Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Cewka Tesli, umie ktoś obliczyć jej parametry? patent 512340

19 Sep 2019 09:06 1347 15
Testo
 • Testo
 • #2
  vodiczka
  Level 43  
  Cytat z twojego linku: Witam, czy ktoś nawijał taki kondensator?... Pytanie kieruję wyłącznie do znawców tematu, nie mam zamiaru niczego nikomu tłumaczyć jak to działa.
  Znawca tematu informuje wszystkich forumowiczów, że udajesz iż nie odróżniasz kondensatora od cewki powietrznej.
  Skąd wiem, że udajesz :?: Otrzymałeś w tamtym temacie odpowiedź od kolegi Mobali: Pod numerem USA, Patent 512,340 figuruje "Cewka dla elektromagnesu", a nie kondensator.
  Idź trollować na Pudelku ;)
 • Testo
 • #3
  sanfran
  Network and Internet specialist
  Ostatnio wyciągnąłem ze śmietnika w robocie końcówkę 5-6 m dwu-parowego przewodu telekomunikacyjnego, zwinąłem go w cewkę Tesli, wsadziłem do kieszeni i poszedłem do Aldika. I tam na wejściu zapiszczały bramki. A na wyjściu już nie.
 • #5
  User removed account
  Level 1  
 • #6
  _jta_
  Electronics specialist
  ZdecydowanieWitam wrote:
  W którym miejscu tej cewki Tesli występuje pole elektro"magnetyczne"?

  Prawie wszędzie (w rozumieniu miary).

  ZdecydowanieWitam (trafiło do kosza) wrote:
  Powiem tak: 100 tys ludzi już wypróbowali tą metodykę i 70% odnotowuje poprawę zdrowia.

  To na ogół oznacza "70% ludzi ulega złudzeniu, że to im pomaga". Akurat sprawy zdrowia należą do tych, które w dużym stopniu podlegają złudzeniom.
 • #7
  User removed account
  Level 1  
 • #8
  _jta_
  Electronics specialist
  Transformator Tesli jest transformatorem rezonansowym - zawiera dwa obwody rezonansowe, które muszą być do siebie dostrojone, bez tego działa mizernie. Więc nie każdy, tylko ten, co umie stroić.

  A ze sprawdzeniem działania jeszcze gorzej - znajomy mi opowiadał, jakie są problemy z testowaniem leków - wymyślono metodę placebo (część pacjentów dostaje testowany lek, a część tabletki, które tak samo wyglądają, ale nie zawierają leku - i porównuje zmianę w stanie zdrowia obu grup - bo okazuje się, że u obu jest poprawa), to się okazało, że sam fakt, iż lekarz wie, co komu podano, ma duży wpływ na wyniki... I na tym nie koniec.
 • #9
  jarek_lnx
  Level 43  
  ZdecydowanieWitam wrote:
  Witam, czy umie ktoś oblicz parametry cewki Tesla. Czy ktoś taką zbudował?
  A jakie parametry chciał byś liczyć, przekrój przewodu dobierasz do prądu, indukcyjność możesz obliczyć w kalkulatorach on-line dla podobnych cewek nawiniętych pojedynczym drutem.
  Od cewki nawiniętej w klasyczny sposób ta różni się większą pojemnością pasożytniczą, będzie miała niższą częstotliwość rezonansu własnego, ale łatwiej to zmierzyć niż policzyć.
  Podobne sposoby nawijania kilkoma drutami i łączenia na różne sposoby są stosowane w budowie "transmission line transformers" możesz poczytać w sieci.

