Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
NOVATEK-ELECTRO POLSKA SP. Z O.O.NOVATEK-ELECTRO POLSKA SP. Z O.O.
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Słabe grzanie grzejników Vaillant Eco Tec Pro

23 Sep 2019 19:51 1098 9
 • Level 9  
  Witam.
  Mam problem z nową instalacją grzewczą w domu parterowym jednorodzinnym 150m2 użytkowych. Mianowicie część domu ogrzewana jest"podłogówką" a druga część jedynie grzejnikami. I tutaj problem - grzejniki ostatniej zimy były maksymalnie letnie i nie było w pokojach zbyt ciepło za to podłogówka radziła sobie bardzo dobrze. Regulator temperatury znajduje się tam, gdzie grzeje podłogówka. To wyjaśnia niezbyt częste włączanie się pieca i niską temperaturę w pokojach. Do tematu załączę zdjęcia instalacji i plan domu i zwracam się z pomocą do kogoś obeznanego w temacie tych pieców jak taką instalację usprawnić.
  Na planie G - to grzejniki i zaznaczony piec.
  Dodam że jak skręciłem pompkę na podłogówce to wogóle zaczęły bywać letnie grzejniki a tak to były zimne.
  Piec to dokładnie VC PL 226/5-3 A H R4 Vaillant Eco Tec Pro. Sterownik to calormatic pod kabel.
  Słabe grzanie grzejników Vaillant Eco Tec Pro Słabe grzanie grzejników Vaillant Eco Tec Pro Słabe grzanie grzejników Vaillant Eco Tec Pro Słabe grzanie grzejników Vaillant Eco Tec Pro Słabe grzanie grzejników Vaillant Eco Tec Pro Słabe grzanie grzejników Vaillant Eco Tec Pro
 • NOVATEK-ELECTRO POLSKA SP. Z O.O.NOVATEK-ELECTRO POLSKA SP. Z O.O.
 • NOVATEK-ELECTRO POLSKA SP. Z O.O.NOVATEK-ELECTRO POLSKA SP. Z O.O.
 • Level 9  
  Witam Plumbi.
  Poczytałem i chciałbym spytać jeszcze o kilka rzeczy.
  Załączyłem do tego posta taki bardzo prosty schemat, za błędy przepraszam nie jestem specem hydraulikiem a chciałbym na jego podstawie się dokształcić.

  1). Rozumiem że po poprawnego działania mojej instalacji potrzebuję zainstalować sprzęgło hydrauliczne. To urządzenie montuje się zaraz za piecem tak jak na schemacie? Czy widząc zdjęcie mojego pieca w pierwszym poście, możesz mi udzielić informacji czy jest możliwość zainstalowania tego urządzenia poprawnie?

  2). W moim układzie, czytając zaproponowany przez Ciebie post brakuje pompy cyrkulacyjnej do grzejników, prawda?

  3). Jeżeli uda się zamontować sprzęgło oraz pompę do obiegu grzejników to czy mój piec będzie mógł tymi pompami w jakiś sposób sterować, czy pompy będą ustawione "na rękę" i chodziły cały czas?

  4). Nie mogę też zrozumieć sposobu na jakim odbędzie się grzanie tych pokoi. Mianowicie Calormatic znajduje się w pomieszczeniu, gdzie grzeje podłogówka. Piec będzie więc załączał się wedle ustawień z tego sterownika. Pytanie czy istnieje sposób, żeby sterować temperaturą jednocześnie tam gdzie jest podłogówka i np. z jednego pomieszczenia gdzie jest grzejnik dajmy na to z sypialni? Przy grzejnikach mam zwykłe regulatory ręczne.

  Pozdrawiam.

  Słabe grzanie grzejników Vaillant Eco Tec Pro
 • Heating systems specialist
  Na tych zdjęciach niewiele widać.

  Z tego co widzę to jest kocioł 2-funkcyjny. Masz tam jakiś zasobnik zewnętrzny? Jeżeli tak to prawdopodobnie jest to zasobnik warstwowy i tego zasobnika nie ruszasz (te 2 rurki karbowane z nierdzewki).
  Nawet w wersji 1-funkcyjnej z zasobnikiem zewnętrznym powinien być on podłączony przed sprzęgłem poprzez zawór przełączający z priorytetem grzania zasobnika CWU.
  Czy się da zamontować sprzęgło pod kotłem tego nie wiem, bo zdjęcie zbyt mało pokazuje. Pokaż co jest pod kotłem.

