Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Technics SU-X502 - wymieniony wentylator na niebrandowy

01 Paź 2019 10:23 186 4
  • Poziom 3  
    Hej wszystkim.

Jakiś czas temu nabyłem stare Hi-Fi Technicsa ze wzmacniaczem SU-X502. Wszystko pięknie, z tym że oryginalny wentylator z tyłu był nieco hałaśliwy. Wentylator jest sterowany za pomocą sterownika, który załącza go w momencie kiedy potrzeba. Podczas odsłuchu muzyki z dużą zawartością low endu pod stopą wentylator harczał rytmicznie co było dość irytujące w momencie słuchania na większej głośności. Z racji, że oryginalnego wentylatora nie idzie dostać, znajomy elektryk doradził mi dobrać coś od komputera. Znalazł pasujący woltażem i rozmiarem wentylator, który mi sprawnie podłączył. Kwestia taka, że wentylator działał non stop na full obrotach i podczas słuchania generował hałas na poziomie klimatyzatora. Znajomy trochę pokombinował i udało mu się wlutowac go do sterownika tak, że załącza się tak jak oryginalny. Wszystko wydaje się w porządku, jednak problem teraz jest nieco innej natury. Wentylator przy każdym załączeniu wydaje „kliknięcie”, któro w momencie słuchania czegoś rytmicznego kilika rytmicznie do stopy w utworach. Nie jest to jakoś bardzo irytujące, jednak da się zauważyć na niektórych utworach (zwłaszcza jak mają mało „góry”, która mogła by zakryć owe klikanie - na malej głośności problem nie występuje, gdyż wentylator się nie włącza. Na dłużej głośnosci klikanie jest zagłuszone. Natomiast na średnim poziomie wentylator rytmiczne pyka). Pytanie moje odnosi się do tego, czy każdy komputerowy wentylator będzie wydawał takie klikanie, czy też zainwestowanie w coś lepszego uwolni mnie od „klikania”. Zaznaczam, że obecny wentylator jest niskobudżetowy na USB. Znajomy wlutowal mi po prostu ładowarkę do telefonu w środku wzmacniacza i wpiął do niej owy wentylator. Druga kwestia, czy tego wentylatora szlag szybko nie trafi przy takiej eksploatacji on/off po kilkadziesiąt tysięcy razy dziennie?
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 3  
    Wentylator był czyszczony i smarowany, jednak problem powrócił po kilku dniach. Założyłem, że jedyną możliwością jest wymiana.
  • Poziom 32  
    Sterowanie wentylatorem w tym wzmacniaczu jest niestety dość prymitywne, zależy tylko od poziomu sygnału na wyjściu. Warto byłoby to przerobić ("poprawić fabrykę"), tak, żeby wentylator załączał się w zależności od temperatury radiatora wewnątrz wzmacniacza.
    W obecnym układzie należałoby sprawdzić kondensator elektrolityczny C513 (10µF) w układzie sterowania wentylatorem, ewentualnie wymienić ten kondensator na nieco większy, żeby wentylator nie był taki "nerwowy". Żeby złagodzić stuki wynikające z gwałtownego startowania wentylatora można też dodać nieduży kondensator elektrolityczny rzędu kilkunastu µF równolegle do zacisków wentylatora. Oczywiście z zachowaniem właściwej polaryzacji tego kondensatora.