Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Samsung / LE37M87BD - Brak dzwięku na wszystkich wejściach

21 Wrz 2019 22:01 408 18
  • Poziom 14  
    Dzień dobry,

Dostałem stary telewizor telewizor Samsung LE37M87BD. W telewizorze po podłączeniu do zasilania zapalała się czerwona dioda. Po włączeniu z pilota dioda gasła ale nie było żadnej reakcji. Brak podświetlania itp.

Zasilacz BN44-00157A.
    Po podłączeniu i pomiarach okazało się, że zasilacz się załącza i wyłącza co jakieś 3 sek. Napięcia w momencie załączania poprawne, może nieznacznie niższe niż powinno być. Sam zasilacz na stole trzymał napięcia takie same jak z podpiętą płytą główną, podświetleniem i TCOM. Na wszelki wypadek wylutowalem kondensatory elektrolityczne po stronie wtórnej, które po pomiarach pojemności i ESR okazały się dobre.

Po przelutowaniu napięcia są następujące:
    stand by/ działanie po podaniu pwr on
    CP803 - 322/384 V (PFC działa poprawnie)
    cb852 - 5,18/5,18 V (prawidłowe)

Podświetlenie 24 V (prawidłowe)
    Trochę za niskie napięcia 12 i 13 V odpowiednio 11,85 oraz 12,75 V.
    Telewizor po złożeniu działa. Niestety nie ma fonii na żadnym z wejść. Po podłączeniu słuchawek, telewizor je wykrywa ale dalej nie ma dźwięku.
    Ciekawy efekt występuje po wejściu w ustawienia kanałów. Po zmianie ustawię sygnału na TV analogowej PAL/SECAM/AUTO na chwilę dźwięk się włącza (około 1-1,5 sek).

Po podłączeniu konsoli PSX na słuchawkach słuchać bardzo słaby dziwęk gry. Nie wpływa jednak na niego przycisk mute ani zwiększanie lub zmniejszanie głośności.
    Układ ICM853 (KIA728) na wyjściu ma 11,85 V zamiast 12 ale to raczej nie jest przyczyna. CM856 oraz CM858 sprawne.
    Macie jakieś pomysły co jeszcze można sprawić?

Pozdrawiam
    R.
  • Poziom 9  
    Szukałbym uszkodzonego elektrolitu na płycie głównej.
  • Poziom 20  
    arekw95 napisał:
    Szukałbym uszkodzonego elektrolitu na płycie głównej.

A to na jakiej podstawie?
    Wiesz ile ich tam jest?
  • Poziom 9  
    Po prostu miałem kiedyś bardzo podobny przypadek, jeżeli chodzi o audio i powodem był zwarty kondensator elektrolityczny.
    Licząc na podstawie zdjęcia dostępnego w Internecie, zaledwie 25 sztuk elektrolitów jest na tej płycie. Nie mam ochoty teraz szukać takiej płyty, żeby to w realu sprawdzać ;)
  • Poziom 14  
    Płyta główna to BN41-00813E-MP1.0.

Zerknę na te kondensatory, chociaż wydaje mi się to akurat mało prawdopodobne. One są dość trwałe, tak przynajmniej wynika z mojego doświadczenia.
  • Poziom 34  
    Rapid130 napisał:
    One są dość trwałe, tak przynajmniej wynika z mojego doświadczenia.

Nie wszystkie, oscyloskop prawdę powie.

Samsung / LE37M87BD - Brak dzwięku na wszystkich wejściach
  • Poziom 9  
    Można zobaczyć co się dzieje na układzie "pop noise solution" (napięcia A/B 5V, 3,3V) lub w trybie serwisowym przywrócić ustawienia fabryczne.
  • Moderator TV
    Może jakieś pomiary w okolicy wzmacniacza audio? Bo jakoś nie widzę...
  • Poziom 14  
    Udało mi się zrobić parę pomiarów. Niestety nie mam schematu płyty głównej.
    Posiłkowałem się dokumentacją układu NTP3000.

Sprawa wygląda tak:

NTP3000

Pin3 (reset) - 3,24 V(potem 3,07)
    Pin8 (VDD IO)- 3,24 V(potem 3,07)
    Pin11 (LFM) - 0,6 V (tu występuje ciekawy efekt, opiszę go w dalszej części)
    pin12 (AVDDpll) - 1,78 V
    pin13 (DVDDpll) - 1,78 V
    pin16 (DVDD) - 1,78 V
    Pin25 (fault)- 3,25 V

Napięcia na kondensatorach związanych z układem:

C1275 - 12,85 V
    C1287 - 12,85 V
    C1131 - 12,59 V
    C1123 - 8,97 V
    C1179 - 1,07 V

Podczas pomiarów napięcia na Pin11 po dotknięciu do kondensatora na którym mierzyłem napięcie fonia pojawia się. Na poziom jej głośności nie ma wpływu regulacja siły głosu ani mute.

