Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Aktywacja tranzystora w zależności od częstotliwości oraz amplitudy.

PotrzebujePomocy1 28 Sep 2019 20:34 222 5
 • #1
  PotrzebujePomocy1
  Level 1  
  Cześć,

  Potrzebuje pomocy.
  Chciałbym zbudować układ, który wysteruje tranzystor i zapali np. LEDa.

  Załóżmy ze chcę uruchomić tranzystor NPN, przy wejściowym sygnale z generatora:
  - 10kHz, 20V
  - 20kHz, 10V
  - 30kHz, 4V

  Progi czysto przykładowo.
  W zasadzie wyższa częstotliwość i mniejsza amplituda, aby załączyć układ.

  Kombinowałem z dzielnikiem na wejściu, następnie filtr górnoprzepustowy (kondensator-rezystor) - działa to niestety słabo.
  O ile amplitudę jakoś się uda dobrać to zaś zależność od częstotliwości nie działa za dobrze, w zasadzie przy rożnych częstotliwościach i tej samej amplitudzie układ się aktywuje, a nie o to mi chodzi.

  Mogę prosić o pomoc, jakieś wskazówki jak taki układ analogiem wykonać?

  Dzięki.
 • #2
  vodiczka
  Level 43  
  Na jednym tranzystorze raczej nie dasz rady.
  Dla więcej niż 2 częstotliwości potrzebujesz przynajmniej 1 filtr środkowo przepustowy o odpowiedniej szerokości pasma.
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Filtr_%C5%9Brodkowoprzepustowy
  W twoim przykładzie 20kHz wyodrębniasz filtrem środkowo przepustowym a pozostałe odpowiednio dolno i górno przepustowym.
  Sygnał po filtrze podajesz na a sygnały z trzech komparatorów na trzywejściowy sumator który zapali LEDa
 • #3
  User removed account
  Level 1  
 • #4
  _jta_
  Electronics specialist
  Jaki kształt sygnału? Sinusoida, prostokąt? Bo jak prostokąt, to skok na początku/końcu prostokąta przechodzi przez kondensator i układ reaguje na amplitudę. Ale można puścić przez małą pojemność na układ prostujący (w środek 2 diod szeregowo) i z niego ładować kondensator, a z tego kondensatora napięcie podać poprzez dzielnik na bazę tranzystora. Albo rozładowywać kondensator: między emiter i bazę tranzystora (ta baza ma mieć zasilanie poprzez opornik) 2 diody szeregowo, i kondensator równolegle do nich, w środek między diody sygnał przez mały kondensatorek - wtedy sygnał będzie wyłączał tranzystor (można, zamiast między emiter i bazę, wstawić kondensator między kolektor i bazę).

  Hm... to, co podaje vodiczka, byłoby dobre, jakby się chciało, żeby układ reagował na te 3 częstotliwości; to, co ja opisałem, da reagowanie na wszystkie częstotliwości, ale im większa, tym mniejsza amplituda wystarczy. Jakaś amplituda będzie progowa przy dużych częstotliwościach - ponad 2V w wersji z ładowaniem kondensatora, poniżej 1V z rozładowywaniem, czyli np. 10kHz 20V, 20kHz 11V, 30kHz 8V z ładowaniem, a wszystkie napięcia o ponad 1V niższe z rozładowywaniem (19V, 10V, 7V).
 • #5
  jarek_lnx
  Level 43  
  Układ analogowy trzeba budować ściśle do wymagań, a te jak na razie nie są dokładnie sprecyzowane, niektóre rzeczy da sie zrealizować bardzo prosto, a czasem drobna modyfikacja wymagań, powoduje że układ rozrośnie się do bardzo skomplikowanego.

  Mikrokontroler ma tę przewagę, że wystarczy doprowadzić sygnał do ADC i nie musisz nawet wiedzieć jak to ma działać, ustalisz sobie w trakcie pisania programu :) My też nie musimy rozumieć jak ten układ ma działać.

  A jeśli chcesz analogowo to ważne jest jaki ma być kształt sygnału, w jakim zakresie amplitud i częstotliwości ma przełączać, czy ma mieć histerezę, z jaką dokładnością mają być ustalone progi itd.
  Piszesz o pojedynczym tranzystorze i trzech częstotliwościach, jeden kolega zrozumiał że układ ma reagować tylko na te częstotliwości inny że również na wszystkie pomiędzy, oczywiście realizacja będzie zupełnie inna
 • #6
  vodiczka
  Level 43  
  jarek_lnx wrote:
  Piszesz o pojedynczym tranzystorze i trzech częstotliwościach, jeden kolega zrozumiał że układ ma reagować tylko na te częstotliwości inny że również na wszystkie pomiędzy, oczywiście realizacja będzie zupełnie inna
  Autor podał trzy częstotliwości jako przykład, im będzie ich więcej tym trudniejsza realizacja.
  Gdyby były tylko dwie mocno oddalone od siebie częstotliwości np. 500 Hz i 8000 Hz oraz odpowiednio duże amplitudy sygnałów to realizacja układu na jednym tranzystorze nie stanowi problemu.
  PotrzebujePomocy1 wrote:
  Progi czysto przykładowo.
  W zasadzie wyższa częstotliwość i mniejsza amplituda, aby załączyć układ.
  Może autor napisze czy ten układ ma mieć konkretne zastosowanie czy to tylko teoretyczne rozważania i zabawa modelem.