Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Satel Integra 32 jaki moduł GSM

26 Wrz 2019 12:40 558 17
  • Poziom 3  
    Witam przymierzam się do kupna komponentów alarmu firmy Satel. Wybór centrali padł Satel Integra 32. Centrale mam zamiar wyposażyć w moduł GSM (w przyszłości dodatkowo w moduł Ethernet) . I tutaj kieruje pytanie jaki najlepiej moduł dobrać pod względem funkcjonalności , montażu , programowania. Wiem ze są dwa takie moduły Satel INT- GSM oraz Satel GSM-x . Proszę o poradę
  • OptexOptex
  • Pomocny post

Poziom 43  
    Są jeszcze moduły chociażby Elmesa, Genevo, Ropama...
    Wszystko zależy od oczekiwanej funkcjonalności.
  • Poziom 3  
    Wiem jakoś skupiłem się na Satel. Za lezy mi na pewno na zdalnej konfiguracji . Powiadamianiu o zdarzeniach. W przyszłości jakimś sterowaniu np : brama, oświetlenie itp
    Ale przede wszystkim zęby nie było problemu przy instalacji i konfiguracji takiego modułu. Gdzieś poczytałem ze ten Satel Gsm- x trudno ogarnąć (może akurat komuś nie wychodziła instalacja)
  • Poziom 30  
    INT-gsm jest przewidziany do współpracy z centralami Integra (wszystkie modele Integry) a GSM-X jest uniwersalnym modułem. Do Twojej centrali polecam dedykowany do Integry Int-GSM. W przypadku gdy podłączysz dodatkowo ETHM'a uzyskasz kilka ciekawych funkcjonalności niedostępnych przy stosowaniu innych modułów. Poza tym Satel do Integry ma bardzo fajne oprogramowanie na telefon (IOs, Android). Tak więc zdecydowanie dedykowany, a jak masz dobre łącze z internetem w domu, do zacznij od ETHM'a, być może stwierdzisz że gsm nie jest potrzebny... (w razie jak padnie internet masz zapasowe łącze do komunikacji z centrala).

I nie kombinuj z innymi modułami (trochę tańszymi) bo mają bardzo słabe możliwości w porównaniu do rozwiązań dedykowanych.
    Szkoda czasu i zachodu by się później wnerwiac że nie można czegoś tam zrealizować. A tak masz dostęp jak byś miał wiecej niż klawiature w telefonie, możesz spersonalizować aplikację pod siebie. Proste łatwe i przyjemne.
    Naprawdę przerobiłem ten temat z wieloma klientami, efekt zawsze ten sam, po pokazaniu aplikacji i możliwości, stare moduły (Elmes, GPRS T2, Ropam) zawsze lądowały na allegro... i była przesiadka na INT-GSM albo na ETHM'a.

GSM-x jest uniwersalny i mam mnóstwo opcji nie zawsze oczywistych, ale do integracji central i nie tylko (może być bardzo fajnym sterownikiem, mierzyc temperatury itp) ma rewelacyjne możliwości. INT-gsm jest dedykowany do integry, i aplikację ma pod integrę i sterownie nią, GSM-x ma aplikację bardziej jako sterownik. Serio przejrzyj instrukcje do obu, porównaj aplikacje (możesz za darmo zainstalować i chyba jest opcja demo. Ja nie wyobrażam sobie innego sterowanie Integrą jak z aplikacji... wysyłąnie sms'ów sterujących komendami to jakaś porażka.... to już nie te czasy...
  • Pomocny post
    Poziom 12  
    Zamiast składać i dobierać do centrali ETHM i GSM i jeszcze konfigurować, wg mnie lepiej wybrać Ropam: NeoGSM-IP lub nową NeoGSM-IP-64
    GSM i ETH już wbudowany - wygodne nie mówiąc już o cenie.
    Aplikacja mobilna - wg mnie dużo wygodniejsza i szybsza - samemu można dostosować menu, ma też widgety na pulpicie androida do sterowania wyjściami.
    Automatyka i temperatura - dużo fajniej - np. wbudowany pełny termostat pokojowy.
    Można zainstalować aplikacje i pobawić się obiektem demo : Link
    Centralka
  • Poziom 30  
    Każdy chwali swoje, wg mnie Satel popracował nad aplikacja i jest bardzo intuicyjna... i śmiem twierdzić ze mimo wszystko satel jest bardziej funkcjonalny, Ropam niestety już taki nie jest ...
    Ale to już decyzja kolegi który pytał. Prawda taka ze tylko dedykowany Gsm czy ethm daje największe możliwości, i to działa, wg mnie bardzo dobrze.

