Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Danfoss Eco Bluetooth - słabo reaguje

maly7 20 Sep 2019 07:54 3207 16
    maly7
    Level 9  
    Mam problem z Danfoss Eco Bluetooth.
    Głowica zainstalowana miesiąc temu, a wydaje się nie pracować prawidłowo.
    Mimo nastawienia temperatury na 21 stopni, pomiarze głowicy 19.5 – nie puszcza ona ciepła.
    Dopiero nastawienie na 23-24 stopnie powoduje otwarcie się zaworu…

Wygląda mi to tak, jakby ruch głowicy otwierający i zamykający przepływ ciepłej wody był zbyt mały, nieadekwatny do panujących warunków. Kaloryfer lodowaty.

Teoretycznie, według producenta, głowica powinna się „nauczyć” regulacji nacisku na trzpień aby prawidłowo regulować temperaturę w pomieszczeniu ale chyba te się tego nie nauczyły (nic sobie z tego nie robi, że nie osiąga docelowej temp.). Czy można to samemu jakoś wyregulować? (wychodzę z założenia, być może błędnego, że głowica za 180zł powinien działać od tak - nakładasz na zawór, konfigurujesz i tyle).

Poniżej zdjęcia wykorzystanego adaptera oraz zrzut ekranu z aplikacji.

Danfoss Eco Bluetooth - słabo reaguje Danfoss Eco Bluetooth - słabo reaguje Danfoss Eco Bluetooth - słabo reaguje
    maly7
    Level 9  
    Ktoś, coś?

Póki co otrzymałem info od Danfoss nic nie wnoszące do sprawy:

"jeżeli głowica nie jest osłonięta i ma szansę prawidłowo odczytać temperaturę to powinna działać prawidłowo.
    proszę jeszcze jej dać szansę się pouczyć jeśli to nie pomoże proszę reklamować u sprzedawcy."
    ls_77
    Level 35  
    Może tego nie widać zbyt dobrze na zdjęciu numer 2 z zamontowanym adapterem, ale wydaje mi się że adapter opiera się o panel w grzejniku (metalową obudowę boczną) i wtedy trzpień zaworu może nie pracować poprawnie w pełnym zakresie.

Spróbuj zdjąć ten boczny panel, dokręć porządnie adapter i załóż jeszcze raz głowicę - może wtedy będzie wiadomo co i jak.
    maly7
    Level 9  
    Tak to słuszne spostrzeżenie.

Problem w tym, że adapter jeżeli nie jest dokręcony do grzejnika (boczny panel) to luźno lata na gwincie.
    Adapter nie ma żadnej blokady ani znacznika, można go przekręcić na wylot przez cały gwint. Ruch głowicy powoduje odkręcanie się całości. W dodatku najmniejsze dotknięcie powoduje przesunięcie się głowicy, o regulacji temperatury pokrętłem nie wspominając (odkręci się głowicę wraz z adapterem), co wiąże się z załączeniem ogrzewania gdy nie jest to konieczne.

Na chwilę obecną zamontowałem podkładki widoczne na zdjęciu, ale nie wiem czy to coś dało. W teorii należy dać tyle podkładek aby na wyłączonym ogrzewaniu nie ogrzało i dodawać kolejne tak długo, aż zacznie grzać (gdy nie powinien) i wtedy odjąć jedną podkładkę upewniając się, że już nie grzeje...

Danfoss Eco Bluetooth - słabo reaguje

Czyli kombinowania cała masa. Problem w tym, że można przeprowadzić jedną próbę na kilka godzin gdyż za każdym razem trzeba czekać aż kaloryfer ostygnie... Nie tak powinien działać sprzęt za 180 zł moim zdaniem.
    Erbit
    Level 41  
    maly7 wrote:
    ...W teorii należy dać tyle podkładek aby na wyłączonym ogrzewaniu nie ogrzało i dodawać kolejne tak długo, aż zacznie grzać (gdy nie powinien) i wtedy odjąć jedną podkładkę upewniając się, że już nie grzeje......

Nie zgadzam się z tym.

Co prawda nie mam Danfossa ale w tych, które mam nawet po wymianie baterii (bez odkręcania głowicy) głowica przechodzi proces adaptacji, w którym porusza trzpieniem, szukając pozycji krańcowych maksimum i minimum.

Z tego co pamiętam w głowicy Danfoss proces ten także występuje i chyba nie ma możliwości pominięcia go. Po tym procesie głowica "wie" gdzie są punkty graniczne i nie ma co tego regulować podkładkami. Głowica powinna być przykręcona do zaworu w trybie montażu (co jest opisane w instrukcji) a po wyłączeniu trybu montażu przechodzi zapewne proces adaptacji.

"Nauka" o której pisał serwis Danfoss to zupełnie inny proces (to nie adaptacja). Ta nauka może potrwać kilka/kilkanaście dni i ma związek z tym o ile wcześniej otwierać zawór oraz jak mocno go otwierać - głowica "uczy się" mocy grzejnika i szybkości nagrzewania pomieszczenia.