Moje wnioski: nie widzę większych anomalii poza napięciem 3,3 V które po około 30 sekundach od włączenia spada do 3,07.
    Z regulatora IC1109 (17-33) napięcie wychodzi 3,24 V cały czas.
  • Poziom 14  
    Dziękuję! Nie wiem jak ja szukałem tego schematu...W każdym razie znaleźć nie mogłem :)
  • Poziom 14  
    Rozumiem żeby po angielsku, ale po arabsku? :) W sumie dlaczego nie?

Teraz parę słów w temacie. Po pobraniu instrukcji serwisowej i obejrzeniu schematów, zabrałem się za oględziny i pomiary płyty głównej.
    Wcześniej przeoczyłem, że rezystory R1131 i R1132 są jakieś okopcone.
    Po pomiarach okazało się, że brak jest napięcia 6,4V na wyjściu stabilizatora IC1103 (lm317emp). Mogłem się tego spodziewać już wcześniej po napięciu na C1179 wynoszącym tylko 1,09 V ale nie ściągnąłem schematu we właściwym czasie. Niestety ww. rezystory się tak okopciły, że przy próbie pomiaru odpadły razem z padem. Nie ma wiec ich do czego przylutować. Muszę tam dosztukować rezystory przewlekane. Trzeba też sprawdzić co jest przyczyną niesprawności tego zasilacza. Wiele elementów tam na szczęście nie ma.
    Mam nadzieję, że po przywrócenia 6,4V, dźwięk wróci.

Pozdrawiam
  • Poziom 14  
    Trochę czasu minęło od ostatniego posta. W międzyczasie zakupiłem elementy do wymiany. Na dziś sprawa wygląda tak:
    R1131 oraz R1132 palą się od razu po załączeniu telewizora. Spadek napięcia na nich to ponad 10 V. Na wejściu układu stabilizatora, czyli przed rezystorami mamy ponad 12,7 V jednak na wejście LM317 dochodzi ledwo 2V. Normalne, ze nie będzie on pracował.
    LM317 został podmieniony. Stary zresztą wygląda na sprawny. Rezystory R1123 i R1124 oraz kondensator C1102 wyglądają na sprawne. Diody nie ruszałem ale ona raczej nie będzie miała wpływu. Co może być przyczyną, bo już prawdę mówiąc zgłupiałem?

Pozdrawiam
  • Moderator TV
    Rapid130 napisał:
    Co może być przyczyną, bo już prawdę mówiąc zgłupiałem?

Dokądś ten zbyt duży prąd musi płynąć. To napięcie 6,4V coś tam zasila. Przecież na R1123 i R1124 oraz kondensatorze C1102 czy nawet diodzie obwód się nie kończy.
  • Poziom 14  
    Wg serwisówki napięcie 6,4 V powinno być podane na układ IC1202 (SGTV5810) na wejście oznaczone AVDDHV. Jak rozumiem jest to jakiś procesor dzwięku. Sprawdzę czy jakiś kondensator nie zwiera tej linii do masy.
  • Moderator TV
    Możesz dać z zewnętrznego zasilacza to napięcie (6,4V) i stopniowo zwiększając prąd szukać, co się grzeje.
  • Poziom 14  
    Najprawdopodobniej uszkodzony jest układ SGTV5810. Grzeje się niemiłosiernie. Witać też delikatne ślady przegrzania. Jak podaję z zewnętrznego zasilacza napięcie około 6,5 V to napięcie siada...
    Nawet jak bym pozyskał ten układ to pewnie nie będę go w stanie wylutować. Za dużo nóżek :) Będę próbował.
    Cóż pozostaje mi używanie tego telewizora jako ekranu do konsoli PSX i używanie zewnętrznego wzmacniacza i głośników.

Pozdrawiam
  • Moderator TV
    Jest jeszcze opcja kupić płytę za około 100zł.
  • Poziom 14  
    Jako, że naprawiam ten telewizor czysto hobbystycznie to raczej się nie opłaca. Chyba, że akurat trafi się taka płyta w dobrej cenie :D
    Co się jednak nauczyłem to moje :idea: