Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAOIGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Instalacja fotowoltaiczna 6 KWp - schemat i sposób podłączenia

trzepak 23 Lut 2020 20:18 37413 84
    TAGBA
    Poziom 11  
    Osoba która podpisuje sie pod instalacja oprócz sep E i D musi mieć też pomiary. Ale przecież to co jest potrzebne łącznie z wymaganiami instalatora jest napisane w wniosku który trzeba złożyć.

W Enerdze jako prosument do 50kW składa się tylko ten wniosek Link plus oczywiście wszystkie dokumenty wymienione w tym wniosku.

Ja wysłałem wszystko e-mailem.
  • IGE-XAOIGE-XAO
    Z1mmy
    Poziom 5  
    Ok dziękuję za odpowiedź ale jeszcze pytanie pomocnicze.
    Znam stronę Energi i czytałem wszystkie kroki w tym zgłaszanie instalacji.
    Skoro to wyłącznie ten schemat, podobny jak załączył kolega kilka postów wyżej (dzięki raz jeszcze!), to pytanie. Na nim jest sekcja na podpisy opracował i zainstalował.
    Rozumiem że opracowanie może podpieczętować wyłącznie ktoś kto ma udt oze lub uprawnienia budowlane?

Czy sam SEP upoważnia do narysowania?

I pytania dodatkowe.
    1 Wyczytałem, w przepisach ppoż, że powyżej 6,5kw należy zgłosić instalacje do strażaka. Ktoś to praktykował?
    2 jak w Polsce mają się normy do Rapid Shutdown Device dla instalacji oze? Chodzi o na wypadek pożaru, odcięcie prądu przy panelach zdalnie. Aby nie płyną wewnątrz budynku prąd. Czytałem gdzieś o kubaturze że powyżej 1000m3. Ale to może się tyczyć instalacji w ogóle a nie samej oze.?

Dzięki
  • IGE-XAOIGE-XAO
    TAGBA
    Poziom 11  
    Sep wystarczy do narysowania schematu. Ich interesują zabezpieczenia abyś im czasem sieci nie rozregulował.

1. Nie praktykowane a mam 10kW
    2. Nie ma wymagań. Ale jak zacznie się palić dużo dachów to pewnie wprowadzą.
    Z1mmy
    Poziom 5  
    To nie chodzi o palenie dachów.
    Jak się mają palić to się będą palić. Instalacji jako tako nie wyłączysz. Odetniesz tylko przewody które idą do budynku. Chodzi o bezpieczeństwo strażaków podczas akcji i ratowania ludzi.
    Po to są zgłoszenia do straży powyżej 6,5kw bo to już potencjalnie duże napięcia i prądy występują i oni muszę wiedzieć jak gasic taki budynek. Powinni zachować min 5m od przewodów etc a sam dach gasic proszkowo.
    Więc jak się będzie palić to będzie, RSD nie powstrzyma tego ale zapewni bezpieczeństwo (większe) podczas akcji gaśniczej.
    TAGBA
    Poziom 11  
    To myślisz, że jak strażacy zobaczą panele na dachu to nie mają specjalnej procedury gaszenia takich instalacji aby nie narażać swojego życia? Nawet jak tego nie zglosisz. Powiedz mi czemu w takim razie instalacje od 6,5kW należy zgłosić do strazy. Przecież w instalacji 2 czy nawet 1kW może płynąć prąd powyżej zakładanej bezpiecznej granicy dla prądu stałego czyli 50V.
    Z1mmy
    Poziom 5  
    Nie wiem, ktoś poczynił takie założenia. Natomiast widziałem takie zapisy i zastanawiałem się czy ktokolwiek to respektuje :)
    vulture30
    Poziom 10  
    TAGBA napisał:
    Odpowiadam na PW "Hej,
    chcialem dopytac o ten schemat ktory p[okazywales dla energii instalacji PV.
    Czy zaakceptowali go i wydali decyzje o przylaczu? Cos musiales zmieniac? Taka forma jest ok?
    I pytanie dodatkowe, czym rysowales ten schema? Jakies wygodne narzedzie?

