Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Instalacja PV wspomagająca ogrzewanie CO

kein0001 29 Sep 2019 20:52 3990 51
e-mierniki
    kein0001
    Level 1  
    Dzień dobry

Zastanawiam się nad instalacją PV jednakże roczne zużycie prądu w domu jest niskie i wpadło mi do głowy aby wspomóc instalacje CO ( dom ma dostęp do sieci PGNiG).
    Proszę o poradę czy dobry tok myślenia przyjąłem.
    Instalacja na dachu ekspozycja południowa, nachylenie 35%.
    wariantEnergia ElektrycznaWspomaganie Gazowego CO+ Energia Elektryczna v1Wspomaganie Gazowego CO+ Energia Elektryczna v2
    Instalacja PV2 KW4 KW6 KW
    Max. produkcja roczna z instalacji180036004320
    20% oddane do sieci3607201080
    kWh do wykorzystania144028804320
    Roczne zapotrzebowanie domu na prąd1350 kWh1350 kWh1350 kWh
    Koszt 1 kWh Prądu Tauron0,5346 zł0,5346 zł0,5346 zł
    Roczny zwrot z Prądu722 zł722 zł722 zł
    Na ogrzewanie zostaje kWh9015302970
    Koszt 1 kWh Gazu PGNiG0,2206 zł0,2206 zł0,2206 zł
    Roczny zwrot z Ogrzewania20 zł338 zł655 zł
    Sumaryczny roczny uzysk (Prąd+Ogrzewanie)742 zł1 059 zł1 377 zł
    Koszt instalacji10 000 zł- 2 KW17 000 zł- 4 KW24 500 zł- 6 KW
    Dotacja-5000-5000-5000
    Kocioł elektrycznyBrak3000*3000*
    Koszt całość po dofinsowaniu5 00015 00019 500
    Czas zwrotu6,7 roku14,2 roku16,3 roku
    Stopa Zwrotu14,80%7,00%6,10%

Instalacja CO zmodernizowana w zeszłym roku, grzejniki przewymiarowane. Piec Gazowy kondensacyjny wg. producenta sprawność 95% (rzeczywista pewnie 90%)
    Przy piecu elektrycznym sprawność to 99%, 3000 zł zakładam na jego instalacje. Piec około 2100 zł, 900 zł to montaż plus sterownik. Na sterowniku chce ustawiać ilość kWh które piec ma wykorzystać, po osiągnięciu maksimum ma się wyłączać. Taki prosty automat, przed sezonem określam ilość kWh i potem o tym zapominam. Oczywiście cały czas w tle czuwa piec gazowy, w nim pracuje również pompa cyrkulacyjna. Celowo nie opisuje parametrów domu ponieważ zaburzy to proste wyliczenia, nie biorę również poprawki na sprawność kotłów, wzrosty cen energii na przestrzeni lat, ewentualne naprawy czy alternatywne wykorzystanie kapitału. Ceny instalacji również są założone z dużym uproszczeniem, nie zakładam montażu pompy ciepła.

Sądzę że za bardzo się nie opłaca inwestować w PV które ma wspomagać instalacje gazową CO, mało tego zwiększenie mocy obniża stopę zwrotu. Chyba że źle zakładam przeliczenie kWh na ogrzewaniu. Proszę o poradę.
  • e-mierniki
    malinabend 1
    Level 22  
    Wydaje mi się że źle trochę oceniasz i liczysz
    1 Grzanie prądem ogólnie jest drogie
    2 Jako wspomaganie w miesiącach przejściowych możliwe
    3 Instalacje w tabelkach za małe
    4 Dołożyłbym po 2kW w miarę jedzenia apetyt rośnie
    5 Dom musi być dobrze docieplony warunek podstawowy
    6 Jaki metraż domu
    7 Do kotła można wspawać mufy a tam grzałki albo zwykła rura z mufami na grzałki za pare groszy też załatwi sprawę
    8 Dofinansowanie sprawdź jeszcze raz ile tego tak naprawdę jest
    9 Podobno ma sią coś zmienić będą mieszać coś - jest temat na forum
    10 Według moich przewidywań tak z 1000kwh to wcale nie jest dużo na dogrzewanie CO bardzo szybko zniknie a trzeba je naprodukować latem bo na zimę to zabardzo nie licz
    Raczej grudzień styczeń i luty licz że uzysku będzie prawie 0

Poczytaj mój temat
  • e-mierniki
    Brunoxp
    Level 15  
    Przy takim kącie i ekspozycji południowej(mam identycznie) uzyski są ok 1:1 a nawet lepiej (w 2018 1:1,11) czyli z każdego kWp uzyskałem 1110kWh.
    Całkowity koszt 1 kWh w Tauronie to ok 0,6zł
    Najważniejsze pytanie: jakie masz OZC?
    Pełna zgoda: nie bardzo się opłaca inwestować w PV do ogrzewania domu, bardziej w ocieplenie domu

PS Ja mam dom ogrzewany tylko prądem i PV 8,2kWp ale to inna bajka.
    Brunoxp
    Level 15  
    kein0001 wrote:
    Chyba że źle zakładam przeliczenie kWh na ogrzewaniu.

Jeszcze jeden błąd w liczeniu: "w lini 20% oddane do sieci" zakładasz 0% auto-konsumpcji
    kein001
    Level 10  
    Nie che przeprowadzać dalszych prac w domu, w tym roku go ocieplam i wymieniam instalacje elektryczną. Mieszkają tam dwie starsze osoby, jak za parę lat ( może i nawet 10) przeprowadzę się z rodziną do nich to napewno dojdzie klima i będzie czas myśleć o pompie ciepła.

Teraz chciałem przeanalizować wg. mniej najprostsze rozwiązanie. I wychodzi że na tą chwilę nie opłaca mi się montaż instalacji. Zamontuje teraz instalację i mogę sobie zamknąć możliwość do przyszły dotacji.
    Chyba lepiej się jeszcze wstrzymać i poczekać na wzrost wydajności ogniw, być może cena 1 KW będzie spadać wraz z rozwojem rynku. Co prawda koszty robocizny rosną, ale z drugiej strony rynek producentów i wykonawców również rośnie. Zapewne wzrośnie również cena gazu i prądu, ale przy obecnym zużyciu dużo to umnie dużo nie zmieni.

Na tą chwile oprócz ocieplenia wymieniam w domu również instalację elektryczną. Podjąłem już decyzje o montażu pustego korytka kablowego na strych oraz osobnego przewodu siłowego do kotłowni. Pozwoli mi to w przyszłości łatwo zamontować PV, wymieniam również główny przewód przyłączeniowy z "słupa do domu".

Jeszcze raz dziękuje i pozdrawiam.
    Brunoxp
    Level 15  
    kein001 wrote:
    Co prawda koszty robocizny rosną, ale z drugiej strony rynek producentów i wykonawców również rośnie.

Dlatego każdego namawiam na dołożenie kilku cm izolacji więcej albo zmiany styro na grafitowy bo cena robocizny w koszcie stanowi duży procent całej termomodernizacji. Izolacja budynku jest potem bezobsługowa i tez przynosi zysk.
    beatnik
    Level 11  
    Ja dodaję u siebie grzałkę 10kW (3x3.3kW), będzie włożona w rurę pionową wpięta bezpośrednio za piecem co, dam znać jak to dziala (zrobię zdjęcie jak będzie zainstalowane). Mam 14kW paneli. W bojler juz jest grzalka 3kW
    Janusz_kk
    Level 34  
    kein0001 wrote:
    Proszę o poradę czy dobry tok myślenia przyjąłem.

Dobry, ale zamiast zwykłego pieca elektrycznego kupiłbym pompę ciepła, nawet
    dla grzejników jesteś w stanie uzyskać średni COP na poziomie 2 co daje Ci dwa razy więcej energii
    do wykorzystania, PC powietrzna o mocy cieplnej 4,8kW kosztuje 4kzł podaje nazwę zamiast linka
    "POMPA CIEPŁA POWIETRZNA do CWU KROMMLER GTD-4,8 kW" bez trudu ja znajdziesz.
    Na większe mrozy włączysz gaz, okresy przejściowe i lekką zimę powinna dać radę, możesz mieć problem ze źródłem ciepłego powietrza ale może uskutecznić sobie wentylację :) ja akurat mam wentylację i do niej ją podłączę.
    Janusz_kk
    Level 34  
    A dlaczego by nie miał dać rady? w podłogówce nawet lepiej bo temperatury niższe to i sprawność (COP) większa.
    W aukcji podają te parametry:
    "Współczynnik COP: A-temperatura powietrza, W-temperatura wody w zasobniku : ~1,8 (A-7W55), ~2,4 (A2W55), ~2,8 (A7W55), ~3,4 (A15W55), ~3,6 (A25W55), ~3,8 (A38W55), ~4,2 (A43W55)"

Jak widac dla -7st przy wodzie 55 st ma cop=1,8 co jest całkiem dobrym wynikiem. A jak autor ma przewymiarowane grzejniki to 55 st mu spokojnie wystarczy, oczywiście przy dużych stratach mocy braknie.
    Sam chcę taką kupić do podłogówki aby pieca gazowego nie pędzić bo tu sporo taniej to wyjdzie.
    kein001
    Level 10  
    W moim odosobnionym przypadku montaż pompy ciepła narazie nie wchodzi w rachubę. Ale jak się przeprowadzę do tego domu to napewno, razem z klimatyzacją.

Napiszę do kolegi "beatnik" , jak po sezonie sprawdzi mu się rozwiązanie z grzałką zamiast pieca o którym pierwotnie myślałem.

Pozdrawiam,
    beatnik
    Level 11  
    Rura pospawana (2x5/4 na grzalki, 2x króćce calowe przepływowe do wody) - moje spawanie cena gwintów 50pln.

Na weekendzie ją montowałem, w sklepie wod-kan na kilka kolanek, uszczelnienia, rury 98pln. Tutaj przed.

Podłączyłem na ostro (5x2.5mm bezpośrednio z gniazda siłowego), do uporządkowania kable. Tutaj po.

Grzało 3.3kW przez całą noc dzisiaj był przymrozek, rano woda w CO miała 24st. (dom 200m2 docieplony nowy).
    Pozostałe grzałki podłącze stycznikami pod sonoffy th10, rozdzielnie już zamówiłem, pompa też pójdzie po styczniku.
    Wydaje się że na mój dom na ~0 C 6.6kW będzie ok. Teraz jestem w delegacji ale jak wróce będę eksperymentował.

Oddzielna grzałka sterowana sonoffem th10 po styczniku (3kW), grzeje sobie fajnie 200l CWU, fajnie to działa.

Jak podłącze wszystko ładnie na gotowo dam kolejne zdjęcia. Całość nie wygląda może jakoś pięknie ale do tej pory koszt
    (50 rura
    98 aksesoria wod-kan
    150 grzałka 3x3.3kW
    20 kabel 5x2.5
    dojdzie:
    sonoff 40pln, 3xstycznik 29pln, rozdzielnia 20pln, bezpiecznik 50pln
    malinabend 1
    Level 22  
    Będziesz non stop pompował? Trudno to będzie zagrzać
    Ja też tak chciałem zrobić [troche cienka ta rurka]
    Ostatecznie wspawałem mufy w dole kotła jest wiekszy ,,magazyn'' no i nie trzeba pompować No i temperatura do osiągnięcia łatwiej nawet do 80C na kotle a potem można pchnąć w grzejniki :D
    beatnik
    Level 11  
    Rura taka była pod ręką ( chciałem grubszą) - na testy koncepcji jest ok - ma być grzałka przepływowa. Plan jest taki że odpalenie i dojście do zadanej temperatury będę sterował gaz lub fossil, podtrzymanie prąd. I w takim rozbiciu powinno to korzystnie wyjść. Jest podłogówka etc, to pompa jest do całego CO ta sama i zawsze działa. Później będę modulował 1,2 lub 3 grzałki w zależności od temperatury zewnętrznej i/lub temp wody.
    beatnik
    Level 11  
    malinabend 1 wrote:
    Jak pompa non stop działa to trudno bedzie podnieść temp
    No i mocno komplikujesz z tym grzaniem podtrzymaniem pompowaniem itd

Może działać bez komplikacji, samo nagrzewać, jedynie w celu obniżenia kosztów jako że mam dużo drzewa będę tak robił.
    Generalnie rozwiązanie hybrydowe, bo o obniżenie kosztów przecież tu chodzi?. 10kW dobrze sobie radzi z podniesieniem temp.
    Następny krok pewnie montaż pompy ciepła lub przerobienie czegoś, na ten czas muszę sobie radzić jakoś żeby spalić te 13.5kW solarów:D
    beatnik
    Level 11  
    malinabend 1 wrote:
    Jak masz dużo drewna to trzeba było pomyśleć nad kotłem na drewno a nie na prąd Pro jest duuuuuuuuuuuuużo droższy od drewna

To może zrobisz mi coaching ok, bo może ja źle te moje pieniądze wydaje? Kotły mam na każde paliwo. Skupmy się na merytoryce.
    beatnik
    Level 11  
    Obecnie cienizna, dopiero zacząłem jakieś 2 tyg temu - a temat wątku instalacja wspomagająca CO, na następny rok będę się zastanawiał jak zastąpić całkowicie.

beatnik
    Level 11  
    Moje emocje czy oczekiwania nic nie wnosza do dyskusji;). Rozwiazania testuje, opał na ten rok mam. Na następny rok w zależności od wynikow testow tak się zaopatrzę.
    beatnik
    Level 11  
    Po podpięciu trzech grzałek (10kW, 3x,3kW 400V na grzałke), temperatura w CO rośnie 1C na na 2min, wydajność super, za rok pasuje naskladać kW.
    hostii
    Level 25  
    Kolego zastanów się raczej montażem zbiornika 1000l albo i więcej właduj duże grzałki i grzej buffor w taniej taryfie, może to będzie lepsze ?
    kazek1561
    Level 12  
    Od kwietnia mam PV 4,96kWp. Na dzień dzisiejszy "na czysto" zastaje mi do wykorzystania 900kWh. Do grzania wody zamontowałem w bojler 120L grzałkę z termostatem 2000W - dziennie pobiera ok. 2,5kWh (zazwyczaj w domu są 2 osoby). Budynek mam ocieplony, w tej chwili ogrzewam tylko parter budynku 95m2. Do wykorzystania wyprodukowanej energii na grzanie domu, z uwagi, że mam starą inst. C.O zamontowałem 2 klimatyzacje. Ostatnio zrobiło się chłodniej, więc sprawdziłem ich działanie. Przy obecnych temp. zew. (5 noc, 10 dzień) jest jak dla mnie super, dziennie (1 klima jak już się rozgrzeje pobiera ok. 900W) na grzanie idzie ok. 10kWh + ok. 7-10 kWh na cele domowe. W piec CO zamontowałem 2 grzałki 2000W z termostatem - grzanie jeszcze na dłuższą chwilę nie sprawdzone, jak będzie nadwyżka prądu to się go wykorzysta. Nie znam się na pompach ciepła, w inst. C.O na dole mam grube rury, na górze 70m2 - cieńkie rury, grzejniki wszystkie nowe aluminiowe, czy byłby sens montażu PC, czy na to samo wyjdzie grzanie klimatyzacją?
    hostii
    Level 25  
    kazek1561 wrote:
    dziennie pobiera ok. 2,5kWh

To bardzo mało ....

malinabend 1 wrote:
    zamontowałem 2 klimatyzacje

Tego się trzymaj, bo jest COP pewnie ze 3 a grzałki w CO mają 1. Maksymalnie przedłużaj grzanie klimami, a w łazience jakiś grzejnik, ja tak robię mimo że mam gaz w domu, no ale z nadwyżkami z PV trzeba coś robić
    Brunoxp
    Level 15  
    kazek1561 wrote:
    Nie znam się na pompach ciepła, w inst. C.O na dole mam grube rury, na górze 70m2 - cieńkie rury, grzejniki wszystkie nowe aluminiowe, czy byłby sens montażu PC, czy na to samo wyjdzie grzanie klimatyzacją?

Klimatyzatory to niemal to samo co PC powietrze-powietrze(COP podobny). PC do grzejników to trochę słabe bo temperatura za niska. Ja osobiście preferuje rozproszone klimatyzatory w pokojach i szybkie grzanie powietrza niż jedną centralna pompę ciepła i grzanie np podłogi. Szybciej nagrzewam i chłodzę te pomieszczenia, które aktualnie potrzebuję. Chłodzenia podłogówką nikt kto raz spróbował nie poleca.