Jeszcze jedno, jak pisałem wcześniej zacznij od ethm’a jak masz dobre łącze do internetu, może się okazać ze nie będziesz potrzebował gsm’a. Klientom zawsze polecam Ethm-1plus (nowego), ale kumpel kupił zwykły ethm-1 na Allegro za 180 pln, różnica nie łączy się przez serwer satela, ale po skonfigurowaniu routera śmiga aż miło.
  • OptexOptex
  • Poziom 3  
    Witam zrobiliście mi teraz dylemat. ;) . Dochodzę do wniosku ze ta obsługa przez GSM jest słaba i lepiej jest iść w siec Ethernet ?
    Obecnie mogę zainwestować w jeden moduł albo ETHEM-1 plus lub INT-GSM. (ceny obu zbliżone) .
    W przypadku modułu INT- GSM dostane komunikat sms o zdarzeniu. Żeby coś zmienić w ustawieniach oraz otrzymać jakieś push Wiadomości i tak muszę mieć dostęp do internetu w telefonie (dobrze mówię)
    Podłączając moduł Ethernet mam to wszystko oprócz powiadomień SMS dobrze to rozumiem (tak w skrócie)
  • Poziom 30  
    Na Ethm-1 Plus też masz push'e, niestety nie ma dzwonienia i sms, Za to GSM działa praktycznie zawsze, ale połączenie przez gprs jest odczuwalnie wolniejsze... W rozwiązaniu budżetowym poszedł bym w zwykłego ETHM-1 (bez plusa) z allegro za 200 i do tego tani moduł gsm tylko do powiadomień (niestety salel ceni swoje moduły zwłaszcza w sprzedaży detalicznej - za cene nowego Ethm'a masz stara wersję i dobry moguł gsm niesystemowy a to już zapewnia spokój - tzn pewność powiadomiania). Zawsze jak zbierzesz budżet możesz sprzedać stary moduł gsm i kupić int-gsm (systemowy). Wszystko zależy jakie masz podejście.
    Od czasu do czasu kupuję używki z allegro, gruntownie testuje, i nie miałem ani razu sytuacji że coś tzn jakiś moduł satela czy elmesa nie działa. Ale też nie każdy lubi kupić używane moduły.
  • Pomocny post
    Specjalista - CCTV i Alarmy Stacjonarne
    wertik777 napisał:
    Obecnie mogę zainwestować w jeden moduł albo ETHEM-1 plus lub INT-GSM. (ceny obu zbliżone) .

Ja bym w tej sytuacji założył INT-GSM bo dostajesz praktycznie to samo co daje ETHM-1 plus i dodatkowo SMS i Clip.

Sam ETHM 1 plus bez żadnego nawet najprostszego powiadomienia GSM to raczej słaby pomysł według mnie. Pushe są zbyt zawodne aby tylko na nich polegać.
  • Pomocny post
    Poziom 30  
    kood napisał:
    [
    Ja bym w tej sytuacji założył INT-GSM bo dostajesz praktycznie to samo co daje ETHM-1 plus i dodatkowo SMS i Clip.

Zamontował komuś kolega samego INT-GSM ??? Bo ja tak, i różnica w działaniu jest zasadnicza... i przemawiająca jednak za ETHM'em.
  • Pomocny post
    adversus napisał:
    Zamontował komuś kolega samego INT-GSM ???

Oczywiście że tak, i oczywiście musi być w miarę dobry zasięg, lepszy niż przy samym GSM. Aplikacja na telefon działa podobnie jak na ethm, zdalne programowanie przez Dloadx też.

Jak miałbym do wyboru albo ETHM albo INT-GSM to wybieram INT-GSM.
  • Pomocny post
    Poziom 30  
    W takim razie jaki jest sens posiadania w ofercie modułu ETHM skoro wszystko załatwia GSM ???
    W sumie autor tematu nie napisał jaka jest lokalizacja, w sensie jaki ma zasięg.
    Wszystkie za i przeciw mile widziane, bo autor i nie tylko będzie miał lepszy pogląd na te rozwiązania.
  • Pomocny post
    adversus napisał:
    W takim razie jaki jest sens posiadania w ofercie modułu ETHM skoro wszystko załatwia GSM ???

