Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
IGE-XAOIGE-XAO
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Instalacja fotowoltaiczna 6 KWp - schemat i sposób podłączenia

trzepak 02 May 2020 21:45 132903 106
    Misiorrr
    Level 7  
    comer3 wrote:
    Kolego Misiorrr daj znać, czy Tauronowi chodziło tylko o pieczątkę i adres na schemacie jak już dostaniesz od nich odpowiedź

zrobilem wersję bardziej estetyczną no i dałem adres podpis i nr uprawnień
    dzwoniłem na infolinię Tauron bo żaden mail nie przyszedł i dostałem info że wszystko już ok i licznik mają zamontować do 14 maja. Przekracza to 30 dni o których mowa przy zgłoszeniu instalacji ale w czasie corony jestem wyrozumialy
  • IGE-XAOIGE-XAO
    wello
    Level 17  
    Z ciekawości, kiedy posłałeś zaktualizowany schemat? Bo zgodnie z regulaminem, mają 30 dni po zatwierdzeniu przez nich dokumentów, a w przypadku aktualizacji, po zatwierdzeniu zaktualizowanych.
    Misiorrr
    Level 7  
    Wczoraj licznik został zamontowany. Poprawiony schemat wysłałem 5 kwietnia. Według danych które miał monter zgłoszenie zostało rozpatrzone 13 .04 więc mieli czas do 14.05. Wszystko w terminie. Tylko że jak się na to czeka patrząc na pogodę to trochę boli. Datamenager już skonfigurowalem i zaczynam obserwacje.
    wello
    Level 17  
    Licznik masz na zewnątrz czy w domu? Jestem ciekaw czy już wznowili montaż wewnątrz, bo info o zawieszeniu było u nich na Facebooku, ale o wznowieniu cisza.
    Misiorrr
    Level 7  
    Monter mi powiedział że jeżeli klient wyrazi zgodę na wejście do domu to on jest przygotowany do montażu w domu i montuje.
  • IGE-XAOIGE-XAO
    vulture30
    Level 11  
    Misiorrr wrote:
    comer3 wrote:
    Kolego Misiorrr daj znać, czy Tauronowi chodziło tylko o pieczątkę i adres na schemacie jak już dostaniesz od nich odpowiedź

zrobilem wersję bardziej estetyczną no i dałem adres podpis i nr uprawnień
    dzwoniłem na infolinię Tauron bo żaden mail nie przyszedł i dostałem info że wszystko już ok i licznik mają zamontować do 14 maja. Przekracza to 30 dni o których mowa przy zgłoszeniu instalacji ale w czasie corony jestem wyrozumialy

Jak Ty masz uziemienia porobione? Mógłbyś wyjaśnić?
    Jedno jest stare z instalacji domowej gdzie podpięty jest SPD AC i drugie uziemienie nowe od PV gdzie podpiętea jest konstrukcja i SPD DC? Dobrze interpretuję?

Czy oba uziomy sa ze sobą połączone (na rys nie są)?
    Gdzie podpiąłeś śrube uziemiającą falownika?
    Przewód PE między falownikiem a SPD AC nie jest podpięty do PENa? Ty ma w ogóle TN-C czy jak?
    Misiorrr
    Level 7  
    zrobilem dodatkowe uziemienie ( 3 szpilek połączone bednarka) uzyskałem 8.35ohm . Podłączyłem do tego konstrukcje i panele oraz SPD DC. falownik i wszystko po stronie AC jest podłączone do listwy w rozdzielni głównej. uziemienia nie sa polaczone. SPD AC mam w glownej skrzynce a przy falowniku po stronie AC rozlacznik nadpradowy
    comer3
    Level 27  
    Witam,

Z tego co się orientuję falowniki (a na pewno Fronius) mierzą sobie przy starcie rezystancję izolacji pomiędzy biegunem dodatnim i ujemnym łańcucha modułów PV a uziemieniem. Dla Froniusa wartość izolacji musi być wyższa niż 1.1MOhm tak aby falownik mógł bezpiecznie (dla użytkownika) rozpocząć pracę. W przypadku tak rozdzielonych uziemień falownik nigdy nie wykryje usterki stringów (rozszczelnienie/przebicie modułu do ramy, przetarte przewody, itp.) i uruchomi instalację pomimo usterki zagrażającej życiu użytkownika. Wydaje mi się, że uziemienie falownika powinno być połączone z uziemieniem strony DC, tak aby falownik potrafił właściwie interpretować swoje pomiary i w zależności od ich wyników odpowiednio reagować.

Tak z ciekawości jeszcze zapytam kolego Misiorrr jakie papiery jeśli chodzi o falownik przedkładałeś w Tauron? Czy wystarczy przedłożyć samą deklarację zgodności z kodeksami sieciowymi NC RFG pobraną z ostatniego linku w tym artykule https://www.forum-fronius.pl/zgodnosc-nc-rfg/ i to wystarczy, czy trzeba coś jeszcze drukować (np. certyfikat EN-50549-1 lub podobne)?
    vulture30
    Level 11  
    Comer3, zależy jaka rezystancja jest miedzy uziomami. Jeśli niska to powinien wykryć.
    Ktoś sprawdzał czy zacisk PE falownika jest zwarty ze śrubą uziemienia na jego obudowie?
    noja102
    Level 24  
    comer3 na formularzu do ZE masz napisane czego wymagają , są to karty katalogowe paneli i inwertera i deklaracja NC RfG . A co do uziemienia to masz rację , falownik ma być połączony do tej samej listwy uziemiającej co SPD od strony DC
    comer3
    Level 27  
    Tak na zgłoszeniu jest ogólnie napisane, ale wolałbym mieć potwierdzenie od osób, które już składały papiery do Tauron i miały pozytywnie rozpatrzony wniosek, co dokładnie - jeśli chodzi o falownik - jest wymagane. Wystarczy tylko karta katalogowa falownika + certyfikat NC RfG, czy trzeba też składać tłumaczenie deklaracji zgodności EN_50549-1 oraz EN_50438 dostępne na forum Fronius?
    3301
    Level 29  
    karta katalogowa falownika + certyfikat NC RfG, deklaracja zgodności EN_50549-1 oraz EN_50438 w j.polskim
    wello
    Level 17  
    Akurat dzisiaj dostałem wiadomość od Taurona m.in. z informacją o tym, a brzmi ona "Jednocześnie zwracamy uwagę by wraz z zgłoszeniem mikroinstalacji składać wyłącznie dokumenty wymienione jako załączniki do zgłoszenia." A wymienione załączniki to:
    1. Schemat instalacji elektrycznej obiektu przedstawiający sposób podłączenia mikroinstalacji.
    2. Parametry techniczne, charakterystyka ruchowa i eksploatacyjna przyłączanych urządzeń, instalacji lub sieci, w tym specyfikacja techniczna/karty katalogowe urządzeń wytwórczych i przekształtnikowych.
    3. Certyfikat sprzętu potwierdzający spełnienie wymagań określonych w NC RfG i Wymogach Ogólnego Stosowania wynikających z NC RfG, wydawany przez upoważniony podmiot certyfikujący lub sprawozdanie z testu zgodności realizowanego w trybie uproszczonym. W okresie przejściowym tj. do 27.04.2021 r. dokumentem potwierdzającym powyższe jest certyfikat zgodności lub deklaracja zgodności wskazująca na spełnienie wymagań NC RfG i Wymogów Ogólnego Stosowania opracowanych na podstawie przepisów NC RfG.
    4. Integralną część zgłoszenia stanowi Klauzula informacyjna TAURON Dystrybucja S.A – przyłączenie mikroinstalacji. Przed złożeniem zgłoszenia prosimy o zapoznanie się z jej treścią.

Czyli, wg. nich, nie trzeba deklaracji zgodności.
    xsantos
    Level 10  
    Po stronie DC powinny być bezpieczniki topikowe
    comer3
    Level 27  
    Witam,

Do Tauron złożyłem następujące dokumenty:
    - kartę katalogową paneli (PL);
    - deklarację zgodności CE paneli (PL);
    - kartę katalogową inwertera (PL);
    - deklarację zgodności CE inwertera (PL);
    - certyfikat NC RfG (PL);
    - certyfikat EN_50438 + tłumaczenie PL;
    - certyfikat EN_50549 + tłumaczenie PL;
    - schemat przyłączenia;
    - wypełniony wniosek o przyłączenie mikroinstalacji;
    - podpisaną klauzulę informacyjną Tauron;