  Prowadzenie podłogówek regulatorem pokojowym to średni pomysł. Podstawą regulacji podłogówek jest regulator pogodowy, którego po prostu nie masz. Masz prymitywny układ regulacji temperatury przy pomocy 3-drogowego zaworu termostatycznego.

  Sterując wprost kotłem przy użyciu jednego sterownika to niezbyt dobry pomysł, bo masz 2 układy grzewcze, a do tego układy o całkiem różnych inercjach.
  Nie znam za bardzo tego Vaillanta, ale tam bodajże do obsługi 2 obiegów potrzebny jest dodatkowy moduł VR40. Niestety w chwili obecnej nie mam czasu doktoryzować się z dokumentacji tego Vaillanta. Zwłaszcza, że produkowano kilka modeli, a to co producent udostępnia dumnie nazywając instrukcją dla instalatora to instrukcja dla idiotów. 3/4 instrukcji to ostrzeżenia i obostrzenia związane z bezpieczeństwem użytkowania i montażu, wyłączenia odpowiedzialności producenta z powodu niefachowego montażu, wykazy norm, rozporządzeń i dyrektyw UE. Najciekawszym jest jednak załącznik dotyczący konfiguracji kotła oraz parametrów nastaw, gdzie w 70-80% parametrów jest informacja "nie można zmieniać".


  Najprostszy układ regulacji w tym przypadku to puścić kocioł w regulacji pogodowej bez regulatora pokojowego.
  Krzywa grzewcza ma być ustawiona dla grzejników. Regulacja temperatury w pomieszczeniach z grzejnikami będą realizowały termostaty grzejnikowe. Zaś do regulacji podłogówek potrzebny jest regulator pogodowy z krzywą grzewczą ustawioną dla podłogówek.
 • Level 9  
  Witam. Nie dodałem tego ale regulator pogodowy jest podłączony do pieca. Także jest i pogodowy i pokojowy.
  Czyli pokojowy będę musiał wyrzucić Bo nie będzie potrzebny? Trochę kosztował i myślałem że do czegoś się to jednak przyda.
  Załączam zdjęcie całego zestawu z zasobnikiem biwara 120 litrów.
  Mam zamówionego "fachowca" ale chciałbym wiedzieć czego mam się spodziewać żeby nie było kolejnej fuszerki.
  Pozdrawiam i dziękuję z cierpliwość. Słabe grzanie grzejników Vaillant Eco Tec Pro
 • Level 34  
  Porządkując wypowiedzi i stan aktualny, masz:
  1) kocioł 1-funkcyjny z zasobnikiem
  2) kocioł ten posiada zawór przełączający wewnątrz kotła i zasobnik podłączany jest do osobnych podejść
  3) całą instalację CO (grzejniki + O.P.) masz podłączone bezpośrednio do kotła
  4) masz regulator pogodowy (CalorMatic - pewnie MultiMatic 700?) z czujnikiem temperatury zewnętrznej i możliwością powieszenia regulatora w pomieszczeniu i uruchomienia w nim dodatkowej funkcji regulacji temperatury pokojowej

  Niestety jest to dość "proste" rozwiązanie tzw. "po kosztach" ("inwestycyjne") - często stosowane, żeby było taniej. Poprawny schemat pod względem hydraulicznym i regulacyjnym przedstawia schemat ze strony producenta Link:
  Słabe grzanie grzejników Vaillant Eco Tec Pro
  Masz tam sprzęgło hydrauliczne, osobną pompę na grzejniki i pompę z zaworem 3-drogowym mieszającym z siłownikiem. Do sterowania tym wszystkim wymagany jest regulator pogodowy i dodatkowy moduł rozszerzenia automatyki VR70. Na schemacie masz też pokazane dwa sterowniki przypisane do poszczególnych obiegów grzewczych: grzejniki (nr 12 na schemacie) i O.P. (nr 12a na schemacie). Jednym z nich może być twój Calor/MuliMatic, a drugim może być dodatkowy sterownik VR90. Ten druki może być stosowany ale nie musi - wszystko zależy od budynku i sytuacji. W obu sterownikach możesz włączyć (ale nie musisz) funkcję reagowania sterownika na temperaturę w pomieszczeniu. Masz to ustawienie w regulatorze pogodowym w menu instalatora w konfiguracji systemu. Pozycja nazywa się wpływ temp. pom. Moszesz wybrać "brak" czyli tylko regulacja pogodowa, "termostat" czyli regulacja załącz/wyłącz kocioł (lub pompę danego obiegu grzewczego) przy osiągnięciu zadanej temperatury i "korekta" czyli płynne obniżanie parametrów grzewczych na kotle (lub w danym obiegu grzewczym) gdy zaczniemy osiągać zadaną temperaturę.

