Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Zmywarka Indesit DIS 14 DWS-DEA602-S - nie włącza się brak napięcia 12V

superdlubek 19 Sep 2019 20:54 2937 9
IGE-XAO
 • #1
  superdlubek
  Level 13  
  Witam.
  Może ktoś z kolegów przerabiał temat modułu zasilania zmywarki PC821, Mosfet 1NK60Z wymieniony, tranzystory BC847B i BC857B wymienione i rezystory, które też były zwęglone. Zmywarka nadal ma brak napięcia 12V. Dzięki za każde wskazówki naprowadzenia mnie na jego naprawę lub może istnieje możliwość zakupu takiego zasilacza.
  [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
 • IGE-XAO
 • #2
  Robo-technical
  Home appliances specialist
  A jaki tam jest zasilacz? Jak wygląda płytka z zasilaczem? Bo to na zdjęciu to tylko kawałek nie wiadomo czego.
  Dla ułatwienia podaj model sprzętu - dane z tabliczki znamionowej
 • IGE-XAO
 • #5
  superdlubek
  Level 13  
  Dodam tylko, że przed usterką zmywarka zgłaszała błąd 3 i 4, dioda programu szybko migała, po odłączeniu od prądu znów zmywarka się włączała.
  Zdjęcie panelu zmywarki:
  Zmywarka Indesit DIS 14 DWS-DEA602-S - nie włącza się brak napięcia 12Vpanel.JPG Download (1.97 MB)
 • #6
  Robo-technical
  Home appliances specialist
  superdlubek wrote:
  Dodam tylko, że przed usterką zmywarka zgłaszała błąd 3 i 4 dioda programu szybko migały, po odłączeniu od prądu znów zmywarka się włączała.
  Zmywarka Indesit DIS 14 DWS-DEA602-S - nie włącza się brak napięcia 12V
  superdlubek wrote:
  zdjęcie panelu zmywarki.
  Zdradzisz po co umieściłeś zdjęcie obudowy zmywarki? I to jeszcze bez wskazywanego błędu.
  Robo-technical wrote:
  Dla ułatwienia podaj model sprzętu - dane z tabliczki znamionowej
  Zamiast wklejać zdjęcia obudowy to wkleiłbyś coś co jest naprawdę potrzebne. Bo nawet nie wiadomo jakie tam części są. Ciekawi mnie skąd wytrzasnąłeś ten schemat... Oraz do jakiego sprzętu było to rysowane...

  Ja osobiście zacząłbym naprawę od sprawdzenia styków. W indesitowskich zmywarkach często dogięcie blaszek powoduje przepływ sygnału i naprawienie się sprzętu. U Ciebie szczególnie sprawdź wiązkę i styki pomiędzy modułem MAIN (co wkleiłeś zdjęcie), a panelem Display.
 • #7
  superdlubek
  Level 13  
  Zdjęcie panelu miało być podglądowe, a schemat tego modułu zasilającego jest w internecie wystarczy wpisać Indesit PC821 i dużo jest o tym tematów i ten schemat jest właśnie tej płytki. Styki sprawdziłem te blaszki, jak i przejscie od modułu do panelu i tutaj jest ok. Jak będzie brakowało 12V z tego modułu zasilającego to nic się nie uruchomi, wydaje się prosty temat, a taki wcale nie jest, i można o tym poczytać. Ktoś kto przy tym robi ma większą szansę trafić na taki problem i wiedzieć o co chodzi, lub może jest jakiś tego zamiennik.
 • #8
  Telo
  Service technician RTV
  Witam
  Pytanie to 12V którego nie masz co zasila na płycie, czy dalej jest produkowane 5V
  Może masz zwarcie, do tej przetwornicy na wejściu jest zasilanie? Na Mosfet 1NK60Z na G bramka sprawdź oscyloskopem czy masz impulsy? Widzę, że jeszcze na płycie głównej jest rezystor i dławik są zmierzone sprawne?
  :arrow: Link
 • #9
  superdlubek
  Level 13  
  Napięcie 12V idzie na płytkę przycisków, rezystor i dławik są sprawne, mosfetu nie sprawdzę tych impulsów, bo niestety oscyloskopu brak. Dodam tylko, że ten zasilacz PC821 występuje nie tylko w tym modelu zmywarki.
  Link do strony tego modułu na układzie TNY264:
  http://kd.localmart.ru/novorossiysk/item/prod...taniya_pc821_dlya_stiralnyh_mashin_i/92850358
  Szkoda, że niedostępny u nas w Polsce.

  Sprawdziłem napięcie na wejściu jest 318v a na wyjściu 2,5v.
 • #10
  superdlubek
  Level 13  
  Temat zamykam poradziłem sobie z tym problemem, trochę jestem zawiedziony, że na tyle fachowców w tej dziedzinie nie dowiedziałem się rozwiązania, albo jak myślę ktoś wie, ale nie powie i sam naprawia i zarabia. Jednak na pewno najłatwiej wymienić cały moduł, poza tym nie każdy będzie mógł to sam wykonać.
  Wracając do tematu opiszę co ja zrobiłem i jak ten moduł naprawiłem.

  Trzy rezystory o oznaczeniu R470, R471, 1R82 były uszkodzone, nie trzeba ich mierzyć, choć to zrobiłem. Tylko by widzieć, że są uszkodzone, a są to rezystory SMD więc mają na sobie widoczne wypalenia, z tego co wnioskuję służą one jako bezpieczniki w tym układzie. Na pewno jeśli one są uszkodzone to należy wymienić dwa tranzystory BC847B i BC857B, gdyż mogą ulec uszkodzeniu i po pomiarach tak było, a Mosfet 1NK60Z też wymieniłem gdyż był uszkodzony. Jeśli chodzi o pomiar napięć na wejściu 318V i wyjściu 2,5V to słychać było zwartą przetwornicę, i to dało mi do myślenia. Zatem wylutowałem stabilizator TL431C i dokonałem pomiaru i na wyjściu zmieniło się zasilanie było już 22V, czyli bingo mamy winowajcę, a po jego wymianie napięcie wróciło do normy czyli 12V. Polecam wymienić również dwa kondensatory elektrolityczne C1 i C6, gdyż jak to zdarzyło się u mnie, jak tylko ruszyła przetwornica z poprawnym napięciem to od razu wybrzuszyło od góry kondensator C6.

  Przypadek, ale to tylko element, który pracował prawie 8 lat, całość tych elementów nie kosztuje majątku, a niestety tylko na Ukrainie taki zasilacz można było by kupić. Jednak u nas niestety wiąże się to z wymianą całego modułu. Mam nadzieję, a myślę że na pewno komuś przyda się te rozwiązanie, gdyż na całej elektrodzie nie ma o tym słowa.
  :arrow: Poprawiłem TONI_2003