Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
flexghzflexghz
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kablówka - problem z sygnałem - Zakłócenia w odbiorze kanału sportowego HD w tel

25 Wrz 2019 23:15 621 32
  • Poziom 9  
    Mam w mieszkaniu telewizję kablową.
    Sygnał rozgałęziłem rozgałęziaczem do dwóch odbiorników.
    Jeden telewizor jest od rozgałęziacza ok. 1 metr i tutaj wszystkie kanały działają bez najmniejszych kłopotów.

Natomiast drugi telewizor jest oddalony od rozgałęziacza o ok. 15 metrów. Na 140 kanałów pewnie (nie oglądam większości) 120 działa idealnie, ale na kilku a dokładnie na Polsat Sport HD i Polsat Sport HD Extra mam smużenie, przerywanie, widać artefakty kompresji. To nie są zakłócenia ciągłe - kilkadziesiąt sekund jest w porządku, a za chwile są zakłócenia. Przy czym dotyczą głównie obrazu, bo głos jest odbierany bez problemów.

Wymyśliłem sobie, a może gdzieś wyczytałem, że pomocny będzie wzmacniacz sygnału.

Kupiłem wzmacniacz:
    Wzmacniacz sygnału DVB-T z regulacją 15-30 dB LB0118 LIBOX
    Regulowany wzmacniacz sygnału DVB-T 15-30 dB
    Specyfikacja techniczna:

zakres częstotliowści: 5 - 862 MHz
    wzmocnienie: 15 - 30 dB
    poziom wyjściowy: 95 dB UV
    poziom szumów: 2 dB
    zasilanie: zewnętrzne 12-20V
    pobór prądu: <80 mA
    AR

ale zamiast pomóc, sygnał na wszystkich kanałach się kompletnie stracił, tak jakbym odpiął antenę.

Prawdę mówiąc to jestem w tym zielony dlatego chciałem podpytać czy jest mi w stanie pomóc inny wzmacniacz / urządzenie, a jeśli tak to jakie.
  • flexghzflexghz
  • Poziom 36  
    pokia napisał:
    drugi telewizor jest oddalony od rozgałęziacza o ok. 15 metrów
    pokia napisał:
    na kilku (...) mam smużenie, przerywanie, widać artefakty kompresji

Jaki to rozgałęźnik (model)? Jaki przewód? Na rozgałęźniku i 15 m dobrego przewodu tłumienie nie powinno być większe niż 6-7 dB. Przy właściwym poziomie sygnału na gnieździe RTV tej wielkości tłumienie nie powinno powodować problemu w odbiorze.
    - Sprawdź odbiór na drugim odbiorniku z pominięciem rozgałęźnika
    - Sprawdź jakość zamontowania złączy
    - Być może w przewód wnikają jakieś zakłócenia od urządzeń znajdujących się w pobliżu
    pokia napisał:
    Kupiłem wzmacniacz
    pokia napisał:
    ale zamiast pomóc, sygnał na wszystkich kanałach się kompletnie stracił, tak jakbym odpiął antenę

Teoretycznie tłumienie masz sporo niższe niż wzmacniacz ma wzmocnienia. Przyczyną braku odbioru może być, że ...
    - do wzmacniacza nie podłączyłeś zasilacza (niezasilony wzmacniacz tłumi sygnał)
    - jeżeli jednak wzmacniacz ma zasilanie, to sygnał może być za mocny
  • Poziom 39  
    pokia napisał:
    ...ale zamiast pomóc, sygnał na wszystkich kanałach się kompletnie stracił, tak jakbym odpiął antenę.
    A zasiliłeś go w ogóle jakimś zasilaczem? Bo nic o tym nie napisałeś...
  • Poziom 43  
    Wygląda na to, że nie ma kompletów z zasilaczami więc pewno wcale zasilacza nie dostał a co za tym idzie nie zasila wzmacniacza. Jakie masz sygnały na tym co odbiera bez rozgałęziania bezpośrednio jeden i druki TV?.
  • Poziom 9  
    No właśnie nie mam zasilacza. Teraz dociera do mnie, że powinienem taki podłączyć.

