Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Obliczenie pomiaru błędu względnego i bezwzględnego przy pomiarze oscyloskopem

20 Wrz 2019 14:34 135 1
  • Poziom 2  
    Mam takie zadanko i nie rozumiem go. :(

W oscyloskopie na wejściu linii transmisyjnej odczytano w działkach I_in = 8,0 dz przy czułości kanału S1 = 2 V/dz. Na wyjściu odczytano w działkach napięcie I_out = 5,0 działek przy czułości S2 = 0,05 V/dz. Wyznacz wartość U_in i U_out (to umiem, tylko to ;/). Oblicz niepewności bezwzględne Delta_U i względne ?_u pomiaru obu napięć, jeżeli błąd Delta_S/S = +/- 3%, Delta_L = +/- 0,1 dz. Oblicz wartość częstotliwości sygnału jeśli Lt = 10,0 dz, a czułość St = 0,1 mikro S / dz.

Prosiłbym nawet o samo wytłumaczenie jak to obliczyć a nie zrobienie tego za mnie, jeśli jest taka możliwość. :(

Ze wzoru wiem że U_in = 8,0 dz * 2 V czyli 16 V, oraz U_out = 5,0 dz * 0,05 V = 0,25 V, nie mam niestety zielonego pojęcia, w jaki sposób obliczyć Delta_U i Phi_U. Żaden wzór/przykład znaleziony w notatkach mnie na to nie naprowadza, jak byśmy nigdy tego nie rozwiązywali.

Jedynie mi wychodzi coś takiego:

Delta_U = +/- { |0,003 * 16| + |0,01| } = +/- 0,058, jednak jest to coś za małe. A ?_u to już nie mogę kompletnie nic wymyślić. :(
  • Moderator Akustyka
    Czym są błędy Delta S/S i Delta L?