Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
CControls
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Andrzej Kurek i Zdzisław Kamiński czyli SONDA

artur00 06 Lut 2016 09:41 219389 836
  • CControls
  • #632 06 Lut 2016 17:10
    radek68
    Poziom 20  

max-bit napisał:

to sobie obejrzyjcie to:
    max mówi jak jest

Jego się nie da słuchać dłużej jak kilka minut.
    MMK mówi do prostego widza, prostym językiem, używa prostego, czasem nawet prostackiego, słownictwa. Jest strasznie zadufany i zakochany w sobie. Selektywnie dobiera argumenty tak, aby z góry założoną tezę udowodnić, zupełnie nieważne jest, czy ta teza jest prawdziwa czy nie.
    Tu przyjął sobie tezę, że "TVP to jest byznes" (specjalnie przez "y"), a misja... a cóż to i po co to w ogóle jest? Jaka misja? Tylko "byznes!"
    Otóż nie panie Kolonko, jest coś takiego jak misja, telewizja i to ta publiczna, finansowana z abonamentu ma kształtować widza, a nie schlebiać prostym i prymitywnym (acz masowym) gustom. TVP nie powinna służyć tylko zarabianiu pieniędzy, bo wtedy mamy programy tanie, proste i prymitywne, aby tylko jak najmniej wydać, a przyciągnąć jak najwięcej reklamodawców.

Od początku BBC finansowana była ze środków publicznych przy jednoczesnym zakazie emitowania reklam w swoich programach. Tam to nie jest "byznes" - źródłem finansowania BBC jest abonament ustalany przez Parlament i pobierany przez pocztę. Sekcja zagraniczna BBC finansowana jest z budżetu państwa. I właśnie za wzór dobrej telewizji często podaje się BBC.

Tam gdzie nie ma presji na reklamodawców, tam można się skupić na różnorodności, a program może (w BBC musi) uwzględniać gusta wszystkich widzów, a nie tylko tych najliczniejszych.

• #633 07 Lut 2016 00:24
    max-bit
    Poziom 24  

Nie będę sie wypowiadał co do MMK to troszkę inna historia .... i chyba nie miejsce na taki temat.
    Co do TVP, tak za PRL-u TVP była misyjna .... choć PRL-owska, i owszem wtedy miała programy które przeszły do historii...
    Nic takiego po 89r się nie powtórzyło, niech ktoś wymieni choć jeden program po 89r który posiadał by klasę ? Ups .. nie ma.
    Niestety jak większość instytucji państwowych i TVP obstawiana jest przez kolejnych znajomych królika.... i nie ważne jak dana partia się nazywała.
    Ale wystarczy dalej to juz tylko polityka a chyba nie o to tutaj chodzi ....
    Dziś usłyszałem o próbie reanimacji "Wielkiej Gry" ale sama prowadząca powiedziała że szanse na sukces takiego programu w dzisiejszych czasach są ... niewielkie, co ciekawe użyte zostało sformułowanie "nie ma z kim tego programu robić".
    Nie wiem dlaczego ktoś próbuje na odcinaniu kuponów zrobić właśnie prawdopodobnie biznes.
    To stworzenia TV misyjnej trzeba jak wspomniałem ludzi którzy i mają wiedzę i pasję, owszem kasa jest ważna ... ale .... nie mogą być łapczywi i żądać nie wiadomo ile ...
    Jak napisałem odtworzenie SONDY jest trudne, bardzo trudne i pomińmy chwilowo fakt czy będzie to misja czy biznes.
    Potrzeba na to czasu pewnych przygotowań analizy .... itd .
    I program musi mieć to coś czego w internecie nie zobaczycie .... popatrzcie na "programy w internecie" robione mniejszymi czy większymi środkami .... są kanały (nawet całkiem jedno tematyczne) które mają duża czy bardzo dużą oglądalność ....

• #634 07 Lut 2016 00:39
    DJ ANNUS
    Poziom 31  

max-bit napisał:
    Dziś usłyszałem o próbie reanimacji "Wielkiej Gry" ale sama prowadząca powiedziała że szanse na sukces takiego programu w dzisiejszych czasach są ... niewielkie, co ciekawe użyte zostało sformułowanie "nie ma z kim tego programu robić".