Jak pisałem, nie znam się na tym, a że sprzedają takie fajne urządzenia, to myślałem wystarczy takie pudełeczko.
  • Poziom 39  
    Urządzenie może i fajne, tylko nie w twojej sytuacji. Ty potrzebujesz "odpracować" te 6...7dB straty na rozgałęźniku i długim kablu, więc potrzebowałbyś wzmacniacza o wzmocnieniu, powiedzmy, 10dB max. Albo rozdzielacz aktywny.

Twój wzmacniacz nie jest przeznaczony do kablówek i ma w dodatku dużo, dużo za duże wzmocnienie, więc bardzo możliwe, że po dodaniu zasilacza i uruchomieniu go wprowadziłby tak duże zakłócenia, że znowuż miałbyś problemy z odbiorem albo w ogóle nie miałbyś odbioru.

Najlepiej by było, gdybyś mógł zwrócić ten wzmacniacz albo wymienić go na inny, odpowiedni do sytuacji.

Jaki masz teraz rozgałęźnik - daj nazwę lub foto.
  • Poziom 9  
    Mam taki rozgałęziacz. Om mi się chowa w listwę na ścianie i raczej nie myślę o wymianie na większy. Dodam, że IN idzie do telewizora metr dalej, a jedno OUT do drugiego telewizora 15 metrów dalej. Drugie OUT, to kabel z sygnałem kablówki.

Zaznaczam jeszcze raz, że większość kanałów na tym bardziej oddalonym telewizorze odbiera bez żadnych problemów. Kaszanka jest na Polsat Sport HD. Im bardziej dynamiczna akcja tym większa utrata danych i więcej zacięć + artefakty kompresji obrazu.

Foto rozgałęziacza:

Kablówka - problem z sygnałem - Zakłócenia w odbiorze kanału sportowego HD w tel
  • Poziom 39  
    pokia napisał:
    Dodam, że IN idzie do telewizora metr dalej, a jedno OUT do drugiego telewizora 15 metrów dalej. Drugie OUT, to kabel z sygnałem kablówki.

I wszystko jasne. Ma być tak:

IN - kabel z kablówki
    OUT - kabel do jednego telewizora (wszystko jedno który)
    OUT - kabel do drugiego telewizora (wszystko jedno który)

a będzie OK.

Rozgałęźnik jest satelitarny, ale może być.
  • flexghzflexghz
  • Poziom 36  
    pokia napisał:
    Om mi się chowa w listwę na ścianie
    _cheetah_ napisał:
    Ma być tak ...

No i teraz po poprawnym podłączeniu prawdopodobnie nie zmieści się w listwie. :wink:
  • Poziom 39  
    _kli_ napisał:
    No i teraz po poprawnym podłączeniu prawdopodobnie nie zmieści się w listwie. :wink:

Pewnie tak, ale myślę, że pokia sobie poradzi - jak udało mu się go wpakować do listwy to i przy TV mu się w ostateczności zmieści... ;)
  • Poziom 43  
    pokia napisał:
    Dodam, że IN idzie do telewizora metr dalej, a jedno OUT do drugiego telewizora 15 metrów dalej. Drugie OUT, to kabel z sygnałem kablówki.

To nie to samo zrobić komuś łaskę czy laskę. :D :D
    IN ma być IN czyli wejście a nie jak ci się podoba.
  • Poziom 9  
    Niby to oczywiste, że IN to wejście, a OUT wyjście, tylko że PRAWIE wszystko działa dobrze na tym połączeniu (90-95% kanałów).