Dzieki
    Pawel
    "

Załączam aktualny schemat, który przekazałam do Energa Operator i który to został zaakceptowany i wydali pozwolenie.
    Rysowany w programie AutoCad.
    Ważna uwaga. Najlepiej zadzwonić do energi bądź zajrzeć do umowy i dane obiektu na zgłoszeniu jak i na rysunku myszą być identyczne w stosunku do umowy. Nawet jeśli niepokrywaną się z rzeczywistością.

Załączam dodatkowo plik w wersji .dwg

Dzieki za schemat.
    Mam pytania, może mógłby się ktoś wypowiedzieć.

1. Czy po stronie DC ograniczniki przepięć nie powinny być przed rozłącznikiem bezpiecznikowym (od strony paneli) aby było zabezpieczenie nawet gdy rozłącznik jest wyłączony?

2. Po co dwa rozłączniki po stronie DC?

3. PE w rozdzielni głównej do czego jest podłączone? Do N?

4. Ty masz sieć TN-C? Z WLZ wychodzi 4x35mm2. 3xL +N? A nie PEN?
    Potem idzie do RG i pojawia się PE. Sam N leci dalej do falownika i tam PE falownika jest podłączone do osobnego uziemienia .
    Czyli Falownik pracuje w sieci TT. ABB może pracować w TT?
    Czy ja generalnie coś źle interpetuję? :)
    Z1mmy
    Poziom 5  
    odpowiadając krótko:
    Załączam przykładowy obrazek dla instalacji która wykonuje dla klienta.
    1 TAK, ochronniki powinny być przed, jaki sens maja za, jak walnie piorun to rozłącznik odetnie przepływ i nie pójdzie na ochronnik.
    2 Nie ma sensu 2. Chyba ze jest kilka równoległych stringów, wtedy należy stosować aby odcinać prądy wsteczne przy zwarciu na panelu jak się zepsuje.

Co do zasady, ochronniki i wszystkie PE powinny być podłączone do głównej szyny wyrównania, a ta do sprawnego uziomu nieruchomości. Jeżeli ten nie istnieje, powinno się go wykonać i pomierzyć. Nie mówią przepisy o rezystancji dla uziomu, ale przyjete zasady to <10om.

3 Nie potrafie sie wypowiedziec bo nie znam przypadku.
    vulture30
    Poziom 10  
    Dzięki za szybką i konkretną odpowiedź.

Nie ma załącznika o którym pisałeś.
    TIGIS
    Poziom 15  
    Robisz jeden łańcuch na prawie 10kWp? Czy max napięcie nie przekroczone w NOCT? Bo wyłącznik po stronie DC jest na 20A a panele mają ponad 10A co sugeruje 1 string.
    Z1mmy
    Poziom 5  
    Proszę zerknąć na legendę.
    Optymalizatory mocy Solar Edge.
    Maxymalna długość string to 50 pabeli lub 11250 W na stringu.
    3301
    Poziom 25  
    Z1mmy napisał:
    Nie załączyłem, sorry.

Co dzieje się z żyłą ochronną przewodu YDY 5x4 wprowadzonego do RAC?
    Z1mmy
    Poziom 5  
    Ok, nie narysowała się :D
    Co do zasady nie interesuje mnie część istniejąca :) Schemat pokazuje podłączenie instalacji PV. Ale tak, poprawię to oczywiście. Sam projekt jest tylko draftem bo jeszcze nie byłem u klienta. Co zastanę, to się okaże.