Brak zastrzeżeń Tauron co do złożonego kompletu dokumentów. Od momentu wysłania mailem wyżej wymienionych dokumentów minęło 8 dni jak pojawił się u mnie pracownik ZE do wymiany licznika. Od wymiany licznika do otrzymania aneksu umowy (przyszedł pocztą) minęło 7 dni. Czekam jeszcze na oświadczenie ZE o przyłączenie instalacji do sieci potrzebne do złożenia wniosku "Mój Prąd", które ma przyjść (również pocztą) max. 2 tygodnie od daty wymiany licznika :D

Kolego xsantos jeśli jest jeden string to nie ma konieczności stosowania bezpieczników topikowych.
    wello
    Level 17  
    U mnie tak:
    14.05 - wysłany mail z wnioskiem, schematem, ncrfg, kartą katalogową paneli i falownika. Żadnych certyfikatów. Nic więcej. Miałem też zeskanowaną i podpisaną klauzulę ale zwyczajnie zapomniałem ją dołączyć, a i tak przeszło. We wniosku ZM jest enigmatycznie podane info o klauzuli. Pewnie nie trzeba jej wysyłać, tylko faktycznie się z nią zapoznać.
    22.05 - otrzymałem tradycyjną pocztą aneks.
    01.06 - przyjadą wymienić licznik.
    Czyli w zasadzie 18 dni kalendarzowych, więc jak na sytuację to ekspres.
    Phara0n70
    Level 1  
    Misiorrr: Mam pytanko: w jakim programie rysowałeś schemat?

Dodano po 4 [minuty]:

Mam pytanko: w jakim programie rysowałeś schemat?
    albert_slask
    Level 11  
    TAGBA wrote:
    Osoba która podpisuje sie pod instalacja oprócz sep E i D musi mieć też pomiary. Ale przecież to co jest potrzebne łącznie z wymaganiami instalatora jest napisane w wniosku który trzeba złożyć.

W Enerdze jako prosument do 50kW składa się tylko ten wniosek Link plus oczywiście wszystkie dokumenty wymienione w tym wniosku.

Ja wysłałem wszystko e-mailem.

Ale oprócz samych uprawnień SEP potrzeba certyfikat oraz uprawnienia budowlane. Dołączyłeś to wszystko?
    vulture30
    Level 11  
    Skąd wziąłeś te wymaganie odnośnie certyfikatu i uprawnień budowlanych?
    W Tauronie jest "lub".
    telekomserwis
    Level 9  
    Witam wszystkich sympatyków OZE.
    Podłączę się pod temat bo jest w miarę aktualny. Mam pytanie co do sposobu podłączenia a dokładniej miejsca włączenia mikro-instalacji. Niestety nie mam dostępu do aktualnej normy, która zapewne to reguluje, ale może koledzy pomogą.
    Mianowicie chciałbym podłączyć mikro-instalację bezpośrednio do istniejącej rozdzielni na strychu budynku. Czyli była by taka struktura:
    ZK->pomiar-> Rozdzielnia główna w której jest zabezpieczenie rozdzielni na stychu -> WLZ 5x4mm2 -> Rozdzielnia na strychu z dołożonym zabezpieczeniem n/p AC dla instalacji PV. Strona DC na tym etapie nie istotna.
    Czy można tak wykonać instalację, aby nie prowadzić kolejnego, dedykowanego przewodu z RG na strych ???
    albert_slask
    Level 11  
    vulture30 wrote:
    W Tauronie jest "lub".