Jutro spróbuję to zmienić i zobaczę czy obraz mi się poprawi.
  • Poziom 39  
    Wiesz, jak to się mówi: "Prawie robi wielką różnicę..." ;)

Dla podłączenia, które masz teraz, tłumienia przejścia sygnału przez rozgałęźnik są:

- dla TV podłączonego pod IN: <1dB
    - dla TV podłączonego pod OUT: >20dB

To i tak masz dość wysoki poziom sygnału z kablówki, że ten drugi TV przy osłabieniu sygnału o ponad 20dB mimo wszystko "prawie wszystko" odbiera...
  • Poziom 43  
    Na tym zdjęciu ta F'ka na wejściu IN albo jest niedokręcona albo pęka, obrywa się.
  • Poziom 41  
    Witam.

Czy czasami ten rozdzielacz nie ma połączonych wejść z wyjściem zamiast kondensatorami separacyjnymi lecz bezpośrednio jakimiś rezystorami lub przewodami ?.
    Zwróćcie uwagę na opis: DC PASS.
    Należałoby sprawdzić omomierzem rezystancję pomiędzy OUT>IN.
    I o ile rezystancja byłaby znikoma, zbliżona do 0Ω, to miejsce podłączenia przewodu z "kablówki" niema większego znaczenia (czy do IN, czy do OUT).
    Chyba że w tym rozdzielaczu zastosowano transformator, wtedy tak, ma to znaczenie.

Pozdrawiam.
  • Poziom 43  
    gumisie napisał:

Zwróćcie uwagę na opis: DC PASS.
    .
    Chyba że w tym rozdzielaczu zastosowano transformator, wtedy tak, ma to znaczenie.

To DC pass znaczy, że przepuszcza napięcie tylko z wyjść do wejścia i nic więcej.
    Zbudowany jest przeważnie z diod bocznikowanych kondensatorami.
    Znaczenie ma transformator , który w kierunku przewodzenia ma małe tłumienie( z wejścia do dwóch wyjść) ale w przeciwnym już duże.
  • Poziom 41  
    LeDy napisał:
    To DC pass znaczy, że przepuszcza napięcie tylko z wyjść do wejścia
    Tak, ja to wiem.
    Wspominając o tym, chciałem uświadomić co niektórych forumowiczów o różnych konstrukcjach takich rozdzielaczy sygnału a co za tym "idzie" nie ma tzw. "uniwersalny" i należy dobrać je do konkretnej instalacji.
    Wiem to z praktyki. Ludzie bezmyślnie kupują to co im sprzedawca "wciśnie" a potem są problemy.

Pozdrawiam.
  • Poziom 9  
    Zgodnie z sugestiami podłączyłem wejście do wejścia, wyjścia do wyjścia.

Okazało się, że działa poprawnie, a jedynym problemem było ponowne upchanie tego w listwie.

Dziękuję wszystkim za pomoc.
  • Poziom 39  
    _kli_ napisał:

A jednak upchnął... ;)
  • Poziom 43  
    pokia napisał:

Okazało się, że działa poprawnie, a jedynym problemem było ponowne upchanie tego w listwie.
    A F'ka była niedokręcona czy obrywała się?
  • Poziom 9  
    LeDy napisał:
    pokia napisał:

A F'ka była niedokręcona czy obrywała się?

Końcówka na w tym miejscu zwężenie i na zdjęciu wyszło właśnie tak jakby się urywało. W rzeczywistości jest w porządku.
  • Poziom 38  
    LeDy napisał:

Tylko te droższe. W takich tanich jak pokazano na zamieszczonym zdjęciu jest raptem 1 koralik ferrytowy, wiem bo zaglądałem.
  • Poziom 43  
    E8600 napisał:
    LeDy napisał:

Tylko te droższe. W takich tanich jak pokazano na zamieszczonym zdjęciu jest raptem 1 koralik ferrytowy, wiem bo zaglądałem.