Dzięki za czujność! :)
    TAGBA
    Poziom 11  
    2. Po co dwa rozłączniki po stronie DC?
    Dwa są dla tego, że jeden jest montowany fabrycznie w Falowniku i gdyby trzeba było odesłać falownik na gwarancję to mam gdzie rozłączyć.
    Z1mmy
    Poziom 5  
    Poza tym, nie kazdy inverter ma wbudowane zabezpieczenia. Np Solar Edge ma, ale od wiekszych wielkosci. Wszystko zalezy od przypadku. I tak, wole dac dwa z pwodu ktory napisalem.
    Janusz_kk
    Poziom 27  
    Z1mmy napisał:
    1 TAK, ochronniki powinny być przed, jaki sens maja za, jak walnie piorun to rozłącznik odetnie przepływ i nie pójdzie na ochronnik.

Ale jak ochronnik padnie to będziesz go wymieniał pod napięciem albo w nocy :)
    dwa, impuls z pioruna jest chyba za krótki żeby wywalić bezpiecznik więc ochronnik za bezpiecznikiem rozłączającym nadal chroni.
    noja102
    Poziom 23  
    Jak walnie piorun to Ci zabezpieczenia razem z inwerterem odparują z połową instalacji.
    Z1mmy
    Poziom 5  
    Janusz_kk napisał:
    Z1mmy napisał:

Ale jak ochronnik padnie to będziesz go wymieniał pod napięciem albo w nocy :)
    dwa, impuls z pioruna jest chyba za krótki żeby wywalić bezpiecznik więc ochronnik za bezpiecznikiem rozłączającym nadal chroni.

Nie. Gdyz Solar Edge jak w przypadku diagramu o ktorym aktuanie mowimy, bazuje na optymalizatorach mocy ktore maja funkcje safe DC. Co oznacza, ze jak wylaczysz inverter, masz 1V na kazdy panel do max 50 paneli w stringu czyli 50V DC. Mozesz w pelny sloncu odlaczyc i wymienic ochronnik, bezpieczniki etc.
    W kalsycznej instalacji, tak. Musisz albo przykryc panele, albo robic to gdy nie ma slonca.
    TAGBA
    Poziom 11  
    Z1mmy napisał:

Nie. Gdyz Solar Edge jak w przypadku diagramu o ktorym aktuanie mowimy, bazuje na optymalizatorach mocy ktore maja funkcje safe DC. Co oznacza, ze jak wylaczysz inverter, masz 1V na kazdy panel do max 50 paneli w stringu czyli 50V DC. Mozesz w pelny sloncu odlaczyc i wymienic ochronnik, bezpieczniki etc.
    W kalsycznej instalacji, tak. Musisz albo przykryc panele, albo robic to gdy nie ma slonca.

Ktoś wie może jak działają takie optymalizatory? Co się dzieje z napięciem? Inwerter puszcza po ochronnym do ziemi?
    Janusz_kk
    Poziom 27  
    TAGBA napisał:
    Co się dzieje z napięciem? Inwerter puszcza po ochronnym do ziemi?

Nic się nie dzieje, odłącza panel od optymalizatora. Optymalizator to przetwornica ale dość specyficzna, musi przepuścić prąd szeregowo przez siebie a jak coś panel daje to dokłada się do tego szeregu napięciem, no i + sterowanie które jest po DC.
    Misiorrr
    Poziom 6  
    dolaczam sie do dyskusji bo mam problem ze schematem podlaczenia mikroinstalacji do sieci tauron.
    18 paneli 310W Vitovolt w jednym lancuchu
    falownik Froniu symo 5.0 3 m
    instalacja zamontowana , sprawdzona . wszystko dziala. zglosilem tydz temu w srode. wyslalem schemat przylaczenia instalacji,wszystkie dokumenty, formularz itd
    dzisiaj dostalem maila od tauron

otrzymaliśmy Państwa zgłoszenie o przyłączenie mikroinstalacji do sieci, niestety jest ono niekompletne/nieprawidłowo wypełnione.
    Czego brakuje w zgłoszeniu
    Prosimy, żeby Państwo uzupełnili zgłoszenie o następujące dokumenty/informacje:
    a) schemat instalacji elektrycznej obiektu przedstawiający sposób podłączenia mikroinstalacji

instalacje zrobilem sam . schemat tez sam zrobilem odrecznie dlugopisem na kartce papieru.

