Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Kabel koncentryczny ( jak poprawnie go zarobić końcówką F )

enjoy1516 29 Sep 2019 21:02 8541 33
Optex
    enjoy1516
    Level 8  
    Słuchajcie mam problem z kablem antenowym a dokładnie zarobieniem go wtykiem F.
    Niech ktoś mi powie jak to jest z tym ekranem (folia srebrna) to się wywija razem z włoskami czy ucina? Oglądałem 1000 poradników na yt i widzę że każdy ma inną metodę.
    Druga sprawa widziałem że da się taki kabel sprawdzić za pomocą multimetru i teraz niech ktoś mi powie czy dobrze to sprawdzam, z jednej strony kabla mam wtyk F natomiast z drugiej jest zasilacz antenowy, kiedy przykładam sondy do tych elementów
    Kabel koncentryczny ( jak poprawnie go zarobić końcówką F ) Kabel koncentryczny ( jak poprawnie go zarobić końcówką F )
    zmienna na multimetrze pokazuje cały czas 1, czyli chyba dobrze, natomiast jak dotknę tego:
    Kabel koncentryczny ( jak poprawnie go zarobić końcówką F ) Kabel koncentryczny ( jak poprawnie go zarobić końcówką F )
    wartości zaczynają szaleć, co ciekawe dzieje się tak tylko z założoną końcówką zasilacza, jeżeli go zdejmę z kabla wszystko jest OK.

Pod wtykiem F widać kawałek izolacji ale spokojnie to tylko chwilowe, musiałem włożyć kawałek tego ponieważ dostałem za luźne wtyki do kabla.
  • Optex
  • Optex
    enjoy1516
    Level 8  
    widziałem ten post.. za dużo nie wnosi
    Pedros050
    Level 43  
    Z jednej strony masz oprawioną końcówką F a drugiej masz separator pod zasilacz, antena ma wzmacniacz?
    enjoy1516
    Level 8  
    tak ma wzmacniacz , to jest komplet od sprzedawcy
    Pedros050
    Level 43  
    To jeśli nie ma zwarcia na separatorze i dioda w zasilaczu świeci sygnał musi być.
    enjoy1516
    Level 8  
    OK a powiedz mi co z tą folią na kablu (na wtyku F) urywać, zawijać tak jak te włoski? Jak jest w w 100% poprawnie?
    Kabel koncentryczny ( jak poprawnie go zarobić końcówką F )
    User removed account
    Level 1  
    User removed account
    Level 1  
    enjoy1516
    Level 8  
    nie działa ten link
    LeDy
    Level 43  
    Wszystko zależy jak ma być użyte. Jeżeli w tym separatorze to nie ma sensu zostawiać folii bo przy wkręcaniu i tak się pozrywa(zwłaszcza z tego linku YT, gdzie kręcił i kręcił). To wywijanie ekranu też nie jest normą, przynajmniej moją. Jak trzeba to nawet odcinam dłuższe niż potrzeba , ekran nawet z folią skręcam razem , nawijam na przewód zgodnie z nakręcaniem F'ki i nakręcam. Gdy F'ka jest właściwego rozmiaru to wywijam ekran bez folii. Jak widać u mnie nie ma norm, że coś musi być obcięte .... itd. O wszystkim decyduje z jaką sytuacją mam do czynienia.
    Jest tam w środku kontakt ekranu z F'ką? Drut zbyt długi.
    Kabel koncentryczny ( jak poprawnie go zarobić końcówką F )
    User removed account
    Level 1  
    User removed account
    Level 1  
    _kli_
    Level 39  
    _cheetah_ wrote:
    Ekranowanie i impedancja odcinka wewnętrznego kabla na odcinku od wywiniętego ekranu do końca dielektryka
    _cheetah_ wrote:
    jeśli ściągnie się folię z dielektryka to na tej odległości nie ma w ogóle żadnego ekranowania żyły środkowej

Wówczas dobrze jest stosować przewody z folią klejoną do dielektryka.
    Z tej racji że nigdy nie wiem, jaki przewód zastanę u klienta, zawsze wożę ze sobą F-ki o różnych średnicach wewnętrznych - na przewody o średnicy w zakresie 5-7.2 mm. A że od czasu do czasu trafi się trochę "grubszy", to mam i 8.2 mm. Praktycznie zawsze udaje mi się dobrać wtyk do przewodu tak, by był pewnie zamontowany.
    Janusz Pawelec
    Level 12  
    powodując dodatkowe nierównomierności i szczeliny dla sygnałów (PE), które mogą łatwiej wnikać do wnętrza złącza.

