Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] atmoTEC VUWPro240/5-3 - podłączenie termostatu

19 Wrz 2019 17:50 105 7
  • Poziom 3  
    Zamontowałem piec gazowy Vaillant atmoTECVUWPro240/5-3 i chcę teraz podłączyć termostat Tybox 117, który jest na 230V. Na płytce elektronicznej jest gniazdo przyłączeniowe ale na 24V. Czy w takim razie muszę wymienić termostat na 24V czy jest jakieś inne wyjście. W załączeniu zdjęcie płytki.
    pozdrawiam
  • Pomocny post
    Poziom 28  
    Wypinasz zworkę RT na płycie i w to miejsce wpinasz przewód od termostatu - zaciski 1-2.
  • Poziom 3  
    I nie ma znaczenia, że termostat jest na 230V a wpinam się w zaciski 24V?
  • Pomocny post
    Poziom 35  
    Z założenia regulator powinien mieć styki bez napięcia, które tylko są zwierane, gdy jest potrzeba grzania i rozwierane, gdy trzeba wyłączyć ogrzewanie.
    Sam regulator może być tylko zasilany z sieci 230V, a styki sterujące mogą być bez napięcia.
    Nie wiem jak jest w Twoim kotle ale w moim starym atmosferyku Vaillant mam styki 3-4 do podłączenia regulatora ON-OFF i wtedy sam kocioł generuje na tych stykach 230V i zamknięcie obwodu powoduje grzanie, a otwarcie wyłączenie grzania.
    Przeczytaj instrukcję od swojego regulatora, czy jego styki sterujące pracą kotła są faktycznie bez napięcia.
    Jeśli regulator pokojowy na stykach sterujących daje 230V to lepiej go nie podłączaj do kotła, bo można uwalić płytę główną kotła jeśli na stykach RT masz faktycznie 24V.

Dodano po 5 [minuty]:

rzuciłem dokładniej okiem na fotkę i na tym samym złączu masz styki BUS, a one na pewno nie są na 230V, więc złączę RT z pewnością nie generuje 230V.
    Jeśli Twój regulator pokojowy na stykach sterujących kotłem daje 230V to wtedy na 100% uszkodzisz płytę główną kotła.
    Regulator możesz podłączyć tylko i wyłącznie jeśli jego styki sterujące pracą kotła są bez napięcia i tylko służą do zamknięcie lub otwarcia obwodu.

Dodano po 19 [minuty]:

pobrałem z netu instrukcję i jest tam podane przy opisie odbiornika radiowego:
    Cytat:
    Parametry styku:
    • wyjście styk beznapięciowy: 5 A max.(TYBOX 137); 2 A max. (TYBOX 117),
    • 230V~

co może sugerować, że jest to regulator na 230V ale z dalszej części wynika, że regulator jest zasilany 2 bateriami typu paluszek, więc nie generuje żadnego napięcia 230V.
    Styki są bez potencjału, czyli bez napięcia ale są w stanie wytrzymać do 2A przy napięciu 230V.
    Wg intrukcji masz 3 styki:
    1 - R
    2 - C
    3 - T

Zgodnie z instrukcją to styki RT w kotle podłączasz do styków 2-3 (C-T) w Tybox 117.
    Normalnie gdy ogrzewanie jest wyłączone to zwarte są styki 1-2 (R-C), a gdy regulator da sygnał grzania to zewrze 2-3 (C-T) i wtedy włączy się kocioł w trybie c.o., bo dla kotła będzie to oznaczało zwarcie styków RT, czyli tak jakbyś miał fabryczną zworę widoczną na Twojej fotce.
    Wyłączenie ogrzewania oznacza powrót do stanu wyjściowego, czyli styki 1-2 (R-C) będą zwarte, a automatycznie 2-3 (C-T) będą rozwarte, co de facto dla kotła będzie oznaczało otwarcie obwodu na stykach RT, tak jak byś usunął fabryczną zworę z fotki.
  • Poziom 3  
    Dzięki, jutro podłączę i dam znać jak poszło.
  • Poziom 3  
    Dzięki bardzo, wszystko działa. pozdrawiam
  • Pomocny post
    Poziom 35  
    musiało działać, bo było robione wg instrukcji :)
    Tutaj nie ma wielkiej filozofii, idea podłączenia jest uniwersalna, więc jeśli zrozumiałeś moje powyższe tłumaczenia to dasz sobie radę z każdym innym regulatorem ON/OFF przy tym kotle.
    Trzeba tylko zwracać uwagę, aby w innych regulatorach styki sterujące kotłem były bez potencjału, czyli bez napięcia.
  • Poziom 3  
    Wykonałem podłączenie zgodnie z otrzymanymi informacjami i wszystko działa.