Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Optoelektronika - niezidentyfikowany błąd odczytu

soliloqa 22 Sep 2019 17:51 441 11
Renex
  • #1
    soliloqa
    Level 10  
    Witam
    Opis: Schemat układu głowicy optycznej urządzenia medycznego do rozpoznawania zmian zabarwienia pól reakcyjnych na pasku testowym. Zmiana barw następuje po zanurzeniu paska w cieczy, rozpoznanie tych zmian stanowi wynik badania, który musi się zawierać w określonych granicach, wynikających ze specyfiki i rodzaju badania. Przykładem mogą być powszechnie stosowane paski testowe do określania pH lub ciężaru właściwego, odczytywane wizualnie porównując kolory pól reakcyjnych z tabelą barw, jednakże w opisywanym przypadku odczyt następuje automatycznie, za pomocą czterech diód oświetlających i fotodiody, a wynik jest kalkulowany przez mikroprocesor. Głowica optyczna stanowi całkowicie osobny element połączony z płytą główną za pomocą złącza FFC. Możliwa jest wymiana kompletnej głowicy (przykładowo używanej w innym aparacie) bez żadnej ingerencji w pozostałe układy. Urządzenie posiada funkcję autotestu, która sprawdza kalibrację i podaje wynik w postaci wartości referencyjnych dla każdej z czterech diód. Wartości te muszą zawierać się w granicach, zgodnie z Kartą Kontroli producenta, w przeciwnym przypadku oznacza to konieczność wymiany tzw. pola referencyjnego w kolorach szarym i białym, którego odczyt przez głowicę kontroluje stan kalibracji. We wszystkich takich przypadkach (pole referencyjne z czasem ulega utlenianiu) wymiana pola skutkowała eliminacją błędu sygnalizowanego przez autotest.

    Problem: Pojawia się błąd odczytu pomimo prawidłowych wartości referencyjnych. Błąd ten jest wyszczególniony w dokumentacji urządzenia (Error codes), a prawdopodobną przyczyną jest „Stray light” – spowodowana oświetleniem zewnętrznym urządzenia. Błąd ten pojawia się jednak niezależnie od natężenia oświetlenia, nawet w ciemności. Nie mają też wpływu warunki i czasokres użytkowania aparatu (bliskość innych urządzeń, oświetlenie ultrafioletem, drgania i wstrząsy, temperatura i wilgotność, praca ciągła, praca okresowa, dłuższy czas pozostawiania w stanie gotowości, włączanie i wyłączanie urządzenia, podłączenie i rozłączenie z siecią, praca z urządzeniami dedykowanymi – dodatkową klawiaturą, czytnikiem kodów kreskowych zarówno diodowym jak i laserowym)
    Komunikat o błędzie nie blokuje działania aparatu, jednakże od tego momentu pojawia się przy każdym badaniu, czyli nie ma czegoś takiego iż „raz jest, a innym razem go nie ma”. Metodą naprawy pozostaje wymiana kompletnej głowicy optycznej, co zresztą jest jedyną formą pomocy ze strony serwisu producenta, czemu się specjalnie nie dziwię, bo koszt głowicy to kilkaset euro.

    Prośba: Nie jestem elektronikiem ani automatykiem, toteż zwracam się z prośbą o pomoc fachowców. Krótko mówiąc – co z tym fantem można zrobić? Schemat jest odwzorowaniem płytki PCB głowicy, wszytkie elementy SMD, prócz diód. Wzmacniacze są podwójne i we wszystkich głowicach jednakowe, również tranzystory. Jednakże wartości oporników są różne dla różnych głowic, chociaż zdarzają się też jednakowe – nazbierało się tych głowic już kilkadziesiąt sztuk. Może jakieś pomiary, wymiana elementów, inne … ?
    Pozdrawiam
    psst … nie bardzo wiem w jakim dziale ten post wstawić, toteż wybieram dwa - dział medyczny oraz taki dla początkujących :)
    Optoelektronika - niezidentyfikowany błąd odczytu
  • Renex
  • Helpful post
    #2
    Kuniarz
    Moderator of Designing
    Niestety schemat jest błędny - wynika z niego że wzmacniacze operacyjne mają zwarte zasilanie (pin 4 i 8).
  • Helpful post
    #3
    alekt77
    Level 39  
    Wzmacniacze 1 i 2 (patrząc od lewej na schemacie) mają + i - zasilania zwarte z masą, wzmacniacz 2 ma wyjście dołączone do linii zasilania + a masa i + zasilania nie maję wyprowadzenia na złącze FFC.
    Może kolega soliloqa poda nazwę i typ urządzenia, chyba że to" ściśle tajne/poufne"
  • Renex
  • #4
    soliloqa
    Level 10  
    Poprawiłem i wklejam ponownie , dziękuję za uwagi ... staram się, jak umiem. Mam nadzieję, że teraz będzie poprawnie. Optoelektronika - niezidentyfikowany błąd odczytu
  • #5
    alekt77
    Level 39  
    soliloqa wrote:
    Mam nadzieję, że teraz będzie poprawnie.

