Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Biolux - niewielki, stereoskopowy mikroskop dla elektronika

tomybb 20 Wrz 2019 01:21 2631 4
  • Biolux - niewielki, stereoskopowy mikroskop dla elektronika

Bardzo mały mikroskop stereoskopowy, zakupiony kilka lat temu jako używany po likwidowanym serwisie GSM. Posiada kilka znaczących mankamentów jednak bez niego część prac związanych z elektroniką nie mogłaby się odbyć. Cena używanego egzemplarza była bardzo okazjonalna bo ok 100zł. To co go wyróżnia to bardzo małe rozmiary.
    Biolux - niewielki, stereoskopowy mikroskop dla elektronika Biolux - niewielki, stereoskopowy mikroskop dla elektronika

Nie przeszkadza to bynajmniej w dopasowaniu go do każdego użytkownika. Regulacja rozstawu okularów.
    Biolux - niewielki, stereoskopowy mikroskop dla elektronika Biolux - niewielki, stereoskopowy mikroskop dla elektronika

Oczywiście wyposażony także w regulację dioptrii, która wyrównuję różnicę pomiędzy oczami użytkownika. Znajduje się ona na lewym okularze.

Statyw, jak i sam mikroskop bardzo mały. W przypadku większych płyt PCB może być problem z ich umiejscowieniem. Niezbyt wysoki. Jak chyba w każdym mikroskopie posiada regulację wysokości korpusu. Pierwsza zgrubna, blokowana śrubą na metalowym statywie, oraz dokładna, na zębatce, regulowana pokrętłem. Wszystko działa bardzo precyzyjnie, korpus sam nie opada, nie ma się do czego przyczepić nawet po kilku-kilkunastu latach pracy.
    Biolux - niewielki, stereoskopowy mikroskop dla elektronika Biolux - niewielki, stereoskopowy mikroskop dla elektronika Biolux - niewielki, stereoskopowy mikroskop dla elektronika

Okular ma powiększenie x10, obiektyw regulowane: x2 lub x4. Regulacja powiększenia obiektywu poprzez przekręcenie tzw. rewolweru.
    Biolux - niewielki, stereoskopowy mikroskop dla elektronika Biolux - niewielki, stereoskopowy mikroskop dla elektronika Biolux - niewielki, stereoskopowy mikroskop dla elektronika

Wypadkowe powiększenie wynosi więc x20 lub x40 co jest według mnie wartościami optymalnymi do napraw elektroniki.

Powiększenie x20 i x40 (z doświetleniem).

Bardzo ważnym parametrem przy naprawach z użyciem mikroskopu jest odległość obiektywu od naprawianego obiektu. W tym przypadku nie wygląda to niestety dobrze. Odległość jest niewielka bo ok. 6cm. Po czasie da się jakoś przyzwyczaić chociaż nie ma co ukrywać: większa swoboda = dużo lepsza praca.

Trzeba uważać aby nie przypalić obudowy obiektywu lutownicą.

Kolejną poważna bolączką tego sprzętu jest brak podświetlenia. Tutaj jednak możemy już sobie jakoś sami zaradzić. Kiedyś pokazywałem już na forum: Najprostsze podświetlenie.
    Miesiące pracy z takim oświetlaczem ujawniły wady paska LED za kilka złotych. Aktualnie świecą tylko 3 sekcję i 1 mruga.

Postanowiłem wymienić to pseudo podświetlenie na coś lepszego. Niebawem ukaże się recenzja oświetlacza jaki zakupiłem.

Podsumowując: mimo wad tego mikroskopu da się na pewno do niego przyzwyczaić. Jeśli ktoś potrzebuje mikroskop okazjonalnie, zwykła lupa już nie wystarcza, nie przeszkadza mały statyw i nie chce wydawać fortuny na sprzęt to myślę że jest to ciekawa propozycja. Dla osób bardziej wymagających, napraw dużych płyt, oraz większego komfortu pracy polecam coś innego, rynek jest obecnie bardzo bogaty jednak liczyć się trzeba z dużo wyższymi kosztami zakupu.

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    tomybb
    Poziom 26  
    W moich artykułach znajdziecie przede wszystkim: testy, prezentacje gadżetów elektronicznych, modułów, sprzętu pomiarowego, narzędzi, wyposażenia pracowni oraz wszystkiego innego co może przydać się elektronikowi i nie tylko. Nie zabraknie także artykułów o tematyce nieco odbiegającej od elektroniki.
    Specjalizuje się w: naprawa sprzętu rtv
    tomybb napisał 1354 postów o ocenie 329, pomógł 2 razy. Jest z nami od 2006 roku.
  • PCBway
    M. S.
    Poziom 34  
    Nurtuje mnie pytanie czy powstałe dymy i pary podczas lutowania nie osadzają się na obiektywie mikroskopu?
  • PCBway
    kotbury
    specjalista -automatyka bramowa
    Mam podobny (teraz do kupienia jako nówka XTLII za niecałe 500 zł, ja kupiłem za tyle samo na A...o , na dodatek z extra okularami 5x). Odległość obiektywu od stolika - 7,5 cm, reszta podobna.
    B. przydatny, dym nie pluszczy obiektywów - tam nie ma dużej soczewki tylko 4 małe, głęboko schowane "lunetki" i może dla tego trudno zabrudzalne.
    Kiedyś działałem na pożyczonym binokularze PZO - cóż , tamten miał 4 stopnie powiększenia, zestaw oświetlenia odbitego i przechodzącego (lampa z zoomem i trafo z regulacją), obiektyw od stolika ponad 10 cm, podstawki pod ręce, chyba ze 3 komplety okularów, i do dziś kosztuje grubo ponad 1000 zł.
    Ale maluch też dobry.
    Baskhaal
    Poziom 12  
    No ewidentnie jest to urządzenie stricte inspekcyjne. Pchanie tam lutownicy to duże ryzyko.
    Powiększenia prawidłowe - standardowe oraz weryfikacyjne dla najmniejszych detali.
    Przydałby się jeszcze uchwyt obracany na kuli aby można było robić inspekcję z różnych kątów.
    No ale - za taką symboliczną cenę brałbym i pięć ;)
    slavo666
    Poziom 17  
    kotbury napisał:
    Mam podobny (teraz do kupienia jako nówka XTLII za niecałe 500 zł, ja kupiłem za tyle samo na A...o , na dodatek z extra okularami 5x). Odległość obiektywu od stolika - 7,5 cm, reszta podobna.

Aktualnie u pana Chińczyka za 500zł można kupić kompletną głowicę binokularową z zoomem 7-45x. Sprzęt bardzo dobry do profesjonalnej pracy w serwisie. Odległość robocza 100mm. Wystarczy tylko ogarnąć jakiś statyw wedle potrzeb i dobry oświetlacz za 75zł.
    Link