Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Komputer nie bootuje systemu

22 Wrz 2019 12:54 123 5
 • Poziom 2  
  Hej, mam problem z reinstalacją systemu (Windows 7 Home Premium 32-bit). Wiem, że temat był poruszany, jednak nie znalazłam rozwiązania problemu. Mam stary komputer, model płyty głównej Gigabite S Series Motherboard. Dawniej formatowałam bez problemu z płyty, jednak obecnie napęd nie działa. Jeżeli otworzę go mechanicznie, gdy komputer jest wyłączony (wciskając spinacz w mały przycisk pod napędem), to po starcie systemu zamyka się, dioda się świeci i płyta się kręci, ale po chwili przestaje działać, przycisk nie działa, zatrzymuje się i dioda przestaje się świecić. Tym samym zostałam zmuszona do instalacji systemu z pendrive. Pendrive wpinam z tyłu komputera. Najpierw próbowałam utworzyć bootowalnego pendrive przy pomocy programu Windows 7, następnie po serii niepowodzeń użyłam programu Rufus. Problem w tym, że ani w Boot Menu, ani w BIOSIE nie jest widoczny pendrive. Po włączeniu komputera wszystko wygląda jak powinno, działa też instalator systemu Windows, jednak mi zależy na uprzednim sformatowaniu dysków. Próbowałam z dwoma różnymi pendrive, nagrywałam różnymi wersjami programu Rufus, zaznaczałam tam także opcję "dodaj łatkę dla starych BIOSów". W Boot Menu mam następujące opcje:

  Floppy
  LS120
  Hard Disk
  CDROM
  ZIP
  USB-FDD
  USB-ZIP
  USB-CDROM
  USB-HDD
  Legacy LAN

  Próbowałam uruchomić każdą opcję, zmieniałam także bootowanie w BIOSie, jednak bezskutecznie - system normalnie się włącza. W ustawieniach BIOS "Legacy USB storage detect" mam zezwolone. Czytałam o zmianie Secure Boot w BIOSie, jednak nie znalazłam u siebie takiej opcji, jedynie wyżej wymienioną. Czytałam też, że przy nagrywaniu obrazu programem Rufus powinien być system plików Fat32 - jednak gdy wybieram obraz ISO wyskakuje błąd, że musi być system NFTS. Schemat partycjonowania MBR (nie ma innej opcji).
  Spędziłam już wiele godzin próbując rozwiązać ten problem i spróbowałam każdego proponowanego rozwiązania, które znalazłam na różnych forach. Będę bardzo wdzięczna za pomoc.

 • Poziom 43  
  Jeśli pendrive utworzony prawidłowo podczas rozruchu powinna zadziałać opcja USB-HDD na starszych płytach.
  Z doświadczenia wiem jednak że stare płyty mają problem z obsługą bootowalnych pendrive jeśli ich pojemność jest większa niż 8-16GB.
  Piszesz także że
  sefjal napisał:
  Po włączeniu komputera wszystko wygląda jak powinno, działa też instalator systemu Windows, jednak mi zależy na uprzednim sformatowaniu dysków.

  więc wychodzi na to że Instalator z pendrive rusza, opcja formatowania pojawia się w trakcie instalacji systemu.
 • Poziom 2  
  Tak, pojawia się, jednak kiedy wybieram opcję "Load driver" podczas instalacji i wyskakuje "Select driver to be installed", to podczas automatycznego wyszukiwania na płycie lub pendrive niczego nie znajduje, a kiedy sama chcę wskazać plik nie widać pliku setup a jedynie foldery typu boot, support.

  Dodano po 9 [minuty]:

  Komputer nie bootuje systemu Komputer nie bootuje systemu Komputer nie bootuje systemu Komputer nie bootuje systemu
  załączam zdjęcia BIOS

 • Poziom 43  
  Włącz poza tematem USB Keybord/Mouse w BIOS.
  Kiedy po uruchomieniu Instalatora pokazuje Ci się "Load Driver" i "Select Driver"?
  W BIOS zmień opcję SATA z AHCI na IDE.
 • Poziom 2  
  Zaraz na początku jak wyświetlane są wszystkie partycje i mam wybrać miejsce dla instalacji systemu. Na dole, pod oknem z partycjami, jest wtedy opcja Load Driver.

 • Poziom 43  
  No ale po co ją wybierasz zamiast wybrać zaawansowane/advanced i tam opcję formatu?
  Równie dobrze możesz je wyczyścić po instalacji systemu.