Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Cewka Tesli, umie ktoś obliczyć jej parametry? patent 512340

19 Wrz 2019 09:06 759 15
  • Poziom 10  
    Witam, czy umie ktoś oblicz parametry cewki Tesla. Czy ktoś taką zbudował?
    Szczegóły tu: https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=3615685&highlight=

Cewka Tesli, umie ktoś obliczyć jej parametry? patent 512340 Cewka Tesli, umie ktoś obliczyć jej parametry? patent 512340
  • IGE-XAO
  • Poziom 43  
    Cytat z twojego linku: Witam, czy ktoś nawijał taki kondensator?... Pytanie kieruję wyłącznie do znawców tematu, nie mam zamiaru niczego nikomu tłumaczyć jak to działa.
    Znawca tematu informuje wszystkich forumowiczów, że udajesz iż nie odróżniasz kondensatora od cewki powietrznej.
    Skąd wiem, że udajesz :?: Otrzymałeś w tamtym temacie odpowiedź od kolegi Mobali: Pod numerem USA, Patent 512,340 figuruje "Cewka dla elektromagnesu", a nie kondensator.
    Idź trollować na Pudelku ;)
  • Poziom 38  
    Ostatnio wyciągnąłem ze śmietnika w robocie końcówkę 5-6 m dwu-parowego przewodu telekomunikacyjnego, zwinąłem go w cewkę Tesli, wsadziłem do kieszeni i poszedłem do Aldika. I tam na wejściu zapiszczały bramki. A na wyjściu już nie.
  • Poziom 32  
    ZdecydowanieWitam google się zepsuło u ciebie?
  • IGE-XAO
  • Poziom 10  
    Cewka jest elementem inercyjnym – gromadzi energię w wytwarzanym polu magnetycznym. W połączeniu z kondensatorem tworzy obwód rezonansowy (jeden z fundamentalnych obwodów elektronicznych).

Cewki zasilane prądem stałym, zwane elektromagnesami, są wykorzystywane do wytwarzania pola magnetycznego lub jego kompensacji, na przykład przy rozmagnesowaniu i pomiarach pola magnetycznego.

W którym miejscu tej cewki Tesli występuje pole elektro"magnetyczne"?

Dodano po 1 [godziny] 10 [minuty]:

"Kondensator elektryczny został zarejestrowany jako USA, Patent 514,167." W jakim celu kolega @Mobali wprowadza kolegów w błąd? Żeby umożliwić .... okrzyk - Trol! Dla czego wystarczy, że kichnę na któregoś ... i dostaję upomnienie a goście chodzą powołują się na nie istniejące patenty, rozgłaszają kłamstwa, sieją agresję a mod nie reaguje jakby było mu to na rękę?

Czy tylko ja przeczytałem patenty Tesli? Gdzie tu kondensator?

NIKOLA TESLA PATENT USA 514,167 - PRZEWÓD ELEKTRYCZNY
    U NITED S tates P ATENT O FFICE.
    NIKOLA TESLA, NEW YORK, NY

PRZEWÓD ELEKTRYCZNY.
    SPECYFIKACJA stanowiąca część patentu literowego nr 514,167 z dnia 6 lutego 1894 r.

Wniosek złożony 2 stycznia 1892 r. Nr seryjny 416,773. (Brak modelu.)

Wszystkim, których może to dotyczyć:

Czy wiadomo, że I, N IKOLA T ESLA , obywatel Stanów Zjednoczonych, zamieszkały w Nowym Jorku, w hrabstwie i stanie Nowy Jork, wynalazłem pewne nowe i przydatne ulepszenia w przewodnikach linii do systemów dystrybucji energii elektrycznej których poniżej podano specyfikację, z odniesieniem do rysunków towarzyszących i stanowiących ich część.

W każdym systemie przesyłu lub dystrybucji elektrycznej, w którym stosowane są prądy o bardzo wysokim potencjale, a w szczególności, gdy częstotliwość jest wysoka, następuje rozproszenie energii z przewodnika lub przewodników linii z powodu elektryzacji atmosfery lub inne otaczające medium lub inne przyczyny.

