Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Migające miarowo światło w łazience bądź brak światła

TadeuszZdun 25 Sep 2019 20:05 633 7
Testo
    TadeuszZdun
    Level 2  
    Dzień dobry.
    Mam problem ze światłem w łazience, wszystko zaczęło się od wyłącznika/włącznika światła, żarówki LED przestały reagować na włączanie i nie zawsze się zapalały za pierwszym razem, aż do całkowitego braku reakcji a tym samym brak światła, podjąłem kolejne próby zdiagnozowano usterki:
    1. Wymieniłem wszystkie żarówki (5W, 4szt)
    2.Wymieniłem zasilacz LED (30W) na nowy
    3. Wszystkie połączenia między drutami (były skręcone, robota pseudo fachowca) zmieniłem na szybkozłączki Waga
    4.Wymieniłem włącznik na nowy
    Problem nie ustąpił. Przy badaniu miernikiem dwóch drutów w puszce od włącznika czasem jest napięcie 220-240 V, czasem nie ma w ogóle, po podłączeniu włącznika ponownie miga żarówka LED, pozostałe światła w mieszkaniu pod tym samym bezpiecznikiem działają bezproblemowo. Ma ktoś może jakiś pomysł o co chodzi?
  • Testo
  • Testo
    stanislaw1954
    Level 43  
    Jeden z drutów(a poprawniej przewodów) to faza, a drugi to przewód, którym faza poprzez wyłącznik jest podawana do lampy.Jeśli tam występuje zanik, to trzeba przyczyny szukać wcześniej, tzn. tam skąd przychodzi ten przewód fazowy.
    kkas12
    Level 43  
    stanislaw1954 wrote:
    Jeśli tam występuje zanik, to trzeba przyczyny szukać wcześniej, tzn. tam skąd przychodzi ten przewód fazowy.
    Albo za wyłącznikiem. Objawy takie same.
    Połącz kostką te przewody w wyłączniku i przyłóż wskaźnik napięcia. Jeśli będzie mrugał to usterki szukasz przed wyłącznikiem jeśli nie to za nim. Warunkiem jest, że wyłącznik przerywa oczywiście fazę.
    TadeuszZdun
    Level 2  
    Czyli jednym słowem, bez kucia ścian się nie obędzie ☹️
    stanislaw1954
    Level 43  
    TadeuszZdun wrote:
    Czyli jednym słowem, bez kucia ścian się nie obędzie ☹️
    A to dla czego zaraz tak pesymistycznie. Przecież istnieją jakieś połączania. Jeśli to instalacja starego typu, to puszki na ścianach u góry.
    Grzegorz740
    Level 36  
    Jak przewód będzie uszkodzony w ścianie to bez kłucia się nie obejdzie. Innego wyjścia nie ma.
    kkas12
    Level 43  
    Przewody same z siebie w ścianach się nie uszkadzają. Najczęściej to sprawka wiertarki, wbijanych gwoździ i innych tego typu prac nie mających pozornie związku z instalacją.
    Zawołaj elektryka (kumatego) i znajdzie miejsce usterki.