Wg mnie Twoja głowica ma problem z adaptacją (źle wykonana) a nie z nauką. Przed adaptacją głowica musi być dokręcona na gwincie i dopiero wtedy może prawidłowo przejść proces adaptacji.
    maly7
    Level 9  
    To, co opisałem powyżej to próba wyjścia z obecnej sytuacji, gdy po prawidłowym (w moim mniemaniu) montażu nie działają prawidłowo. Długo czekałem na naukę i adaptację więc zacząłem działać. Jeżeli źle zrobiłem, proszę o porady.

Ogólnie wielkiej filozofii tutaj nie ma.
    Głowice montowałem w trybie montażowym. Mruga wtedy na nich literka M - w tej pozycji mechanizm dociskający iglicę jest maksymalnie schowany (otwarty obwód).

Po zainstalowaniu głowicy, należy przytrzymać przycisk, głowica przejdzie w tryb pracy, słychać wtedy jak mechanizm się przesuwa i naciska na iglicę do momentu aż zamknie się obwód.

Od tej pory teoretycznie głowica powinna się zaadaptować (czyli wykryć według instrukcji w nocy punkt nacisku na iglicę).

Edit:
    Zresztą powiedzcie mi, może ja za dużo oczekuję i to nie działa tak, jak myślę że powinno... Jeżeli mam ustawione 21 stopni to powinno dogrzać do 21 (+/- 0,5 stopnia), czy stać na 19,5 i nic z tym nie robić?
    ls_77
    Level 35  
    Głowic Bluetooth Danfossa jeszcze nie montowałem, ale montowałem głowicę z systemu Danfossa Link i tam adapter taki jak do twoich grzejników ma wyczuwalny ogranicznik jak się go nakręca. Nie ma żadnych podkładek. Potem nakręca się głowicę w trybie "M" i po naciśnięciu przycisku głowica się pozycjonuje. Może zły adapter nakreciłeś?
    maly7
    Level 9  
    ls_77 dziękuję za włączenie się do dyskusji.

W zestawie były dwa adaptery. Jeden z zupełnie innej beczki (RA-N), drugi M30x1,5 - jak widać na załączonym w pierwszym poście zdjęciu.
    Mogę go wkręcać i wkręcać, na gwincie siedzi ładnie. Nie czuję żadnego oporu. Nie wydaje mi się, aby to był inny zawór. W teorii mógłby to być M28 ale te 2mm to sporo i wydaje mi się, że M30 nie dałby się nakręcić na M28.

Edit:
    Według Danfoss do kaloryferów Comap (nie wiem jaki mam) należy użyć adaptera M28.
    Na pewno miałem termostaty formy Comap, ale według producenta te pasują na zawory M30.

Zdjęcia poniżej:
    Danfoss Eco Bluetooth - słabo reaguje Danfoss Eco Bluetooth - słabo reaguje
    ls_77
    Level 35  
    Danfoss w swoich obecnych zaworach ma wkładki RA-N i one są specyficzne: dość długie i na "zacisk" lub "klik". Kiedyś Danfoss miał wkładki RTD-N i one były też długie ale miały gwint przyłączeniowy M30x1,5.
    Taki sam gwint przyłączeniowy mają wkładki typu "Heimeier" - takie jak u ciebie. One są zdecydowanie płytsze (krótkie) - takie jak u ciebie.
    W niektórych głowicach Danfoss lLink były 3 rodzaje adapterów: Heimeier M30x1,5, straty Danfoss RTD-N i nowy Danfoss RA-N.

Ale tak jak mówiłem głowicami Bluetooth jeszcze się nie bawiłem.
    Erbit
    Level 41  
    maly7 wrote:
    ...

Edit:
    Zresztą powiedzcie mi, może ja za dużo oczekuję i to nie działa tak, jak myślę że powinno... Jeżeli mam ustawione 21 stopni to powinno dogrzać do 21 (+/- 0,5 stopnia), czy stać na 19,5 i nic z tym nie robić?

Masz słuszne oczekiwania.

maly7 wrote:
    To, co opisałem powyżej to próba wyjścia z obecnej sytuacji, gdy po prawidłowym (w moim mniemaniu) montażu nie działają prawidłowo....

W moim odczuciu mimo, że technicznie proces przeszedłeś poprawnie to nie dopilnowałeś aby w momencie dokręcania głowicy zlikwidować luzy na adapterze. Głowica nie powinna mieć luzów.

Mogę się mylić co do faktu luzu ale tak to zrozumiałem.
    ls_77
    Level 35  
    Na Youtubie jest filmik i gość montuje tą głowicę właśnie na grzejnik z wkładką Heimeier M30x1,5 (4:08)

W komplecie miał właśnie te 3 różne adaptery.

