Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Diora "Koncert" 6201 - Renowacja oraz zestrojenie odbiornika.

22 Wrz 2019 00:36 1164 47
  • Poziom 6  
    Dzień dobry,

Od pewnego czasu jestem w posiadaniu wyżej wymienionego radioodbiornika, który nie posiadał cewek oraz filtra 2K7A. Cewki oraz filtr udało mi się zdobyć, ponadto posiadam dodatkowy przełącznik zakresów z cewkami. W radiu wymieniłem już część kondensatorów papierowych (kartofelków) oraz wstawiłem filtr 2K7A. Cewki w większości są już zamontowane, jednakże muszę jeszcze przylutować ich wyprowadzenia do przełącznika zakresów. W załącznikach przedstawiam wszystkie materiały jakie udało mi się zebrać na temat odbiornika oraz zdjęcia mojego egzemplarza. Czy jest możliwość naprawy Koncerta?

Z góry dziękuję za pomoc.

Diora "Koncert" 6201 - Renowacja oraz zestrojenie odbiornika. Diora "Koncert" 6201 - Renowacja oraz zestrojenie odbiornika. Diora "Koncert" 6201 - Renowacja oraz zestrojenie odbiornika. Diora "Koncert" 6201 - Renowacja oraz zestrojenie odbiornika. Diora "Koncert" 6201 - Renowacja oraz zestrojenie odbiornika. Diora "Koncert" 6201 - Renowacja oraz zestrojenie odbiornika. Diora "Koncert" 6201 - Renowacja oraz zestrojenie odbiornika. Diora "Koncert" 6201 - Renowacja oraz zestrojenie odbiornika. Diora "Koncert" 6201 - Renowacja oraz zestrojenie odbiornika. Diora "Koncert" 6201 - Renowacja oraz zestrojenie odbiornika. Diora "Koncert" 6201 - Renowacja oraz zestrojenie odbiornika. Diora "Koncert" 6201 - Renowacja oraz zestrojenie odbiornika. Diora "Koncert" 6201 - Renowacja oraz zestrojenie odbiornika. Diora "Koncert" 6201 - Renowacja oraz zestrojenie odbiornika. Diora "Koncert" 6201 - Renowacja oraz zestrojenie odbiornika. Diora "Koncert" 6201 - Renowacja oraz zestrojenie odbiornika. Diora "Koncert" 6201 - Renowacja oraz zestrojenie odbiornika. Diora "Koncert" 6201 - Renowacja oraz zestrojenie odbiornika. Diora "Koncert" 6201 - Renowacja oraz zestrojenie odbiornika. Diora "Koncert" 6201 - Renowacja oraz zestrojenie odbiornika. Diora "Koncert" 6201 - Renowacja oraz zestrojenie odbiornika. Diora "Koncert" 6201 - Renowacja oraz zestrojenie odbiornika. Diora "Koncert" 6201 - Renowacja oraz zestrojenie odbiornika. Diora "Koncert" 6201 - Renowacja oraz zestrojenie odbiornika.
  • IGE-XAO
  • IGE-XAO
  • Poziom 6  
    Schemat oczywiście również posiadam.
  • Pomocny post
    Poziom 33  
    tomkop 2 napisał:
    Cewki w większości są już zamontowane, jednakże muszę jeszcze przylutować ich wyprowadzenia do przełącznika zakresów.

W jednym z załączników masz bardzo istotną rzecz - początki i końce cewek. Szczególnie w obwodzie heterodyny. Jak pomylisz nie zadziała.
  • Pomocny post
    Poziom 15  
    Może Trusz pomoże.

Diora "Koncert" 6201 - Renowacja oraz zestrojenie odbiornika.
    Pozdrawiam

Wojciech
  • Poziom 6  
    Dzień dobry,
    Dzisiaj udało mi się uruchomić radio. Wzmacniacz pracuje, UKF próbuje odbierać stacje (po podaniu sygnału z generatora PG20 wskazania generatora pokrywają się ze wskazaniami ze skali jednak napięcie wyjściowe generatora musi być wysokie), fale AM po podaniu sygnału z generatora również próbują odbierać sygnał jednakże wymagają zestrojenia.
  • Pomocny post
    Poziom 33  
    tomkop 2 napisał:
    jednakże wymagają zestrojenia.

