Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zapowietrzona pompa w ukladzie otwartym

nawetone 24 Sep 2019 13:56 10746 15
    nawetone
    Level 3  
    Witam mam problem z pompa IBO PSI 25-60/180
    Pompa zapowietrza przy 40 stopniach czasami przy 60(nie ma reguly)
    Mam filmik jak pompa sie zachowuje ktory umiescilem na Youtube,ale nie moge go tutaj zamiescic ze wzgledu na moj pierwszy post na tym forum.
    Orientuje sie ktos moze jak odpowietrzyc tą pompe ?
    [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
    stanislaw1954
    Level 43  
    Właściwe pytanie powinno brzmieć- dlaczego pompa się zapowietrza? bo to że jednorazowo ją odpowietrzysz na długo nie pomoże.
    nawetone wrote:
    Pompa zapowietrza przy 40 stopniach czasami przy 60(nie ma reguly)
    nawetone
    Level 3  
    Uklad jest swiezo zalany i w pompie jest powietrze ktorego nie moge sie pozbyc ze wzgledu na to ze nie wiem jak odpowietrzyc ta pompe
    nawetone
    Level 3  
    Zwroc uwage ze to nie moj model pompy :) Moja pompa nie posiada odpowietrzania.
    piracik
    Moderator of Heating systems
    W jaki sposób zamontowana jest ta pompa?
    Rotor pompy obraca się w poziomie?
    Najlepiej wyślij fotki instalacji i tego jak ta pompa jest zamontowana.
    nawetone
    Level 3  
    Pompa znajduje sie na powrocie,strzałka skierowana jest w doł.Załaczam filmik jak to dokładnie wygląda
    piracik
    Domyślam się, że naczynie przelewowe masz zaraz nad tym kotłem. Max 2 m nad tą pompą?
    Na jaką wartość masz ustawioną pompę? Próbowałeś obniżyć wysokość podnoszenia?
    Spróbuj ustawić jej jakieś 2m lub pierwszy bieg.
    Przydałoby się zdjęcie tej instalacji za kotłem. Z filmu nic nie można wywnioskować.
    nawetone
    Level 3  
    Obecnie pompa ustawiona jest na drugim biegu,chodziła tez na pierwszym i na trzeci bieg tez ją wrzucałem z nadzieją że sie odpowietrzy,jednak nic z tego.
    Zapowietrzona pompa w ukladzie otwartym Zapowietrzona pompa w ukladzie otwartym Zapowietrzona pompa w ukladzie otwartym
    piracik
    Naczynie przelewowe powinno być podłączone bezpośrednio do kotła!
    U ciebie jest przez pompę. W dodatku masz zawory odcinające naczynie od kotła!!!
    Nie widzę zaworu bezpieczeństwa. Instalacja koniecznie do przeróbki. Zbyt cienkie rury, wężyk przy naczyniu. Ewidentnie miałeś więcej kształtek niż rury.

nawetone
    Level 3  
    Instalacje robil mi własciciel kamienicy ja sie wprowadziłem na gotowe.Moj sasiad ma podobnie podłaczona instalacje i u niego wszystko dziala jak nalezy.Jesli zbiornik wyrownawczy podłacze bezposrednio do pieca to problem zniknie? czy jednak powietrze dalej bedzie zalegało w pompie ?Głównie chodzi mi o pozbycie sie powietrza z pompy żeby to chodziło.
    piracik
    Nie mam pojęcia co CI napisać.
    Poczytaj lepiej
    https://www.google.com/search?q=eksplodował+piec&oq=eksplodował+piec&aqs=chrome..69i57.3598j1j7&sourceid=chrome&ie=UTF-8
    Bo masz ogromną szansę znaleźć się na tych wynikach wyszukiwania.

Hałas pompy może mieć bezpośrednią przyczynę w tej instalacji. Ale hałasem w tej sytuacji bym się akurat nie przejmował.

Minimum jakie powinieneś zrobić to montaż zaworu bezpieczeństwa 2 bary.
    To jest absolutne minimum.
    nawetone
    Level 3  
    Dodam jeszcze ze pompa w tym samym ukladzie byla tez na zasilaniu i było tak samo jak teraz.Jesli bedzie mi tak pompa halasowala to moze faktycznie wziasc i poluzowac srube mocowania pompy? w celu odprowadzenia powietrza.Jutro bedzie własciciel takze mu powiem co i jak.Własciciel tez mi gadal ze tym halasem mam sie nie przejmowac,jednak boje sie ze pompa dostanie po dupie i siądzie,co spowoduje zatrzymanie obiegu wody i wybicia wody ze zbiornika wyrownawczego.
    piracik
    nawetone wrote:
    co spowoduje zatrzymanie obiegu wody i wybicia wody ze zbiornika wyrownawczego

Obawiam się, że naczynie może nie zadziałać w takiej sytuacji.
    Naczynie powinno być podłączone bezpośrednio do kotła rurą calową.
    U Ciebie średnica tego wężyka to max 4 mm zamiast 25 mm
    W dodatku naczynie podłączone za pompą i po drodze jeszcze zawór odcinający.
    Jeśli (oby nie) zdarzyłoby się, że ktoś zakręcił zawory bo np. coś szumiało, kapało itp, a druga osoba nie wiedząc o tym rozpaliłaby w kotle to byłaby to ostatnia rzecz jaką zrobiła w życiu i w nieistniejącym już mieszkaniu.
    Naprawdę to nie są żarty. Masz bombę w mieszkaniu!
    stanislaw1954
    Level 43  
    Naczynie wzbiorcze, przy pompie zamontowanej na powrocie, powinno być zamontowane na wys. 0,7x wys podnoszenia pompy a ta ma 6m co wynosi 4,2m od najwyżej położonego grzejnika, a tam masz ~2m nad piecem , a nie nad grzejnikami.