Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dysk 2TB na USB przestawił się na RAW. DMDE wykrywa dane. Co zrobić?

30 Wrz 2019 13:51 279 13
 • Poziom 9  
  Witam wszystkich serdecznie. Mam nie lada problem z dyskiem podpiętym na USB w zewnętrznej obudowie, który zawiera unikatowe dane i archiwa. Pliki na tym dysku były archiwizowane w postaci backupu, dysk był podpinany do komputera i wrzucałem na niego to, co nie mogło przepaść. Oczywiście część danych z niego mam zabezpieczone na innych nośnikach, ale zasadniczo właśnie ten dysk był podstawowym magazynem na kopie zapasowe. Dane były zbierane przez kilka lat, wszystkiego nie udało mi się przenieść na inne nośniki, część pozostała właśnie na tym dysku.
  Jak doszło do awarii? Pewnego dnia dysk podpięty do gniazda USB nie odpalił, bardzo długo system go wykrywał, migała dioda stanu dysku, system zaczął się zawieszać w komputerze. Podpiąłem go do innego kompa ale efekt ten sam. Wymieniłem przewód USB na inny, bez skutku. Pożyczyłem drugą obudowę i przełożyłem go, mając nadzieję, że może coś się stało z kontrolerem w starej. Bez skutku. W końcu system wygenerował komunikat, że dysk trzeba sformatować. Uruchamiałem różne programy, aby sprawdzić stan dysku. Zasadniczo nic nie mogłem z nim zrobić, programy go nie widziały, albo nie mogłem odczytać z niego żadnego pliku. W końcu dotarłem do programu DMDE, pozwolił mi zobaczyć jego strukturę i wyświetlił jakieś pliki na jego powierzchni. Częściowo zgrałem to, do czego program miał dostęp, inna część danych tak jakby "zniknęła". Mam pytanie do Was, czy coś da się z tym dyskiem w obecnej sytuacji zrobić? Czy jest możliwe odzyskać z niego jeszcze jakieś dane? Nadmieniam, że sporą część plików już zabezpieczyłem, jeśli nic nie da się z nim zrobić, to trudno.
  Pytanie, co spowodowało, że dysk przestawił się w tryb RAW? Nie było z nim dotąd problemów, pracował poprawnie. Raz tylko wymieniłem przewód USB, ponieważ miałem wrażenie, że coś za długo uruchamia się po podłączeniu. Przewód wymieniłem, dysk wystartował i pracował jeszcze przez kilka tygodni bez zarzutu. Podejrzewam, że winna jest chyba obudowa a raczej jej gniazdo zasilające. Ma lekkie luzy, przewód nie trzyma się bardzo ciasno, choć siedzi w nim pewnie. Może te luzy spowodowały, że dochodziło do chwilowego zaniku napięcia wewnątrz gniazda, co skutkowało awarią i trybem RAW? Może brak styku doprowadził do efektu podobnego, jak w przypadku gwałtownego odłączenia dysku od zasilacza z gniazdka elektrycznego? Dysk utracił komunikację z komputerem podczas kopiowania danych i wszedł w tryb RAW?
  Szanowni forumowicze, czy jest szansa odzyskać ten dysk? Poniżej zamieszczam zrzuty obrazujące stan dysku.
  Za wszelkie sugestie i pomoc będę niezmiernie wdzięczny.
  Pozdrawiam wszystkich.
  Adam.
  Dysk 2TB na USB przestawił się na RAW. DMDE wykrywa dane. Co zrobić? Dysk 2TB na USB przestawił się na RAW. DMDE wykrywa dane. Co zrobić? Dysk 2TB na USB przestawił się na RAW. DMDE wykrywa dane. Co zrobić? Dysk 2TB na USB przestawił się na RAW. DMDE wykrywa dane. Co zrobić?
 • Poziom 11  
  Podstawowe pytanie. Jaki to dysk - model / seria ?

  Przydatne narzędzia znajdziesz w "hiren's boot", natomiast w dużej części przypadków trzeba jeszcze uzbroić się w kabelek by można było nawiązać komunikację poprzez telnet z dyskiem.

  Szansa na odzyskanie danych jest zawsze.
 • Poziom 9  
  rav4868 napisał:
  Podstawowe pytanie. Jaki to dysk - model / seria ?


  Jest to Samsung ST 2000DL003, S/N: 5YD6TEX1

  Tak, wiem, już odpalałem Hirens's Boot, ale najlepsze chyba rezultaty daje DMDE. Czy z tego, co pokazuje screen da się coś więcej wyciągnąć?

  Dysk 2TB na USB przestawił się na RAW. DMDE wykrywa dane. Co zrobić?
 • Poziom 11  
  Za poprzednią wiadomość ktoś mnie pod....
  proponuję przeczytać zawartość tej strony: https://www.hirensbootcd.org/

  Mniejsza z tym: ST 2000DL003 to chyba seagate barracuda, a nie samsung...

  Jeżeli się nie mylę to proponuje zapoznać się z tym tematem:
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2437183.html

  Moderowany przez RADU23:

  Słowne ostrzeżenie za polecenie oprogramowania Hirens BootCD.
  3.1.1. Nie udostępniaj nielegalnych materiałów bądź innych informacji naruszających prawo.

 • Poziom 42  
  Proszę zamieścić screen ze S.M.A.R.T. np z programu CrystalDiskInfo przed podjęciem działań by wykluczyć uszkodzenie dysku.
 • Specjalista - HDD i odzyskiwanie danych
  Nie działa przez obudowę. Zła emulacja dysku przez adapter (sektory 4K zamiast 512B). To na początek.
 • Poziom 9  
  rav4868 napisał:
  Mniejsza z tym: ST 2000DL003 to chyba seagate barracuda, a nie samsung.


  Tak, masz rację, to faktycznie dysk Seagate, przepraszam za wprowadzenie w błąd, mam na biurku kilka dysków i zasugerowałem się innym producentem.
  Próbowałem poprzednio pracować na starszej wersji Hiren's Boot, tej nie sprawdzałem.
  Link z tematem "rzeka". Obawiam się, że aż tak bardzo nie jestem zaawansowany w temacie, aby podjąć takie wyzwanie. Mnóstwo informacji.

  Dra98 napisał:
  Proszę zamieścić screen ze S.M.A.R.T. np z programu CrystalDiskInfo przed podjęciem działań by wykluczyć uszkodzenie dysku.


  Czy uda mi się podejrzeć SMART tego dysku w CrystalDiskInfo jeśli w Windows nie mam do niego dostępu? Jeśli tak, to zrobię SMART jutro, ponieważ dysk mam w pracy. Podepnę go bezpośrednio do płyty przez kabelek SATA, jeśli Windows będzie w stanie go pociągnąć. Dam znać o postępach.
  P.S. Dziękuję rav4868, Dra98 i mati211p za podjęcie tematu.
 • Specjalista - HDD i odzyskiwanie danych
  Dostęp do danych nie ma znaczenia do odczytania SMART. Na początek widać, że dysk został zaemulowany jako urządzenie o sektorach 4K. Partycja jest 512B, wobec czego ma rozmiar wpisany w tablicę 8 razy większy. Przy podłączeniu bezpośrednim będzie dostęp do danych samoczynnie bez żadnych dodatkowych modyfikacji (sama wróci), chyba, że jeszcze jest dodatkowo problem z samym dyskiem.
 • Poziom 9  
  Dane (te które udało się wydobyć) zgrane przy pomocy DMDE, nie wykonywałem kopii posektorowej, ponieważ nie mam zapasowego dysku 2TB pod ręką, pliki zrzucałem na dysk serwerowy NAS przez skrętkę. Jeśli wykonam kopię posektorową jest szansa odzyskać wszystko z tego dysku?
  SMART pokazuje dobrą kondycję. Dysk przeszedł w tryb RAW ze względu na możliwe problemy z połączeniem z gniazdem USB w komputerze lub wtyczką zasilania? Rozumiem, że nie ma w nim uszkodzeń i po formatowaniu będzie sprawny?
 • Poziom 27  
  Dysk ma już swoje lata, więc najpierw kopia, a potem możesz sie zastanawiać co zrobić z dyskiem.
 • Moderator - Komputery Serwis
  fire40 napisał:
  Rozumiem, że nie ma w nim uszkodzeń i po formatowaniu będzie sprawny?

  SMART nie komunikuje niczego niepokojącego. Jako iż jest to dysk Seagate, niektóre parametry są kosmiczne i jest to normą w tych dyskach.
 • Poziom 9  
  Dziękuję wszystkim za pomoc. Wykonam w takim razie kopię posektorową i zobaczę co dalej.
  Temat do zamknięcia.