Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Grundig C5500 - przesunięta skala UKF

James596 29 Sep 2019 12:57 609 7
Tespol
    James596
    Level 21  
    Witam.

Trafiło do mnie wiekowe radio Grundig, model C5500, odbiornik z nieznaną przeszłością.
    Problem polega na tym, że skala jest przesunięta. Gdy do mnie trafiło, częstotliwość 108 MHz wypadała przy około 100 MHz na skali. Co ciekawe, początek pasma wydaje się być prawidłowo zestrojony - łapie stacje z dołu pasma.
    Płyta nie wygląda na kombinowaną, brak odświeżanych punktów lutowniczych czy dołożonych kondesatorów. Spróbowałem wkręcić cewkę oznaczoną na schemacie "A", co spowodowało przesunięcie skali w prawidłowym kierunku. Niestety, przy maksymalnym wkręceniu cewki, 108 MHz wypada mniej więcej przy 103 MHz na skali.

Nie chcę kręcić czym popadnie, wobec tego czy bardziej doświadczona osoba ode mnie, jest w stanie wskazać mi, którymi cewkami lub trymerami należy "przesuwać" skalę? Grundig C5500 - przesunięta skala UKF Grundig C5500 - przesunięta skala UKF
  • Tespol
  • Tespol
    gumisie
    Level 43  
    Tak jak napisał Kol. zworys:
    zworys wrote:
    górę pojemnością
    W Twoim przypadku to trymer oznaczony literą: B.
    Podczas strojenia należy wyłączyć układ ARCz.
    James596
    Level 21  
    Serdecznie dziękuję Wam za okazaną pomoc. Próbowałem użyć trymera oznaczonego na schemacie B, jednak różnica jest bardzo minimalna. Co prawda instrukcja serwisowa wspomina o wyłączeniu ARCz, jednak nie znalazłem na schemacie punktu który należy zewrzeć aby wyłączyć ARC. Próbowałem więc wyregulować zakres trymerem w miejscu na skali, gdzie występuje tylko szum. Rozciągnięcie skali jest bardzo znikome, wręcz nic się nie zmienia. Cewka A jest wciąż wkręcona do skrajnej pozycji.
    James596
    Level 21  
    Dziękuję serdecznie. Nie wiem, jak mogłem przeoczyć na schemacie punkt, gdzie oznaczone jest wyłączanie ARCz. W każdym razie, wyłączyłem automatyczną regulację częstotliwości, po czym próbowałem kręcić cewką i trymerem A/B. Póki co, najlepszy wynik jaki osiągnąłem, to stacja grająca na 106,4 umiejscowiona na punkcie skali 103 MHz, oraz prawie poprawny dół skali, przesunięcie w lewo rzędu 0,5 MHz.
    Trymer regulujący górny zakres skali prawie nie działa, reakcja jest bardzo minimalna. Zauważyłem, że część jego obrotowej okładziny jest pęknięta - czyżby to była przyczyna?

Zmierzyłem również napięcia w podanych punktach. 8,1V oraz 8,2V jest delikatnie zawyżone - około 8,5V przy pomiarze. Reszta napięć bardzo nieznacznie podniesiona, w granicach błędu pomiarowego.
    gumisie
    Level 43  
    James596 wrote:
    Zauważyłem, że część jego obrotowej okładziny jest pęknięta - czyżby to była przyczyna?
    Ja sądzę że tak, niema co się domyślać lecz wymienić.