Do tej pory było zwykle, aby zapobiec utracie przez rozproszenie lub zakłócenia przez indukcję na przewodach liniowych, aby je zaizolować i zamknąć w ciągłej osłonie przewodzącej lub osłonie, która była połączona z ziemią dobrą ścieżką przewodzącą.

Celem mojego wynalazku jest zapobieganie stratom na przewodach liniowych w systemie przesyłania i dystrybucji elektrycznej, w szczególności takim jak opisany przeze mnie w patencie z 23 czerwca 1891 r., Nr 454,622, ale w każdym innym systemie, w którym przemiennie lub ogólnie mówiąc, stosuje się różne prądy o nadmiernie wysokim potencjale.

Odkryłem, że w tych systemach w przewodzącej osłonie lub ekranie wokół przewodów liniowych i dobrze uziemionych, a nawet zbliżonych do zewnętrznych przewodów lub dużych ciał, towarzyszy faktyczna i generalnie poważna utrata energii. Dlatego utrzymuję osłonę całkowicie izolowaną lub połączoną bezpośrednio lub indukcyjnie z ziemią poprzez ścieżkę, która praktycznie uniemożliwi przepływ prądu przez nią. Odkryłem również, że gdy stosuje się ciągłą izolowaną osłonę lub ekran, istnieje większa odpowiedzialność za utratę energii przez działanie indukcyjne, ponieważ jeśli osłona lub ekran nie będą znacznie krótsze niż fale prądu przechodzące przez przewodnik, siły elektromotoryczne będą ustawić między różnymi punktami osłony, co spowoduje przejście między takimi punktami indukowanych prądów. JA, dlatego podziel osłonę lub ekran na krótkie odcinki, znacznie krótsze niż długości fali zastosowanego prądu, tak aby uziemienie którejkolwiek z takich odcinków lub zbliżenie się do dużego korpusu spowodowało nieistotną stratę, lub co najwyżej niewielkie miejscowe odprowadzanie energii, podczas gdy tendencja przepływów prądów między różnymi punktami osłony jest skutecznie przezwyciężona. Funkcja osłony jako ekranu statycznego do zapobiegania rozpraszaniu energii elektrycznej wymaga jednak, aby jej pełna skuteczność była nieprzerwana, przewodząca przegroda lub ekran wokół przewodnika. Osiągam ten szacunek w przypadku ekranu przekrojowego, powodując nakładanie się końców izolowanych działów lub ich sekcji, umieszczając odpowiedni materiał izolacyjny pomiędzy zachodzącymi na siebie częściami.

Wynalazek ilustrują załączone rysunki, na których:

Ryc. 1 ilustruje części przewodu z opisanymi powyżej połączeniami uziemienia. Ryc. 2 jest przekrojem części przewodnika w powiększonej skali.

A jest środkowym drutem lub przewodnikiem przewodzącym prąd.

B jest powłoką izolacyjną.

C to osłona przewodząca lub ekran, które w razie potrzeby mogą być izolowane zewnętrznie. Ta osłona jest podzielona, ​​jak pokazano, na krótkie odcinki lub odcinki, a koniec jednego odcinka zachodzi lub teleskopów z końcem sąsiednich odcinków, ale jest izolowany od niego materiałem D.

Powszechnie wiadomo, że ekran statyczny, aby był całkowicie skuteczny jako taki, powinien mieć połączenie z uziemieniem, ale zwykle w takich przypadkach zapewnia się dobre połączenie elektryczne między ekranem a ziemią. Gdy jednak stosuje się prąd o bardzo wysokim potencjale lub gdy częstotliwość prądu jest bardzo wysoka, takie połączenie jest niewykonalne ze względu na następującą stratę. Dlatego w takich przypadkach uzyskuję korzystne wyniki podłączenia uziemienia, jednocześnie zapobiegając generalnie poważnej stracie, która wystąpiłaby przy stosowaniu takich prądów, zapewniając między osłoną a ziemią ścieżkę P o bardzo wysokiej rezystancji omowej lub zawierającą cewkę indukcyjną S prawidłowo wyznaczoną w odniesieniu do istniejących warunków, aby wpłynęła na opisany wynik, lub kondensator o bardzo małej pojemności, jak pokazano w R.

