Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Vaillant ecoTec plus VCW DE 196/3-5 - awaria

O.Z 26 Sep 2019 21:23 732 5
    O.Z
    Level 9  
    Witam wszystkich serdecznie,

posiadam u siebie w mieszkaniu na poddaszu ok. 100m2 zainstalowany piec j.w .
    Piec serwisowany działał od 5lat . Niestety w ostatnim okresie zaczął wykazywać usterki F78 oraz F62 .

Wezwałem autoryzowanego serwisanta który wyczyścił wymiennik i powiedział, że będzie OK, było - na 3 godziny . Niestety gość nie zamierzał już więcej podjechać ponieważ stwierdził, że nie ma czasu .

Postanowiłem szukać dalej, po licznych telefonach ustaliłem, że piec jest z niemieckiej dystrybucji i nikt nie chce się podając jego naprawy ponieważ podobno nie ma części .

Jednym słowem pozostaje wymiana na nowy no chyba, że macie jakiś pomysł ponieważ kwoty związane z wymianą trochę mnie przerażają ?

Jeżeli nie będzie innej opcji to trudno, ustawię się w kolejce do Stewczyka i będę musiał się pogodzić z losem . Tutaj rodzi się jednak kolejne pytanie, jaki piec wybrać ? Polecany hydraulik zalecił mi dziś piec 30kW co mnie rozbroiło, mam raptem 100m2 na poddaszu ocieplonym, to chyba zbyt duża moc patrząc na aktualny piec o mocy 19kW i dawał spokojnie radę .

Co byście ewentualnie polecili jako zastępstwo aktualnego pieca lub może ktoś ma pomysł na naprawę starego z czego byłbym przeogromnie szczęśliwy

Będę wdzięczny za wszystkie opinie i komentarze .
    Ethernet jednoparowy (SPE) - rozwiązania w przemyśle. Szkolenie 29.09.2021r. g. 11.00 Zarejestruj się za darmo
  • Helpful post
    BUCKS
    Level 39  
    O.Z wrote:
    Niestety w ostatnim okresie zaczął wykazywać usterki F78 oraz F62

Nie wiem jak w Twoim kotle ale patrząc po instrukcji od np. VUW 202/3-5 to F62 oznacza problemy z armaturą gazową lub płytą główną.
    Jeśli to płyta główna to chyba lepiej wymienić kocioł na nowy.
    Jak masz Vaillanta to nowy Vaillant powinien mieć ten sam rozstaw przyłączy, więc w teorii będzie mniej przerabiania ale znowu cena będzie wyższa.

O.Z wrote:
    Polecany hydraulik zalecił mi dziś piec 30kW co mnie rozbroiło, mam raptem 100m2 na poddaszu ocieplonym, to chyba zbyt duża moc

Nie chyba ale zdecydowanie za duża moc pod kątem c.o..
    Jak przyjmiesz 100W/m2 to wychodzi 10kW na mrozy -20, czyli średnio w sezonie potrzebowałbyś ok. 5kW.
    Jeśli masz ocieplony budynek to zapotrzebowanie może być mniejsze i automatycznie zapotrzebowanie na moc też spada, więc przydałby się kocioł o mniejszej mocy minimalnej.

Pod kątem mocy najlepszy byłby u Ciebie kocioł jednofunkcyjny, który ma minimum na poziomie ok. 2,3kW, a maksimum 15kW ale wtedy dla c.w.u. potrzeba dodatkowo zasobnika.
    Jeśli miałby to być kocioł 2-funkcyjny to wtedy moc minimalna może być w przedziale 3-4kW dla 50/30. Co do firm i modeli to na razie nic nie polecam, bo sam mam praktykę tylko z kilkunastoletnim atmosferykiem Vaillanta.

Twój obecny kocioł ma minimum na poziomie 6,0kW dla wody kotłowej 50/30 albo 6,1kW dla 40/30, więc nie ma tragedii ale może być lepiej pod kątem dobrania optymalnej mocy.
  • Helpful post
    ls_77
    Level 34  
    Rzeczywiście twój kocioł pochodzi z rynku niemieckiego - dużo takich przyjechało z Niemiec gdzie wymieniano je na nowe lub inne źródło ciepła.

Czy aby na pewno pojawia się błąd F.78?
    W polskiej wersji tego typoszeregu kotłów nie ma błędu F.78.
    Może chodzi o F.76 - czyli zadziałał czujnik przegrzewu głównego wymiennika ciepła, a to oznacza wymianę wymiennika głównego ~2-3 tys. zł

F.62 - jak kolega BUCKS pisał - oznacza problemy z armaturą gazową lub płytą główną.

Naprawy mogą być nieopłacalne.

Jeśli nie możesz zastosować kotła, tak jak BUCKS pisał jednofunkcyjnego z zasobnikiem na CWU, to z oferty Vaillanta najsensowniejszym kotłem dwufunkcyjnym jest VCW 306/5-5 czyli 5,7-27,0kW na CO i do 30kW na CWU (=14,4 l/min CWU). Jest jeszcze VCW 226/7-2, ale on ma stosunkowo dużą minimalną moc na CO 7,0 do maks 20,1kW i do 24,4 kW na CWU (=11,5 l/min CWU)
    O.Z
    Level 9  
    Witam serdecznie, sprawdzałem kilkukrotnie i błąd to F78 .

Szkoda, że na piecach na rynek niemiecki są takie różnice bo nowy piec to spory wydatek, ale tego chyba raczej nikt nie naprawi :(
    BUCKS
    Level 39  
    Jak jesteś mocno zdesperowany to można próbować ściągać części z zagranicy ale opłacalność tego rozwiązania będzie wątpliwa.
    Chyba lepiej kupić nowy kocioł na naszym rynku, bo będziesz miał gwarancję, a po gwarancji kązdy serwisant zajmujący się Vaillantami nie będzie miał problemu z jego naprawą, co najwyżej koszty naprawy mogą Ci ją wybić z głowy.
    Np. Wymiennik ciepła w nowych kotłach to może być wydatek ponad 2000zł, więc warto dbać i czyścić ten wymiennik od samego początku, aby nie zarósł osadami i nie doszło do perforacji.
    O.Z
    Level 9  
    Pewnie tak jak mówisz taka operacja może się nie opłacać, z jednej strony szkoda wyrzuć tylko, że nie bardzo pozostaje mi jakiś wybór . Myślałem, że znajdzie się może jakiś magik z niemieckimi sprzętami i coś się podmieni, ale to raczej mało możliwe .