Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zbyt szybkie pobieranie wody do spłuczki

MACTopor 29 Sep 2019 09:17 1014 8
 • #1
  MACTopor
  Level 4  
  Witam, przejde od razu do sedna. Po zakupie nowego zaworu spustowego woda ktora jest pobierana po kazdym spluczeniu, pobierana jest z taka predkością, ze kiedy po czynnosci fizjologicznej chce umyc rece etc. musze zadowolic sie zimna woda w kranie. Roznica cisnien. Sytuacja dosyc meczaca, bo albo higiena odbywa sie przy jednoczesnej zimnej wodzie z kranu i mniejszym cisnieniu wody ktora leci do spluczki (po okolo 1.5 minuty spluczka jest pelna a mi znowu zimna woda w kranie natychmiast zmienia sie w goraca ) albo trzeba czekac 1min przed tym jak woda w sluczce sie napelni i dopiero zaczac czynnoaci przy zlewie. Przed zakupem nowego zaworu woda byla pobierana do sluczki na tyle wolno ze nie kolidowalo to z ewentualnym myciem rąk zaraz po skorzystaniu. Jak zmniejszyc pobor wody? Przyczyna jest w mechanizmie splukujacym? Jak wyregulowac to tak zeby cisnienie ze spluczki nie zabieralo mi cieplej wody w kranie? Dzieki wielkie za pomoc.
 • #2
  ArturAVS
  Moderator HP/Truck/Electric
  Przykręć zawór główny przed spłuczką ( przydławi przepływ wody ), i po sprawie. Nie rozumiem co ma ciepła woda do spłuczki? Spłuczka pobiera ciepłą wodę?
 • #3
  gimak
  Level 40  
  MACTopor wrote:
  Przyczyna jest w mechanizmie splukujacym? Jak wyregulowac to tak zeby cisnienie ze spluczki nie zabieralo mi cieplej wody w kranie?

  Przyczyną nie jest mechanizm spłukujący. W tym wypadku wystarczy odpowiednio zdławić napływ wody do spłuczki. Można to zrobić przez odpowiednie ustawienie zaworu odcinającego (nie otwierać go całkowicie), to wyjście jest najprostsze, ale naraża zawór na szybsze zużycie i w efekcie w pozycji zamkniętej będzie nieszczelny. Poprawne wyjście, to założenie między zawór odcinający i zbiornik spłuczki odpowiedniej kryzy dławiącej. Ale te sposoby to usuwanie skutków nie przyczyny.
  Faktyczna przyczyna leży prawdopodobnie w przytkanym filtrze w liczniku wodnym, bo przypuszczam, ze innych filtrów po drodze nie ma.
 • #4
  clubber84
  Level 31  
  A na moje oko i ucho, to autor ma przepływowy podgrzewacz (gazowy lub elektryczny), jedno podłączenie zimnej wody na jednym liczniku do wszystkich urządzeń/odpływów i filtr nie ma tu nic do rzeczy. Jedynym rozwiązaniem jest kupno nowego zaworu napełniającego do mechanizmu spłuczki, a jeśli nie da rady, to całego mechanizmu. Jednakże w większości są to zawory szybkonapełniające (krótki czas działania), więc czeka kolegę żmudna praca szukania zaworu o długim czasie działania.
 • #5
  piracik
  Moderator of Heating systems
  Czy do spłuczki na pewno podłączona jest woda zimna?
  Jak kolega podgrzewa CWU?
 • #7
  gimak
  Level 40  
  clubber84 wrote:
  A na moje oko i ucho, to autor ma przepływowy podgrzewacz (gazowy lub elektryczny), jedno podłączenie zimnej wody na jednym liczniku do wszystkich urządzeń/odpływów i filtr nie ma tu nic do rzeczy.

  Co do pierwszej części cytowanego tekstu, to niewątpliwie tak jest, ale co do drugiej części (filtra), to już nie jest to takie oczywiste. U mnie w mieszkaniu i w mieszkaniu teściów, na zapalenie się podgrzewacza ciepłej wody nie ma znaczenia czy w tym momencie napełniana jest spłuczka, czy wodę pobiera pralka. W tym wypadku mogą być wg mnie tylko dwie przyczyny. Jedna to o czym napisałem przytkany filtr na zasilaniu, jeżeli taki jest lub nie w pełni otwarty zawór wodny na zasilaniu mieszkania - efekt dokładnie taki sam jak przy przytkanym filtrze i chyba tak będzie, że nie został całkowicie otwarty po wymianie zaworu spustowego spłuczki. Druga mniej prawdopodobna, bo musiałaby się zbiec z wymianą zaworu spustowego, to bardzo niskie ciśnienie w sieci wodociągowej.
 • #9
  clubber84
  Level 31  
  gimak wrote:
  Druga mniej prawdopodobna, bo musiałaby się zbiec z wymianą zaworu spustowego, to bardzo niskie ciśnienie w sieci wodociągowej.

  I ja też optowałbym za tą przyczyną i jeśli dodać do tego podgrzewacz, który żeby zadziałać potrzebuje określonego minimalnego ciśnienia wody, to mamy rozwiązanie - jeśli w mieszkaniu (i całym budynku) jest tylko jeden pion wodociągowy, do którego podłączeni są wszyscy na dole i na górze, to przy dopływie wody w mieszkaniu do jednego urządzenia, drugie i trzecie może nie działać poprawnie lub wcale.