Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

HEGduino - platforma do neurofeedbacku w czasie rzeczywistym

ghost666 30 Sep 2019 10:40 690 0
 • HEGduino - platforma do neurofeedbacku w czasie rzeczywistym
  Firma Alaskit opracowała system, dedykowany do pomiaru poziomu natlenienia krwi w mózgu, który wykorzystywany może być do konstrukcji systemów z tzw. biofeedbackiem. Tego rodzaju urządzenia wykorzystywane mogą być m.in. do ćwiczenia sprawności mózgu. Aby ułatwić ich budowę, firma planuje wprowadzić do sprzedaży moduł HEGduino, który dedykowany jest do połączenia systemu HEG do biofeedbacku z platformami Internetu Rzeczy (IoT).

  czym jest HEG

  HEG w HEGduino oznacza hemoencefalografię, technikę neurofeedbacku podobną do pomiarów EEG w aktywności fal mózgowych. Różnica polega na tym, że HEG może mierzyć aktywność neuronalną w oparciu o sprzężenie nerwowo-naczyniowe, tj. poprzez pomiar natlenienia krwi w mózgu. Można go prowadzić za pomocą technik optycznych w bliskiej podczerwieni sensorów pasywnych - oba te sposoby można wykorzystać do oceny sprawności metabolicznej danego regionu mózgu.

  Funkcje HEG

  HEG oferuje sposób na zmianę funkcji mózgu poprzez serię sesji "treningowych", opartych na nauce zmieniania przepływu krwi do różnych obszarów mózgu. Technika neurofeedbacku pozwala wykryć te zmiany i poinformować o nich użytkownika, aby mogli świadomie wpływać na tę aktywność w mózgu. Rezultatem jest większy przepływ krwi do tego obszaru mózgu, jaki ma być trenowany. Może to zwiększyć wydajność w działaniach wykorzystujących dany sektor mózgu.

  Jak działa HEGduino

  HEGduino - platforma do neurofeedbacku w czasie rzeczywistym
  HEGduino sprawia, że ta nowa technika jest dostępna, łatwa w użyciu, niedroga i możliwa do wykorzystania w hobbystycznych projektach. Jest to bardzo pożądane w przestrzeni systemów IoT. HEGduino to urządzenie pomiarowe, działające w czasie rzeczywistym, które pozwala użytkownikowi zobaczyć, jak poziomy tlenu we krwi reagują na ich myśli i działania.

  Proste i łatwe do zobaczenia wyniki

  Prosta czynności zmiany sposobu oddychania przez może zmienić przepływ krwi do niektórych obszarów mózgu, co jest mierzone i wyświetlane na ekranie monitora, połączonego z HEGduino. Tego rodzaju „ćwiczenia” mogą zwiększyć wydajność wielu czynności, czyniąc użytkownika sprawniejszym intelektualnie, ale także ogólnie zdrowszym.

  Przyszłość HEG

  Badania nad hemoencefalografią wykazały obiecujące postępy w takich obszarach medycyny, jak badanie i leczenie migreny, autyzmu, zespół nadpobudliwości z deficytem uwagi (ADHD), czy też wpływanie na ogólną sprawność poznawczą. Inne obszary, w których ćwiczenia z wykorzystaniem HEG okazały się obiecujące, to łagodzenie depresji, ogólnego stresu czy przewlekłego lęku. Testowany jest nawet system dla pacjentów neurochirurgicznych, który ma pomagać im podczas powrotu do zdrowia.

  W tym kontekście przyszłość HEGduino rysuje się bardzo dobrze. Dodatkowo, zastosowanie platformy Internetu Rzeczy może niezmiernie przyspieszyć badania nad HEG i doprowadzić tę technikę do szybkiego rozwoju towarzyszącej jej dziedzinie medycyny.  HEGduino - platforma do neurofeedbacku w czasie rzeczywistym
  HEGduino - platforma do neurofeedbacku w czasie rzeczywistym
  HEGduino - platforma do neurofeedbacku w czasie rzeczywistym
  Możliwości techniczne

  * Ćwiczenie mózgu: Wykonuj „pompki mózgowe”, aby poprawić poziom tlenu we krwi w mózgu. To narzędzie edukacyjne, kliniczne lub hobbystyczne.
  * Monitorowanie stresu: Zapobiegaj wypaleniu zawodowemu i zmęczeniu na uczelni.
  * Badania: Zmierz funkcjonowanie kory mózgowej skorelowane z wykonywanymi czynnościami poprzez zmiany poziomu natlenienia krwi.
  * Biohacking: zmodyfikuj HEGduino, aby dopasować je do swoich potrzeb. To jest w pełni otwarty projekt.
  * Dodatkowe zyski: popraw długoterminowe zdolności poznawcze jak i świadomość podczas uprawiania ulubionych sportów lub e-sportu.

  Specyfikacja techniczna

  Płyta kontrolera:

  * Sterowanie oparte na ESP32 z dowolnym z poniższych modułów:
  - Adafruit Huzzah32 (4 MB pamięci flash, ale mniej linii GPIO)
  - WeMos Lolin32 V1.0.0 (4 MB pamięci flash, ale więcej linii GPIO)
  * ADS1115 - przetwornik ADC o rozdzielczości 16 bitów i częstotliwości próbkowania do 860 próbek na sekundę.
  * Wyprowadzenia linii GPIO dla maksymalnie:
  - 32 Wejścia / Wyjścia
  - 26 x cyfrowe piny (3,3 V) - wszystkie z obsługą PWM (dwa zajęte przez diody LED)
  - 18 x pin analogowy
  - 3 x UART
  - 3 x SPI

  Płytka czujnika:

  * Elastyczna płytka drukowana dostosowana do kształtu głowy
  * Czerwona dioda LED 650 nm o prądzie 50 mA
  * Podczerwona dioda LED 850 nm o prądzie 50 mA
  * Monolityczna fotodioda OPT101
  * Podłączony do odbiornika za pomocą złączy i przewodów CAT3

  Łączność HEGduino

  Zmiany w przepływie krwi można zobaczyć bezpośrednio po upływie zaledwie dziesięć minut grania w dołączoną do zestawu grę, która stymuluje mózg. Urządzeniem steruje się przez Wi-Fi, Bluetooth lub USB.

  Następny krok

  Alaskit ciężko pracuje nad aplikacją mobilną dla systemu. Jest przeznaczona do uzyskiwania dostępu do danych i wyświetlania ich na dowolnym urządzeniu z systemem Android lub iOS. Aplikacja mobilna będzie bezpłatna, podobnie jak cała platforma.

  Dalsze informacje na temat systemu uzyskać można na stronie Alaskita i jego repozytorium na GitHubie. Kampania crowdfundingową prowadzona jest na portalu Crowd Supply. Za jej pomocą można zamówić omawiany zestaw.

  Cennik

  * Czujnik - 15 dolarów
  * Zestaw HEG - 35 dolarów
  * Zmontowany zestaw HEG - 50 dolarów.

  Źródła:
  https://www.crowdsupply.com/alaskit/hegduino
  https://www.cnx-software.com/2019/09/23/hegduino-iot-real-time-neurofeedback-platform-increases-brain-function/

  Cool? Ranking DIY
  About Author
  ghost666
  Translator, editor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 wrote 11274 posts with rating 9535, helped 157 times. Live in city Warszawa. Been with us since 2003 year.