Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Suszarka sufitowa na balkonie

25 Wrz 2019 10:53 222 8
  • Poziom 18  
    Znajomi chcą zamontować starszej osobie suszarkę do prania na balkonie. Podobnie jak na przykładowym zdjęciu w załączniku (ze strony https://q-house.pl/ ). SM nie stwarza przeszkód. Mam więc pytania (być może ktos z Was montował już taka suszarkę):
    1. Czy ten element na którym zaczepia się koraliki na sznurkach zamontować na ścianie samego balkonu (nisko) czy na ścianie bloku?
    2. Jesli na ścianie to jak? Jest tam grube ocieplenie. Poza tym ten uchwyt powinien być raczej prostopadły do prętów do wieszania bielizny, a więc chyba powinien zostać zamontowany za pomocą jakiegoś kątownika.
    Wszelkie porady mile widziane :D
    Załączniki: Aby zobaczyć materiał na tym forum musisz być zalogowany
  • Poziom 36  
    Ad. 1 Na ścianie bloku.
    Ad. 2 Przykręcałem używając długich śrub z kołkami rozporowymi - dłuższymi, niż grubość styropianu. Kupowałem akurat w OBI. Przykręcałem z wyczuciem korzystając ze sztywności warstwy zewnętrznej ocieplenia.
  • Poziom 24  
    W linku sporo rozwiązań i drogo.
    1wiercisz otwór w ociepleniu i około 5 cm w twardym podłożu.
    2.mierzysz grubość ocieplenia.
    3.Docinasz rurki o długości równej grubości ocieplenia.Ich średnica to niewiele więcej od grubości wkręta, który weń ma wejść.
    4.pakujesz w twarde kołek rozporowy.
    5.wciskasz rurkę śladem kołka rozporowego w styropian.Kołek opiera się o twarde.
    6.Przykręcasz suszarkę ze swobodą używając siły.Styropian się nie zapadnie, suszarka z mokrymi ciuchami i wiatrem nie wyrwie Ci mocowania.
    Sprawdzone.
  • Moderator
    palmus napisał:
    W linku sporo rozwiązań i drogo.

Biednych ludzi nie stać na tanie warianty.
  • Poziom 24  
    Prawda.Ale do suszarki "przedłużacz" do puszek nie podejdzie.
    Kołki do styropianu-bez sensu.
    O ile inne z tych rozwiązań utrzymają statyczną kamerę czy lampkę, to nie bardzo chce mi się wierzyć w nienaruszenie ocieplenia czy faktury tynku przez obciążoną suszarkę poddaną naprężeniiom dynamicznym.
  • Moderator
    palmus napisał:
    Prawda.Ale do suszarki "przedłużacz" do puszek nie podejdzie.
    Kołki do styropianu-bez sensu.
    O ile inne z tych rozwiązań utrzymają statyczną kamerę czy lampkę, to nie bardzo chce mi się wierzyć w nienaruszenie ocieplenia czy faktury tynku przez obciążoną suszarkę poddaną naprężeniiom dynamicznym.

Z tą dynamiką nie przesadzajmy, bo np. kołki Ebolt spokojnie dadzą radę w utrzymani suszarki wraz z "zawartością". Ale nie upieram się przy takim rozwiązaniu, to są jedynie przykłady. Warto jednak pamiętać o tym, że "domowe" sposoby mocowania mogą tworzyć duże mostki termiczne. Trzeba wziąć to pod uwagę.
  • Poziom 36  
    Sama suszarka jest zamontowana w żelbetonowej płycie balkonu powyżej. "Do styropianu" zamocowany jest jedynie plastikowy element, do którego zaczepiane są sznurki służące do podciągania i opuszczania "prania". Tam działa głównie siła ścinająca, a wykończenie styropianu (siata i klej) jest bardzo sztywne i w sumie dosyć wytrzymałe.
  • Poziom 18  
    Temat nieaktualny, znajomi okazali się niepoważni :cry: