Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Radeon HD 6870 - 3D działa, 2D nie. Vsync martwy, szachow. przy HTML, YT i video

25 Wrz 2019 16:10 600 5
  • Poziom 3  
    Moje Uszanowanie,

Od wielu lat nie gram w żadne gry, nawet gdybym chciał to mógłbym tylko w gry bardzo stare. Uznałem jednak, że może warto poszperać tu i tam. Overclocking omijam szerokim łukiem (zyskałbym może 5%, ale sprzęt może tego nie przeżyć), z drugiej strony może by było warto - dużo do stracenia nie mam, a druga młodość komputera okazała się możliwa - prawie...

Postanowiłem uruchomić kilka gier, których mój sprzęt nie ma prawa uruchomić. Zrobiłem rzecz, którą robiłem zawsze - czyli - oczyszczenie systemu, wyszukanie sterowników... Nie pomogło - 7-10 FPS max. Jednak znalazłem coś czego nigdy nie próbowałem - wyłączenie parkowania "corów". O ile pamiętam dawno temu to zrobiłem, ale bez ustawień na maxa" - mówiąc krótko: ręcznie "odparkowałem" wszystkie 4 procesory i ustawiłem je na maksymalną wydajność. Ku mojemu zaskoczeniu nawet nowe (nie najnowsze) gry skoczyły z max.10 FPS do 15FPS (a dla mnie, starego dziada, 15FPS jest jak najbardziej "grywalne", tym bardziej, że FPS spadły jedynie do 14-12FPS przy ustawieniach "medium". Oczywiście, by to to działało wstawiłem huraganowy wiatrak zamiast obudowy. Jednym słowem gry 3D działają "idealnie" - jak na mój sprzęt. [Pees: ponieważ nie miałem nic do stracenia do podkręciłem kartę do oporu... i ku memu zaskoczeniu, karta nie tylko pracuje stabilnie, ale uzyskałem bez żadnych problemów ponad 10% przyspieszenia zegarów, a w/w gra nagle zaczęła działać nawet w 20FPS (czyli 25% szybciej niż Furmark3D przewidywał!!!]. Mimo wszystko wolę stabilność, więc overclockingu raczej nie używam.

Po paru gorętszych dniach, mimo bardzo poważnego chłodzenia, pojawił się nagle lekki problem: gry działały wciąż bardzo dobrze, ale "pulpit", HTML5 i Youtube zaczęły się krztusić. HCMPC wymagał niewielkich korekt, ale działał poprawnie - bez zrywania - też do czasu. (Nienawidzę wyłączonej synchronizacji pionowej - zawsze jest włączona - nawet w grach).

Pojawiły się artefakty, które przy przewijaniu zawartości okien wyglądają jak wyłączony VSync albo kolorowo-biała szachownica rozciągnięta wszerz okna.

Pulpit zachowuje się tak, jakby nie był zainstalowany sterownik 2D. Youtube zaczął strasznie gubić klatki nawet przy niskiej rozdzielczości i max. 30 klatkach.

Usunąłem sterownik Radeona, zainstalowałem na czysto nowy, potem jeszcze raz i jeszcze raz - inną wersję. Gry 3D zasuwają jak nigdy, bez żadnych artefaktów, ale 2D wygląda jak by go nie było.

Najgorsze jest to, że nawet głupi Youtube zaczął rwać. Mocno. Powrót do starych ustawień procesorów jest niemożliwy - Youtube wyświetla wtedy nawet 1/4 klatek (100 z 400 - przykładowo). Co gorsza, HCMPC także zaczął rwać i pokazywać szachownice co kilkaset klatek i zachowuje się tak, jak gdyby Vsync w ogóle nie istniał (jest i był ustawiony prawidłowo; sprawdzany HCMPC na starych ustawieniach teraz zachowuje się tragicznie. Youtube gorzej niż rwie. Przy 1080p nie ma już mowy o oglądaniu 60 FPS (przy okazji - mam 100Mbit połączenie ethernet, mój stary kabel wyciąga 70-80Mbit - muszę wymienić kabel).

Procesor nie przekracza nawet 40 stopni. Karta graficzna jest chłodzona jak cały system w lecie - wielkim, mocnym wiatrakiem. Maksimum pracy procesora to 50 stopni. Kości pamięci także są chłodzone więcej niż bardzo. Komputer dopiero co był czyszczony od zera, pasta wymieniana.

Nie wiem co przegapiłem... Wiem, że komputer mam stary i sypie się już. W niczym mi nie pomogą posty o tym, że muszę kupić nowy sprzęt.

Pozdrawiam,

Pees: Nie jestem nowicjuszem. Zgłupiałem. Nawet nie wiem nawet od czego zacząć...
    Proszę nie pisać bym przeszukał sobie Google, dawno to zrobiłem.

Phenom II, x4 965, 3/40Ghz
    GA-MA790GP-UD4H-rev-10, panięć 4x2GB Corsair Dominator CMD4GX2M2A
    Win 7

Pozdrawiam, z Góry Dziękuję za Pomoc,
    ComR
  • Poziom 3  
    enhanced napisał:
    Zasilacz marki?

Sprawdź stan kondensatorów na wszystkim co możliwe czyli płycie głównej, zasilaczu i grafice jak jest jakaś.

Dzięki, sprawdzę, ale wygląda mi to raczej na soft.., albo bardzo pechowy zbieg okoliczności. Sprawdzę w każdym razie. Dzięki.

Marki zasilacza nie pamiętam, ale to potężna machina, nie takie rzeczy wytrzymuje. Był testowany, sprawdzany - jak sobie nazwę przypomnę to podam. W każdym razie ma duży zapas energii.

Martwią mnie tylko oleiste plamki w okolicach paru kondensatorów i lutowań wtyczki DVI. Być może to wszystko zbieg okoliczności i spalił się jakiś kondensator podczas upałów?

Wszystko co 3D działa idealnie i bez żadnych artefaktów, nic się nie przegrzewa, nie ma żadnych błędów...

Pozdrawiam
  • Poziom 3  
    Proszę jeszcze raz o pomoc.
  • Poziom 43  
    ComR napisał:
    jak sobie nazwę przypomnę to podam

A nie prościej tak? Bo będziesz sobie przypominał rok i dni sześć :lol:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1294468.html

ComR napisał:
    oleiste plamki w okolicach paru kondensatorów i lutowań wtyczki DVI

A może byś tak pokazał wyraźne zdjęcia i stosowne screeny np. z temperatur pod obciążeniem, SMART dysku itp.?? Bo jak na razie to twoich opowieści wystarczy.