Dodano po 4 [minuty]:

Witam. Kolego żadne sygnały nie będą wnikać szczelinami ani "przeciekać" bo pole elektryczne to nie woda, ekranowanie zapewni metalowa obudowa wtyczki i gniazda.
    zworys
    Level 39  
    Janusz Pawelec wrote:
    Witam. Kolego żadne sygnały nie będą wnikać szczelinami ani "przeciekać" bo pole elektryczne to nie woda, ekranowanie zapewni metalowa obudowa wtyczki i gniazda.

To zależy tylko od długości fali.
    Faktem jest że średnio dobrze założona F-ka nie będzie znacząco zmieniała WFS czy przepuszczała zakłóceń. Najczęstsze błędy to te opisane przez kol._cheetah_ czyli "warkocz" ekranu z jednej strony, ekranująca folia tak wywinięta że w sumie izoluje ekranowanie od korpusu F-ki, luźna F-ka, nie zebrane wszystkie druciki ekranu powodujące zwarcie z gorącą żyłą.
    User removed account
    Level 1  
    _kli_
    Level 39  
    _cheetah_ wrote:
    chomikuje sobie wszystkie F-ki co zbieram z zastałych instalacji, jeśli są w dobrej kondycji, bo przegląd średnic jest niewyczerpalny...

Tak, jak bym widział/słyszał siebie. :wink:
    True_Brujah
    Level 12  
    Dzisiejsze kable TV do kupienia w popularnych sklepach są dziadowskie. Stalowe oploty złożone z kilku włosków poprawione aluminiową folią.
    Ja na razie używam kabla o oznaczeniu RG-58 stosowanym do systemów CCTV. Ma miedziany i gęsty oplot który możesz po chrześcijańsku przylutować. Nawet mam antenę diy, podwójny bi-quad bez wzmacniacza a sygnał odbity od wieżowca i nie ma żadnych problemów z odbiorem. F-ki nakręca się bez problemu. Pamiętaj że są 2 różne f-ki na kable cienkie i grube. Jak masz kabelek cienki a grubą f-kę to nawiń trochę izolacji a potem wywiń oplot i nakręć. Działa w 100%.
    _kli_
    Level 39  
    True_Brujah wrote:
    Pamiętaj że są 2 różne f-ki na kable cienkie i grube

F-ki występują w kilku rozmiarach. Ja mam np. 4.8/ 5.2/ 5.8/ 6.0/ 6.5/ 6.8/ 7.0/ 7.2/ 8.2 mm.
    User removed account
    Level 1  
    True_Brujah
    Level 12  
    _kli_ wrote:
    F-ki występują w kilku rozmiarach. Ja mam np. 4.8/ 5.2/ 5.8/ 6.0/ 6.5/ 6.8/ 7.0/ 7.2/ 8.2 mm.

Zgodzę się z tobą. Ale jak wejdzie do pierwszego lepszego sklepu z kablami to na pewno będą mieli tylko 2 rodzaje. Teraz hurtownie i sklepy to są tylko z nazwy. Sam często mam na aucie więcej kabla niż mieli w hurtowni. Tygodniowo kładziemy około 6 km skrętki, a w "hurtowni" mają tylko po 4 pudła, 305m każde. Żenada. O "koncentryku" nawet nie wspomnę.
    1st
    Level 22  
    A jest gdzieś strona jak powinno się przygotować przewód pod wtyki N, TNC głównie zaciskane. Przydałby się taki szybki manual do powieszenia.
    User removed account
    Level 1  
    User removed account
    Level 1  
    3echo
    Level 15  
    Podepnę się jeśli pozwolicie. Przy zarabianiu kabla na wtyk F zauważyłem, że ta folia aluminiowa (ekran) nie chce się odkleić od dielektryka. Pierwszy raz takie coś widzę. Tak może być, czy jakiś bubel?