Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przecinarka do metalu - jaka szajba ?

28 Wrz 2019 16:35 171 6
  • Poziom 9  
    Witam. Zamierzam wykonać tarczową przecinarkę do metalu ,silnik mam 3kw 2840 obr/min i wałek z szajbą fi 80 i teraz pytanie jaki dobrać rozmiar szajby na silnik i długość paska klinowego aby to miało ręce i nogi , a przede wszystkim nie paliło tarczy ?

Poglądowe zdjęcie przecinarki którą zamierzam wykonać :)
    Przecinarka do metalu - jaka szajba ?
  • Poziom 29  
    A reszta danych do przecinarki to tajemnica?
    Np. dla tarczy fi 400mm max prędkość obrotowa to 3800 obr/min.
    Silnik ma 2840 obr/min, więc dzieląc prędkości przez siebie (3800/2840) otrzymujemy przełożenie przekładni ok. 1,34.
    Stosunek średnic chyba sam potrafisz wyliczyć , dobierasz gotowe rozmiary kół pasowych najczęściej (podpowiem )3 pasowych.
  • Poziom 17  
    Dane mojej samoróbki, której używam sporadycznie od ponad 25 lat do ciecia grubszych kształtowników. Silnik 4 kW 2850 obr/min, koło pasowe na osi silnika 190 mm, na wrzecionie przecinarki 90 mm (mierzone na średnicy zewnętrznej), rozstaw osi 600 mm, 2 pasy klinowe. Zakładam zazwyczaj tarczę 350 mm, bo przy 400 trochę więcej wibruje. Kupuj tarcze sprawdzonych producentów, polecane przez znajomych i kolegów, którzy używają tego typu maszyny - nie oszczędzaj. Ostatnio w chwili potrzeby kupiłem w pobliskim sklepie 350 (z facetem dźwigającym świat na plecach) - nadaje się na tarczę strzelniczą. Grzała się, śmierdziała i tylko sypała się. Teraz siedzi jakaś pamiętająca czasy PRL. Starałem się dać obraz z praktyki. Jestem jednak tylko majsterkowiczem. Poczekaj może wypowiedzą się inni - zawodowcy - bardziej praktykujący. Pozdrawiam. :P
    21:53
    Przepraszam za pomyłkę, średnice to 130 i 90.
  • Poziom 29  
    Bo tarcze kupujemy , Unifam-a lub Inco-Flex.
  • Poziom 14  
    heniek07 napisał:
    ilnik 4 kW 2850 obr/min, koło pasowe na osi silnika 190 mm, na wrzecionie przecinarki 90 mm (mierzone na średnicy zewnętrznej), rozstaw osi 600 mm, 2 pasy klinowe. Zakładam zazwyczaj tarczę 350 mm, bo przy 400 trochę więcej wibruje.
    Masz tam 6000rpm, dla tarczy 350mm to 110m/s, a dla 400mm to 126m/s. Dopuszczlana jest 80m/s... Od 'wibrującej' tarczy do pocisków latających > 450km/h już tylko jeden krok, jeden jedyny i nic więcej :lol:

jareczek1117 napisał:
    Zamierzam wykonać tarczową przecinarkę do metalu
    Jeżeli miałbym dizisaj budować przecinarkę to raczej tarcza wolnoobrotowa z węglików.
    https://www.youtube.com/watch?v=zNcsR-L2ASU
  • Poziom 17  
    Kol. dobrzealenietanio dzięki za zwrócenie uwagi. Co prawda ja tej mojej maszyny nie robiłem, ale dziś mam czym przerobić, dysponuje TUE 35. Mierzyłem średnice zewnętrzne, ale zapewne podziałowe niewiele zmienią w obrotach. Spróbuję poprawić wiosną. Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam. :P
    21:46
    Przepraszam wszystkich za zamieszanie. Poszedłem jeszcze raz zmierzyć - facet, który to robił przecinarkę jest bardzo dobrym fachowcem. Nie wiem jak ja tak mogłem napisać sobie na kartce, że wyszedł kosmos. Średnice to 130 i 90, czyli niczego nie poprawiam.
    Pocieszam się tylko, że dzięki mojej pomyłce wyszło parę punktów odnośnie bezpieczeństwa.
    Kol. Sniezynka potwerdzam: Tarcze Inco-flex są bardzo dobre - używam, ale wtedy miałem nóż na gardle, kupiłem co było, liczyłem się z tym, że może być słabsza, ale nie aż taki chłam. :cry:
  • Poziom 29  
    No tak wiem że dostępność chłamu jest większa dlatego np. UNIFAM teraz należy do potentata 3M.