Spróbuj zdjąć boczek w twoim grzejniki i zamontuj adapter. Ta wkładka na filmie jakoś bardziej odstaje od grzejnika.
    maly7
    Level 9  
    Ok...
    Przywrócę wszystkie głowice do ustawień fabrycznych i przeprowadzę cały proces instalacji od początku.
    Niestety efekty będzie można sprawdzić najwcześniej jutro.

Edit:
    ls_77 wrote:
    Spróbuj zdjąć boczek w twoim grzejniki i zamontuj adapter. Ta wkładka na filmie jakoś bardziej odstaje od grzejnika.

Sądzisz, że powinienem spróbować mocniej nakręcić adapter (a co za tym idzie dosunąć głowicę do kaloryfera), czyli dokładnie odwrotnie co, co chciałem uzyskać wsadzając podkładki?
    Erbit
    Level 41  
    maly7 wrote:
    ...
    Sądzisz, że powinienem spróbować mocniej nakręcić adapter (a co za tym idzie dosunąć głowicę do kaloryfera), czyli dokładnie odwrotnie co, co chciałem uzyskać wsadzając podkładki?

Nie wiem co uważa autor wypowiedzi ale ja dokładnie tak uważam!
    LukaszMojkowski
    Level 2  
    Mam ten sam problem z tym termostatem. Temperatura żądaną 23 at, termostat odczytuje 20 i nic nie robi. Zamontowany prawidłowo, okolo miesiąc temu. Mam już dosyć tego termostatu i mam ochotę go zwrócić.
    jareeq
    Level 10  
    Mam podobnie, od 7 lat mam 3 głowice living eco , jedna z nich przestała działać.
    Zamówiłem danfoss eco 014G1001, w tym zestawie nie ma mojego adaptera (RTD) ale przekręciłem ze starego (zgodnie z instrukcją kompatybilności to właściwy adapter także dla nowej głowicy).

Dzisiaj rano kaloryfer powinien grzać od 05:00 do 07:00.
    O 06:45 w pokoju zimno jak diabli termometr pokazuje 16,5°C.
    Aplikacja pokazuje 17,0°C , nastawa grzania 26°C.
    Na wyświetlaczu zgodnie z harmonogramem widać zegarek i 26,0°C.

W trybie manualnym , głowica przy nastawie 28°C nieśmiało zabuczy i ... dalej nie grzeje.

W trybie instalacyjnym 'M' głowica jest praktycznie luźna i kaloryfer pracuje pełną parą.

Zaczekam jeszcze do przyszłego tygodnia i jeśli się nie poprawi - zwracam.

Co ciekawe, poprzedni danfoss living eco po resecie i przestawieniu daty na 2014 rok działa jakiś tydzień poprawnie. Jeśli zrobię tylko jedną rzecz reset lub przestawienie daty, głowica nie reaguje. Po 7 dniach przestaje regulować w ogóle.
    wozniakmariusz
    Level 10  
    Witam
    Posiadam ten termostat od wczoraj i również zdziwiło mnie jego zachowanie. Rano córka przybiegła bo zimno w pokoju. Fakt było 17 stopni. Problem w tym, że pierwszej nocy po instalacji zawór wyłącza się całkowicie i nie reaguje nawet gdy temperatura spadnie poniżej zaprogramowanej aż do momentu zmiany trybu. Ma to na celu naukę szybkości reakcji grzejnika. Stwierdziłem również, że grzejnik nie reaguje od razu gdy temperatura mierzona jest niższa od zadanej. Głowica potrzebowała kilka minut na "zastanowienie". Traktuję to oczywiście jako proces uczenia się opisany w instrukcji. Zobaczymy jaki "zdolny" tę mój egzemplarz i kiedy opanuje zadany materiał. Co do adapterów w moim zestawie były RA i M30. RA jest o tyle dobry że wchodzi do określonego miejsca i po dokręceniu śrubki trzyma się solidnie beż najmniejszych luzów. Ważne aby głowicę dokręcić aż usłyszymy klikanie czyli dosyć mocno. Ustawienie wyświetlacza proponuję zrobić poprzez przekręcanie w przeciwnym kierunku bo dużo łatwiej się obraca (nie powoduje to odkręcania).

Patrzac na zdjęcia twojego zaworu pasuje mi to w instrukcji do zaworu CALEFFI. Aby zastosować w nim adapter M30 potrzebujesz dodatkowego elementu o kodzie 013G5849. Njpierw jego zakładasz potem nakręcasz adapter M30. Powoduje to nieco odsunięcie głowicy od zaworu co zwiększa zakres regulacji. Znalazłem taki na allegro: CALEFFI ADAPTER DO GŁOWICY TERMOSTATYCZNEJ (nie pozwoliło wkleić linku) zdjęcie z załączniku. Danfoss Eco Bluetooth - słabo reaguje
    W załączeniu również instrukcja