Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

klejenie aluminium z miedzią

20 Wrz 2019 19:31 477 12
  • Uczeń
    Witam,
    Potrzebuję wkleić rurkę aluminiową w miedzianą, z kolei w tę aluminiową wkleić
    pręt stalowy (ale to mniej ważne).
    Czy są przeciwwskazania do klejenia miedzi z aluminium?
    A jeśli można to czym? (żywica epoksydowa z utwardzaczem)???
    Poniżej poglądowy rysunek:
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • TermopastyTermopasty
  • Poziom 14  
    Aluminium z miedzią nie powinno się łączyć ponieważ zachodzi korozja na styku tych dwóch metali ale tylko gdy są połączone bezpośrednio. Jeśli ten element nie będzie pracował w wysokiej temperaturze to zastosuj klej dwuskładnikowy typu Distal Poxipol. nawet cienka warstwa oddzieli te dwa metale od siebie.
  • TermopastyTermopasty
  • Uczeń
    Raczej nie ma możliwości, aby całkowicie te dwie rurki się nie stykały...chyba że je zeszlifuje lekko, nałożę
    cieniutką warstwę kleju do wyschnięcia i dopiero kolejną warstwą kleju złączę to.
  • Poziom 26  
    Korozja na styku występuje tylko w obecności wilgoci. Woda + dwutlenek węgla = Kwas węglowy. Kwas węglowy + dwa metale = ogniwo galwaniczne. Gdy jest sucho korozji nie ma. Elektronicy do radiatorów aluminiowych przykręcają elementy z różnych metali.
  • Uczeń
    Ta odpowiedź bardzo mi się podoba;-)
  • Poziom 26  
    W latach 80-tych zbudowałem wzmacniacz, był robiony w pośpiechu i z tego co akurat miałem.

Do radiatora aluminiowego był przymocowany miedziany drut stalowym wkrętem. Był używany w domu i w garażu.

Skończył żywot kilka lat tamu. Jak go rozbieralem nie widziałem żadnej korozji. Może za 100 lat by coś było.
  • Poziom 43  
    ak44 napisał:
    Jak go rozbierałem nie widziałem żadnej korozji
    Jeśli na styku drut-radiator był odpowiedni docisk (taki by nie było dostępu powietrza), to nie będzie korodować. Czasem wystarczy smar silikonowy nałożyć na takie połączenie, i jeśli zrobione to będzie dobrze - będzie działać bez problemu.
    A co do klejenia; bardziej bym się obawiał nad wytrzymałością takiego (klejonego) połączenia niż efektu elektrolizy.
    Jeżeli będą tam występować naprężenie (zwłaszcza wzdłuż rurki) szerokość spoiny musi być długa, a sama żywica nie może być zbyt krucha.
    Co to za konstrukcja - do czego ma służyć?
  • Uczeń
    To będzie (ma być) połączenie kinetyczne (zawiasowe) jak na poniższym rys.
    Rurka aluminiowa miałaby być tylko "dystansem" do osadzenia rurki miedzianej.
    To co na czarno zaznaczyłem na szkicu to nic innego jak taki element zawiasowy.

• Moderator Projektowanie
    A dlaczego chcesz to kleić, i to taki "przekładaniec (stal/aluminium/miedż)?
    Miedź ma kieską wytrzymałość mechaniczną.
    Nie lepiej łączyć trzpień wprost z rurką stalową? - zatoczyć otwór rurki (albo wycentrować innym sposobem), spawać, albo zawiercić wkrętem czy nitować.
  • Uczeń
    To wynika z innych rzeczy. Ale po kolei - musiałem znaleźć parę: pręt - rura,
    taką, że pręt z małym luzem wchodzi w rurę. Będzie tam blokowany w różnym położeniu.
    No i znalazłem - rurka miedziana fi18 z ścianką 1 mm i do tego pręt fi16. Dobrze pasuje.
    A do tego znalazłem zawias jak poniżej - tj z średnicą 13 mm.
    Żeby "ożenić" taką rurkę z tym zawiasem potrzebowałem "przejściówkę". Rurka aluminiowa z castoramy pasuje idealnie.
    Ale to już nieważne. Mam rurkę stalową. I pewnie będzie to nie klejone, a przewiercone i skręcone.

Dodano po 4 [godziny] 21 [minuty]:

A samo klejenie aluminium ze stalą???
    Czym byście polecali?
    Żywica czy jakiś Loctite???
  • Poziom 43  
    Z klejeniem metali największy problem jest wtedy, gdy chcemy łączyć dwa różne metale - o różnych twardościach i przede wszystkim o różnej rozszerzalności cieplnej. O ile w wypadku małych (kilka mm) elementów nie powinno być problemów, to na pewno (prędzej czy później) będzie kłopot przy dużych powierzchniach. Klej prócz dobrej przyczepności do PBU metali musi być wytrzymały sam w sobie i jednocześnie być na tyle elastyczny by wyel9imnować (minimalne nawet) różnice występujące w rozszerzalności.
  • Specjalista Sieci, Internet
    Może któryś z klei do gwintów? One bardzo dobrze trzymają, połączeń wykonanych wersjami strong nie rozkręci. Nie wiem tylko, czy można je stosować do alu i Cu. Ja kleiłem już wiele różnych kombinacji, ale nie pamiętam, żeby były śruby z Cu.