Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nowy Exynos 980 od Samsunga - pierwszy jego SoC z obsługą 5G

ghost666 19 Wrz 2019 11:59 258 0
 • Nowy Exynos 980 od Samsunga - pierwszy jego SoC z obsługą 5G
  Na początku września Samsung ogłosił wprowadzenie na rynek swojego najnowszego procesora mobilnego - Exynos 980. Ten SoC, który powinien wejść do masowej produkcji jeszcze w tym roku, posiada zintegrowany modem 5G, NPU (jednostka przetwarzania neuronowego) i procesor graficzny Mali G76.

  Sama technologia 5G prawdopodobnie nie będzie zbyt istotną sprawą dla większości ludzi. Jak na razie jest stosunkowo niewiele sieci 5G. Aby skorzystać z zalet tych sieci korzystać należy z pasma milimetrowego, a fale milimetrowe mają prawie zerową penetrację - sygnały są łatwo blokowane przez ściany, tafle szkła, a nawet ludzkie ciała. To sprawia, że ​​5G FR2 jest potencjalnie doskonałym mechanizmem dostarczania do sieci między zewnętrznymi lokalizacjami - takim jak antena na dachu, połączona z siecią przewodową lub Wi-Fi w dużym budynku, jednakże ma to mniejszy sens w przypadku pojedynczego telefonu, którego połączenie zostanie przerwane przez wejście do budynku, samochodu, a nawet odwrócenie się i zasłonięcie ciałem anteny.

  Pasmo poniżej 6 GHz powinno być znacznie bardziej użyteczne. Trudno powiedzieć obecnie, jakie korzyści odniosą użytkownicy z połączeń 5G FR1. Obecne testy prędkości pokazują prędkości od 400 Mb/s do 600 Mb/s. Prezentuje się to świetnie w porównaniu z 4G (typowo 50 Mb/s), ale jest powód, dla którego 4G wypada gorzej - zatłoczenie pasma. 4G LTE jest teoretycznie w stanie nawiązywać połączenia do 1 Gb/s, ale nie ma wystarczającej przepustowości sieci, aby obsłużyć takie prędkości dla konsumentów. Czy podobne ograniczenia spadną na 5G pokaże tylko czas i pierwsze wdrożenia.

  GPU i NPU

  Procesor graficzny w Exynos 980 - Mali G76 - stanowi znaczącą poprawę w stosunku do wcześniejszych wersji. Jest około dwa razy szybszy niż Mali G71, używany we wcześniejszych Exynosach. Jednak w większości testów porównawczych nie jest tak szybki, jak Qualcomm Adreno 630 zastosowany np. w SoC w Google Pixel 3 lub Samsung Galaxy S9+, ale chociaż konsumenci powinni spodziewać się szybciej działających gier i zwiększone wydajności aplikacji, GPU nie jest tak naprawdę zmieniaczem na rynku gier mobilnych.

  Wpływ NPU, czyli neuronowej jednostki przetwarzania, w rzeczywistości jest nadal znakiem zapytania. Samsung twierdzi, że NPU w Exynos 980 jest prawie trzy razy szybszy niż NPU stosowany we wcześniejszych SoCach. Wiemy, że Samsung korzysta z NPU w celu zwiększenia wydajności w swoich aparatach i aplikacjach rzeczywistości rozszerzonej. Analitycy przewidują, że wykorzystanie wbudowanych NPU w smartfonach i tabletach znacznie wzrośnie w najbliższej przyszłości, ponieważ producenci oprogramowania będą korzystać z możliwości uczenia maszynowego w czasie rzeczywistym.

  To nie jest pierwsza wyprawa Samsunga w technologię 5G; różnicą teraz nie jest sama łączność 5G, ale fakt, że modem jest wbudowany w SoC. Zbudowanie modemu 5G bezpośrednio w układzie scalonym. Oznacza to mniej fizycznej przestrzeni potrzebnej na elementy wewnątrz telefonu, a także niższe zużycie energii i redukcja emisji ciepła. Wszystko to jest możliwe dzięki redukcji wymiaru charakterystycznego procesu do 8 nm. Dla porównania Snapdragon 845 używany przez flagowe telefony Google Pixel 3 jest zbudowany na procesie 10 nm. Tendencja ta, do dalszego zmieniania układów, to trend, jaki obserwuje się w każdym sektorze przemysłu elektronicznego, szczególnie w procesorach i SoC dla urządzeń mobilnych, komputerów, układach GPU etc.

  Źródło: https://arstechnica.com/gadgets/2019/09/samsung-launches-its-first-5g-integrated-cpu/

  Fajne! Ranking DIY
  O autorze
  ghost666
  Tłumacz Redaktor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 napisał 9427 postów o ocenie 7105, pomógł 157 razy. Mieszka w mieście Warszawa. Jest z nami od 2003 roku.