  Tyle teorii. U ciebie trzeba sprawdzić jakie masz ustawienia na regulatorze pogodowym. Możesz porobić zdjęcia ekranów. Trzeba jeszcze odpowiedzieć w których pomieszczeniach masz podłogówkę. Dopiero potem można podpowiedzieć czy przerabiać układ hydrauliczny.
 • Level 9  
  Bardzo dziękuję za odpowiedź.
  Załączam dokładny plan rozmieszczenia podłogówki, grzejników oraz tego regulatora VRC700.
  W załącznikach również ustawienia mojego regulatora.
  Do tej pory podłogówka trzymała dosyć "rygorystycznie" temperaturę bez praktycznie żadnych wahań. Pompkę od O.P. hydraulik wpiął do kontaktu i chodziła cały czas podczas sezonu grzewczego. Domyślam się że ta praktyka nie jest w porządku i musi być ona podpięta do pieca. Kiedy zmniejszałem moc pompki podłogówki to grzejniki minimalnie zaczynały grzać.
  Zależy mi na tym żeby grzejniki w pokojach grzały a najlepiej jakby dało się tam sterować temperaturą (przynajmniej w jednym głównym zapewne tym modułem Vr 70 i VR 90).
  Domyśliłem się że coś jest nie tak kiedy tylko zacząłem grzać. Po prostu fachowiec stwierdził że tak będzie dobrze, gdybym od razu się skonsultował obyłoby się bez przerabiania.
  Słabe grzanie grzejników Vaillant Eco Tec Pro Słabe grzanie grzejników Vaillant Eco Tec Pro Słabe grzanie grzejników Vaillant Eco Tec Pro Słabe grzanie grzejników Vaillant Eco Tec Pro Słabe grzanie grzejników Vaillant Eco Tec Pro Słabe grzanie grzejników Vaillant Eco Tec Pro Słabe grzanie grzejników Vaillant Eco Tec Pro Słabe grzanie grzejników Vaillant Eco Tec Pro Słabe grzanie grzejników Vaillant Eco Tec Pro Słabe grzanie grzejników Vaillant Eco Tec Pro Słabe grzanie grzejników Vaillant Eco Tec Pro Słabe grzanie grzejników Vaillant Eco Tec Pro Słabe grzanie grzejników Vaillant Eco Tec Pro Słabe grzanie grzejników Vaillant Eco Tec Pro Słabe grzanie grzejników Vaillant Eco Tec Pro
  Słabe grzanie grzejników Vaillant Eco Tec Pro
 • Level 34  
  No niestety mam dla ciebie złą wiadomość - bez przeróbki instalacji nie będzie to poprawnie pracowało.
  Patrząc na ustawienia w regulatorze pogodowym MultiMatic700 (VRC700) masz parametry grzewcze ustawione dla podłogówki, czyli grzejniki zawsze będą letnie (krzywa grzewcza 0,5). Według instrukcji instalacji tego regulatora, dla krzywej grzewczej 0,5 max. temp. wody wychodzącej z kotła dla temp. zewnętrznej -20°C to ~45°C. Dla 0°C -> ~35°C. Więc szału na grzejnikach nie będzie.
  Możesz podnieść krzywą grzewczą do wartości ~1.0 wtedy będziesz miał wyższą temp. wychodzącą z kotła na grzejniki, ale idącą też w stronę "mieszacza termostatycznego" dla podłogówki. Oczywiście powinno się zmienić "wpływ temp. pom." na "brak" żeby nie uzależniać parametrów grzewczych od podłogówki. Niestety ten "mieszacz" jest to zawór 3-drogowy termostatyczny, czyli trzyma jedną ustawioną temperaturę, niezależnie od warunków zewnętrznych (temp. zew.) jak i wewnętrznych (temp. pomieszczenia). W takim rozwiązaniu pozostaje tylko czasowa zmiana nastaw na tym termostatycznym zaworze mieszającym według potrzeb - robi się zimniej na zewnątrz to zwiększamy nastawę, a jak robi się cieplej to zmniejszamy.
