Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyj±tek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że ogl±dasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pod¶wietlenie LED do mikroskopu, recenzja

tomybb 30 Wrz 2019 23:05 753 4
  • Pod¶wietlenie LED do mikroskopu, recenzja

Najprostsze pod¶wietlenie do mikroskopu jakie kiedy¶ wykonałem z paska LED za kilka złotych po czasie przestało działać. Coraz mniej LED-ów w nim ¶wieciło. Postanowiłem sprawdzić gotowy o¶wietlacz, dedykowany do mikroskopu produkcji chińskiej. Zestaw prezentuje się tak:
    Pod¶wietlenie LED do mikroskopu, recenzja Pod¶wietlenie LED do mikroskopu, recenzja Pod¶wietlenie LED do mikroskopu, recenzja

Diody zamontowane pod lekkim k±tem, tak aby ¶wieciły bardziej do ¶rodka. Zasilacz z regulacj± jasno¶ci.
    Pod¶wietlenie LED do mikroskopu, recenzja Pod¶wietlenie LED do mikroskopu, recenzja Pod¶wietlenie LED do mikroskopu, recenzja

Barwa ¶wiatła to biały zimny. Bardzo duży zakres regulacji pod¶wietlenia.

W założeniu producenta, o¶wietlacz montujemy nakładaj±c go na obudowę obiektywu oraz przykręcaj±c trzema ¶rubami. Proponuje sprawdzić wcze¶niej ¶rednicę.
    Pod¶wietlenie LED do mikroskopu, recenzja Pod¶wietlenie LED do mikroskopu, recenzja

W moim przypadku, gdzie obiektyw jest stożkowy mocowanie na ¶ruby odpada. Z kolei w górnej czę¶ci obiektywu o¶wietlacz nie zmie¶ci się. Musiałem poradzić sobie z zamontowaniem go inaczej. ¦ruby odkręciłem, po nałożeniu maksymalnie na obiektyw zastosowałem klej na gor±co aby zablokować cało¶ć. Rozwi±zanie pewnie mało profesjonalne ale bardzo proste i jeszcze bardziej skuteczne. :)

Tak to u mnie wygl±da po zamontowaniu:

Regulacja pod¶wietlenia oraz widoki elementów na płytce drukowanej w zależno¶ci od jasno¶ci.

Regulacja napięcia zasilacza od ok 9,9V przy minimum, do ok 11,88V przy maksymalnym ustawieniu. Pobór pr±du odpowiednio od ok 0,8mA do ok 160mA.
    Pod¶wietlenie LED do mikroskopu, recenzja Pod¶wietlenie LED do mikroskopu, recenzja

Podsumowanie:
    Cena takiego gadżetu to ok 40zł + opłaty celne gdy zakupimy w Chinach, w Polsce ok 100zł je¶li nie chcemy czekać. To co na pewno musimy zrobić przed zakupem to sprawdzić, zmierzyć czy będzie pasował do naszego mikroskopu. Duży minus zamontowania na obiektywie to dodatkowe zmniejszenie przestrzeni przy manewrowaniu lutownic± itp, w moim przypadku i tak już była ona mała.

Kolejna do¶ć istotna wada: aby zmienić powiększenie mikroskopu przekręcamy obiektyw, tutaj będzie on przekręcany o 180° razem z o¶wietleniem, przewodem zasilaj±cym. Raczej niezbyt komfortowo. Nie będzie miało to znaczenia w mikroskopach gdzie powiększenie regulujemy bez przekręcania obiektywu. Do mikroskopu taki jak mój optymalnie byłoby zamontowanie LED-ów maksymalnie u góry, tak aby nie ograniczać przestrzeni, oraz nie na obiektywie, a na stałe do korpusu.
    Pod¶wietlenie posiada bardzo duż± możliwo¶ć regulacji jasno¶ci, przydaje się ona ponieważ często mamy do czynienia z refleksami, odbiciami ¶wiatła głównie od punktów z cyn±. Tutaj przydałoby się o¶wietlenie strefowe ale wiadomo że to już inna półka cenowa, dodatkowo chyba jednak wolałbym cieplejsz± barwę ¶wiecenia.

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wy¶lij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    tomybb
    Poziom 26  
    W moich artykułach znajdziecie przede wszystkim: testy, prezentacje gadżetów elektronicznych, modułów, sprzętu pomiarowego, narzędzi, wyposażenia pracowni oraz wszystkiego innego co może przydać się elektronikowi i nie tylko. Nie zabraknie także artykułów o tematyce nieco odbiegaj±cej od elektroniki.
    Specjalizuje się w: naprawa sprzętu rtv
    tomybb napisał 1354 postów o ocenie 329, pomógł 2 razy. Jest z nami od 2006 roku.
    fifcio13-13
    Poziom 28  
    Okropnie duże. Lepiej zrobić ring samemu w smd.
    slavo666
    Poziom 17  
    Nie jest wad± o¶wietlacza to, że został zakupiony do nieodpowiedniego typu mikroskopu. To jest twoje niedopatrzenie, nawet na stronie z ofert± jest to napisane wielkimi literami "for STEREO ZOOM Microscope". Taka sama sytuacja w przypadku powiększania.

Fakt, traci się jakie¶ 2cm, ale zawsze można dokupić soczewkę Barlowa 0,5x i zwiększyć prawie dwukrotnie odległo¶ć robocz± mikroskopu (16cm). Może do twojego jako¶ uda się zamontować. One też maj± kołnierz, wtedy bez problemu przykręcisz ten o¶wietlacz.

Najtaniej o¶wietlacze s± na Allegro za 75zł, z takiego korzystam i polecam. Czę¶ć o¶wietleniowa jest chyba taka sama jak tutaj i ma w sobie potencjometr od regulacji - nie trzeba dodatkowego miejsca na pudło z regulatorem, zasilanie z kabla USB 5V.
    H3nry
    Poziom 30  
    Podstawow± wad± takich o¶wietlaczy jest generowanie wielu odbić . Zdecydowanie wole o¶wietlenie kołowe -jarzeniowe.
    tomybb
    Poziom 26  
    H3nry napisał:
    Zdecydowanie wole o¶wietlenie kołowe -jarzeniowe.

Da się jeszcze kupić takie?

slavo666 napisał:
    Nie jest wad± o¶wietlacza to, że został zakupiony do nieodpowiedniego typu mikroskopu.

traktuj±c to jako wadę miałem w domy¶le porównanie go z moim wcze¶niejszym pod¶wietleniem które było zamontowane na stałe. Nie da się kupić innego pod¶wietlenia do takiego typu mikroskopu jak ja mam. Trzeba zrobić samemu albo kupić przykręcane na obiektyw i obracać razem z nim.

slavo666 napisał:
    Fakt, traci się jakie¶ 2cm, ale zawsze można dokupić soczewkę Barlowa 0,5x i zwiększyć prawie dwukrotnie odległo¶ć robocz± mikroskopu (16cm). Może do twojego jako¶ uda się zamontować. One też maj± kołnierz, wtedy bez problemu przykręcisz ten o¶wietlacz.

Mógłby¶ co¶ więcej o tej soczewce napisać? Dzięki niej zwiększymy odległo¶ć w każdym mikroskopie? Jak to w praktyce wygl±da, jak się sprawdza?

fifcio13-13 napisał:
    Lepiej zrobić ring samemu w smd.

Wole nie SMD dlatego że na nogach zawsze można podgi±ć, dopasować LED żeby swiecił bardziej do ¶rodka itp.