Pierwsze sprawdź tor p.cz. AM i FM.
    Tor p.cz. AM 465 kHz stroisz na max. sygnał. Najpierw drugi filtr p.cz potem I-szy (mieszacza)..
    P.cz FM bez wobulatora dobrze nie zestroisz. Sprawdź tylko na 10,7 MHz jak działa?
  • Poziom 26  
    Byłbym zdziwiony gdybyś nie dał rady tego uruchomić mając taką pomoc. A to co napisał jozgo to bardzo ważne i na schemacie powinno być zaznaczone. Mam też taką ciekawostkę że produkcja tego radia była w 1960 roku w ilości 4141 szt. a w 61 roku 27078 szt. Masz też wielki skarb w postaci danych cewek, bo Diora sama robiła te cewki i zobacz że te cewki pasują do innych odbiorników.
  • Poziom 6  
    jozgo napisał:
    tomkop 2 napisał:
    jednakże wymagają zestrojenia.

Pierwsze sprawdź tor p.cz. AM i FM.
    Tor p.cz. AM 465 kHz stroisz na max. sygnał. Najpierw drugi filtr p.cz potem I-szy (mieszacza)..
    P.cz FM bez wobulatora dobrze nie zestroisz. Sprawdź tylko na 10,7 MHz jak działa?

Mógłby Pan tylko napisać gdzie najlepiej podłączyć generator podczas strojenia aby uzyskać najlepsze efekty?
  • Pomocny post
    Poziom 33  
    Dla strojenia drugiego filtra sygnał na siatkę S1 EF 89 - nózka 2. przez kondensator np. 500 pF.
    Strojenie pierwszego FP - sygnal na siatkę pierwszą heptody ECH 81 - nóżka 2. j.w.
  • Pomocny post
    Poziom 26  
    Strojenie p.cz. AM: podajesz sygnał 465 KHz na siatkę 1 lampy EBF i stroisz cewki w filtrze AM na max. Zmniejszasz wartość syg. p.cz. z gen. i podłączasz się na siatkę 1 lampy ECH na heksodę i stroisz rdzeniem w filtrze p.cz. AM na max i korygując strojenie w poprzednim filtrze. Włączasz przełącznik na fale Śr. i stroisz cewkę eliminatora obok gniazda antenowego na minimum sygnału.
    Strojenie FM: Podajesz syg. 10,7 MHz na S1 lampy EBF i stroisz cewki w filtrze p.cz. FM na max. Zmniejszasz syg. i podajesz na S1 i stroisz rdzeniami w filtrach p.cz. FM na max. syg. Podajesz sygnał do gniazda antenowego FM ( stare pasmo 66 - 74 MHz) i stroisz rdzeniem w cewce na max w głowicy na wyjściu p.cz. i korygowanie w filtrach poprzednich lub w niektórych radiach ta cewka jest luzem na osobnej płytce. Podłączasz gen.FM na wej. i stroisz w głowicy cewką na niższych częstotliwościach i trymerem na wyższych, ot i całe strojenie.
  • Poziom 33  
    DIORADIO napisał:
    Strojenie FM: Podajesz syg. 10,7 MHz na S1 lampy EBF i stroisz cewki w filtrze p.cz. FM na max.

Ale pasmo przenoszenia na UKF, przy tak strojonym torze p.cz. , to będzie marnych parę kHz.
  • Poziom 15  
    Cytat:
    Strojenie FM: Podajesz syg. 10,7 MHz na S1 lampy EBF i stroisz cewki w filtrze p.cz. FM na max.

Ale pasmo przenoszenia na UKF, przy tak strojonym torze p.cz. , to będzie marnych parę kHz.

No jest trudno, bardzo trudno, chociaż można zestroić nawet niemodulowanym sygnałem 10,7MHz, ale jest to arcyzłożone i pracochłonne.
    Ale jak nie ma innej możliwości to trzeba nadrobić godzinami pracy z generatorem.
    Zbudowałem prosty i fajny wobulator 10,7 MHz- koszt kilkadziesiąt złotych, do tego oscyloskop XY (kupiłem za 50 zł) i hula. Polecam Link