    Raczej nie. Wzmacniacze 1 i 2 nadal nie mają zasilania -, chyba że są zasilane tylko z + i GND, ale w takim przypadku gdzie jest wyprowadzenie GND na złączu FFC.
    Jednak urządzenie jest tajne :cry:
  • #6
    soliloqa
    Level 10  
    Na styku FFC 8 jest "zero", ale nie mam pewności czy to jest masa. Urządzenie tajne nie jest, ale zapewnia mi chleb z masłem, a nawet kawkę z mleczkiem, toteż publiczne opisywanie wadliwego działania z podaniem szczegółów fabrycznych byłoby wbrew zasadom.
    Zasilanie TLV to jest nóżka 8 (V+), tak? Wzmacniacze rozrysowałem pojedynczo, ale to są układy podwójne, dwukanałowe, posiadające po jednym wejściu V+ oraz V- ... na schemacie po prostu je połączyłem, czy zrobiłem błąd?
  • #7
    alekt77
    Level 39  
    soliloqa wrote:
    Na styku FFC 8 jest "zero", ale nie mam pewności czy to jest masa.

    "Zero" względem czego? Czym w takim razie są dwa punkty na schemacie opisane jako GND?
    soliloqa wrote:
    publiczne opisywanie wadliwego działania z podaniem szczegółów fabrycznych byłoby wbrew zasadom

    I wadliwie działające urządzenie do wadliwości którego nie chcesz publicznie się przyznać zapewnia Ci "chleb z masłem, a nawet kawkę z mleczkiem"? To znaczy że nieuczciwie traktujesz jego nabywców.
    soliloqa wrote:
    Metodą naprawy pozostaje wymiana kompletnej głowicy optycznej, co zresztą jest jedyną formą pomocy ze strony serwisu producenta, czemu się specjalnie nie dziwię, bo koszt głowicy to kilkaset euro

    i
    soliloqa wrote:
    Schemat jest odwzorowaniem płytki PCB głowicy

    Z powyższego, a także ze stwierdzenia "Nie jestem elektronikiem ani automatykiem" wnoszę że nie jesteś autorem prezentowanej konstrukcji. Albo chcesz wykorzystywać uszkodzone głowice pomiarowe z gotowego urządzenia do swoich celów albo jesteś dystrybutorem/sprzedawcą nie najlepiej skonstruowanego urządzenia z którym klienci mają problemy poprzez niewielką trwałość głowicy pomiarowej (nazbierało się tych głowic już kilkadziesiąt sztuk). Jeśli jest to pierwsza wersja to śmiało możesz napisać z jakiego urządzenia głowica pochodzi. Jeśli natomiast druga to pozostaje Ci zwrócić się do producenta aparatu który najczęściej jest również producentem pasków testowych i ma niezbędne informacje informacje o ich parametrach. Aparat którego opis zamieściłeś na początku jako żywo przypomina automatyczny analizator pasków do moczu, instrukcję serwisową do dość leciwego Miditrona Juniora II możesz zobaczyć łącznie ze schematami tu: :arrow: Link
  • #8
    soliloqa
    Level 10  
    Zupełnie nie rozumiem czemu ma służyć ten komentarz ... jesteś niezwykle błyskotliwy wzniósłszy iż nie jestem autorem tej konstrukcji. A propos Juniora ... to jest, a w zasadzie był, analizator pasków moczowych, a opisywane urządzenie pasków moczonych i egzystuje na rynku od prawie dwudziestu lat.
    Konkretnie ... czy masz jakiś pomysł, aby pomóc ... nie mnie, ale klientom, bowiem to oni płacą za nowe głowice.
    Pozdrawiam
  • Helpful post
    #9
    jarek_lnx
    Level 43  
    Zalecał bym sprawdzić napięcia na wyjściach wzmacniaczy (9 i 10 na złączu) przy wyłączonych LED-ach (i porównać dla różnych sprawnych i niesprawnych głowic) tam pojawi się wzmocnione napięcie offsetu, które układ może brać za "Stray light".