Przy tworzeniu tego przewodnika nie trzeba przestrzegać żadnego konkretnego planu budowy i nie trzeba stosować żadnych specjalnych materiałów z kilku wymienionych rodzajów; ogólna konstrukcja i charakter przewodnika, oprócz opisanych tu szczególnych cech, są całkowicie dobrze znane specjalistom w tej dziedzinie.

Twierdzę, że:

1. Przewodnik do obwodów elektrycznych, złożony z drutu do przewodzenia prądu, izolowanej powłoki lub osłony i otaczającej osłony przewodzącej lub ekranu podzielonej na izolowane sekcje, jak przedstawiono.

2. Przewodnik dla obwodów elektrycznych, złożony z drutu do przewodzenia prądu, powłoki lub osłony z materiału izolacyjnego i otaczającej osłony przewodzącej lub ekranu podzielonej na izolowane sekcje, których końce zachodzą, jak przedstawiono.

3. Połączenie drutu lub przewodu do przesyłania prądów elektrycznych, izolowanej powłoki lub osłony, w związku z tym osłona przewodząca lub ekran otaczający powłokę izolacyjną oraz połączenie między wymienioną osłoną a ziemią zawierające skraplacz o bardzo małej pojemności lub jego odpowiedniku.

NIKOLA TESLA.

Świadkowie:
    E RNEST H OPKINSON ,

P ARKER W. P AGE .
  • Specjalista elektronik
    ZdecydowanieWitam napisał:
    W którym miejscu tej cewki Tesli występuje pole elektro"magnetyczne"?

Prawie wszędzie (w rozumieniu miary).

ZdecydowanieWitam (trafiło do kosza) napisał:
    Powiem tak: 100 tys ludzi już wypróbowali tą metodykę i 70% odnotowuje poprawę zdrowia.

To na ogół oznacza "70% ludzi ulega złudzeniu, że to im pomaga". Akurat sprawy zdrowia należą do tych, które w dużym stopniu podlegają złudzeniom.
  • Poziom 10  
    _jta_ napisał:
    To na ogół oznacza

Pamiętam, jak w poprzednim wcieleniu, zostałem zablokowany na miesiąc, za cytat z kosza:) A bodajże dwie moje wypowiedzi z tego tematu już trafiły do kosza bo: nie były związane z tematem (jakoś tak).

Powtarzam jak mantry na muratorze, że to kawałek drutu i tylko głupi będzie w niego wierzył. Ja nie wierzę i nie mam złudzeń.
    To jest tak proste, że każdy może je wykonać i sprawdzić czy rzeczywiście działa. I jeżeli NIE działa to może śmiało pisać A nie mówiłem! A jak za działa to też napiszę, że to tylko złudzenie:)
  • Specjalista elektronik
    Transformator Tesli jest transformatorem rezonansowym - zawiera dwa obwody rezonansowe, które muszą być do siebie dostrojone, bez tego działa mizernie. Więc nie każdy, tylko ten, co umie stroić.

A ze sprawdzeniem działania jeszcze gorzej - znajomy mi opowiadał, jakie są problemy z testowaniem leków - wymyślono metodę placebo (część pacjentów dostaje testowany lek, a część tabletki, które tak samo wyglądają, ale nie zawierają leku - i porównuje zmianę w stanie zdrowia obu grup - bo okazuje się, że u obu jest poprawa), to się okazało, że sam fakt, iż lekarz wie, co komu podano, ma duży wpływ na wyniki... I na tym nie koniec.
  • Poziom 43  
    Witam, czy umie ktoś oblicz parametry cewki Tesla. Czy ktoś taką zbudował?
    A jakie parametry chciał byś liczyć, przekrój przewodu dobierasz do prądu, indukcyjność możesz obliczyć w kalkulatorach on-line dla podobnych cewek nawiniętych pojedynczym drutem.
    Od cewki nawiniętej w klasyczny sposób ta różni się większą pojemnością pasożytniczą, będzie miała niższą częstotliwość rezonansu własnego, ale łatwiej to zmierzyć niż policzyć.
    Podobne sposoby nawijania kilkoma drutami i łączenia na różne sposoby są stosowane w budowie "transmission line transformers" możesz poczytać w sieci.