Pozdrawiam,

Wojciech
  • Poziom 6  
    Posiadam oscyloskop XY oraz wobulator z kitu AVT5580. Jednakże nie potrafię z tego zestawu uzyskać krzywej dzwonowej.
  • Poziom 26  
    Podanym sposobem strojenia AM i FM to jest opis jaki obowiązywał w produkcji Diory. Jak się stroiło FM były dwie sondy zbiorcze jedna na "krzywą" Pi a drugą na prostoliniowy odcinek krzywej "S". Jeżeli dobrze pamiętam to krzywą "s" stroiło się dolnym rdzeniem w dyskryminatorze. Kłopoty były przy produkcji DSL-a ( wiadomo pierwszy stereofoniczny) ale dotarliśmy się ( jako taśma produkująca) no i poszło.
  • Poziom 6  
    DIORADIO napisał:
    Strojenie p.cz. AM: podajesz sygnał 465 KHz na siatkę 1 lampy EBF i stroisz cewki w filtrze AM na max. Zmniejszasz wartość syg. p.cz. z gen. i podłączasz się na siatkę 1 lampy ECH na heksodę i stroisz rdzeniem w filtrze p.cz. AM na max i korygując strojenie w poprzednim filtrze. Włączasz przełącznik na fale Śr. i stroisz cewkę eliminatora obok gniazda antenowego na minimum sygnału.
    Strojenie FM: Podajesz syg. 10,7 MHz na S1 lampy EBF i stroisz cewki w filtrze p.cz. FM na max. Zmniejszasz syg. i podajesz na S1 i stroisz rdzeniami w filtrach p.cz. FM na max. syg. Podajesz sygnał do gniazda antenowego FM ( stare pasmo 66 - 74 MHz) i stroisz rdzeniem w cewce na max w głowicy na wyjściu p.cz. i korygowanie w filtrach poprzednich lub w niektórych radiach ta cewka jest luzem na osobnej płytce. Podłączasz gen.FM na wej. i stroisz w głowicy cewką na niższych częstotliwościach i trymerem na wyższych, ot i całe strojenie.

Zestroiłem filtry p.cz. według opisu. Radio zaczęło odbierać na falach krótkich, na długich słychać charakterystyczny szum. Tylko na falach średnich radio nie odbiera ale kręcąc agregatem słychać trzaski. Nie ruszałem toru p.cz. dla FM

Edit: Fale średnie również działają (w karcie katalogowej cewki oscylatora fal średnich pomylone są wyprowadzenia cewek przez to nie działała heterodyny, przez co po zmianie połączeń cewki w przełączniki zakresów heterodyna ruszyła)

Czy byłaby możliwość opisania zestrojenia każdego z zakresów AM w moim radiu?
  • Pomocny post
    Poziom 26  
    Jeszcze odnośnie strojenia cewki eliminatora (AM),podajesz na wej. antenowe 465 KHz, włączony zakres fal Śr. i stroisz na minimum. Nie mam schematu Twojego radia, ale mam przed sobą serwisówkę DMT/L i zakresy fal Dł, Śr,Kr stroi się podobnie. Przed przystąpieniem do strojenia ustawiasz wskazówkę tak żeby była widoczna z lewej i prawej strony skali. Zaczynaj od Śr i gałką ustaw wskazówkę na skali na 560 kHz i cewką heterodyny dostrajasz sygnał z generatora a potem cewką wej. na max. sygnału. Potem wskazówkę przestrajasz gałką na 1500 kHz i trymerem od heterodyny ustawiasz tą częstotliwość, a trymerem od wej. Śr stroisz na max.. To trzeba powtórzyć 2-3 razy i zdecydujesz sam, czy pokręcając gałką wskazówka jest w dobrym miejscu na skali. Dł to 160 kHz i 280 kHz. Krótkie to 6 MHz i zobacz na skali bo nie wszystkie zakresy Kr. miały takie same wartości, może być 11,8 MHz, 15,2 MHz, 17,8 MHz, 21,0 MHz. Teraz masz już doświadczenie jak ważne jest połączenie czy to jest początek czy koniec cewki o którym pisał jozgo.
  • Poziom 6  
    DIORADIO napisał:
    Jeszcze odnośnie strojenia cewki eliminatora (AM),podajesz na wej. antenowe 465 KHz, włączony zakres fal Śr. i stroisz na minimum. Nie mam schematu Twojego radia, ale mam przed sobą serwisówkę DMT/L i zakresy fal Dł, Śr,Kr stroi się podobnie. Przed przystąpieniem do strojenia ustawiasz wskazówkę tak żeby była widoczna z lewej i prawej strony skali. Zaczynaj od Śr i gałką ustaw wskazówkę na skali na 560 kHz i cewką heterodyny dostrajasz sygnał z generatora a potem cewką wej. na max. sygnału. Potem wskazówkę przestrajasz gałką na 1500 kHz i trymerem od heterodyny ustawiasz tą częstotliwość, a trymerem od wej. Śr stroisz na max.. To trzeba powtórzyć 2-3 razy i zdecydujesz sam, czy pokręcając gałką wskazówka jest w dobrym miejscu na skali. Dł to 160 kHz i 280 kHz. Krótkie to 6 MHz i zobacz na skali bo nie wszystkie zakresy Kr. miały takie same wartości, może być 11,8 MHz, 15,2 MHz, 17,8 MHz, 21,0 MHz. Teraz masz już doświadczenie jak ważne jest połączenie czy to jest początek czy koniec cewki o którym pisał jozgo.

