Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

TOSHIBA Qosmio - Bateria PA3730U-1BRS -1BAS -8800mAh

25 Wrz 2019 14:06 267 7
  • Poziom 5  
    Witam Szanownych forumowiczów.
    W/w model baterii kupiony jako zamiennik w kwietniu bieżącego roku na Allegro.
    Do tej pory chodził poprawnie. Niestety przypadek sprawił, że bateria rozładowała się do zera w trybie hibernacji.
    Po podłączeniu do zasilania bateria jest wykrywana, niestety cały czas jest poziom naładowania 0% a status jaki się wyświetla to, że podłączony. Pali się też kontrolka ładowania. Niestety zasilacz się nie nagrzewa.
    Sprzedający uważa, że baterii nie da się ożywić.
    Trochę to dziwnie bo oryginalna bateria po takich akcjach dawał się naładować bez problemu, wielokrotnie, poza tym służył mi bezawaryjnie w latach 2012r.-2019 r. Przetrwał nawet uszkodzenie komputera spowodowane uderzeniem pioruna.

Dodano po 1 [minuty]:

Aha nadmienię , że laptop to TOSHIBA Qosmio x500-149.
  • Poziom 37  
    Witam.
    dzikus30 napisał:
    Trochę to dziwnie bo oryginalna bateria po takich akcjach dawał się naładować bez problemu

Pewnie zamiennik oparty jest na bardziej "inteligentnym" kontrolerze, który to postanowił się zablokować.
    Zamieść zrzut ekranu informacji o baterii z programu BatteryMon.
    Pozdrawiam
  • Poziom 5  
    witaj czy kolega użył słowa "inteligentniejsza" w żargonie prześmiewczym?czy raczej, że lepsza niż oryginał?:)
    A jak powinna się zachować?
    Przesyłam foto z rzeczowego programu.
    Z ciekawości uruchomiłem polecany program na innym laptopie.
    Tam też nie zobaczyłem za dużo danych tzn. jak uruchomiłem test to nie pojawił się żaden wykres.Tabelka była za to trochę bardziej pełniejsza.
    Drogą dedukcji rozumiem, że wykres się pojawia wtedy gdy komputer korzysta z baterii a nie jest podłączony do sieci?
    Dobrze jakby kolega wyjaśnił, czy to normalne że bateria zablokowała się w takiej sytuacji?
  • Poziom 37  
    dzikus30 napisał:
    czy kolega użył słowa "inteligentniejsza" w żargonie prześmiewczym?

Można to tak potraktować. Chodziło mi o to, że elektronika oryginalnej baterii zazwyczaj lepiej znosi głębokie rozładowanie niż układy stosowane w bateriach zamiennych.
    Ze zrzutu ekranu wynika, że bateria ma 98% żywotności (znikomy ubytek pojemności), jednak wskazania aktualnej pojemności (0 mAh) i brak ładowania oraz aktualne napięcie baterii (10.12 V) sugerują zablokowanie sterownika baterii. Jego odblokowanie może wymagać płatnego oprogramowania i odpowiedniego interfejsu (w najlepszym wypadku wystarczy programator CH341A i znajomość elektroniki oraz obycie z lutownicą), co dla jednej baterii może być nieopłacalne.
    Jeśli masz możliwość zwrotu/wymiany lub dogadania się ze sprzedającym, skorzystaj z tej opcji. Jeśli nie masz takiej możliwości, popytaj osoby zajmujące się regeneracją baterii ile kosztowałaby u nich usługa naprawy baterii (firmy te mają profile nawet tu na Forum: https://www.elektroda.pl/rtvforum/uzytkownik1956100.html https://www.elektroda.pl/rtvforum/uzytkownik243218.html itp.)
    Pozdrawiam
  • Poziom 5  

witaj szanowny kolego , dziękuje za poradę:).
    Dzisiaj jednak sytuacja uległa zmianie.
    Na noc komputerek zostawiłem w hibernacji, żeby bateria spróbowała ruszyć.
    Niestety rano było bez zmian. Nadal zero.Cały dzień nie było prądu w domu i mnie również.Wieczorem dałem jej jeszcze jedną szanse, i zadziało się jak na obrazku capacity gain wzrosło nawet do ponad 400mWh, niestety martwi mnie zakładka Alert levels nie wiem co oznaczają poszczególne wartości.
    Co kolego byś zrobił na moim miejscu?Jeśli zakupiona bateria ma gwarancje do kwietnia przyszłego roku?
    Poza tym jakbyś radził ustawić plan zasilania w zakładce bateria ?Jak ustawić poziomy % , żeby nie doszło do ponownej takiej sytuacji czy w hibernacji czy podczas pracy bateryjnej.

Dodano po 8 [godziny] 56 [minuty]:

Szanowny kolego dzisiaj włączyłem komputer bez zasilania i zrobiłem "screena" w baterry mon by sprawdzić jak zachowuje się bateria.
  • Poziom 37  
    Wychodzi na to, że bateria jakimś cudem odblokowała się - czasami po zostawieniu pod ładowaniem na dłuższy czas takie coś może się wydarzyć. Rozładuj ją do około 5% i naładuj do pełna, po czym rozładuj do około 60%. Jeśli wszystko będzie OK (czas ładowania, czas podtrzymania zasilania), to pozostaje cieszyć się że sprzęt sam się "naprawił" a na przyszłość pilnować żeby bateria nie ulegała całkowitemu rozładowaniu.
    Pozdrawiam
  • Poziom 5  
    Szanowny kolego:)
    Jak ustawić parametry planu zasilania,aby w hibernacji lub podczas pracy w trybie bateryjnym, komputer wyłączył się zanim baterie całkowicie się rozładuje.
    Pytanie kolejne czy kolegi nie martwi z przesłanej przeze mnie fotki zakładka alerty i ich ilość?
  • Poziom 5  
    witaj kolego w końcu znalazłem czas by rozładować baterie, podczas korzystania z komputera.
    Przy 7% system się zamknął. Po ponownym podłączeniu zasilania bateria zaczęła się ładować normalnie, w miarę miarowo.
    Niestety przy 84% od razu pojawiło się 100%, aczkolwiek przy pierwszym doładowywaniu zauważyłem, że mimo pokazywania 100% wskaźnik ładowania pali się jeszcze przez dłuższy czas.
    Czy baterie zostawić czy jednak wymienić?