A kto niby miałby odpowiedzieć na chociażby kilka pytań?
    Jak dzisiaj omnibus , umieszczony jest na jednej półce ze zbokami, podróżnikami lub bibliotekarzami.
    Czyli dla dzisiejszego pokolenia jest nikim.
    Dzisiaj internet, i tv rządzą.

• #635 08 Lut 2016 20:46
    Zenek
    Poziom 30  

max-bit napisał:
    odsyłam na forum astro4u.net
    tam wszystko zostało dawno wyjaśnione
    No to napisz, że nie chce ci się udzielić prostej odpowiedzi, nie lubię odsyłania, za stary jestem na to, no i nie bardzo mam czas i ochotę na przeczesywane wiele wątków na obcym dla mnie innym forum.. Poza tym- o ile pamiętam- odsyłanie z jednego forum na inne to nie było coś mile przez adm widzianego.

• #636 10 Lut 2016 13:33
    Dydelmax
    Poziom 35  

Tomasz Rożek poprowadzi program „Sonda 2” w TVP2

Spoiler:
    Już w marcu br. TVP2 zaprasza na kontynuację legendarnej „Sondy”. Słynny program popularnonaukowy redaktorów Zdzisława Kamińskiego i Andrzeja Kurka stanie się punktem odniesienia do podróży po świecie współczesnej techniki i nauki. Program „Sonda 2” poprowadzi popularyzator nauki Tomasz Rożek.

„Sonda 2” to powrót do kultowej serii telewizyjnej lat 70. Legendarny program redaktorów Zdzisława Kamińskiego i Andrzeja Kurka stanie się punktem odniesienia do podróży po świecie współczesnej techniki i nauki. Okazja ku temu jest doskonała: nowinki techniczne, o których mówili Kurek i Kamiński, w większości bowiem doczekały się pointy. Wystarczy wspomnieć pierwszy odcinek oryginalnej „Sondy”, który dotyczył wysłania w kosmos dwóch Voyagerów. Kilka lat temu opuściły one Układ Słoneczny, a dzisiaj są wytworami ludzkiej technologii znajdującymi się najdalej od Ziemi. Te i wiele innych wydarzeń „Sonda 2” skomentuje ze współczesnej perspektywy.

Dzięki bogatym archiwom TVP widzowie będą mieli okazję odbyć niezwykłą podróż w przeszłość i ponownie zobaczyć legendarnych prowadzących rozmawiających o wizji świata za 35 lat. Na tym jednak nie koniec. Dawne wyobrażenia Kurka i Kamińskiego zostaną skonfrontowane ze współczesnością, by na koniec wysłać wiadomość kolejnej generacji twórców i naukowców, ludziom, którzy za kolejne 35 lat postanowią zrealizować „Sondę 3”.

„Sonda 2” aktywnie zaistnieje także w Internecie, angażując użytkowników Facebooka czy serwisu Instagram do samodzielnych poszukiwań i badań. A wszystko po to, by dowieść, że tematyka naukowa jest nie tylko fascynująca, ale i dostępna wszystkim ciekawym otaczającego świata.

Program „Sonda 2” poprowadzi fizyk, dziennikarz i autor publikacji książkowych – Tomasz Rożek, który jest szefem działu „nauka i gospodarka” w tygodniku „Gość Niedzielny”. W przeszłości współpracował z „Wiedzą i Życiem”, magazynem „National Geographic”, „Gazetą Wyborczą”, „Rzeczpospolitą”. Do dzisiaj współpracuję z magazynem „Focus”. Jest znany m.in. z prowadzenia w programie „Dzień Dobry TVN” cyklu popularno-naukowego „Nauka jest wszędzie”.

Jest autorem takich książek, jak „Nauka – po prostu. Wywiady z wybitnymi” (2011, Demart), „Nauka – to lubię. Od ziarnka piasku do gwiazd” (WAB) i „Kosmos” (WAB). Ostatnia z tych pozycji to pierwsza część trylogii. Jej drugą część poświęci człowiekowi, a trzecia będzie opisywała mikrokosmos.

Ukończył fizykę i dziennikarstwo na Uniwersytecie Śląskim. Posiada stopień doktora nauk fizycznych uzyskany na Wydziale Matematyki, Fizyki i Chemii Uniwersytetu Śląskiego, nad doktoratem pracował w instytucie Forschungszentrum w Jülich.

Źródło informacji

• #637 10 Mar 2016 19:48
    And!
    Admin grupy Projektowanie

Sonda 2 w TVP2 w poniedziałek 14.03.2016
    odcinek 1 o 21:50 - Voyager,
    odcinek 2 o 22:15 - Niedościgniona natura.

Pora emisji trochę nietypowa, zobaczymy jak będzie wyglądać nowy program o nazwie Sonda 2.

Autorzy zadbali o nawiązanie do oryginalnej Sondy, pierwszy odcinek Sondy 2 dotyczy Voyagerów, informacją o Voyagerach rozpoczął się pierwszy odcinek Sondy z 8 września 1977r.

• #638 14 Mar 2016 01:41
    SQ9MEM
    Poziom 28  

DJ ANNUS - jaki omnibus ? Nie licząc jednego czy dwóch przypadków ludzie występujący w WG uczyli się na pamięć książek, przeważnie nie więcej niż kilku (bo więcej z danego tematu na rynku nie było). Równie dobrze można by zrobić teleturniej z wiedzy na temat numerów telefonicznych z danego miasta, książka telefoniczna do nauki wystarczy. "Jeden z dziesięciu" jest programem, który faktycznie wymaga faktycznej, wielobranżowej wiedzy. Na temat WG wszystko mówi ten skecz: https://www.youtube.com/watch?v=EYeCNuGZTRY

• #640 14 Mar 2016 19:42
    Tommy82
    Poziom 39  

To już dziś.
    Pisze posta żeby poszły powiadomienia i nikt nie przeoczył.

• CControls
  • #641 14 Mar 2016 21:19
    vodiczka
    Poziom 43  

Siadam i śledzę ale sądząc po wczorajszej zapowiedzi, rewelacji się nie spodziewam.

• #642 14 Mar 2016 21:55
    Tommy82
    Poziom 39  

Czołówka jest nawet ok, nie wiem co tam robi ten jeleniowaty ale niech będzie.
    Nagrywa ktoś? Żeby nie było jak ostatnio z jedynką ;).

• #643 14 Mar 2016 21:59
    maurycy123
    Warunkowo odblokowany

Tommy82 napisał:
    Nagrywa ktoś?
    Mam nadzieję że ktoś nagrywa i udostępni. Ja jestem skazany na oglądanie TVN ;-(

• #644 14 Mar 2016 22:16
    Michelson
    Poziom 21  

W miarę ok. Podoba mi się, że autorzy nawiązują do oryginału.

• #645 14 Mar 2016 22:42
    nawracająca zgaga
    Poziom 19  

Nie miałem okazji jeszcze oglądnąć. Czołówka jest taka sama jak sondy z lat '70? (visitation Mike Vickersa ?)

• #646 14 Mar 2016 22:45
    Dydelmax
    Poziom 35  

Muszę przyznać, że nie jest źle. Czołówka mogłaby być lepsza (niektóre animacje są zbyt "plastikowe"), pora emisji też mogłaby być korzystniejsza. Wstawki z oryginalnej "Sondy" jak najbardziej na plus. Odcinek o Voyagerze udało mi się nagrać, przy drugim odcinku niestety musiałem zmienić pendrive, który okazał się zbyt wolny do zapisu materiału w HD :(
    Czekam z niecierpliwością na kolejne odcinki :)

nawracająca zgaga napisał:
    Czołówka jest taka sama jak sondy z lat '70? (visitation Mike Vickersa ?)

Jest w "nowoczesnej" wersji (inna aranżacja, krótsza niż oryginalna czołówka), ale Vickers jest wymieniony w napisach końcowych jako autor kompozycji. Na dowód zrzut ekranu (przepraszam za przeplot).
    Pozdrawiam

PS. Dla tych, którzy przegapili premierę "Sondy 2": powtórka obu odcinków w piątek od 16:10 w TVP2.
    PS2. Ciekawostka: w odcinku o Voyagerze możemy zobaczyć podgrzewacz PCB Quick 854ESD.