Udało mi się zestroić fale średnie i krótkie. Nie mogę poradzić sobie z falami długimi. Strojenie nie daje żadnych rezultatów. Sprawdzałem połączenie cewek i wszystko wygląda dobrze a radio i tak nie chce się zestroić. Może ma ktoś jakieś sugestie co może być tego przyczyną? Diora "Koncert" 6201 - Renowacja oraz zestrojenie odbiornika. Diora "Koncert" 6201 - Renowacja oraz zestrojenie odbiornika. Diora "Koncert" 6201 - Renowacja oraz zestrojenie odbiornika. Diora "Koncert" 6201 - Renowacja oraz zestrojenie odbiornika. Diora "Koncert" 6201 - Renowacja oraz zestrojenie odbiornika. Diora "Koncert" 6201 - Renowacja oraz zestrojenie odbiornika.
  • Poziom 33  
    Sprawdź jakie masz napięcie na siatce triody ECH81 - nóżka 9.
    Powinno być minus parę voltów.

Dodano po 35 [sekundy]:

Radio przełączone na długie.
  • Poziom 6  
    Napięcie na nóżce 9 wynosi około -9,5V
  • Poziom 33  
    OK. Heterodyna pracuje. Czy w głośniku słychać szum. Czy reaguje na dotknięcie anteny?
  • Poziom 6  
    Radio reaguje na dotknięcie wejścia antenowego, szum słychać dopiero jak dotknę wyprowadzenia trymera zlokalizowanego koło anteny ferrytowej.
  • Poziom 33  
    Dotknij siatki pierwszej heptody ECH - nóżka 2. czy słychac szum.
    Jezeli tak a na wejscie antenowe nie reaguje szumem, to masz przerwę w obwodzie wejściowym długich.
  • Poziom 6  
    Na dotknięcie siatki pierwszej lampy ECH 81 radio reaguje szumem. Będę szukał przerwy w obwodzie wejściowym.
  • Poziom 33  
    Przy przełączeniu na długie powinno być połączenie (przejście) między gniazdem antenowym o C17 w siatce ECH. - styk A2 przełącznika zakresów.

Dodano po 3 [minuty]:

Poprzez styk D8 - D9, H8, cewkę, G* -G& , A3-A2.
  • Poziom 6  
    Połączenie między wejściem antenowym a stykiem A2 występuje, jednakże radio po dotknięciu wejścia antenowego nie reaguje szumem.
  • Poziom 33  
    A ile jest do masy? Powinno być 4,7k - tyle co R7.
  • Poziom 6  
    jozgo napisał:
    A ile jest do masy? Powinno być 4,7k - tyle co R7.
    wartość rezystancji pomiędzy wyjściem antenowym a masą wynosi 4k7.

Czy jest szansa aby winna była cewka heterodyny, gdyż radio zaczęło odbierać po podłączeniu kawałka przewodu pod trymer koło anteny ferrytowej tylko nie jest to Program Pierwszy Polskiego Radia a strojenie cewka heterodyna nie przynosi rezultatów (cewka ma przejście na obu uzwojeniach).
  • Poziom 33  
    jozgo napisał:

Ale równolegle przez F8, AF, E8-E9, odczep cewki.
  • Poziom 6  
    jozgo napisał:
    jozgo napisał:

Ale równolegle przez F8, AF, E8-E9, odczep cewki.

Przejście jest we wszystkich punktach.