Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

SoM na Qualcomm IPQ4019 z płytką deweloperską do pracy pod OpenWrt

ghost666 19 Wrz 2019 11:12 201 0
 • SoM na Qualcomm IPQ4019 z płytką deweloperską do pracy pod OpenWrt
  SoM na Qualcomm IPQ4019 z płytką deweloperską do pracy pod OpenWrt
  Moduł „Habanero” firmy 8devices wykorzystuje układ typu System-on-Chip (SoC) IPQ4019 firmy Qualcomm. Na module tym uruchomić można m.in. Linuksa - dystrybucję OpenWrt. Ten kompletny system-na-module (SoM) wyposażony jest w dwuzakresowy interfejs radiowy MU-MIMO 802.11ac (Wave2). Zestaw rozwojowy z tym modułem uzupełnia go ponadto o 5 portów Ethernet i USB.

  8devices dodało Habanero jako nowego członka do swojej linii dwuzakresowych SoMów. SoM ten jest dostępny w dwóch wersjach. Habanero oparty na SoC Qualcomm IPQ4019 jest otwarty na zamówienia w przedsprzedaży. Produkt ten dostępny jest obecnie za 55 dolarów. A model Habanero-I oparty na SoC Qualcomm IPQ4029 można kupić w przedsprzedaży za 69 dolarów. Zestaw deweloperski o wartości 119 dolarów - Habanero DVK - wykorzystuje SoC IPQ4019 wraz z dodatkowymi interfejsami: Ethernetem, USB i innymi.

  8devices zapewnia obecnie szereg modułów współpracujących z systemem operacyjnym Linuks w dystrybucji OpenWrt. Najnowszym z nich był dotychczasowo SoM Komikan, oparty na SoC od Realteka, korzystającym z architektury MIPS24k. Habanero wydaje się być drugim modułem firmy opartym na SoC Qualcomma, po płytce Jalapeno opartej na IPQ4018.

  IPQ4019 i IPQ4029 od Qualcomm - stosowane odpowiednio w Habanero i Habanero-I, oba wyposażone są w Wave2 - nową wersję interfejsu radiowego 802.11ac (WiFi 5) z dwuzakresową technologią MU-MIMO do jednoczesnego połączenia interfejsu Wi-Fi z wieloma urządzenia. Dzięki czterordzeniowemu procesorowi ARM Cortex-A7 z rozszerzeniem NEON i wbudowanym FPU, który wyprodukowano w technologii 40 nm układy IPQ4019 oraz IPQ4029 mają wysoką wydajność. Dodatkowo uzupełniono to obsługą do pięciu portów Ethernet oraz dodatkowymi funkcjami bezpieczeństwa firmy Qualcomm.

  Nie są to pierwsze moduły z układem SoC Qualcomm IPQ4019; na rynku dostępne są już Dakota DR4019, MicroTik RB450Gx4, a także zestaw deweloperski Kefu DB11.

  SoM na Qualcomm IPQ4019 z płytką deweloperską do pracy pod OpenWrt


  SoM na Qualcomm IPQ4019 z płytką deweloperską do pracy pod OpenWrt
  SoM na Qualcomm IPQ4019 z płytką deweloperską do pracy pod OpenWrt
  Moduł Habanero ma wymiary 45 mm x 49 mm. Wyposażono go w PHY QCA8075C, które obsługuje do pięciu gigabitowych portów Ethernet. Ma on również porty USB 3.0 jak i USB 2.0 i obsługuje inne różne interfejsy (szczegóły poniżej), które można skonfigurować również jako porty GPIO. System posiada sprzętowo wsparty NAT, jak i hardwareowe funkcje bezpieczeństwa, takie jak akcelerator kryptograficzny i bezpieczny start programu (bootloader). Wszystko to sprawia, że opisywany SOM doskonale nadaje się do zaawansowanych, szybkich i bezpiecznych aplikacji sieciowych. Habanero jest dostępny w wersjach komercyjnych, działających od 0°C do 65°C oraz w wersjach rozszerzonych z zakresem temperatur od -40°C do 85°C.

  SoM Habanero wyposażony jest w 32 MB pamięci Flash NOR oraz 512 MB pamięci DDR3L RAM. Na zestawie deweloperskim Habanero-DVK (na zdjęciach po prawej stronie) jest także dostępny do 1 GB pamięci Flash NAND.

  Interfejsy w module obejmują do 46 linii GPIO, jeden interfejs PCie 2.0, jak i po jednym interfejsie USB 3.0 i USB2.0; moduł posiada dwa interfejsy szerehowe (UART), jeden szeregowy interfejs SPI, dwa I²C. Do czterech wyjść skonfigurować można jako linie PWM. System posiada pojedynczy interfejs debugowy w postaci JTAGa oraz interfejs I²S/TDM dla dźwięku cyfrowego. SoM posiada ponadto pięć portów Ethernet i pojedynczy interfejs RGMII. Wyposażono go także w pojedynczy interfejs SDIO 3.0 lub dla pamięci eMMC, także równoległe interfejsu dla pamięci NAND Flash i kontrolera LCD.

  Płytka deweloperska Habanero DVK zapewnia kilka gniazd i złączy, z których programiści mogą skorzystać, aby przetestować szerokie możliwości tego SoM. DVK ma 5 portów Ethernet, gniazdo eMMC, gniazdo karty SD, port USB 3.0, port USB 2.0, diody LED, przyciski podłączone pod linie GPIO i reset. Zasilany jest napięciem do 12 V do 24 V.

  Dalsze informacje

  Moduły Habanero i płytka Habanero-DVK (wraz z modułem) są dostępne w przedsprzedaży z wysyłkami rozpoczynającymi się 23 września. Więcej informacji można znaleźć na stronach 8devices, a także na stronach poszczególnych produktów - Habanero, Habanero-I i Habanero-DVK.

  Źródło:http://linuxgizmos.com/qualcomm-ipq4019-based-som-and-dev-board-run-openwrt-linux/

  Fajne! Ranking DIY
  O autorze
  ghost666
  Tłumacz Redaktor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 napisał 9427 postów o ocenie 7105, pomógł 157 razy. Mieszka w mieście Warszawa. Jest z nami od 2003 roku.
 • Computer Controls