• #648 14 Mar 2016 23:06
    freebsd
    Poziom 34  

Cisza zapadła. Nikt nie oglądał?
    Przełączałem kilka razy na Sondę 2, ale było na tyle nudne, że przegrało z Wolverine'm (który megahitem nie jest). Może się rozwiną, trzeba dać szansę.
    Raziły mnie braki w realizacji, jak by kadry brakowało.

• #649 14 Mar 2016 23:09
    nawracająca zgaga
    Poziom 19  

perch napisał:
    Czołówka Sonda 2

Video może być, poszło w przód. Audio skopane, brak tego klimatu.

• #650 14 Mar 2016 23:18
    speedy9
    Pomocny dla użytkowników

freebsd napisał:
    Przełączałem kilka razy na Sondę 2, ale było na tyle nudne, że przegrało z Wolverine'm

Marudzisz. Było całkiem ok. Mi się podobało. Ciekawa była opowieść o nanosferach z syntetycznych białek do transportu leków.
    I super jest to, że gośćmi są Polacy, którzy opowiadają o tym, nad czym pracują.

• #651 14 Mar 2016 23:22
    max-bit
    Poziom 24  

No klimatu SONDY to tu nie będzie bo klimat był tworzony przez Panów KiK.
    Jedynie co można to poprawiać ...
    Trochę za bardzo skakanie po tematach.
    Myślę że powinna być w programie prowadzona dyskusja jak było jak jest i co może być w przyszłości. Było by to na kanwie starej SONDY ....

• #652 14 Mar 2016 23:44
    kkknc
    Poziom 42  

Obejrzałem drugi odcinek tylko jednym okiem, taki melanż wszystkiego i niczego. Szybko i krótko pokazanie czegoś i pogoń za kolejnym tematem. Bez zagłębienia się w co kolwiek. Takie tam pogłaskanie psa przez 1s i dalej. Jednak brakuje tego czegoś ( klimatu) ale ktoś to będzie oglądać.

• #653 14 Mar 2016 23:55
    Tommy82
    Poziom 39  

Cóż...
    Jak by telewizja zrobiła taki program i nie nazwała go Sonda to jak na publiczną telewizję i panujące standardy powiedział bym ze nie ma dramatu miał by silne 4.

Jak na ocenę obiektywną w porównaniu do rynkowej oferty to tylko trója.

Ale niestety nazwali program Sonda i muszą się liczyć z porównaniami ich wybór, pisałem żeby zacząć od przybyszów z matplanety.

W tej konkurencji nic mi nie urwało. Program zdecydowanie za krótki, taki program powinien być w formacie 30 albo 45 min a i na 60 bym się nie obraził.

Jak się zaprasza gości którzy jednak kurze spod ogona nie uciekli (bo taki pewnie był klucz doboru) i mieli coś do powiedzenia to warto było by się dowiedzieć od nich czegoś więcej z ich dziedziny niż banałów, a nie kilka zdań i do domu. Do tego gości nie trzeba.
    Tu goście mogli program pociągnąć bo wszyscy mieli potencjał!
    Naprawdę od tej Pani od tych pajęczyn bym się chętnie dowiedział wiele więcej nie tylko tego czy się bała w dzieciństwie pająków. Jakaś animacja jak to działa.
    Poza tym z tym karpiem to można było zrobić dubla. Gość się stresował (co nie dziwne).
    Zresztą dowiedział bym się jak Ci studenci tego karpia sklecili i jak wygadało te jego 5 inkarnacji.
    To samo w sobie było by ciekawe. Elektronika druk 3d testowanie karpia algorytmy sterujące. A tak zobaczyliśmy ze dwie uczelnie zrobiły karpia.
    To jak Mama na wigilie. Nawet się zastanawiałem jak by w panierce wygadał.