    Ostatni wzmacniacz z prawej nadal ma błędnie połączone rezystory sprzężenia zwrotnego.
  • #10
    soliloqa
    Level 10  
    Znalazłem błąd ... wklejam jeszcze raz, może już ostatni. W czwartek lub piątek zabiorę się za pomiary, abym tylko nie uszkodził dobrej głowicy. Prawdę mówiąc, to już próbowałem coś zmierzyć - przykładowo FFC 9 - 0,344V, FFC 10 - 0,156V, ale to była jedna z tych felernych głowic.
    Dziękuję i pozdrawiam
    Optoelektronika - niezidentyfikowany błąd odczytu
  • #11
    jarek_lnx
    Level 43  
    soliloqa wrote:
    Prawdę mówiąc, to już próbowałem coś zmierzyć - przykładowo FFC 9 - 0,344V, FFC 10 - 0,156V, ale to była jedna z tych felernych głowic.
    Za dużo i nie zgadzają się wzmocnienia wzmacniaczy podłączonych do FFC9 i FFC10
  • #12
    soliloqa
    Level 10  
    Optoelektronika - niezidentyfikowany błąd odczytu

    Pozwalam sobie jeszcze raz poprosić o pomoc. Wklejam poprawiony schemat płytki, o której mowa w poprzednich postach. Pomiary napięć na stykach FFC 9 i FFC 10, zgodnie z poradą jarek_lnx z wyłączonym układem diod oświetlających oraz włączonym układem fotodiody, wykazały iż na styku FFC 9 jest około dwukrotnie wyższe napięcie w porównaniu do prawidłowo działającej głowicy. Poza tym:
    1. Na FFC 9 pojawia się napięcie od zera do 0,6V i spada z powrotem do zera, oraz na FFC 10 od zera do 1,07V i spada do zera, w przypadku całkowitego odłączenia głowicy (wraz z diodami i fotodiodą)
    2. Po podłączeniu głowicy wadliwej (w nawiasie działającej prawidłowo) wartości napięć są następujące – FFC 9 ---- FFC10:
    a/ przy silnym oświetleniu: 3,9V (3,9V) ---- 3,9V (3,9V)
    b/ przy zaparkowanej głowicy, w cieniu: 0,544V (0,285V) ---- 0,191V (0,181V)
    c/ przy bardzo słabym oświetleniu, czyli mniej więcej w normalnych warunkach pracy aparatu: 0,68V (0,418V) ---- 0,24V (0,26V)
    d/ przy całkowicie zasłoniętej fotodiodzie: 0,544V (0,280V) ---- 0,191V (0,178V)
    3. Podczas pracy aparatu napięcia wzrastają od minimalnej wartości, poprzez maksymalną i zmniejszają się z powrotem do wartości minimalnej. Wartości maksymalne pojawiają się czasie oświetlania diodami LED.

    Krótko mówiąc wadliwie działa układ wzmacniacza trzeciego, w kolejności od lewej. Jeden ze znajomych, który pomagał mi w odwzorowaniu schematu z płytki, poradził mi, aby wyrzucić jeden z oporników R20, R21 i zastąpić go kondensatorem. Jednakże nie jestem przekonany co by to miało zmienić, bo przecież każda z tych wadliwych głowic pracowała prawidłowo latami. I jaką wartość miałby mieć ów kondensator?
    Odgrzewam zatem temat z gorącą prośbą o pomoc.