Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Relpol przekaźniki
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Viessmann Unomatik Vitola Comferral nie działa

darek531 21 Sep 2019 17:58 546 8
    darek531
    Level 3  
    Witam, mam kocioł Viessmann Vitola Comferral ze sterowaniem Unomatik
    Wszystko działa ale palnik nie odpala, przyciski ręczne nie uruchamiają palnika
    Na wyświetlaczu brak błędów, pokazują się temperatury na zasobniku oraz w kotle

problem może być dwojaki
    1) podpiąłem prąd pod pompę bez odpięcia jej od elektroniki kotła i mogłem coś spalić
    2) zmieniłem ustawienie na regulatorze kapilary, ze 110 na mniejszą, niby nic nie powinno się popsuć, ale ruszyłem tam śrubkę regulacyjną

oczywiście popełniłem wielki błąd podpinając prąd pod pompę, zainstalowałem panele fotowoltaiczne i chcę by ogrzewanie następowało dzięki grzałkom, kocił ma działać, ale nie odpalać, ma nie zużywać oleju, pompę podpiąłem dlatego, że chciałem bez uruchamiania kotła wymieszać i zagrzać wodę, no ale zrobiłem to nieco niemądrze

zmierzyłem wyjścia na wtyczce do palnika, pomiędzy L1 i N jest 7V, lub coś podobnego, po wpięciu wtyczki do pieca przekręconej o 180 stopni kontrolka na próbniku prądu świeci na każdym pinie, choć z różnym natężeniem a prąd między L1 i N to około 90V

czy da się znaleźć i naprawić mój sterownik czy muszę kupić inny i go zmienić?
    Ethernet jednoparowy (SPE) - rozwiązania w przemyśle. Szkolenie 29.09.2021r. g. 11.00 Zarejestruj się za darmo
  • Relpol przekaźniki
  • Helpful post
    piracik
    Moderator of Heating systems
    darek531 wrote:
    ) zmieniłem ustawienie na regulatorze kapilary, ze 110 na mniejszą, niby nic nie powinno się popsuć, ale ruszyłem tam śrubkę regulacyjną

Prawdopodobnie zadziałało zabezpieczenie STB
  • Relpol przekaźniki
    darek531
    Level 3  
    dzięki za odpowiedź
    jak mogę zdjagnozować, że to na pewno STB? próbowałem kręcić tym pokrętłem ale ono jakby się blokowało, stąd i przypuszczenie, że niekoniecznie doszło do spalenia jakiegoś elementu
    jutro zrobię fotkę tego elementu
    piracik
    STB - to pokrętło, które przestawiłeś można przestawić tylko na niższą temperaturę.
    W górę już się nie da.
    Zdiagnozować najlepiej jest poprzez skasowanie STB przy wychłodzonym kotle.
    darek531
    Level 3  
    Hej, dzięki za odpowiedź
    najpierw wczoraj w nocy a potem dziś rano przyjrzałem się dokładniej temu STB, dochodzą do niego 2 kabelki czarne i jeden zielony, ten zielony to masa - ignorujemy, jeden czarny to L1 a drugi bez napięcia, pomyślałem, że skoro STB ma rozłączać to zapewne oba czarne kabelki są podczas normalnej pracy złączone, i połączyłem je
    dałem nastawy na piecu na 60 stopni i włączyłem przycisk TUV
    i palnik odpalił!
    tak, że dzięki za pomoc, to było to

ale teraz próbuję włączyć STB i mam mały problem, bo ni jak nie mogę tego zrobić
    po odgięciu kawałka obudowy, do której wpięta była masa widzę w środku małą blaszkę, która przeciwdziała dowolnemu kręceniu śruby
    tyle, że cokolwiek wykręcę to i tak oba styki, do których podłączone są czarne kable nie stykają

piszesz: "skasowanie STB przy wychłodzonym kotle"
    czy muszę wychłodzić czujnik by skasować błąd bo na ciepłym kotle się nie da?
    piracik
    Pisałem koledze, że igra z życiem!

