Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Samsung RS7778FHCSL - chłodziarka przestała chłodzić błąd E83

21 Wrz 2019 23:45 306 2
  • Poziom 20  
    Witam.
    Mam problem z lodówką w domu. Przestała chłodzić zamrażarka. Chłodziarka pokazuje temperaturę 3°C, a w zamrażarce 8°C gdzie jest nastawa na -23°C. Po wyłączeniu i włączeniu ponownie zasilania pokazał się na chwile błąd 84 E, ale nie wiem co on oznacza... Przed wyłączeniem ręcznym lodówki z zasilania przytrzymałem przyciski dwa z lewej i pokazał się napis ON. Jak się nie mylę oznacza to, że lodówka jest w trybie DEMO. Po ponownym naciśnięciu pojawiło się już OFF. Słychać, że agregat pracuje. Żona w poniedziałek odmrażała lodówkę i ją wyłączyła na dwie godziny z zasilania, ale nie otwierała zamrażarki. Lodówka ma 6 lat około i nigdy nie było z nią problemów. Trochę się znam na elektronice. Proszę o pomoc gdzie mam szukać usterki. Z góry dziękuje za pomoc.

Dzisiaj po całej nocy sprawdziłem lodówkę i temperatura w prawej części chłodziarki jest pokazywana 3°C i rzeczywiście jest taka temperatura. A w lewej części zamrażalnika pokazuje temperaturę -23°C, a fizycznie jest dodatnia bo woda w kubku nie zamarzła.

Po wyłączeniu zasilania na 1min, pokazuje się temperatura na zamrażarce 11°C, a przed wyłączeniem było -23°C

Po otwarcie pokrywy lodówki z elektroniką dioda na płycie inwertera mruga 3 razy. Myślę, że kompresor jest sprawny bo prawa część chłodziarki chłodzi prawidłowo. Na wypadek odkurzyłem wentylator i radiator, ale było tam czysto. Oznaczenie płyty inwertera DA41-00782C. Po oględzinach wizualnych płyty nie widać aby jakiś element był uszkodzony lub spalony.

Witam w dniu dzisiejszym co mnie zaskoczyło nie ma chłodzenia w całej lodówce. Zasilanie nie wychodzi z płyty INWERTERA na sprężarkę, a na sprężarce miedzy bolcami (między każdym( jest około 14,4Ohm czyli wnioskuje że sprężarka sprawna. Gdy sprężarka jest wypięta z płyty dioda czerwona na płycie mróga 4 razy i błąd na lodówce pojawia się ten sam E83 a gdy jest wpięta mruga dioda 3 razy i błąd pokazuje ten sam
  • Poziom 20  
    Lodówka działa. Uszkodzona płyta inwertera. Zakupiłem ją sam oryginalną z gwaracją za 320zł
  • Poziom 20  
    Lodówka działa. Uszkodzona płyta inwertera. Zakupiłem ją sam oryginalną z gwaracją za 320zł

Dodano po 2 [minuty]:

Sam naprawiłem. Uszkodzona płyta inwertera. Błąd E83 może się zapalić, wtedy trzeba wyłączyć zasilanie na 1m, lodówka musi stać nieruchomo około 20min i można ją włączyć. Błąd E83 oznacza brak komunikacji między płyta inwertera a sprężarką. Płyta mierzy rezystancje po kablach zasilających sprężarkę.