Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak rozliczane są impulsy fotowoltaiki

24 Wrz 2019 01:58 483 11
  • Poziom 3  
    Witam.
    Mam pewien problem ze zrozumieniem odczytów liczników przy zainstalowanej fotowoltaice.
    Instalacja mówi mi, że przez pewien okres czasu wyprodukowała 858,3 kWh, licznik dwukierunkowy pokazuje że przez ten sam czas odebrałem z sieci 360,9 kWh i oddałem 717,1kWh (nie wiem czy licznik uwzględnił już mnożnik 0,8).
    Zastanawia mnie jak powiązać te wielkości.
    Jeżeli używam prąd w momencie działania instalacji, całe zasilanie idzie z instalacji, nadwyżka (albo niedobór) jest pobierany z sieci.
    Czyli mam rozumieć, że tak naprawdę zużyłem (858,3 - 717,1) + 360.9kWh, a różnica 717,1 - 360,9 to jest prąd "zmagazynowany" w sieci?

Przedrostek kilo piszemy małą literą - kWh, poprawione. /zbich70/
  • Poziom 14  
    Witam,

858.3 kWh - to czysta produkcja, nie uwzględniana jest tutaj twoja autokonsumpcja
    717.1 kWh - tyle masz w "magazynie" tutaj oczywiście musisz nałożyć jeszcze odpowiedni przelicznik (0.8 albo 0.7) licznik nie robi tego z automatu jest to robione dopiero przy rozliczeniu końcowym
    Rozliczenie całości to 717.1 kWh * 0.8 - 360.6 kWh = 213,08 kWh
  • Poziom 3  
    Dzieki, czyli rozumiem, ze energia (858.3 - 717.1) to energia ktora zuzylem w 100% ?
  • Pomocny post
    Poziom 14  
    858.3 kWh -717.1 kWh = 141.2 kWh - to energia która została przez ciebie zużyta bezpośrednio z produkcji fotowoltaiki.
    Twoje całkowite zużycie w tym okresie to - 858.3 kWh -717.1 kWh + 360.9 kWh = 502.1 kWh
    Ogólnie słaba autokonsumcja, chyba że jesteś nastawiony na magazynowanie energii. Jak nie jesteś nastawiony to trzeba zastanowić się na równomiernym obciążeniem faz. Chyba że jesteś nocny Marek i większość zużycia i tak przypada ci na noc.
  • Poziom 3  
    Faktem jest, ze czesto pracuje w nocy :), chociaz staramy sie prac etc. w dzien. Falownik mam jedno fazowy, w domu mam 3 fazy ale co dziwne licznik dwukierunkowy pokazuje mi tylo energie wyslana i pobrana dla L3 tak jkby tylko ejdna fazabyla aktywna, musze sie temu przyjzec.
  • Poziom 14  
    Dlatego jak jedno fazowy to trzeba podpiąć do fazy która jest najbardziej użytkowana, obciążona.
  • Poziom 20  
    Ja jeszcze wrócę do pytania, skoro już umiemy wyliczyć ile energii zmagazynowaliśmy a to nie jest trudne, wystarczy zarejestrować się na e-licznik i wszystko wiadomo. Jak długo mogę zmagazynowaną energię "trzymać", do kiedy muszę wykorzystać aby nie przepadło.
  • Poziom 11  
    Po zakończeniu roku ZE przyśle Ci rozliczenie . Na zużycie ewentualnej nadwyżki będziesz miał rok.
  • Poziom 20  
    Dzięki, myślę, że chodzi o rok rozliczeniowy a nie kalendarzowy, u mnie z końcem maja trwa okres rozliczeniowy. Tak się składa, że w maju 2019 roku założyli mi licznik i od tego czasu gromadzę energię do maja 2020 roku, więc do maja 2021 muszę te 80% zgromadzonej energii wykorzystać.?
  • Poziom 31  
    W PGE okresy sa wyrównywane do końca grudnia i czerwca, bez względu na datę wpięcia, pierwszy okres jest zawsze krótszy, nie wiem u jakiego dostawcy masz umowę.

Pozdr
  • Poziom 16  
    Witam. Chciałbym się podpiąć do tematu. Czy operator pobiera jeszcze jakieś dodatkowe opłaty za to że mamy fotowoltaikę? np. jakaś dzierżawa licznika, koszty przesyłu? czy tylko te 20% oddanej energii? (operator Enea)