Dobrze żebyś trochę poczytał o historii nauki i różnych ślepych zaułkach, albo nawet samemu pokonstruował - ale koniecznie z założeniem że urządzenie ma działać i weryfikujesz czy działa, może byś nabrał trochę dystansu do różnych starych papierów - papier wszystko zniesie, szczególnie patenty amerykańskie są pełne "genialnych pomysłów" bo ich tworzenie wymaga niezwykle mało zasobów. Tworzenie urządzeń, nieustanne poprawianie, dążenie do uzyskania określonych cech użytkowych, w obliczu ograniczeń m.in. spowodowanych prawami fizyki to już o wiele trudniejsza sprawa, dlatego genialnych urządzeń jest tysiące razy mniej niż genialnych pomysłów. Kiedy oglądam dawne urządzenia (te które są warte oglądania) doceniam myśl inżynierską - widząc rozwiązania konstrukcyjne, zastanawiam się nad myślą inżynierska jaka do nich doprowadziła, problemami jakie dzięki nim rozwiązano, trudnościami technologicznymi jakie były w tamtych czasach. W niektórych projektach, to jest niesamowite, ile pracy w nie włożono. A pomysły? można ich wytworzyć miliony, zerowym kosztem i taką też często mają wartość.
  • Poziom 10  
    _jta_ napisał:
    I na tym nie koniec.

Bo badacze posunęły się jeszcze dalej i udawali, że robią operacje a tak na prawdę nic nie robili. Oczywiście aranżacja, narkoza, rozcinanie byli jak najbardziej prawdziwe. I o CUD! niby operowanie dochodziły do zdrowia szybciej niż operowani. Czytać ze zrozumieniem i skupieniem: Jeżeli kawałek drutu rozpuszcza raka, to nic tylko przyklaskiwać i liczyć oszczędności NFZ. Dla czego więc same negatywne komentarze?

Dodano po 13 [minuty]:

jarek_lnx napisał:
    A jakie parametry chciał byś liczyć,

Ja mam w instalacji PV 350-400V 5A. I to chciałby stabilizować lub gromadzić energię w kondensatorze Tesli. Nawet wiki wspomina o takich eksperymentach, niestety nie dotarłem do źródła.
    Mój MPPT "bije" po panelach z częstotliwością 50 MHz wystarczająco by te cewki uruchomić. Za nim je zrobię a trwa to 10 minut, chciałby zaciągnąć informacji, a nuż ktoś coś wie. Coś w tym złego? Wolę skorzystać z wiedzy i doświadczenia innych niż sam będę dochodził do zadowalających wyników miesiącami albo wcale.
    Próbowałem cewki klasyczne z ferrytem ale nic nie zauważyłem.

Nie mylcie transformatory z płaskimi cewkami. Niema tu żadnej synchronizacji, aczkolwiek ilość zwojów ma znaczenie.

Dodano po 17 [minuty]:

jarek_lnx napisał:
    Kiedy oglądam dawne urządzenia (te które są warte oglądania) doceniam myśl inżynierską - widząc rozwiązania konstrukcyjne, zastanawiam się nad myślą inżynierska jaka do nich doprowadziła, problemami jakie dzięki nim rozwiązano, trudnościami technologicznymi jakie były w tamtych czasach. W niektórych projektach, to jest niesamowite, ile pracy w nie włożono.

No, normalnie z ust mi to wyjąłeś. Właśnie wczoraj podziwiałem nie które projekty, skąd mieli tyle czasu by coś takiego tworzyć.
  • Poziom 43  
    I to chciałby stabilizować lub gromadzić energię w kondensatorze Tesli. Nawet wiki wspomina o takich eksperymentach, niestety nie dotarłem do źródła.

Żeby gromadzić energię w kondensatorze wystarczy go naładować, w cewce trzeba utrzymać przepływ prądu, ale w obwodzie rezonansowym musisz podtrzymać drgania uzupełniając straty.

