Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

UM1 - uchwyt montażowy do małych PCB

tomybb 20 Wrz 2019 03:13 2661 7
  • UM1 - uchwyt montażowy do małych PCB

UM1 to niezwykle prosty gadżet. Montuje się do niego małą płytkę elektroniczną, którą chcemy lutować. PCB jest unieruchomiona, sam statyw nie przemieszcza się. Jednak ze względu na metalową konstrukcję nie nadaje się do pomiarów czy testów zamontowanej płytki.
    UM1 - uchwyt montażowy do małych PCB UM1 - uchwyt montażowy do małych PCB

Konstrukcja to dwa połączone w kształcie litery "T" kwadratowe, metalowe pręty. Na jednym ramieniu dwa uchwyty z rowkami których rozstaw regulujemy, na drugim ramieniu jeden uchwyt ze sprężyną który dociska płytkę. W zależności od wielkości PCB, punkt docisku sprężyny ustalamy niewielką śrubką.
    UM1 - uchwyt montażowy do małych PCB UM1 - uchwyt montażowy do małych PCB UM1 - uchwyt montażowy do małych PCB

Pokrętło śruby regulacyjnej jest dosyć małe, jak do tej pory nie przemieszcza się pod naciskiem sprężyny. Możliwe, że dla lepszego komfortu wymienię je na większe.

Można zamontować PCB o różnych kształtach. Poradzi sobie nawet z niewielkimi płytkami wielkości kart SD. Normalnie uchwycenie i unieruchomienie takiego elementu mogłoby być kłopotliwe.
    UM1 - uchwyt montażowy do małych PCB UM1 - uchwyt montażowy do małych PCB UM1 - uchwyt montażowy do małych PCB

Grubsze laminaty nie wchodzą w rowki uchwytów, jednak i tak trzymają się sztywno. W razie potrzeby rowki trzeba by rozpiłować.

Od spodu cztery gumowe stopki zabezpieczają przed przesuwaniem się całości.

Podczas pracy z uchwytem dla niektórych PCB odległość od podstawy okazała się zbyt mała. Przeszkadzało jak na laminacie były jakieś wtyczki, przekaźniki, większe kondensatory itp. Łatwo jednak można sobie z tym poradzić oddalając prowadnice nieco bardziej od podstawy. Wystarczą dwie śruby i dwie nakrętki.
    UM1 - uchwyt montażowy do małych PCB UM1 - uchwyt montażowy do małych PCB

Gorzej, jeżeli mamy PCB na której duże elementy są na całej powierzchni. Pozostaje nam wtedy płytkę umieścić tylko na dwóch uchwytach, tracąc zdecydowanie na sztywności.

Jeżeli takie rozwiązanie nam nie odpowiada, pozostaje zmiana/przeróbka samych uchwytów, tak aby całość była bardziej odsunięta od prowadnic.

Ja jednak żadnych zmian nie dokonuję na razie. Większość płytek które w nim lutuję jest płaska od spodu więc nadają się bezproblemowo. Koszt takiego uchwytu to ok 12zł na znanym portalu aukcyjnym. Z tego co pamiętam u nas wychodzi taniej niż zakup w Chinach.

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    tomybb
    Poziom 26  
    W moich artykułach znajdziecie przede wszystkim: testy, prezentacje gadżetów elektronicznych, modułów, sprzętu pomiarowego, narzędzi, wyposażenia pracowni oraz wszystkiego innego co może przydać się elektronikowi i nie tylko. Nie zabraknie także artykułów o tematyce nieco odbiegającej od elektroniki.
    Specjalizuje się w: naprawa sprzętu rtv
    tomybb napisał 1354 postów o ocenie 329, pomógł 2 razy. Jest z nami od 2006 roku.
  • Relpol przekaźniki
    1 Marcin
    Poziom 17  
    Witam, od czasu do czasu pokazuje mi się to ustrojstwo u majfrendów, wydaje się być przydatne jeszcze jak by można było w pionie przymocować płytkę bo czasem trzeba pomóc sobie cążkami aby coś "wyrwać" bo cyna trzyma i małe otworki.
    prosiak_wej
    Poziom 28  
    A ja od dłuższego czasu używam takiego Besseya. Można wyjąć prowadnice, żeby złapać coś pod kątem i w komplecie są dwa uchwyty do przykręcenia imadełka do blatu. Super sprawa zwłaszcza do lutowania wtyczek :)

Wada - nie kosztuje tyle co chińczyk.

• Relpol przekaźniki
    slavo666
    Poziom 17  
    Cytat:

Szybko wyrabia się ta śrubka od blokowania. Słaba jakość stali, mało gwintu. Zaletą jest to, że jest dość płaski i nie podnosi wysoko płytki, przez to nie utrudnia lutowania. No i metal się nie stopi przy grzaniu gorącym powietrzem.

prosiak_wej napisał:
    A ja od dłuższego czasu używam takiego Besseya. Można wyjąć prowadnice, żeby złapać coś pod kątem i w komplecie są dwa uchwyty do przykręcenia imadełka do blatu. Super sprawa zwłaszcza do lutowania wtyczek :)

Wada - nie kosztuje tyle co chińczyk.

Czy to jest Bessey S10-ST? Wygląda fajnie, cena też nie jakaś wygórowana. Można by tę rączkę zamienić na małą gałkę i nie będzie przeszkadzać.
    prosiak_wej
    Poziom 28  
    Tak, to ten model.
    Rączki nie ruszałem, generalnie imadełko używam luzem, nie przykręcam do stołu. Pozwala to na swobodne operowanie lutowaną wtyczką bez tracenia jej stabilności. Rączka jest fabrycznie osadzona, nie widzę potrzeby, aby ją zamieniać na coś innego.
    gradek83
    Poziom 38  
    Z kilka lat mam już taki uchwyt. Za często go nie używam ale przydaje się od czasu do czasu. Ja swoją wersję trochę podrasowałem dodałem dwie śruby aby uchwyt był troszkę wyższy dzięki temu mam lepszy dostęp od spodu.
    tplewa
    Poziom 38  
    Uchwyt produkowany i znany od lat (zwłaszcza w serwisach GSM). W sumie przydaje się, a jedno co warto zrobić to lekkie nacięcia na belce prowadzącej - nie ma wtedy problemu z mocnym blokowaniem (standardowo śruba potrafi się ślizgać nawet przy mocnym dokręceniu).