Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

HP Pavilion x2 - 10-n110nw - czy mogę zainstalować Win10 32bit ?

adamm1709 24 Sep 2019 15:09 711 4
    adamm1709
    Level 18  
    Witam, na świeżo zainstalowałem system Windows 10 1903 u znajomej, bo nie było miejsca (dysk 32 GB) na aktualizację z 1809. Wprawdzie wiele to nie dało, ale 1903 jest. Oryginalnie jest tutaj 64 bitowa wersja. Zastanawiam się czy nie lepiej byłoby zainstalować tutaj wersję 32 bitową? zajmuje mniej miejsca? no i pytanie jak z kluczem systemu
    Może w serwisie jakimś da się pamięć zmienić na pojemniejszą ?
    Dydelmax
    Level 38  
    Witam.
    adamm1709 wrote:
    zajmuje mniej miejsca?

Tak, jest kilka GB różnicy. Czy jest to gra warta świeczki - nie sądzę, bowiem aplikacje 64-bit nie wystartują na systemie 32-bit.
    adamm1709 wrote:
    no i pytanie jak z kluczem systemu

System się aktywuje, nieważne czy 32- czy 64-bit.
    adamm1709 wrote:
    Może w serwisie jakimś da się pamięć zmienić na pojemniejszą ?

Pewnie się da - kwestia ceny (nie wiem czy w tym konkretnym modelu można dołożyć dysk SATA, bo jeśli fabrycznie ma tylko kość eMMC 32 GB to może nie mieć okablowania wymaganego do podłączenia dysku SATA).
    32 GB to nie tak znowu mało - ja na takim dysku SSD mSATA przez dłuższy czas używałem dwóch systemów: Windows 10 i Debian 9. Windows 10 można również odchudzić - ile obecnie miejsca zajmuje system?
    Pozdrawiam
    adamm1709
    Level 18  
    @Dydelmax
    Tutaj jest właśnie 32 GB eMMc i 500GB zwykły talerzowy, ale on jest pod klawiaturą, a to jest urządzenie 2w1 więc tą klawiaturę można odłączyć i często nawet styki źle dociskają i same się odłącza...
    No zainstalowałem niedawno na świeżo Windows 10 ze strony Microsoftu 64 bit wersję najnowszą 1903 i kurde zostało jakoś jak pamiętam 5, 6 GB. Później wiadomo zainstalowałem firefox, skype(bo ze sklepu nie korzystam czy jak to tam się nazywa) jakieś aktualizacje, sterowniki i aktualnie jest jakoś 3,5-4 po odinstalowaniu adobe acrobat reader, ale zaraz zaś jakieś aktualizacje czy coś i spadnie nawet poniżej 1 GB... no może już nie bo ad. reader usunąłem co mi dało jakieś 300MB... Nie wiem co można jeszcze odchudzić jak czyszczenie zaawansowane z zaznaczeniem wszystkiego pokazuje 30 MB...
    Może nie dysk, ale przynajmniej taka kość 64GB by się przydała.
    Dydelmax
    Level 38  
    adamm1709 wrote:
    500GB zwykły talerzowy, ale on jest pod klawiaturą, a to jest urządzenie 2w1 więc tą klawiaturę można odłączyć i często nawet styki źle dociskają i same się odłącza...

Kiepskie rozwiązanie, tym bardziej że gwałtowne rozłączanie nie jest zdrowe dla dysku.
    Zmniejszenie pliku wymiany do kilkuset MB, wyłączenie hibernacji (cmd jako Administrator -> powercfg -h off), oczyszczenie systemu Odkurzaczem, wyłączenie Przywracania systemu na wszystkich dyskach - to tak na szybko.
    Zamiast Adobe Reader spróbuj lżejszych programów, np. PDF-XChange Viewer, SumatraPDF itp.
    adamm1709 wrote:
    Może nie dysk, ale przynajmniej taka kość 64GB by się przydała.

Trzeba sprawdzić jaka kość aktualnie znajduje się w laptopie, następnie dobrać do niej pojemniejszy zamiennik, wylutować mniejszą kość i wlutować większą. Zakładam oczywiście że BIOS prawidłowo rozpozna i obsłuży większą kość. Kość może kosztować około 100 złotych przy sprowadzaniu z Chin, zaś jej wlutowanie to pewnie od 150 zł wzwyż zakładając że będzie robić to serwis. Sam widzisz że opłacalność rozbudowy lutowanej pamięci jest niemal zerowa.
    Pozdrawiam
    adamm1709
    Level 18  
    @Dydelmax
    No kiepskie, niestety człowiek nabiera doświadczenia z czasem, to był zakup na szybko czegoś taniego.
    - zmniejszenie pliku wymiany - nie znam się na tym, ma to znaczenie jeśli mam tylko 2GB RAMu ?
    - wyłączenie hibernacji - korzystam tylko z uśpienia, rozumiem, że te opcje nie koliduję ze sobą ? uśpienie jak wpływa na to ?
    - nie wiem czy jest sens w ogóle instalowania tego Odkurzacza, bo po pierwsze niedawno postawiłem na świeżo system, po drugie mam CCleanera i on mi pokazał zaledwie tam jakieś 30MB do usunięcia (jedynie po odznaczeniu przeglądarki, bo ją osobno wyczyściłem)
    - jeszcze sprawdzę te przywracanie systemu, ale pamiętam, że to z automatu było wyłączone, bo chyba "czuło", że ledwo chodzi

Usunąłem Adobe Reader, bo przecież można otwierać PDF w przeglądarce Edge.

Rzeczywiście dość drogo to wychodzi... gdyby jeszcze było te 4GB to jeszcze można to przemyśleć, ale tak to zaś ten RAM będzie ograniczał albo procek.