Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Instalacja PV wspomagająca ogrzewanie CO

kein0001 16 Paź 2019 11:51 2409 48
    kazek1561
    Poziom 11  
    Przemyślałem i tak to zostawię . PV (4,96) mam od 17.04 br. zobaczę ile będę potrzebował prądu na ogrzewanie klimatyz. i ewentualnie dołożę paneli. Zaletą tego ogrzewania jest to, że już po krótkim czasie mam ciepło.
  • TermopastyTermopasty
    hostii
    Poziom 24  
    kazek1561 napisał:
    Zaletą tego ogrzewania jest to, że już po krótkim czasie mam ciepło.

W Takim okresie kiedy się tylko dogrzewa to klima jest rewelacja, pstryk i za chwile mamy ciepło. Ale nawet kiedy jest chłodniej daje radę, ale mam włączone cały czas tak do 5 stopni i w taniej taryfie, a pod koniec okresu rozliczeniowego się zobaczy :)
    sofix2
    Poziom 10  
    Pozwólcie, że i ja rzucę swój pomysł, z prośbą o zimną ocenę przez osoby bardziej doświadczone. Otóż mam wszędzie podłogówkę, grzaną gazem - dwa obiegi z rozdzielaczami, ale... tuż za piecem na wyjściu mam wpięty 3 obwód idący prosto na grzejniki do łazienek ( na dole i u góry - typowa drabinka) i zwykły w garażu, co sądzicie o tym, aby zdemontować grzejnik w garażu ( i tak nie używam) i w to miejsce wpiąć mały np 5 litrowy bojler z max W grzałką - teoretycznie potrzebowałbym ciepła jedynie na 1 grzejniku u góry, powrót z grzejnika trafiałby na powrót na rozdzielaczu czyli teoretycznie ciut cieplejsza woda też byłaby na powrocie pieca ( pewnie nie odczuwalna) ale zależy mi głównie na ciepłym grzejniku w łazience , nawet przy wyłączonym piecu gazowym tak więc bez pomp obiegowych, czy grawitacyjnie to ruszy? Czy jakieś zabezpieczenia ciśnienia potrzebne, czy wystarczą standardowe zawory jak przy boilerze hmmm... Grzałka do grzejnika nie wchodzi w grę zbyt dużo przeróbek i to nie takie łatwe jak sią okazuje gdyż nie można zrobić bez zmiany położenia grzejnika -zostaną otwory po montażu.
    Co o tym sądzicie?
    Janusz_kk
    Poziom 28  
    Narysuj to, ale wg mnie lepiej grzejnik w garażu zlikwidować, rurki skrócić poza garażem żeby obiegu przez niego nie było,
    a do tego grzejnika w łazience kupić grzałkę i dać zawór np na powrocie aby odciąć obieg gdy grzałka grzeje.
    sofix2
    Poziom 10  
    Właśnie w tym problem, że montaż grzałki to nie prosta sprawa, jakoś z przymiarek mi wychodzi, że nie ma możliwości wmontowania grzałki , gdyż grzejnik pójdzie troszkę w górę i będzie widać otwory po montażu
  • TermopastyTermopasty
    anaba255
    Poziom 23  
    sofix2 napisał:
    Właśnie w tym problem, że montaż grzałki to nie prosta sprawa, jakoś z przymiarek mi wychodzi, że nie ma możliwości wmontowania grzałki , gdyż grzejnik pójdzie troszkę w górę i będzie widać otwory po montażu

A da rade wpiąć grzałkę w grzejnik w garażu, na wyjściu, do tego małą pompkę obiegową, sterowana termostatem, może nawet tym samym, co grzejnik, bo pewnie nie masz tego na grawitacji? Nie wiem czy sie sprawdzi, tak głośno myślę. U mnie jak otworzę zawór z bojlera na piec latem, to grzejniki są ciepłe, ale instalacja jest grawitacyjna. Oczywiście robiłem to z czystej ciekawości :wink:
    sofix2
    Poziom 10  
    Właśnie nie wiem czy to nie będzie najlepsze rozwiązanie, wykorzystałbym nadmiar prądu z paneli do cwu ale mam piec z wbudowanym zasobnikiem a dostawić kolejny zasobnik i bawić się w hydraulikę , to chyba lepiej wpuścić te kW w podłogówkę przez grzejnik. Ten grzejnik w garażu i tak do wypięcia nie używam, tak więc bezpośrednio w instalację bym się wpiął. Niektórzy robią takie grzałki z rury i kilku mufek do wpięcia do instalacji
    berenika
    Poziom 10  
    Cześć.
    Ten temat wydał mi się bardzo mi interesujący, od dłuższego czasu myślę o PV, które miałby wspomagać C.O. Mam dom (bliźniak) 97m2, dość dobrze izolowany, zużycie prądu rocznie ok 2000 kWh, a za ogrzewanie (gaz) płacę około 2300 rocznie ( oszczędzam ;) )
    Moje założenie jest taki kupić PV, dokupić klimatyzację z funkcją grzania i wykorzystać nadmiar energii na upalne lato i mroźne zimy, odbierając dofinansowanie i odpis z podatku.
    Kompletnie nie znam się na fotowoltaice, czytam od kilku dni fora a one pełne wykluczających się zdań na ten sam temat :( odkryłam ofertę Ikei, która oferuje montaż PV przez Geo Solar, które montują panele Longi Solar (karta technologiczna w załączeniu) i falowniki Zevesolar.
    Moje pytanie czy produkt jest godny polecenia? czy może .... wiać daleko i szukać dalej jeśli tak to czego?
    Jeszcze po głowie chodzą mi maty grzewcze ...
    proszę o poradę, wskazówkę lub zupełnie inne rozwiązanie, z góry dziękuję
    Pozdrawiam
    Katarzyna
    MichałS
    Poziom 23  
    Z opcji zagospodarowania prądu najlepszą będzie zakup pompy ciepła, a że klimatyzatory to właśnie pompa ciepła to poza kosztami początkowymi same zalety. Gaz bym zostawił, bo ogrzanie domu klimatyzatorem może być niemożliwe przy dużym mrozie. Poza tym w razie braku prądu przyda się zapasowe źródło ciepła.
    sofix2
    Poziom 10  
    Mała powierzchnia domu, mały dach, mało miejsca na solary, kierunek wzgl. słońca, zacienienie, kominy itp. . Jak przyjdzie klima za tysiące zł, bedzie trzeba nią grzać, dasz radę tyle naprodukować/ zmieścić, tu warto się pochylić albo odpuścić grzanie CO
    Slawek K.
    Poziom 33  
    berenika
    Poziom 10  
    Dach mam na południe, zero zacienienia od wiosny do jesieni zwykle jest dużo słońca, nadwyżka do sieci a zimą mogę wykorzystać przecież. Pytam tylko czy to dobry pomysł? Nie znam się na grzaniu a przy sobie nie mam nikogo, kto byłby zorientowany. Sprzedawca wiadomo co powie :)
    Planuję PV o mocy 2,5 kWp a klimatyzory użyć do dogrzewania domu, by obniżyć rachunki za gaz.
    MichałS
    Poziom 23  
    Jesteście fanami OZE, a odradzacie z całych sił. 2,5kW wyprodukuje ponad 2GWh do roku, a znam rodziny które mają roczny pobór poniżej tego. Poza tym pytanie jest o wspomaganie istniejącego układu grzania. To się powinno udać, trzeba przede wszystkim określić jaki jest budżet tej inwestycji.
    kazek1561
    Poziom 11  
    Obecnie od marca dogrzewam dwoma klimatyzacjami ( 4kW jedna) parter ocieplonego budynku o podobnym do Twojego metrażu. Klimatyzacja ma COP 3,5 - 4 (zależy od temp. zew.), moja w trybie grzania, (ustawiam na 24 - 26 st. C) pobiera ok. 900W x 2 szt = 1,8kWh/godz. W chłodniejsze dni włączam je tak, aby w domu było ciepło (nie zawsze grzeją 2 jednocześnie), średnio chodzą ok. 5 - 7godz. dziennie, zuzywają ok. 10 - 14 kWh. Jeżeli chcesz wspomóc ogrzewanie gazowe to moc, jaką planujesz z PV jest za mała. Same klimatyzacje, jeżeli będą skromnie w chłodne dni dziennie zużywać 15kW to przez 1 miesiąc zużyją 450 kWh, a przez okres grzewczy na samo dogrzanie trzeba z 2000kWh. Jeżeli planujesz dogrzewanie (nie ma tu mowy o całkowitym grzaniu budynku w mrozy) to przy Twoim zużyciu prądu, inst. PV powinna mieć min. 5kWp.
    Brunoxp
    Poziom 15  
    berenika napisał:
    Dach mam na południe, zero zacienienia od wiosny do jesieni zwykle jest dużo słońca, nadwyżka do sieci a zimą mogę wykorzystać przecież. Pytam tylko czy to dobry pomysł? Nie znam się na grzaniu a przy sobie nie mam nikogo, kto byłby zorientowany. Sprzedawca wiadomo co powie
    Planuję PV o mocy 2,5 kWp a klimatyzory użyć do dogrzewania domu, by obniżyć rachunki za gaz.