Nawiązań do Sondy nie było, tylko wplątane filmy które były chociaż dobrze dodane i robiły robotę ale "100 lat" temu też robiły. Ale zadnego rozwinięcia tematu. współczesnego ujęcia. Niestety tematyka potraktowana po łebkach i pobieżnie, problematyka nie zgłębiona.
    Ciecz nieniutonowska?
    No sorry aż tak nisko edukacja upadła?
    I do tego syf w studiu większy jak u durczoka w TVN.
    Żeby nikt mopem nie przejechał i prowadzący po 3 krokach do białej skrobi syfu na podeszwach tyle naniósł ze do puki nie rozmieszał to było oddalenie?

O wszystkim i o niczym. Wiedza powszechnie dostępna a goście posiadali tę niedostępną. W tej formie to się szybko wypali.
    Brak dyskusji w formie jaka z Sondy znamy to poważny niedobór w takiej formie.
    Prowadzącemu brakuje kontrapunktu. Jakiegoś oporu no nie wiem jak nie ma współprowadzącego może powinien przełknąć dumę i udawać ignoranta przy gościach? (idiotę z którym mogła by się publika utożsamiać?) Tak żeby się goście mogli wykazać?

Jak nie można upakować wiedzy to może taka forma? Na chwile obecną to jak mówiła Pani z polskiego w klasach 1-3 "kataryna la la la la, kataryna la la la la".

Może będę oglądał jak nie przeoczę ale żebym pilnował żeby nie przeoczyć jak sondy to nie bardzo.
    A czołowa całkiem OK. Jest współczesna a nawiązania są. Ale tradycyjnego Yin i yang brakuje

• #656 15 Mar 2016 00:15
    Tommy82
    Poziom 39  

Niestety ten jeleniowaty w czołówce sprawił ze poczułem się jak jeleń który tego programu wyczekiwał.
    No zabrakło mi tych dwóch kropelek z czołówki i "piorunów" bo to było to z czym mi się Sonda kojarzyła. Może intro jest tez za bardzo przesycone kosmosem. Ale ogólnie jest ok.

https://www.youtube.com/watch?v=jjn2J-1riyE

Pamiętam jak przyszedł "Wujek z góry" powiedzieć ze w radiu mówili ze Kurek i Kamiński nie żyją. Ten dziennik tez pamiętam.
    Byłem wtedy mały gnojek i to była pierwsza śmierć którą naprawdę zrozumiałem w jej istocie.

• #657 15 Mar 2016 00:28
    freebsd
    Poziom 34  

Wszedłem na http://sonda.tvp.pl i
    - publiczna TV
    - opłacana z abonamentu (prawie miliard zł rocznie)
    - misyjna
    uraczyła mnie ponad 2 minutami reklam. Podarowałem sobie tą wątpliwą przyjemność.

• #658 15 Mar 2016 07:04
    SJS
    Poziom 15  

Po około 5minutach dałem sobie spokój - szkoda czasu... niestety zbyt blisko bełkotu.

• #659 15 Mar 2016 07:54
    vodiczka
    Poziom 43  

Program był lepszy niż zakładałem (post#641) ale nie powalił mnie na kolana.

max-bit napisał:
    program za krótki dużo po łebkach ... i program trochę delikatnie mówiąc nie trzyma sie kupy.
    Też tak sądzę.
    Tommy82 napisał:
    Jak na ocenę obiektywną w porównaniu do rynkowej oferty to tylko trója.
    Daję 3 i 1/2

• #660 15 Mar 2016 08:23
    zimny8
    Poziom 33  

Tommy82 napisał:
    Jak się zaprasza gości którzy jednak kurze spod ogona nie uciekli (bo taki pewnie był klucz doboru) i mieli coś do powiedzenia to warto było by się dowiedzieć od nich czegoś więcej z ich dziedziny niż banałów, a nie kilka zdań i do domu.

Żeby się czegoś dowiedzieć to muszą paść pytania, często zadawanie ich jest trudniejsze od samych odpowiedzi. Po programach Kurka i Kamińskiego więcej pytań nie miałem, bo dokładnie rozwałkowali temat badając wszystkie niuanse, w tym te kwestie mnie szczególnie interesujące. Oglądając inne i nową Sondę pozostaje niedosyt.

Zresztą, właściwe pytania, do właściwych ludzi, we właściwym czasie to gwarancja sukcesu, zawsze i wszędzie.
    Ale do tego są potrzebni właściwi ludzie we właściwych miejscach :).