Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Prosz, dodaj wyj徠ek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzi瘯i temu, 瞠 ogl康asz reklamy, wspierasz portal i u篡tkownik闚.

Ogrzewanie pod這gowe, grzejniki, r騜nice na kondygnacjach

20 Wrz 2019 20:21 111 5
  • Poziom 9  
    Witam,

Mam w domu na parterze ogrzewanie pod這gowe, na pi皻rze grzejniki. Niestety instalacja bez mieszalnika, czyli temperatura jest 46 stopni na piecu i taka te idzie na pod這g闚k oraz na grzejniki.
    Instalacj przerabia貫m w domu kt鏎y kupi貫m, nie robi貫m od zera. Dopiero z czasem si dowiedzia貫m jak ju zamontowa貫m grzejniki i kocio CO (gazowy) 瞠 mo積a by這 zastosowa mieszalnik i taka isntalacja by豉by 豉twiejsza do wyregulowania.

Generalnie grzejniki mam przegabarytowane w豉郾ie pod temperatur 46 stopni.

Problem jest taki:
    Regulator pokojowy mam na parterze gdzie jest pod這g闚ka.
    Za陰cza si piec, temperatura na dole za堯禦y osiaga 22 stopnie, na g鏎ze ~21. Regulator odcina piec.
    za godzine, dwie na g鏎ze spada temperatura do 20. stopni a na dole ca造 czas mamy ~21.6-21.8 (wiadoma sprawa 瞠 pod這g闚ka nagrzewa si d逝瞠j ale r闚nie d逝瞠j trzyma temperature). Czyli mamy du膨 r騜nic pomi璠zy kondygnacjami.

Jakie mam wyj軼ie 瞠by temperatura by豉 podobna na g鏎ze i na dole.

Czy jak przykr璚e zawory (zmniejsze przep造wy) w skrzynce z pod這g闚k to automatycznie wi璚ej ciep豉 p鎩dzie na g鏎 a mniej na pod這g闚k?
    Czy nie spowoduje to jakiej nieprawid這wej pracy ca貫go systemu?

Takie rozwi您anie na dan chwile wydaje si najsensowniejsze aczkolwiek nie jestem hydraulikiem i nie wiem czy tak mo積a robi :)

Jeszcze pytanie drugorz璠ne 瞠by zrozumie zasade dzia豉nia kot豉 gazowego.
    Regulator za陰cza piec, kocio pracuje bez przerwy a regulator go wy陰czy. Czy jak kocio zacznie puszcza 46 stopni do pod這g闚ki, a regulator ka瞠 mu ca造 czas dogrzewa bo nie zosta豉 osi庵ni皻a temperatura zadana to kocio zmniejsza swoj wydajno嗆 瞠by utrzymywa te 46 stopni i zwyczajnie ca造 czas "delikatnie" podgrzewa wode i pompuje j w pod這g闚k?
    Czemu np si nie wy陰cza palnik, a dopiero jak temperatura na powrocie si obni篡 to znowu za陰czy i tak w ko這 a osi庵nie np zadan temperatur.
  • Poziom 15  
    Za堯 zaw鏎 termostatyczny na podlogowke
  • Poziom 9  
    a konkretniej? kiedy on mia豚y wy陰cza pod這g闚k, w jakiej sytuacji
  • Moderator - Systemy Grzewcze
    On ma nie wy陰cza pod這g闚ki tylko ograniczy jej temperatur.
    Temperatura na pod這g powinna by w granicach 27 - 35*C w zale積o軼i jaka temperatura panuje na zewn徠rz.
    Najkorzystniej jest jak automatyka kot豉 reguluje sobie temperatur pod這gi.
    Nie wiemy jaki masz kocio i czy potrafi sterowa mieszaczem.

Najpro軼iej jest zamontowa modu mieszaj帷y na rozdzielaczu np. taki:
    Ogrzewanie pod這gowe, grzejniki, r騜nice na kondygnacjach
  • Poziom 9  
    kocio termet gold plus.
    Dodam, 瞠 pod這g闚ka jest rozci庵ni皻a na oko這 90m^2.
    Jak mierze temperature p造tek to wychodzi oko這 23 stopni. Przy odkr璚onych przep造wach na maxa.

Czy jak za這瞠 taki mieszacz i puszcz mniejsz temperatur to nie b璠zie za ma這 na tej pod這dze?
    Postaram si zrobi zdj璚ie instalacji przy kotle to mo瞠 si co wyja郾i.
  • Poziom 9  
    ok, ma豉 aktualizacja. Hydraulik ze mnie jak z kozie d**y tr帳ka he

Wykona貫m dwa telefony i troszke si wyja郾i這.
    po 1. Mam mieszacz oraz termostat na pod這g闚k, w kot這wni obok pieca. O ile mieszacz 豉dnie pracuje o tyle termostat kt鏎y ma oko這 20 lat ju nie - ci篹ko go ruszy, ustawiony jest na 4.5/5

Pomierzy貫m pod這g闚k i na wyj軼iu jest ~42 stopnie, na powrocie oko這 10 stopni mniej.

Piec jest ustawiony na 44. - i tyle te mniej wi璚ej idzie na grzejniki (przy pomiarze na grzejniku 2 stopnie mniej, ale wiadomo, strata ciep豉 itd)

Go嗆 od uruchomienia pieca gazowego narazie nie ma czasu, z racji 瞠 sezon grzewczy sie zacz掖 ma du穎 awarii i nimi w pierwszej kolejno軼i si zajmuje (jak mi uruchamia kocio to grzejnik闚 na g鏎ze nie mia貫m).

Teraz pytanie do was, 瞠by tak instalacj ogarn望 to jak si za to zabra. Poprawcie mnie je瞠li 幢e rozumiem.
    1. Temperatura optymalna na grzejniki to 55 stopni (tak mi powiedzia m鎩 hydraulik - wtedy piec gazowy ma najwi瘯sza wydajno嗆)
    Rozumiem 瞠 musz ustawi wyj軼ie na grzejniki na 55 stopni, i mieszaczem zredukowa temperatur na pod這g闚k na okolice 40 stopni?

Pytanie jeszcze jedno.
    W instrukcji termet gold plus jest napisane 瞠 do regulacji CO wciskamy grzejnik i nast瘼nie regulujemy +/- temperature.
    Niestety u mnie to nie dzia豉, jak wciskam grzejnik pokazuje mi si ikona krzywej grzewczej i regulacja nic nie daje, jak wciska drugi raz wyskakuje mi jaka temperatura min / max (jak pami皻am to 30/44) - w tym momencie jak pr鏏uje co regulowa to piec zaczyna pompowa na maxa i te warto軼i si dziwnie zmieniaj - odpu軼i貫m sobie bo si przestraszy貫m 瞠 sobie rozreguluje piec. - mog to mie zablokowane i tylko serwisant mo瞠 zmienia takie ustawienia?

Dodam 瞠 temperature CWU zmieniam bez problemu.

Z g鏎y dzi瘯i za pomoc!