  Dobrze żebyś trochę poczytał o historii nauki i różnych ślepych zaułkach, albo nawet samemu pokonstruował - ale koniecznie z założeniem że urządzenie ma działać i weryfikujesz czy działa, może byś nabrał trochę dystansu do różnych starych papierów - papier wszystko zniesie, szczególnie patenty amerykańskie są pełne "genialnych pomysłów" bo ich tworzenie wymaga niezwykle mało zasobów. Tworzenie urządzeń, nieustanne poprawianie, dążenie do uzyskania określonych cech użytkowych, w obliczu ograniczeń m.in. spowodowanych prawami fizyki to już o wiele trudniejsza sprawa, dlatego genialnych urządzeń jest tysiące razy mniej niż genialnych pomysłów. Kiedy oglądam dawne urządzenia (te które są warte oglądania) doceniam myśl inżynierską - widząc rozwiązania konstrukcyjne, zastanawiam się nad myślą inżynierska jaka do nich doprowadziła, problemami jakie dzięki nim rozwiązano, trudnościami technologicznymi jakie były w tamtych czasach. W niektórych projektach, to jest niesamowite, ile pracy w nie włożono. A pomysły? można ich wytworzyć miliony, zerowym kosztem i taką też często mają wartość.
 • #10
  User removed account
  Level 1  
 • #12
  jarek_lnx
  Level 43  
  ZdecydowanieWitam wrote:
  I to chciałby stabilizować lub gromadzić energię w kondensatorze Tesli. Nawet wiki wspomina o takich eksperymentach, niestety nie dotarłem do źródła.

  Żeby gromadzić energię w kondensatorze wystarczy go naładować, w cewce trzeba utrzymać przepływ prądu, ale w obwodzie rezonansowym musisz podtrzymać drgania uzupełniając straty.

  ZdecydowanieWitam wrote:
  Mój MPPT "bije" po panelach z częstotliwością 50 MHz wystarczająco by te cewki uruchomić.
  Większość przewodów stosowanych w zastosowaniach elektroenergetycznych ma niezwykle kiepskie parametry dla w.cz. stratność dielektryczna izolacji pcw jest duża, sądzę że przy 50MHz i kilkudziesięciu woltach są szanse stopić izolację, mi się udało przy niższej częstotliwości i wyższym napięciu, tak trochę na oko szacuję.
  Tłumacząc prościej, żeby przesyłać energię w.cz. musiał byś mieć specjalne przewody, 50MHz w przetwornicy poza harmonicznymi zakłóceń też nie wygląda prawdopodobnie.

  ZdecydowanieWitam wrote:
  Za nim je zrobię a trwa to 10 minut, chciałby zaciągnąć informacji, a nuż ktoś coś wie. Coś w tym złego? Wolę skorzystać z wiedzy i doświadczenia innych niż sam będę dochodził do zadowalających wyników miesiącami albo wcale.
  Kłopot w tym że nie zaakceptujesz naszego punktu widzenia, tego że w nauce i technice na wszystko trzeba mieć dowód, trzeba zmierzyć, trzeba się trzymać faktów i umieć skorygować błędy we własnym myśleniu. Nawet jeśli uważasz że współczesna nauka czegoś nie uwzględnia, potrzebujesz korzystać z jej zdobyczy, bo bez tego wyłożysz się na bardzo prostych rzeczach, już na początkowym etapie _każdego_ projektu, nigdy nie dochodząc do tego o czym naukowcom "sie nie śniło".

  ZdecydowanieWitam wrote:
  Próbowałem cewki klasyczne z ferrytem ale nic nie zauważyłem.
  A masz jakiś pomysł jak miał byś to zauważyć? Jak zbadać co się w środku dzieje, prądu przecież nie widać. A zewnętrznych efektów w źle działającym urządzeniu np. przez źle dobrane parametry nie zobaczysz trzeba "zajrzeć" do środka, a tu sie trzeba czegoś nauczyć skorzystać z wiedzy innych a tego jak widzę wolisz unikać - sytuacja patowa.


  ZdecydowanieWitam wrote:
  Nie mylcie transformatory z płaskimi cewkami. Niema tu żadnej synchronizacji, aczkolwiek ilość zwojów ma znaczenie.
  Uwaga na temat TLT miała na ceu zwrócenie uwagi na szczególne zjawiska jakie tam zachodzą i przyjęcie że w twojej cewce mogło by sie coś takiego dziać.
  Wybacz, ale karmisz trolla... /trymer01
 • #13
  User removed account
  Level 1  
 • #14
  User removed account
  Level 1  
 • #15
  Mirek Z.
  Moderator
  Wystarczy już tych postów nie na temat (głównie autora tematu) i zaniżania poziomu forum. Zamykam.
 • #16
  User removed account
  Level 1