Pomijanie STB i jakiekolwiek dłubanie przy nim jest niedopuszczalne.
    Jeśli kolega obniżył temperaturę na STB zbyt nisko np. 75*C to taki termostat należy wymienić.
    Podnoszenie temperatury poprzez odginanie blaszki jest niedozwolone.

Niesprawny termostat bezpieczeństwa może doprowadzić w przypadku awarii do eksplozji kotła!

darek531 wrote:
    piszesz: "skasowanie STB przy wychłodzonym kotle"
    czy muszę wychłodzić czujnik by skasować błąd bo na ciepłym kotle się nie da?

Tak kocioł ma być wychłodzony

Kolego nawet nie jesteś świadomy tego jak bardzo igrasz z losem!
    darek531
    Level 3  
    Hej, dzięki, że się mną przejmujesz
    zdaję sobie sprawę, ale musiałem odpalić kocioł bo te zwarcia jakie zrobiłem niepokoiły mnie
    zmieniłem nastawę STB bo w instrukcji było, że można, nastawa fabryczna to 110 stopni co bardzo dużo według mnie, więc chciałem przestawić na 95 stopni, no i wszystko się posypało

teraz na tyle nakręciłem się tą śrubą, że nie mam pojęcia jaka była by nastawiona temperatura i chcę zmienić ten termostat STB
    na allegro znalazłem inne po 29,90 zł oraz takie same po 43, te po 29 są pod nazwą Termostat bezpieczeństwa zabudowy 90-110C do pieca, aukcja numer 7150497409
    nie mogę podać linka bo forum odrzuca mi taki post
    czy możesz sprawdzić i dać mi znać czy on jest ok?
    dzięki

przy okazji po co to wszystko
    zainstalowałem panele fotowoltaiczne, mam mnóstwo prądu, w układ grzewczy wsadziłem 2 grzałki każda po 3kW, jedna do zasobnika cwu a druga do specjalnego zasobnika 50L na powrocie z grzejników, kocioł ma teoretycznie sterować wszystkim i wspomagać grzałki w zimie, w praktyce widzę, że mógłbym na stałe włączyć pompy i w ogóle wyłączyć kocioł, w chwili obecnej sprawdzam różne ustawienia
    grzałka w zasobniku 160L z płaszczem działa jak marzenie, kocioł był wyłączony prze ostatnie 3 miesiące
    grzałka na grzejniki włączona niedawno chyba ma nieco za małą moc, choć ma 3kW, więc by wspomóc tę grzałkę na stałe uruchomiłem pompę płaszcza zasobnika i dogrzewam wodę w płaszczu wodą w zasobniku, ostatecznie obie grzałki pracują naprzemiennie i włączają się co jakiś czas i wyłączają, wcześniej bez pompy zasobnika grzałka na powrocie pracowała 2/3 czasu, teraz 1/3
    obie grzałki chodzą na różnych fazach

kocioł ma wspomóc system grzałek i ma się włączać jak najmniej, mam mnóstwo prądu i chcę oszczędzić na kupnie oleju
    piracik
    termostat bezpieczeństwa może być.

Nie bardzo rozumiem tego całego opisu. Ale jeśli chcesz ograniczyć temperaturę kotła to lepiej to zrobić termostatem.
    Jeśli chcesz blokować palnik to możesz zrobić to na wtyczce 150 stosując przekaźnik zamiast tego mostka
    darek531
    Level 3  
    Hej, jedynie tłumaczyłem po co to wszystko
    dzięki za wszelką pomoc
    termostat zaraz kupię i wstawię w miejsce oryginalnego

oryginalny termostat był wklejony, trzeba było właściwie zniszczyć obudowę przycisku restartu

jeszcze raz dzięki za pomoc!

a przy okazji czy wiesz może coś na temat sterownika grzałki Termipol 8810+ (allegro: 7466259870)
    z tego, co czytałem mają wewnętrzne elektroniczne zabezpieczenia