  Przy wyższej temp. wychodzącej z kotła mniej wody będzie kierowane do podłogówki, bo przepływ gorącej wody będzie przymykał "mieszacz", a więcej będzie kierowane do grzejników.
  Przez jakiś czas możesz popróbować różnych nastaw i krzywej grzewczej i nastaw na "mieszaczu", jak nie będzie ci to odpowiadało to musisz przerobić instalację. O tyle dobrze że wszystko masz w kotłowni i jedynie rurki trzeba będzie puścić po wierzchu od kotła do poszczególnych rozdzielaczy.
  Ale o tym to napiszę trochę później jak znajdę więcej czasu.
 • Level 9  
  Jeszcze raz dziękuję za zainteresowanie tematem i jeśli jest możliwość o rozwinięcie tego tematu co do przeróbki tej instalacji. Zależy mi na tym żeby to miało ręce i nogi. Wydałem tyle na instalację i chciałbym żeby to pracowało "po Bożemu".
  Pozdrawiam.
 • Level 34  
  Wreszcie weekend i mogę poświęcić trochę czasu.
  Jeśli chcesz "zrobić dobrze" i sobie (większy komfort, niższe rachunki) i układowi hydraulicznemu to niestety trzeba zamontować sprzęgło hydrauliczne.
  Tak jak pisałem - u ciebie jeszcze da się to jakoś "ogarnąć", bo masz rozdzielacze w kotłowni a nie gdzieś na budynku.
  Musisz tak zaadaptować układ hydrauliczny, żeby pasował do schematu Vaillanta, który wcześniej pokazywałem.
  U ciebie widział bym to mniej/więcej tak - to jest tylko rys. poglądowy a nie gotowy projekt :-):
  Słabe grzanie grzejników Vaillant Eco Tec Pro
  Musisz wyjść rurami z kotła do sprzęgła. Sprzęgło możesz dać po lewej stronie kotła na ścianie, ale możesz też dać po prawej. Od sprzęgła wychodzisz w kierunku obydwu rozdzielaczy zasilaniem i powrotem - najprościej rurami po wierzchu. Na rurze zasilającej do rozdzielacza od grzejników musisz zamontować pompę z osprzętem (zawory odcinające, zawór zwrotny i dobrze dać filtr przed pompą). W rozdzielaczu do O.P. musisz zamienić istniejący termostatyczny zawór mieszający na zawór 3-drogowy z siłownikiem. Np. na coś takiego: [url=]https://www.afriso.pl/katalog-online/afriso/zestawy-regulacyjne-3-drogowe-arv-arm-proclick/produkt/1338444[/url]. Pompę zostawiasz tą co jest. Oczywiście największy problem to ta podmianka zaworów - bo nie są identyczne, oraz to że siłownik mocno odstaje od tego zaworu 3-drogowego. Możesz też wymontować pompę i mieszacz z rozdzielacza i "powiesić" ten układ pompowo-mieszający na ścianie. Wszystko zależy od konkretnego przypadku.
  Z osprzętu Vaillanta kupujesz moduł VR70, wieszasz go na ścianie i zniego będą zasilane wszystkie pompy (nawet możesz podłączyć pompę cyrkulacji i sterować z poziomu sterownika MultiMatic 700 a nie z gniazdka z programatorem tak jak masz teraz), mieszacz (siłownik od zaworu 3-drogowego), czujniki temperatur obiegów i E-bus do kotła.

  Jeśli czujesz się na siłach finansowo, to możesz od razu zastosować coś takiego:
  [url=]https://onninen.pl/pl-PL/grupa-pompowa-kombimix-onnline-dla-2-obwodow-1-z-mieszaczem-i-1-obwod-bez-mieszacza-26102-3pl,HAM588[/url]
  Tam masz już zabudowane sprzęgło, grupę pompową do grzejników i grupę pompową do O.P. (trzeba z rozdzielacza O.P. wywalić istniejącą pompę i termostatyczny zawór mieszający). Oczywiście do tego trzeba doprowadzić rury z kotła i do obu rozdzielaczy.

  Daj znać czy to co pisałem jest dla ciebie zrozumiałe no i czy będziesz wprowadzał te zmiany.