To nie może, nie powinien, mieć w opisie Power(DC)Pass.
  • Poziom 41  
    LeDy napisał:
    To nie może, nie powinien, mieć w opisie Power(DC)Pass.
    Może, ten "koralik ferrytowy" to właśnie transformator z uzwojeniem nawiniętym bifilarnie , który przepuszcza również napięcie DC.
  • Poziom 43  
    W PowerPass napięcie jest przesyłane tylko z wyjść do wejścia.
    Pozostałe indukcyjne przesyłają napięcie na wszystkie wy,we.
  • Poziom 39  
    Podsumowując:

rozgałęźnik SAT, który ma oznaczenie POWER PASS (czasami sam PASS) MUSI posiadać diody ukierunkowujące przepływ prądu DC od wyjść do wejścia, aby zapobiec:

1. przedostawaniu się napięcia z wyjścia jednego dekodera SAT na wejście drugiego.

2. uniknięcia sytuacji podania na wejście LNB różnych napięć z dekoderów (13 i 18V)

Generalnie, na obudowie rozgałęźnika zwykle znajduje się grafika pokazująca dozwolony przepływ prądu przez rozgałęźnik, ale czasami grafika ta nie wskazuje kierunku, tylko sam fakt możliwości przesłania prądu (kierunek przewodzenia traktując jako domyślny).

Co do wykona "rozgałęźników SAT" to faktycznie mogą być przeróżne, choć najpopularniejsze bazowe jest jedno: z transformatorem impedancji oraz diodami zabezpieczającymi, jak przykładowo (https://www.solidsignal.com/pview.asp?p=at-705):

Pozostałe, mniej lub bardziej uproszczone konstrukcje, zwykle nie trzymają na złączach impedancji 75Ω, dodatkowo mogąc rzeczywiście rozsyłać zasilanie z jednego wyjścia zarówno na wyjście nr. 2, jak i na wejście. Tak będzie, jeśli jest tylko ferrytowa "perełka" przy braku diod.

Jak rozpoznać dobry rozgałęźnik na stronie sklepu lub na półce? Bardzo trudna sprawa w obecnych czasach zalewu "brandowanych" produktów. Ja widzę tylko jedną/dwie/trzy opcje:
    1. zakup od uznanej firmy
    2. zakup rozgałęźnika, który w danych technicznych ma wpisaną jawnie impedancję 75Ω/Om/Ohm
    3. oznaczony kierunek przenoszenia prądu
  • Poziom 41  
    _cheetah_ napisał:
    Podsumowując:

rozgałęźnik SAT, który ma oznaczenie POWER PASS (czasami sam PASS) MUSI posiadać diody ukierunkowujące przepływ prądu DC od wyjść do wejścia, aby zapobiec:
    A co ma wspólnego z rozgałęźnikiem TV_naziemnej, rozgałęźnik TV_SAT, zwłaszcza ten z załączonego przez Ciebie zdjęcia ?. :cry:

Autor tematu:
    pokia napisał:
    Zgodnie z sugestiami podłączyłem wejście do wejścia, wyjścia do wyjścia.

Dziękuję wszystkim za pomoc.
    Więc problem rozwiązany a dalsza dyskusja chyba niema sensu.

Pozdrawiam
  • Poziom 43  
    gumisie napisał:
    _cheetah_ napisał:
    Podsumowując:
    Więc problem rozwiązany a dalsza dyskusja chyba niema sensu.

Pozdrawiam

Ale to ty zacząłeś wymyślać z tym rozgałęźnikiem jak zbudowany. Czy ma "koraliki" czy nie ... . Ja tylko ci tłumaczyłem jak(powinien) być zbudowany aby mieć w opisie DC,Power,Pass a _cheetah_to wszystko podsumował, łącznie z wnętrzem, na dowód a ty piszesz po co dyskusja? On ma SAT, nie widzisz tego?
    gumisie napisał:
    Cytat:
    A co ma wspólnego z rozgałęźnikiem TV_naziemnej, rozgałęźnik TV_SAT, zwłaszcza ten z załączonego przez Ciebie zdjęcia ?.
  • Poziom 41  
    LeDy napisał:
    On ma SAT, nie widzisz tego?
    Kto ?.
    Autor tematu ma kablówkę a to że w niej są programy z satelity to tzw. "insza, inszość".

Ps.
    @ LeDy

Jak cytujesz, cytuj dokładnie.