Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Multimetr FlukeMultimetr Fluke
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Przyłbica spawalnicza - wymiana baterii

19 Wrz 2019 22:34 252 5
  • Poziom 6  
    Witam,
    Mam już dobrych 7 lat automatyczną przyłbicę spawalniczą Power Weld z ciekłokrystalicznym przyciemniaczem.
    Od jakiegoś czasu zaczyna trochę szwankować, nie zawsze od razu przyciemnia a to utrudnia pracę bo po pierwszym nieprzyciemnionym zaiskrzeniu w oczach zostają "pobłyski".
    Pomyślałem, że może warto wymienić baterie. Są tam dwie baterie CR2032 przylutowane co prawda na stałe ale to nie problem - poradzę sobie.

Zauważyłem, że urządzonko ma również baterie słoneczne a te CR2032 są dodatkowym wsparciem.
    Zmierzyłem na nich napięcie i nadal miernik pokazuje 3V na każdej ale są już tam 7 lat.
    Czy warto w takiej sytuacji spróbować wymienić te baterie litowe na nowe?
    Być może nadal mają 3V ale dają zbyt mały prąd?
    Co o tym myślicie.
  • Multimetr FlukeMultimetr Fluke
  • Poziom 33  
    3V bez obciążenia pokaże nawet najbardziej zryta 2032. Nie wiem jaki masz miernik, wsadź kable w otwory mA i ustaw zakres 200 mA. Przywal baterię na krótko, bo widziałem takie, które na woltomierzu miały 3,2v a w ten drugi sposób pokazały 16mA. Na nowej to zakresu miernika braknie.
  • Multimetr FlukeMultimetr Fluke
  • Moderator Akustyka
    Bieda z nędzą napisał:
    Na nowej to zakresu miernika braknie.
    Biorąc pod uwagę że w tanich miernikach są bezpieczniki 250mA, a w jeszcze tańszych w ogóle bezpiecznika nie ma, to jest bardzo "ciekawy" sposób sprawdzania sprawności baterii.
  • Poziom 6  
    @Bieda z nędzą,
    Dzięki za sugestię.
    Co do miernika to mam dość dobry - impedancja 10 MΩ.
    Sprawdziłem prąd i wyszło nędzne 0,23 mA - czyli baterie do wymiany.

@Telecaster,
    No bez przesady,
    Zacząłem pomiary od zakresu na 20A - wykazało zero i schodziłem w dół.
    Na zakresie 20mA i na kolejnym 2mA wyniki były identyczne - 0.23mA
  • Poziom 33  
    telecaster1951 napisał:
    Bieda z nędzą napisał:
    Na nowej to zakresu miernika braknie.
    Biorąc pod uwagę że w tanich miernikach są bezpieczniki 250mA, a w jeszcze tańszych w ogóle bezpiecznika nie ma, to jest bardzo "ciekawy" sposób sprawdzania sprawności baterii.

Bo to jest forum elektroda, czyli dla każdego fachowca gdzieś tam, gdzieś tam daleko z tyłu, ale zapewniam kolegę, że pisałem to poważnie. W te sposób sprawdzam CR 2016, CR2025, CR2032 stosowane w pilotach centralnego zamka najbardziej lichym miernikiem jaki mi się nawinie pod rękę. W ten sam sposób sprawdzam zdolność bateryjek które kupiłem na zapas i wydają mi się trochę zleżałe...
  • Poziom 6  
    Zasugerowany pomysł na pomiar prądu baterii wprost amperomierzem rozwiał wątpliwości. Baterie do wymiany.