Pewno że ETHM + INT-GSM to wypas ale autor w tej chwili może wybrać tylko jeden z tych modułów, a sam ETHM bez powiadomień GSM to wg mnie za mało. INT-GSM daje to i to. No chyba że na obiekcie nie ma zasięgu GSM a jest internet to lepsze pushe niż nic.
  • Pomocny post
    adversus napisał:

Chociaż by do integracji z innymi systemami, np Fibaro, KNX itp.
    Ja mam pod opieką ponad 40 systemów które za pomocą ETHM-ów monitorują się ze stacją STAM, i jest to jeden z trzech torów transmisji.
  • Poziom 3  
    Witam jeśli chodzi o zasięg GSM mam dosyć dobry. W domu zainstalowany mam dodatkowo wzmacniacz sygnału GSM.
  • Pomocny post
    Ponieważ kolega @adversus usilnie polecał kupno używanego ETHM-a należy dodać że ETHM bez plusa nie obsługuje powiadomień push oraz wymaga zewnętrznego adresu IP. Z tego co mi wiadomo to jedynie transmisja poprzez serwer Satela umożliwia powiadomienia push.
  • Pomocny post
    Poziom 30  
    alster1 napisał:
    adversus napisał:

Chociaż by do integracji z innymi systemami, np Fibaro, KNX itp.
    Ja mam pod opieką ponad 40 systemów które za pomocą ETHM-ów monitorują się ze stacją STAM, i jest to jeden z trzech torów transmisji.

Ja mam więcej systemów pod opieką i się nie chwale bo po co...??? No i święta racja, możliwość integracji jest bardzo ważna, zwłaszcza że autor ma w domu KNX i Fibaro... Takie abstrakcyjne podejście jest bardzo sensowne bo może kiedyś, coś... mam nadzieję że koledzy łapią sarkazm tej wypowiedzi i nie będą zaraz raportować :)

alster1 napisał:
    Ponieważ kolega @adversus usilnie polecał kupno używanego ETHM-a należy dodać że ETHM bez plusa nie obsługuje powiadomień push oraz wymaga zewnętrznego adresu IP. Z tego co mi wiadomo to jedynie transmisja poprzez serwer Satela umożliwia powiadomienia push.

Nie usilnie polecał, raczej staram się pokazać że możliwe są różne rozwiązania... a zwłaszcza jeśli autor tematu ma ograniczony budżet i nie ma problemu z używanym sprzętem (co już wcześniej zaznaczyłem a nie zostało przez niego odrzucone), to opcjonalnie można się zastanowić nad zakupem Ethm'a bez plusa (bo jak sami koledzy wspomnieli nie polecają polegania na samych pusch'ach) i wtedy wystarczy na niesystemowy ale nawet całkiem sensowny nowy moduł GSM. Wiadomo że fajnie by było kupić nowe podzespoły, ale czasami gdy budżet jest problemem, a jest potrzeba zastosowania takiego czy innego rozwiązania to zawsze mamy alternatywe. Gsm załatwia powiadomienie, a Ethm daje pełny dostęp i sterowanie z poziomu aplikacji. Do tego mamy możliwość zdalnego programowania. W czym kolega widzi problem ????

Dziś brak stałego IP nie jest jakimś wielkim problemem.

Za to kolega brzmi jak handlowiec, który koniecznie stara się wcisnąć tylko i wyłącznie nowy sprzęt. Nie ja stwierdziłem że budżet mi pozwala na zakup albo ETHM'a albo GSM'a. Pokazałem za to że przy ograniczonym budżecie jest jeszcze inna opcja i to całkiem sensowna...
  • Poziom 3  
    Witam jak w temacie, jednak zdecyduje się na początek zainwestować w ten moduł INT-GSM a z czasem pójdę dalej w tego Ethernet Plus . Tak wiec dziękuje za podpowiedz. Zamykam temat

............................................................................
    Ogłoszenie

Przeczytaj również:
    Jaki nadajnik GSM do współpracy z centralą alarmową? + Przykłady konfiguracji.

Zapraszamy do zapoznania się z pozostałymi poradnikami, tematami wyróżnionymi, artykułami, z zakresu systemów zabezpieczeń takich jak domofony, automatyka bram i szlabanów, systemy alarmowe, kamery, kontrola dostępu:
    Poradniki dot. systemów zabezpieczeń

Jeżeli w w/w tematach nie znajdziesz odpowiedzi na swoje pytanie, zapraszamy na forum:
    Systemy zabezpieczeń

Zachęcamy również do odwiedzenia sekcji Poradniki Ogólne, gdzie znajdziecie materiały z pozostałych działów forum, w tym dla osób rozpoczynających swoją przygodę z elektroniką:
    Poradniki Ogólne