dzwonilem na infolinie ale tam panie umia czytac tylko regulki . nie ma opcji zeby porozmawiac z inzynierem ktory mi powie co jest nie tak.
    zaznaczam ze mam uprawnienia SEP G1 E i D
    Tech132
    Poziom 24  
    Na schemacie brak pieczątki i podpisu elektryka .
    Misiorrr
    Poziom 6  
    jeśli nie mam pieczątki bo nie mam działalności to podpis wystarczy? chciałem dodać że wysłałem im również zdjęcia uprawnień
    tom.pk
    Poziom 13  
    Chyba na schemacie powinny być dane obiektu- ADRES
    Ja napisałem;
    SCHEMAT INSTALACJI ELEKTRYCZNEJ OBIEKTU Z PODŁĄCZONĄ
    MIKROINSTALACJĄ FOTOWOLTAICZNĄ O MOCY...... Imię nazwisko.......adres.....
    Misiorrr
    Poziom 6  
    ok dzięki. więc jak sie podpisze i napisze adres to wystarczy? bez pieczątki zaakceptują?
    tom.pk
    Poziom 13  
    Misiorrr napisał:
    ok dzięki. więc jak sie podpisze i napisze adres to wystarczy? bez pieczątki zaakceptują?

Tego nie wiem, sam schemat miałem podobny ,jeżeli podałeś uprawnienia to pieczątka raczej nie potrzebna wiele osób
    montuje mając uprawnienia bez prowadzenia działalności i przechodzi .
    comer3
    Poziom 27  
    Witam,

Patrzę sobie na schematy, które zostały tu zamieszczone pod kątem przyłączania ochronników przepięć i widzę że połączenia są różne. Zastanawia mnie czy np. robiąc instalację PV na budynku gospodarczym i instalacja ta będzie miała własne uziemienie konstrukcji wsporczej/ram paneli + do tego uziemienia będą podłączone ochronniki przepięć DC to czy przewód od strony AC, a konkretnie żyłę PE również należy podłączyć do tego uziemienia? Jeśli nie to jak w rozdzielnicy przy falowniku poprawnie założyć ochronnik przepięciowy (T1+T2)? Kabel pomiędzy falownikiem, a RG będzie miał z 40m (5x4mm2) - nie ma miejsca w RG aby założyć ten ochronnik, jak również nie ma obecnie fizycznie możliwości aby połączyć bendarką te dwa różne uziomy (RG i PV). Wydaje mi się, że połączenie żyły PE do tego uziemienia PV w razie wyładowania (nie mówię o bezpośrednim) na pewno skróci drogę prądu udarowego/indukowanego do ziemi, ale nie wiem czy jest poprawne patrząc pod kątem pracy falownika (będzie Fronius, a z tego co się doczytałem nie może on pracować w sieci TT).

Kolego Misiorrr daj znać, czy Tauronowi chodziło tylko o pieczątkę i adres na schemacie jak już dostaniesz od nich odpowiedź :D
    AT PRO
    Poziom 14  
    comer3 napisał:
    Witam,

(będzie Fronius, a z tego co się doczytałem nie może on pracować w sieci TT).

:D

W/g producenta nie może ale na forum froniusa na pytanie dlaczego nie mogą pracować w TT, chyba nikt na razie sensownie nie odpowiedział.
    wello
    Poziom 13  
    Z1mmy napisał:
    Musisz albo przykryc panele, albo robic to gdy nie ma slonca.

Albo wykonać skrzynkę z SPD z gniazdami MC4. Wówczas po wyłączeniu falownika wystarczy odłączyć wtyki MC4 idące od paneli, od gniazd MC4 w skrzynce.