Jeśli masz tak ustawiony dach to możesz nawet wycisnąć 110% rocznie. Czyli z instalacji 2,5kWp wyciągniesz 2700 kWh.
    Za tak małą instalacje zapłacisz jednak większa cenę jednostkową za 1kWp dlatego lepiej zainwestować od razu w większą instalację szczególnie że można teraz skorzystać z dwóch sposobów wsparcia naraz( dofinansowanie 5000zł i jakies ulgi podatkowe).

Dodano po 20 [minuty]:

berenika napisał:
    odkryłam ofertę Ikei, która oferuje montaż PV

Poszukaj lepszej oferty wśród lokalnych instalatorów bo cena 5,7-6k zł za 1kW to dużo szczególnie że zestaw nie jest na jakiś wypasionych podzespołach
    Ja w pierwszej połowie tego roku zapłaciłem ok 5k zł za 1kW z montażem - wprawdzie to cena za "małe" 2,5kW które, dokładałem do istniejącej instalacji 5,8kW (rok wcześniej zapłaciłem 4,2k zł/kW)- zdaje sobie też sprawę że ceny ruszyły z powodu dotacji i związanego z tym popytu. Panele Sharp 275W, falowniki Fronius.

Dodano po 7 [minuty]:

berenika napisał:
    Pytam tylko czy to dobry pomysł?

Dobry - szczególnie ze będziesz chłodzić latem.
    Ja zasadziłem drzewa(teraz czekam aż urosną i zrobią cień) oraz zbudowałem żaluzje tarasowe żeby się dom nie nagrzewał ale i tak jakieś 150-200kwh miesięcznie latem idzie na klimę.
    Instalacja PV wspomagająca ogrzewanie CO
    cuuube
    Poziom 27  
    MichałS napisał:
    Jesteście fanami OZE, a odradzacie z całych sił. 2,5kW wyprodukuje ponad 2GWh do roku, a znam rodziny które mają roczny pobór poniżej tego. Poza tym pytanie jest o wspomaganie istniejącego układu grzania. To się powinno udać, trzeba przede wszystkim określić jaki jest budżet tej inwestycji.
    Nie 2 GWh , a 2 MWh . Z instalacji 2,5 kWp nie wspomożesz ogrzewania , nie będzie czym . Warto również wiedzieć jakie jest zapotrzebowanie budynku na ciepło .