Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zestaw deweloperski SDR na ZYNQ UltraScale+

ghost666 24 Wrz 2019 11:18 285 0
 • Zestaw deweloperski SDR na ZYNQ UltraScale+
  Firma Avnet wprowadziła do swojej oferty nowy zestaw rozwojowy, określony RFSoC. Rozszerza on zestaw ewaluacyjny Xilinx dla układów Zynq UltraScale+ RFSoC z systemem Linux. Zestaw dodaje do systemu interfejs Qorvo 2 × 2 Small Cell RF do prototypowania systemów SDR (radia definiowanego programowo) oraz integruje system deweloperski z narzędziami takimi jak MATLAB i Simulink.

  Xilinx wypuścił w zeszłym roku wariant Zynq UltraScale+ określony jako RFSoC. Koncentruje się on na systemach 5G z wykorzystaniem stworzonego przez Xilinxa hybrydowego układu - zawierającego rdzenie ARM i układ programowalny (FPGA) Zynq UltraScale+. Po wydaniu układu RFSoC, na początku lutego tego roku firma zaprezentowała nową, trzecią generację systemu. Avnet wprowadził teraz do swojej oferty rozszerzoną wersję tego modułu - Xilinx Zynq UltraScale+ RFSoC ZCU111. Wykorzystuje on system operacyjny Linux i wzbogacony jest o kartę Qorvo 2 × 2 Small Cell RF. Jest to front-end radiowy, pracujący z sygnałami do 1,8 GHz. Moduł dodatkowo obsługuje MATLABa dla ułatwionego prototypowania radia zdefiniowanego programowo (SDR),

  Zestaw rozwojowy Avnet RFSoC stanowi "szybką i kompleksową platformę prototypowania łańcucha sygnałów analogowo-cyfrowych RF", jak informuje producent. Zestaw ten umożliwia programistom "charakteryzowanie konwerterów danych przed opracowaniem oprogramowania SoC i przeprowadzanie testów bezprzewodowych w MATLABie przy użyciu sygnałów RF na żywo" uzupełnia informacje Avnet.

  Opisywany zestaw deweloperski kosztuje 9495 dolarów. Dla porównania koszt samego zestawu Xlinxa to 8995 dolarów. Programiści, którzy chcą "uruchomić projekty analogowe klasy RF dla łączności bezprzewodowej, dostępu kablowego, wczesnego ostrzegania (EW) i systemów radarowych oraz innych wysokowydajnych aplikacji RF" jak określa potencjalne Aplikacje producent, mogą uznać ją za wartą swojej ceny.

  Avnet nie wspomina o wsparciu oprogramowania poza dołączonym programem Avnet RFSoC Explorer dla MATLAB i Simulink, ale Zynq UltraScale+ RFSoC obsługuje PetaLinux wraz z innymi dystrybucjami Linuksa.

  Zestaw deweloperski SDR na ZYNQ UltraScale+
  Zestaw deweloperski SDR na ZYNQ UltraScale+
  Zynq UltraScale + RFSoC

  Podobnie jak Zynq UltraScale+ w wersji MPSoC, którą Avnet wykorzystuje w swojego płytce 96Boards CE (moduł komputera jednopłytkowego w formacie Ultra96), Zynq UltraScale+ RFSoC łączy w sobie blok z rdzeniami ARM z systemem operacyjnym Linux (z czterema rdzeniami ARM Cortex-A53 taktowanymi zegarem o częstotliwości 1,33 GHz i dwoma rdzeniami mikrokontrolera ARM Cortex-R5 z zegarem 600 MHz) z modułem logiki programowalnej (FPGA). Główną różnicą jest dodanie podsystemu konwertera RF, który obsługuje osiem 12-bitowych przetworników analogowo-cyfrowych (ADC) o prędkości 4,096 GSPS, osiem 14-bitowych przetworników cyfrowo-analogowych (DAC) o prędkości 6,554GSPS i osiem modułu korekcji błędów przesyłania z wyprzedzeniem (SD-FEC).

  Zestaw Avnet wykorzystuje układ RFSoC XCZU28DR-2FFVG1517e, który jest jednym z oryginalnych modeli Gen1 4 GHz. Wersja Gen2, która tego lata rozpoczęła wysyłkę osiąga do 5 GHz, a model Gen3, który z końcem roku trafia do produkcji, osiągnąć ma do 6 GHz (patrz tabela powyżej). Model Gen1 ma tę samą logikę programowalną, co nowsze wersje kompatybilne z 5G, w tym m.in. 930 komórek logicznych i 4272 segmenty DSP. Jednak jego interfejs PCIe x16 to PCIe Gen3, a nie interfejs PCIe Gen4, jak w układzie RFSoC Gen3.

  Źródło: http://linuxgizmos.com/sdr-dev-kit-builds-on-zynq-ultrascale-rfsoc/

  Fajne! Ranking DIY
  O autorze
  ghost666
  Tłumacz Redaktor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 napisał 9427 postów o ocenie 7105, pomógł 157 razy. Mieszka w mieście Warszawa. Jest z nami od 2003 roku.
 • PCBway