To wycinek ze zgłoszenia Tauronu. Nie widzę "lub".
    telekomserwis
    Level 9  
    Kolego albert_slask, w Tauronie tak jest skonstruowany wniosek. Zaznaczasz „ptaszkiem” właściwe, czyli uprawnienia jakie posiadasz.
    vulture30
    Level 11  
    albert_slask wrote:
    vulture30 wrote:
    W Tauronie jest "lub".

https://www.tauron-dystrybucja.pl/przylaczenie-do-sieci/przylaczenie/mikroinstalacja

" Instalator musi posiadać odpowiednie kwalifikacje pozwalające na montaż źródeł wytwórczych, tj. certyfikat potwierdzający kwalifikacje do instalowania odnawialnych źródeł energii (art. 136 i art. 145 ustawy o odnawialnych źródłach energii) lub ważne świadectwo kwalifikacyjne uprawniające do zajmowania się eksploatacją urządzeń, instalacji i sieci lub uprawnienia budowlane w specjalności instalacyjnej w zakresie sieci, instalacji i urządzeń elektrycznych i elektroenergetycznych."
    adacho01
    Level 12  
    comer3 wrote:

Kolego xsantos jeśli jest jeden string to nie ma konieczności stosowania bezpieczników topikowych.

nawet jak są dwa stringi to nie ma konieczności ,,,,

Dodano po 17 [minuty]:

albert_slask wrote:
    vulture30 wrote:
    W Tauronie jest "lub".

ja składam do PGE a tam jest tak:

"4) posiadam uprawnienia do wykonywania mikroinstalacji objętej niniejszym zgłoszeniem:
     ważny certyfikat potwierdzający kwalifikacje do instalowania odnawialnych źródeł energii (art. 136 lub art. 145 ustawy
    o odnawialnych źródłach energii) nr ………………………………………… lub,
     ważne świadectwo kwalifikacyjne uprawniające do zajmowania się eksploatacją urządzeń, instalacji i sieci nr
    ………………………………………. lub,
     uprawnienia budowlane w specjalności instalacyjnej w zakresie sieci, instalacji i urządzeń elektrycznych
    i elektroenergetycznych do kierowania robotami budowlanymi nr ………………………………………………………………….."

z tego wynika że wystarczą uprawnienia E (eksploatacja) czy dobrze rozumiem?
    jaroslaw.step
    Level 1  
    ja rowniez bede skladal do PGE,
    czy schemat do PGE wystarczy ten z poprzednich komentarzy ?
    04.21
    Level 7  
    Z1mmy wrote:
    Proszę zerknąć na legendę.
    Optymalizatory mocy Solar Edge.
    Maxymalna długość string to 50 pabeli lub 11250 W na stringu.

Witam
    Projektuję i montuję instalacje PV
    Proszę uważać z takimi wpisami.
    1.Nie można w jeden string włączyć 50 paneli chyba że będą miały bardzo niskie napięcie
    ale takich już nie ma .Maksymalne napięcie na string w Solar Edge 900V
    znamionowe 750V do tego trzeba wziążć współczynnik temperaturowy.
    np .NU-JB395 Sharp to maksymalnie 16 szt na string w modelu falownika np SE10K mamy dwa wejścia czyli teoretycznie możemy podłączyć dwa stringi 2x16 maksymalna moc modułów w tym modelu w warunkach STC to 13.5KW te moduły mają 395W czyli razem to daje 12,64KW
    2. Optymalizery w Solar Edge fajna rzecz ale to kosztuje . (bardzo dobre przy problemach z zacienieniem paneli)
    prawidłowo wykonana instalacja z innym falownikiem zrobi tyle samo co bez optymalizatorów.
    3 Co do zabezpieczeć nadprądowych po stronie DC przy 1 stringu nie stosuje się takich zabezpieczeń
    proszę sobie zobaczyć parametru modułów np.NU-JB395 Sharp w warunkach Natężenie prądu w punkcie maksym. mocy 9,62A
    Prąd obwodu zamkniętego 10,35A
    to są nie duże różnice
    łatwo przeliczyć o ile wydzieli się większa moc ale to są warunki które mogą się zdarzyć bardzo rzadko (to jest w zasadzie 1-2 dni w roku w naszych warunkach
    Większy czas panele pracują w warunkach NMOT a wówczas mamy takie proporcje 7,71A i 8,39A

Przepraszam za tak długi wpis naprawdę warto się orientować co firma chce wam zainstalować żeby potem nie było problemów z taką instalacją

Pozdrawiam
    3301
    Level 29  
    Przy SolarEdge to raczej optymalizatory a nie moduły decydują o napięciu stringu

Dodano po 1 [minuty]:

04.21 wrote:
    Z1mmy wrote:
    Proszę zerknąć na legendę.
    Optymalizatory mocy Solar Edge.
    Maxymalna długość string to 50 pabeli lub 11250 W na stringu.