Mój MPPT "bije" po panelach z częstotliwością 50 MHz wystarczająco by te cewki uruchomić.
    Większość przewodów stosowanych w zastosowaniach elektroenergetycznych ma niezwykle kiepskie parametry dla w.cz. stratność dielektryczna izolacji pcw jest duża, sądzę że przy 50MHz i kilkudziesięciu woltach są szanse stopić izolację, mi się udało przy niższej częstotliwości i wyższym napięciu, tak trochę na oko szacuję.
    Tłumacząc prościej, żeby przesyłać energię w.cz. musiał byś mieć specjalne przewody, 50MHz w przetwornicy poza harmonicznymi zakłóceń też nie wygląda prawdopodobnie.

Za nim je zrobię a trwa to 10 minut, chciałby zaciągnąć informacji, a nuż ktoś coś wie. Coś w tym złego? Wolę skorzystać z wiedzy i doświadczenia innych niż sam będę dochodził do zadowalających wyników miesiącami albo wcale.
    Kłopot w tym że nie zaakceptujesz naszego punktu widzenia, tego że w nauce i technice na wszystko trzeba mieć dowód, trzeba zmierzyć, trzeba się trzymać faktów i umieć skorygować błędy we własnym myśleniu. Nawet jeśli uważasz że współczesna nauka czegoś nie uwzględnia, potrzebujesz korzystać z jej zdobyczy, bo bez tego wyłożysz się na bardzo prostych rzeczach, już na początkowym etapie _każdego_ projektu, nigdy nie dochodząc do tego o czym naukowcom "sie nie śniło".

Próbowałem cewki klasyczne z ferrytem ale nic nie zauważyłem.
    A masz jakiś pomysł jak miał byś to zauważyć? Jak zbadać co się w środku dzieje, prądu przecież nie widać. A zewnętrznych efektów w źle działającym urządzeniu np. przez źle dobrane parametry nie zobaczysz trzeba "zajrzeć" do środka, a tu sie trzeba czegoś nauczyć skorzystać z wiedzy innych a tego jak widzę wolisz unikać - sytuacja patowa.

Nie mylcie transformatory z płaskimi cewkami. Niema tu żadnej synchronizacji, aczkolwiek ilość zwojów ma znaczenie.
    Uwaga na temat TLT miała na ceu zwrócenie uwagi na szczególne zjawiska jakie tam zachodzą i przyjęcie że w twojej cewce mogło by sie coś takiego dziać.
    Wybacz, ale karmisz trolla... /trymer01
  • Poziom 34  
    jarek_lnx napisał:
    ...
    Mój MPPT "bije" po panelach z częstotliwością 50 MHz wystarczająco by te cewki uruchomić.
    ...

Panie doktorze. jak pana "czytam" to aż mnie się stara anegdota przypomniała o "ruskich naukowcach", którą dedykuję panu, panie doktorze:

Radziecki naukowiec przeprowadza badanie narządów słuchu muchy. Wysunął tezę, że mucha, z uwagi na brak widocznych uszu, słucha odnóżami.
    złapał muchę, wyrwał jej skrzydełka, położył na blacie i mówi:
    - Nu, mucha, idzi. - Mucha idzie.
    Wyrwał jedną parę nóg, położył muchę na blacie i mówi:
    - Nu, mucha, idzi. - Mucha idzie.
    Wyrwał drugą parę nóg, położył muchę na blacie i mówi:
    - Nu, mucha, idzi. - Mucha z trudem, ale idzie.
    Wyrwał trzecią parę nóg, położył muchę na blacie i mówi:
    - Nu, mucha, idzi. - Mucha nie idzie.
    Naukowiec zadowolony zapisuje wynik doświadczenia:
    - Po wyrwaniu wszystkich odnóży mucha ogłuchła.
  • Poziom 10  
    jarek_lnx napisał:
    Wybacz, ale karmisz trolla... /trymer01

Bardzo śmieszna anegdota.
  • Moderator
    Wystarczy już tych postów nie na temat (głównie autora tematu) i zaniżania poziomu forum. Zamykam.
  • Poziom 10  
    Na temat pisze na PW, bo niema co karmić troli