Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

komputer przestaje pracować - Komputer się zawiesza i "power saving mode&qu

professor_adam 23 Sep 2019 19:41 243 3
    professor_adam
    Level 2  
    Dzień dobry,
    Wiem, że wparowałem z buta... W sensie nowe konto, od razu post. Przepraszam.
    Przepraszam z góry również, jeżeli pomyliłem działy!
    Przebadałem tematy na forum, nie tylko tym. Owszem, ludzie mają podobny problem do mojego, ale mój nieco się różni.
    Do rzeczy. Od maja bieżącego roku mam zakupiony sprzęt - wszystkie podzespoły nowe, k. graficzna kupiona od znajomego pewniaka, używana. Komputera używam głownie do grafiki komputerowej, nie grywam w gry, nie katuje sprzętu nie podkręcam na własną rękę podzespołów, nie grzebie w biosach, etc.

Może od miesiąca mam problem z tym, że podczas pracy, niezależnie czy używam komputera, czy po prostu leci z niego muzyka z YT czy Spotify, nagle pojawia się czarny ekran, słychać 2/3 razy piknięcie (tak jakbyś odłączał coś od USB) i wyskakuje "Power Saving Mode". Skąd podejrzenie, że komputer się zawiesza? A no jeśli grała muzyka, gra dalej, a klawiatura jest bezużyteczna. Nie mogę z klawiatury ani ściszyć, ani zmienić muzyki, ani nawet wyłączyć komputera.

Na początku podejrzewałem sam monitor. Jak spostrzegłem się, że komputer się zawiesza to wykluczyłem go i gdzieś na internietach wyczytałem, że w 90% jest to k. graficzna. Aktualizowałem stery, cofałem na starsze... dalej to samo. Kolega robił mi logi, okazało się, że wina temperatury też nie, bo padał nawet zanim karta zdążyła osiągnąć 50 stopni. W takim razie postanowiłem, że włożę grafikę z innego kompa - nawet nie zdążyłem zainstalować do niej sterowników - to samo, bez zmian.
    Skan kompa antywirusem - czysty.
    Kolega podpowiada, że to może wina zasilacza. Niestety jest okryty grubo w obudowie ale informacja, że jest na nim napisane "Silentiumpc SUPREMO L2" wystarczyło mu, żeby stwierdził, że to nie jego wina (ja się nie znam).
    Robiliśmy jeszcze test na obciążenie PRIMEM (albo coś podobnego) - komputer przeszedł test i go nie wywaliło.

Problem dzieje się nieregularnie, czasem kilka minut po włączeniu komputera, czasem po kilku godzinach. I niezależnie czy na nim pracuję, czy jest tylko włączony na pozycji pulpitu.

Co jeszcze mi doradzano?
    Format komputera, którego nie robiłem, ale czy jest sens? Nic na nim nie trzymam, jest wolny od wirusów.
    Reset lub aktualizacja biosa - tego nigdy nie robiłem, najpierw chce wiedzieć czy warto, a potem się za to wezmę.
    Oddać na gwarancje - oczywiście, ale zanim to zrobię i oddam komputer na 2-3tygodnie do serwisu, wolałbym mieć pewność czy nie borykam się czasem z jakąś błahostką(lub nie), którą mogę rozwiązać z Waszą pomocą.

Jakie jest wasze zdanie? Przypadek Wam znajomy? Macie jakieś pomysły? Piszcie i pytajcie, jeśli potrzebujecie więcej informacji, ja w miarę możliwości będę odpowiadał na pytania, a jeśli mi się coś przypomni to dopiszę w edit'cie poniżej...
    Dziękuję, za wszelakiego rodzaju zaangażowanie i chęć pomocy.

dodatkowe informacje dla was to mój setup:
    Dysk SSD Samsung 500gb 970 EVO Plus m.2 2280 NVMe
    RAM DDR4 G.SKILL 16GB 3000MHz Aegis CL16 (2x8GB)
    P. Główna Socket AM4 ASUS PRIME B450-PLUS
    Procesor AMD Ryzen 7 2700X
    Grafika Radeon RX 470
    Monitor LED 27" - 28,9" Lenovo ThinkVision P27h-10
    professor_adam
    Level 2  
    pidar wrote:
    Zasilacz 550W czy 650W :?:

Do dalszych testów podmień ten zasilacz. :idea:

no teraz to nie wiem, musialbym go rozebrac, ale moge to zrobic dopiero jutro, więc dam Ci odpowiedź.
    sosarek

Level 43  
    Ja bym bardziej skłaniał się ku grafice a nie zasilaniu.