Witam
    Projektuję i montuję instalacje PV
    Proszę uważać z takimi wpisami.
    1.Nie można w jeden string włączyć 50 paneli chyba że będą miały bardzo niskie napięcie
    ale takich już nie ma .Maksymalne napięcie na string w Solar Edge 900V
    znamionowe 750V do tego trzeba wziążć współczynnik temperaturowy.
    np .NU-JB395 Sharp to maksymalnie 16 szt na string w modelu falownika np SE10K mamy dwa wejścia czyli teoretycznie możemy podłączyć dwa stringi 2x16 maksymalna moc modułów w tym modelu w warunkach STC to 13.5KW te moduły mają 395W czyli razem to daje 12,64KW
    2. Optymalizery w Solar Edge fajna rzecz ale to kosztuje . (bardzo dobre przy problemach z zacienieniem paneli)
    prawidłowo wykonana instalacja z innym falownikiem zrobi tyle samo co bez optymalizatorów.
    3 Co do zabezpieczeć nadprądowych po stronie DC przy 1 stringu nie stosuje się takich zabezpieczeń
    proszę sobie zobaczyć parametru modułów np.NU-JB395 Sharp w warunkach Natężenie prądu w punkcie maksym. mocy 9,62A
    Prąd obwodu zamkniętego 10,35A
    to są nie duże różnice
    łatwo przeliczyć o ile wydzieli się większa moc ale to są warunki które mogą się zdarzyć bardzo rzadko (to jest w zasadzie 1-2 dni w roku w naszych warunkach
    Większy czas panele pracują w warunkach NMOT a wówczas mamy takie proporcje 7,71A i 8,39A

Przepraszam za tak długi wpis naprawdę warto się orientować co firma chce wam zainstalować żeby potem nie było problemów z taką instalacją

Pozdrawiam

Przy SolarEdge to raczej optymalizatory a nie moduły decydują o napięciu stringu
    04.21
    Level 7  
    Witam

Optymalizery nie decydują o napięciu Stringu mają za zadanie w tym rozwiązaniu optymalizować pracę w przypadku zacienienia części
    instalacji druga sprawa pozwalają kontrolować pracę każdego panelu.
    Teraz dam przykład
    mamy panele które podawałem w swoim poście i zamiast 16 podłączymy je razem czyli 32szt to jaką moc będzie miał ten string
    tak na szbyko 900V tak powinny optymalizery ustawić napięcie stringa przy prądzie około 7A łatwo przeliczyć że moc która się wytworzy to
    900Vx7A=6,3KW przy dobrej pogodzie to gdzie tu jest optymalizacja jak string z 32 panelami połączonymi szeregowo 10KW.
    Optymalizer przeznaczony jest do korekty zacienienia lub uszkodzenia panela w stringu.
    Tylko w aplikacji wygląda jak by były wszystkie połączone szeregowo.
    Przykład mamy połączone 16 modułów prąd płynący to 7A jeżeli zacienimy jeden moduł i prąd spadnie do wartości np. 1A
    ale napięcie nie zmieni się za dużo przyjmując że mamy napięcie na modułach 35V to moc którą dostarczy ten string
    to 560W i teraz optymalizer bocznikuje ten moduł spada nam napięcie na stringu np 34V ale prąd wraca do wartości 7A
    i wówczas zamiast 560W ten string daje nam bez jednego panela 3675W.
    Proszę sobie przeczytać specyfikację tego inwertera dobieranie wielkości stringu w Solar Edge jest dokładnie takie samo jak w każdym innym inwerterze i można sobie wejść na stronę Solar Edge mają program do obliczania .
    Przy takim podłączeniu około 40% mocy paneli nie zostało by wykorzystane .
    Jeszcze raz powtarzam przy tym modelu akurat który opisywałem jest wyraźnie podane maksymalne napięcie stringu 900V
    luki2099
    Level 10  
    Witam Wszystkich,

Poproszę o przesłanie jeśli ktoś z Was posiada nastawy wartości wyłączającej falownik - strona 6 załącznika do Energa operator.

Mój falownik sofar 5.5KTL-X

Pozdrawiam
    Łukasz