam pytanie , gdzie na płycie mocy znajduje sie zrodlo napięcia 24 vdc. Na tym forum znalazłem podobny przypadek ale sie okazało ze uszkodzone byly elementy stabilizatora właśnie na nie a nie na płycie mocy.
  Moze , ktos miał podobny przypadek i moglby cos doradzić.

  Mam także drugie pytanie , wg instrukcji istnieje możliwość podania zewnętrznego zasilania 24 vdc ale nie za bardzo mam jasne. W instrukcji podane jest , ze sterowanie wejściami jest poprzez tranzystory tak jak na tym obrazku. Moze mi ktos wytłumaczy czy moge zamiast tranzystorów podlaczyc 24 v tak jak jest na pierwszym schemacie od gory czyli tak jak jest to zrobione obecnie. Oczywiscie minus 24 v będzie podłączony do zacisku 23 . Nie rozumiem co oznacza to Ri=2.1 kohm

  Pozdrawiam


  PS

  W przypadku zewnętrznego zasilania należy coś zmienić na płytce logiki, np jakiś switch?

  PS

  A co sądzicie jeśli zastosuje dwa źródła zasilania 24 vdc. W oryginalnym rozwiązaniu napięcie 24 v jest pobierane z falownikia i idze do karty sterujacej. Tam idze na styk NO przekaźnika. Przekaźnik załącza swoim napięciem 12 v karta sterująca. Po zamknięciu styku napięcie 24 v powraca na wejście falownikia i ten się uruchamia, czyli tak jak na schemacie pierwszym.

  Takich przekaźnikow jest cztery, na cztery wejścia do sterowania.
  I teraz zastosuje jedno do zasilania czterech nowych przekaźnikow. Minus wspólny dla czterech zaś plus na wejście stylu NO każdego przekaźnika karty sterujacej. Tak więc teraz każdy przekaźnik karty sterujacej steruję po jednym nowym dodatkowym.

  Drugie źródło 24 v podłącze do styku NO nowych przekaźnikow i do każdego wejścia sterującego falownika. I teraz tak to będzie działać : przekaźnik karty sterujacej załącza się i podaje napięcie na nowy przekaźnik. I ten zamyka swój styl NO i z drugiego źródła 24 v podaję napięcie na wejście falownika i ten się uruchamia. W ten sposób robimy układ zastepczy tak jak na pierwszym schemacie. I jest to gawalnicznie odizolowane.
  Co o tym sądzicie?
  Uszkodzony falownik KEB F5


  I tak na koniec. Złącze X2A wg opisu są to wejścia cyfrowe. Czy pin num 12 może być zaprogramowany jako wyjściowy? Pytam bo nie są okablowanie wyjścia przekaźnikow falownika, piny 24 do 29.
  Na wyświetlaczu sterownika po załączeniu zasilania pojawiał się napis Przeciążenie czyli w jakiś sposób falownik podawał informacje w jakim znajduje się stanie. Czyli tutaj musiałbym podłączyć przekaźnik aby ten podawał sygnał do sterownika i musi mieć on inne napięcie 24 v, tzn odizolowane gawalnicznie od zasilania zewnętrznego 24v które to będzie podłączone na wejście pin 21. Ostatecznie mogę zrobić zworke i w ten sposób anulować sygnał usterki falownika. Albo jak bym się uparl to mógłbym okablowac przekaźnik błędu. Tak więc zapytam na nowo czy pin 12 może byz zaprogramowany jako wyjście


  PS
  Przekaźnikow jest dwa. Pin 10 czest 1, Pin 11 czest 2, Pin 12 błąd falownika, Pin 16 zwarty z Pinem 20 tj z 24 vdc i Pin 17 to Reset.
 • #2
  Telo
  Service technician RTV
  Witam

  Da się naprawić czy falownik posiada wyświetlacz czy cos wyświetla?
  Sprawdziłeś resztę napięć w falowniku?
  Na płycie z tego co pamiętam jest przetwornica na typowym 555.
  Na początek można wymienić wszystkie kondensatory w przetwornicy od niskich napięć.
 • #4
  madamsz1
  Level 39  
  A na nim zewnętrzne zasilanie nie jest przypadkiem na dolnej listwie pin 21+ 23- (22 też minus). I jak nie ma 24V w zasilaniu to trzeba zobaczyć jak kolega podpowiedział przetwornicę pomocniczą.
 • #5
  Telo
  Service technician RTV
  Witam

  Szkoda ,że tak daleko dał bym radę naprawić.
 • #6
  wosiekpl
  Level 21  
  Witam

  Wg schematu zlacza X2A nie ma pinu 21 , jest 20 i 22. 20 to wyjście 24 v i 22 to masa ( 0 V ).
  Falownik pójdzie do naprawy ale nie wiem kiedy. Ja w domu mam tylko zasilanie jednofazowe a do falownika potrzeba trójfazowe
 • #7
  madamsz1
  Level 39  
  Czyli nie ma możliwości zasilania z zewnętrznego źródła.
  Uszkodzony falownik KEB F5