Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Pralka Siemens WS12X462PL - Błąd F16

29 Wrz 2019 13:12 504 19
  • Poziom 17  
    Dzień dobry.
    Pralka Siemens WS12X462PL na początku pralka po wybraniu programu startowała z czasem 1,33 i po dojściu do czasu 1,25 wyłączała się. Odczyt błędów dał wynik błąd F16. Styki w ryglu zostały wyczyszczone, ale to nic nie dało więc rygiel poszedł do wymiany dla świętego spokoju. Profilaktycznie wymieniony triak oraz tranzystor sterujący triaka, rezystor sprawny (miałem to wszystko dla tego zostało wymienione).

Na obecną chwile podobnie jak i na początku rygiel działa poprawnie oraz jest błąd F16. Jednak pralka po dojściu do czasu 1,25 wyłącza się po czym po jakimś czasie włącza się i idzie dalej, ale za jakiś czas znów jest stop. Co ciekawe pomimo takich stopów zdarza się jej przejść cały program, a czasem się zapętla i nie przechodzi.
    Po wyborze programu i wystartowaniu pralka nie pokazuje błędu F16, tylko poprzez wejście w odczyt. Procesor?
  • Poziom 39  
    Sprawdź stan szczotek węglowych w silniku pralki.
  • Poziom 17  
    Szczotki są zużyte około 7mm w stosunku do nowych (nowe zostały w woreczku :) ). Czy błędy należy jakoś kasować? W tej chwili przy wywołaniu błędów F16 miga z częstotliwością około 1,5Hz. Wydaje mi się, że poprzednio świeciło się ciągle. Jeżeli nie zamknę drzwi F16 pokazuje się po wybraniu programu, następnie wystartowaniu i odczekaniu chwili.
  • Specjalista AGD
    LucasKrakow napisał:
    Jednak pralka po dojściu do czasu 1,25 wyłącza się po czym po jakimś czasie włącza się i idzie dalej,

Wyłącza, czyli co ? Gaśnie całkowicie, włącza pauze ? Odblokowuje drzwi, czy jeszcze co innego ?
  • Poziom 17  
    Silnik - stop
    wyświetlacz - gaśnie
    Pralka wygląda jak by była bez napięcia.
  • Specjalista AGD
    LucasKrakow napisał:
    Pralka wygląda jak by była bez napięcia.

To po tym kierunku zacznij szukać, spora szansa, że rozwiąznie będzie na płytce elektronicznej.
  • Poziom 17  
    Po wymianie rygla F16 znikło.
    Usterka z całkowitym wyłączaniem pozostała.
  • Specjalista AGD
    LucasKrakow napisał:
    Usterka z całkowitym wyłączaniem pozostała.

JAk wyżej, elektronika do przejrzenia, jak nie siedzisz w temacie daj do elektronika, powinien wiedzieć co z nią zrobić.
  • Poziom 17  
    Połowa płytki przelutowana. Pozostał procesor z okolicznymi elementami, ale tu kłopot bo płyta cała w lakierze i tam jest problem z grzaniem.
  • Specjalista AGD
    LucasKrakow napisał:
    Połowa płytki przelutowana.

To nic nie wniesie, zawodzą elementy.
  • Poziom 17  
    Jeżeli procesor to nic nie zrobię. Wszystkie pozostałe mogę wymienić. Zacznę od podmiany transformatora w przetwornicy i rezystora 100Ω, kondensatory wymienione. Chciałbym naprawdę dojść co daje taką usterkę.
  • Specjalista AGD
    To zacznij od pomiarów MKP a później przetwornica
  • Poziom 17  
    Na płycie nie ma MKP. Przy procesorze jest kilka ceramików. Chyba że na płycie z "wyświetlaczem", ale tej nie mam w garści. Jutro ją obejrzę.
  • Specjalista AGD
    LucasKrakow napisał:
    Chyba że na płycie z "wyświetlaczem"

Ta Cię nie interesuje
  • Moderator
    LucasKrakow napisał:
    Zacznę od podmiany transformatora w przetwornicy i rezystora 100Ω, kondensatory wymienione.
    Niby skąd go weźmiesz (transformator)? Pokaż lepiej jak wygląda ta płyta PCB z obu stron i jak ją podłączasz na stole do napięcia 230V?
  • Poziom 17  
    Z innej płyty np.
    Pralka Siemens WS12X462PL - Błąd F16 Pralka Siemens WS12X462PL - Błąd F16
  • Moderator
    LucasKrakow napisał:
    Z innej płyty np.
    Jak Masz to fakt brak problemu, ale sprawdziłeś jednak procesor?
  • Poziom 17  
    Jeszcze nie. Puki co nie mogę go odmoczyć z lakieru i nawet normalnie nie mogę go przelutować. Boje się że jeśli to wina procesora to przy grzaniu np gorącym powietrzem padnie całkiem.
  • Moderator
    LucasKrakow napisał:
    Z innej płyty np.
    LucasKrakow napisał:
    Boje się że jeśli to wina procesora
    Zatem sprawdź, porównaj wartości kondensatorów SMD na zakresie rezystancji miernikiem skoro napisałeś, że Masz inną płytę (rozumiem iż Masz taką samą)...Tyczyłoby to tak samo pomiarów napięciowych (przetwornicy) jak i na wspomianych już kondensatorach SMD (takie samo PCB), a końce pomiarowe miernika ostre...
    Pralka Siemens WS12X462PL - Błąd F16
  • Poziom 17  
    Wymiana kondensatorów ceramicznych nic nie dała.
    Przylutowałem diody led z rezystorami za stabilizatorem 5V przed stabilizatorem a na wyjściu przetwornicy oraz przed przetwornicą na kondensatorze elektrolitycznym.
    Puściłem program i w trakcie programu wszystkie ledy świeciły a gdy pojawiła się usterka świeciła się tylko leda przed przetwornicą.
    Wymieniony został TNY264 - usterka zniknęła.
    Temat zamykam pralka działa poprawnie.